Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλιου.Θα το κοψετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω επακριβως το νομο???

Εγω απο τη μια ειμαι μη καπνιστης και χαιρομαι  ;D και απο την αλλη ιδιοκτητης internet cafe και κλαιω  :'( ....

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω επακριβως το νομο???

Εγω απο τη μια ειμαι μη καπνιστης και χαιρομαι  ;D και απο την αλλη ιδιοκτητης internet cafe και κλαιω  :'( ....

 

Τι προβλέπει ο νόμος:

 

Ο νόμος που θα ισχύσει από την 1η Ιουλίου για την οριστική απαγόρευση του καπνίσματος προβλέπει:

 

-Απαγόρευση πώλησης προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από ανηλίκους.

-Απαγόρευση χρήσης προϊόντων καπνού σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, στα αεροδρόμια και όλους τους σταθμούς μεταφορικών μέσων και στα ίδια τα μέσα μεταφοράς, τα κυλικεία κ.λπ.

-Δύνανται να διαμορφώνονται ειδικοί χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού.

-Εδικά για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος εμβαδού έως 70 τ.μ. μπορούν να χαρακτηριστούν στην άδεια λειτουργίας τους ως καταστήματα αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μη καπνίζοντες.

-Σύσταση Ειδικής Υπηρεσίας Προστασίας Ανηλίκων από τον Καπνό και το Αλκοόλ.

-Πρόστιμα: Α. Σε κάθε υπεύθυνο διαχείρισης και λειτουργίας και σε όποιον πουλά προϊόντα καπνού σε ανηλίκους. Ανάλογα με τη σοβαρότητα της παράβασης έως 1.000 ευρώ κατά την 1η διαπίστωση, έως 2.000 ευρώ με τη δεύτερη παράβαση, πρόστιμο έως 20.000 ευρώ στην τρίτη παράβαση. Σε περίπτωση και τέταρτης παράβασης οριστική ή προσωρινή ανάκληση της άδειας λειτουργίας.

Β. Σε κάθε άλλον παραβάτη του νόμου πρόστιμο έως 500 ευρώ ανάλογα με τη σοβαρότητα της παράβασης.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι κιολας,αλλά...θες μπατσο (με την ευρυτερη εννοια) και πρόστιμο για να επιβληθείς στον εαυτό σου?

Λυπαμαι να βλεπω τετοιες διατυπωσεις,επισφραγίζουν την αποψη οτι δεν μας αξιζει η ελευθερία μας. :(

 

φιλε μου δε ξερω αλλα απο το στυλακι σου συμπερενω πως δεν εισαι καπνιστης...μακαρι να με διαψευσεις.

Ωστοσο δε με απασχολουν τα προστιμα....εχοντας ζησει στο εξωτερικο ξερω πως αν μεσα στο μαγαζι που τρωω απαγορευεται το τσιγαρο ξερω πως δε θα βγω εξω στο π...τσοκρυο για να καπνισω. Verstanden???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε μου δε ξερω αλλα απο το στυλακι σου συμπερενω πως δεν εισαι καπνιστης...μακαρι να με διαψευσεις.

 

Καπνιστότατος είμαι ;D

Και δεν σκοπεύω να το κόψω,γιατι μου αρεσει να καπνίζω.

Αλλά μου αρέσει να τρώω λιπαρά φαγητά.Προσπαθώ να τα αποφεύγω ,αλλα δεν μπορω να διανοηθώ οτι για να μη φαω ουρά αρνιού πρεπει να ψηφιστεί αντίστοιχος νόμος ;D

To μέτρο αυτό,ωφελεί τους μη καπνιστές,αν το κοψει και καποιος καπνιστής,εχουμε ακομα ενα καλό,αλλά να επιζητάμε το βούρδουλα μου φαινεται καπως σαν "τι θα κάναμε χωρίς τους βαρβάρους;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue μηπως εισαι android? :) :)

ενω εχεις δικιο οτι θα επρεπε να μην ειναι αναγκαιος ενας νομος για να επιβληθουμε στους εαυτους μας κλπ κλπ κλπ , μιλας σα να μην αναγνωριζεις την δυσκολια των ανθρωπων να κοψουν τα παθη τους. :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αναγνωρίζω και την υποστηρίζω.Αυτο που λεω ειναι οτι θα επρεπε είτε να τα αποδεχόμαστε τα παθη μας είτε (αν ειμαστε τοσο δυνατοί) να τα ελαχιστοποιούμε με τη δική μας δύναμη ή τη βοήθεια καποιου τρίτου.Αλλα να παρακαλάμε να μας επιβάλλουν κατι,να επιζητούμε το φόβο της τιμωρίας,μου φαινεται στραβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζει η κουβεντα αυτη τοσο πιο πολυ σκεφτομαι να το ξαναρχισω.

 

Εχω τη θεωρια οτι αν απο πρωτη Ιουλιου ενας μη καπνιστης αρχισει το καπνισμα απο αντιδραση στην πηκτη χαιρεκακια και εκδικητικοτητα του κατα τα αλλα συμπαθους ταγματος ορκισμενων ΑΝΤΙκαπνιστων, καπου αλλου ενα μικρο νιντζακι-αντικαπνιστακι γινεται λιγο πιο δυσκοιλιο η/και επιταχυνεται η τριχωπτωση του και χανει μια εξτρα τουφα μαλλια.

 

Οπως αλλωστε συμβαινει και με το κρεας. Αν καποιος φαει μια μεγαλη μεριδα κοκορετσι ειδικα σε μερα νηστειας, ανακλαστικα στο εντερο μιας τυχαιας χορτοφαγας η συσωρευμενη σογια της προκαλει αυτοματα ρεψιμο και βρωμερα αερια και βγαζει δυο ασχημες φλυκταινες στη μυτη καθε φορα που τρωει κουκια γιαχνι.

 

Ολα αυτα ειναι καρμικα συνδεδεμενα μεταξυ τους παιδια και γιαυτο δεν θα επρεπε να προκαλειτε τους καπνιστες (ουτε τους κρεατοφαγους και φυσικα αυτους που δεν βγαζουν τα παπουτσια τους στα ξενα σαλονια)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζει η κουβεντα αυτη τοσο πιο πολυ σκεφτομαι να το ξαναρχισω.

Ναι, μπορείς να αρχίσεις με πούρα Churchill? Kαι να μου δώσεις το άδειο κουτί?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου