Προς το περιεχόμενο

FOCUSRITE LIQUID MIX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

focusrite-liquid-mix-2.jpg?w=627&h=147

 

 

Το liquid mix είναι απλά κάτι που ξεπερνά την τιμή του και την εποχή του. Ένα μηχάνημα που ουσιαστικά αλλά και πραγματικά σε απόδοση σου προσφέρει εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ με καθαρά home studio τιμή.

Πρόκειται για ένα μηχάνημα που εξομοιώνει τους ιστορικότερους κομπρέσσορες και Ισοσταθμιστές του κόσμου. Δηλαδή πρόκειται για ένα μηχάνημα γεμάτο από compressors/eq που αναλαμβάνει να ξεφορτώσει το cpu usage του pc σου και να τα φορτωθεί όλα αυτό. Σηκώνει μέχρι και 32 κανάλια και πραγματικά είναι σε ποιότητα ήχου ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Δεν καταλαβαίνεις στα περισσότερα καμία ηχητική διαφορά από τα original μηχανήματα. Η τεχνική του ονομάζεται dynamic convolution και είναι δείγμα του τί μπορεί να καταφέρει η εξέλιξη της τεχνολογίας στον μουσικό τομέα.

 

Στο site του μπορείτε να κάνετε και test και εκεί θα πειστείτε για τον ήχο του.

 

Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να ανοίγεις το sequencer της επιλογής σου και εκεί που φόρτωνες plugins θα βλέπεις πλέον και την επιλογή focusrite liquid mono και stereo. Εκεί φορτώνεις το liquid mix και σου εμφανίζει ένα interface που περιέχει compressor και equalizer και εσύ φυσικά ενεργοποιείς ότι θες.

 

Φυσικά έχει τα presets τα οποία είναι πολλά και έχουν να εξομοιώσουν ιστορικά και πανάκριβα μηχανήματα. Τα αποτελέσματα όπως προείπα είναι εκπληκτικά. Σε άλλα μηχανήματα ο ήχος δεν διαφέρει καθόλου από τα αυθεντικά. Σε άλλα είναι απίστευτα κοντά. Το σημαντικότερο είναι ότι σε κανένα από όλα αυτά που εξομειώνει δεν ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΙ. Ο σάλος κοινώς που έχει δημιουργηθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα dsp και την τιμή του είναι ότι πιο δικαιολογημένο έχω δει στον τομέα.

 

focusrite-liquid-mix-3.jpg?w=565&h=311

 

Εκπληκτική λειτουργία σε firewire χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, κανένα απολύτως πρόβλημα latency και καθυστέρησης, κανένα πρόβλημα crashing, κανένα πρόβλημα ηχητικό ή glitches και τέλος να πουμε ότι σου δίνει πολλές έξτρα επιλογές όπως:

 

1 ) Στους compressors σου δίνει την επιλογή free, όταν την ενεργοποιήσεις θα δεις ότι πλέον ελευθερώνεται το ratio και άλλα στοιχεία που μπορεί στα πραγματικά μηχανήματα να ήταν περιορισμένα σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Εκπληκτικό πραγματικά.

 

2 ) Σου δίνει την λειτουργία sidechaining που λειτουργεί άψογα και πραγματικά πολλές φορές κάνει τα ντραμς να μπαίνουν στο κομμάτι και να αναπνέουν καθώς και για πολλές άλλες περιπτώσεις.

 

3 ) Σου δίνει την επιλογή το eq να είναι πριν τον compressor.

 

4 ) έχει εσωτερικό gain για ένταση και στον compressor αλλά και στο eq.

 

5 ) Mπορείς να του βάλεις έξτρα κάρτα και να σηκώνει περισσότερα κανάλια/ανάλυση

 

6 ) Μπορείς να κατασκευάσεις τα δικά σου hybrid sets και να φτιάξεις τον δικό σου "αναλογικό" ήχο

 

7 ) Μπορείς να ελέγξεις τα πάντα όχι μόνο από το plugin interface αλλά και από το μηχάνημα και έτσι σου δίνει μεγάλη αίσθηση ηχολήπτη και βαθμού επέμβασεις στο αποτέλεσμα

 

8 ) Online διαρκώς βάζουν όλο και καινούριες εξομοιώσεις μηχανημάτων που μπορείς φυσικά να τις κατεβάσεις..

 

Σε γενικές γραμμές, ιδανικό σε ήχο (λέω ιδανικό γιατί το τέλειο δεν υπάρχει, τέλειο είναι το πιο ιδανικό για συγκεκριμένες καταστάσεις), ιδανικό στα eq, ιδανικό σε δύναμη για 32 κανάλια, ιδανικό σε drivers, κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Το συνιστώ.Αν έχετε 600 ευρώ για να ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ολικά τον ήχο σας, μην πάτε αλλού. FOCUSRITE LIQUIDMIX.

 

PDF με λίστα όλων των μηχανημάτων που εξομοιώνει

liquid mix software

 

* Δεν ξέρω αν το έκανα ποστ στην σωστή κατηγορία.. σόρρυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

 

Μια που το φερε το ποστ *(και οχι η κουβεντα) το συγκεκριμενο μηχανηματακι ειναι παρα παρα πολυ καλο.

 

Παρατηρησα ομως το εξης προβλημα καθως το δοκιμαζα σε ενα 48 track ProTools 8 Session, οταν το buffer ηταν πανω απο 512MB αρχιζε να παρουσιαζει προβληματακια. Clicks-Pops και crashes.

 

MacPro 3GHz

4GB Ram

OS Version 10.5.6

ProTools 8 LE

 

Το συστηνω, ακομα κ εγω θα το παρω για μενα παρ'ολα αυτα που παρατηρησα.

 

Απλα ΜΠΗΓΟΥΕΑΡ ! ;D ;D ;D

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα pro tools επειδή δεν έχουν αυτόματο delay compensation, (αν λεγεται έτσι, δεν θυμάμαι πως το λένε), θέλει απλά ρύθμίση αν σου παρουσιάσει πρόβλημα. Σωστός που το ανέφερες. Εσωκλείω pdf link σχετικά.

 

USING LIQUID MIX WITH PRO TOOLS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια Φιλε,

 

Περαν των εργοστασιακων οδηγιων αντιμετωπισα το ανωθι προβλημα.

 

Το σημα απο τον Η/Υ στο focusrite και πισω χρειαζεται το διπλασιο χρονο.

 

Δηλαδη, 512MB να παει κ αλλα τοσα να ερθει αρα συνολικο delay 1024ΜΒ. Αυτο σε LE το λυνεις πολυ ευκολα με το mellowmuse ATA.

 

Το μηχανημα εχει ενα προβλημα ομως αν περασεις τα 512ΜΒ και αρχιζει να κολλαει. Τουλαχιστον στο συγκεκριμενο σεταπ..

 

εγω το παρειγγειλα ηδη κ ελπιζω σε update

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λέω. πετα τα pro tools!  ;D Πλάκα κάνω εννοείτε. Πάντως σε windows δεν εχει κανένα πρόβλημα με άλλα συστήματα αλλά με τα Pro tools θέλει λίγο ψάξιμο σε περιπτώσεις αναλόγος το setup όπως λές και εσύ.

Πάντως update έχει συνέχεια στο site και όλο και φτιάχνουν πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο λιώσιμο 2 εβδομάδων κατέληξα ότι είναι θεϊκό, τηρουμένων των εξής:

 

1) Οσο πιο χαμηλό latency γίνεται, αλλιώς παίζουν crashes.

2) Δεν χρησιμοποιούμε τα free modes.

3) Ακούμε πολύ καλά τι κάνουμε, καθώς αυτά που βλέπουμε δεν αντιστοιχούν τις παρεμβάσεις που γίνονται στον ήχο:

 

χαρακτηριστικά, όλα τα british eq είναι πολύ πιο δραστικά στα άκρα του φάσματος απ'ότι δείχνουν (πχ low cut στους 120 και εχουν εξαφανιστεί και οι 160, ή high shelving 3 db και έχει δώσει καμιά 5άρα (+ την αρμονική παραμόρφωση).

 

Οσο για τους κομπρέσσορες, μια από τα ίδια, όταν αλλάζουμε το ratio αλλάζει και το threshold κλπ.

 

Αυτά είναι πολύ πιθανό να συμβαίνουν και στο πραγματικό hardware το οποίο εξομοιώνουν, οπότε δεν θεωρείται προβλημα. Απλα αν εχει συνηθίσει καποιος τα vst plugins, πρεπει να προσέχει και να πηγαίνει με το αυτί και όχι με το μάτι.

 

Κατα τα άλλα, εκτός απο το 1176 και το LA2A, όλα τα άλλα plugin είναι θεϊκά. Αυτά τα 2 δεν είναι κακά compressors απλά ο ήχος τους δεν έχει σχέση με τα original. Ειδικα ο 1176 πέρασε και δεν ακούμπησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Το πήρα κι εγώ το μηχανηματάκι εδώ και ενάμησι μήνα. Πράγματι είναι πολύ καλό (αν ξεχάσεισ οτιδήποτε σχεδόν preset). Εγώ ωστόσο έχω προβλήματα με crashes και ξαφνικά κομπλαρίσματα. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το ότι η firewire δεν πήγαινε μόνη της στο motherboard αλλά ήταν δυό τρεις θήρες μαζί σε έναν υποδοχέα στο motherboard κι έτσι έβαλα μια έξτρα. Δουλέυει ασφαλώς καλύτερα αλλά όχι ιδανικά. Αυτό που δεν ξέρω είναι (δουλεύω σε pc με nuendo3), που δουλεύει καλύτερα σε σχέση με το latency. Αν το ξέρει κανείς ας μας δώσει τα φώτα του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Το πήρα κι εγώ το μηχανηματάκι εδώ και ενάμησι μήνα. Πράγματι είναι πολύ καλό (αν ξεχάσεισ οτιδήποτε σχεδόν preset). Εγώ ωστόσο έχω προβλήματα με crashes και ξαφνικά κομπλαρίσματα. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το ότι η firewire δεν πήγαινε μόνη της στο motherboard αλλά ήταν δυό τρεις θήρες μαζί σε έναν υποδοχέα στο motherboard κι έτσι έβαλα μια έξτρα. Δουλέυει ασφαλώς καλύτερα αλλά όχι ιδανικά. Αυτό που δεν ξέρω είναι (δουλεύω σε pc με nuendo3), που δουλεύει καλύτερα σε σχέση με το latency. Αν το ξέρει κανείς ας μας δώσει τα φώτα του

 

 

Βάλε τους τελευταίους drivers και αν εχεις προβλημα γράψε focusrite liquidmix beta drivers και δοκίμασε. Εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτους απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Βιντεάκι πληρέστατης παρουσίασης από επαγγελματία για το liquidmix. Μισή ώρα πράμα..

Επίσης όσο απίστευτο κι αν σας φαίνεται το dv247 δίνει το μηχάνημα αυτό στην 32άρα έκδοσή του που είναι και η καλύτερη στα 260 ευρώ..

http://www.dv247.com/clearance/focusrite-liquid-mix-firewire-mix-processor--32950

 

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-3464264216161552131#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου