Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλιου.Θα το κοψετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φορολογία φίλος, το μόνο κόλπο που μπορεί να πιάσει. Να μπούν λεφτά στα ταμεία για να έχουν να κλέβουν και οι επόμενοι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεις να βαλεις ουισκι μεσα του? Οχι δε μπορεις.

 

φυσικα και μπορεις τι νομιζεις οτι κανουν οι αλκοολες οι Εγγλεζοι.... ;D (καλα με κονιακ ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φιλος!) ;D ;D

 

 

Γράψε ένα how-to για τσαϊ και στείλε μας αδιάβαστους Τ Ω Ρ Α.

Αλλιώς αποχωρώ.

 

ΔΕΝ το θελεις πιστεψε με ;D ;D (αν αρχισω να γραφω για το τσαϊ θα τελειωσω του χρονου,τοσο πολυπλοκο & ενδιαφερον θεμα ειναι.....)

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογα με το ποτε, που και κατα ποσο θα εφαρμοστει θα αναγκαστουμε να το μειωσουμε, και αυτο μονο θετικο ειναι.

Αν ομως δεν φτασει η τιμη του πακετου στα επιπεδα του εξωτερικου, δεν μας δινουν σοβαρο... κινητρο για να το κοψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ το θελεις πιστεψε με ;D ;D (αν αρχισω να γραφω για το τσαϊ θα τελειωσω του χρονου,τοσο πολυπλοκο & ενδιαφερον θεμα ειναι.....)

 

To θέλω, το θέλω πολύ. Να μπει και στα "άρθρα" (ο, η, το).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως φανατικός βοτανοπότης (συμπεριλαμβανομένων όλων των ευρέως γνωστών τσαγιών) δηλώνω ευθαρσώς ότι το καφεδάκι (στις περισσότερες μορφές του) σπανίως μου φάνηκε αηδία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπνιζα σαν φουγάρο πολλά χρόνια και έχει 6-7 χρόνια που το'κοψα. Πιστεύω ότι το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε κλειστούς χώρους -όπως και να το κάνουμε είναι ανθυγιεινό- αλλά όχι και σε ανοιχτούς χώρους. (γιατί κάτι τέτοιο πήρε τ'αυτί μου)

 

Η λογική του "κλείσου σπίτι σου και κάπνισε" δεν είναι σωστή. Έτσι γινόταν πολλά χρόνια με πολλά θέματα, και το μόνο που έγινε ήταν να οδηγηθούν κάποιες κοινωνικά ευπαθείς ομάδες στην αποξένωση, περιθωριοποίηση με όλα τα κακά συνεπακόλουθα που αυτό φέρνει. Αν θες να βοηθήσεις κάποιον να κόψει το κάπνισμα (πράγμα το οποίο θα πρέπει να θέλει και ο ίδιος πρώτα απ'όλα) τον βοηθάς με χίλιους δυο τρόπους (επισκέψεις σε ειδικό γιατρό, αγωγή ίσως με υποκατάστατα νικοτίνης, κτλ), δεν τον κλειδώνεις κάπου να πάει να ψοφήσει χωρίς να σε ενοχλεί.

 

Δυστυχώς αυτοί οι νόμοι, -για μένα- έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα. Χέστηκε τώρα το κράτος αν εσύ σκοτώνεις τον εαυτό σου... Αλλά εφ'όσον μπορεί να βγάλει λεφτά ανάγοντας το σε πρόβλημα του διπλανού σου, θα κάνει πως ενδιαφέρεται! Σαν το απαράδεκτο με τις κάμερες της τροχαίας που σου στέλνουν φωτο-κλήση στο σπίτι. Προτεραιότητα του νόμου και της τροχαίας θα έπρεπε να είναι το πώς δεν θα σκοτώσεις άλλους οδηγώντας με υπερβολική ταχύτητα -και αν θέλετε- και το να γυρίσεις σπίτι σου σώος και "σωφρονισμένος". Βέβαια χέστηκαν για το αν σκοτώσεις άλλους ή αν σκοτωθείς, αρκεί η κλήση να φτάσει σπίτι σου... από κει και πέρα, όλο και κάποιος θα την πληρώσει... (δεν δικαιολογώ φυσικά αυτούς που τρέχουν με 200, μην παρεξηγηθώ)

 

Και πολλοί το έχουν αναγάγει σε θέμα μείζονος σημασίας... εδώ ρε παιδιά δεν λειτουργούν οι νόμοι για τίποτα. (και γι'αυτό φταίμε εμείς πρώτα απ'όλα οι πολίτες, και αυτοί που ΕΜΕΙΣ ψηφίζουμε ξανά και ξανά) Εδώ έχουν βγει πόσα σκάνδαλα στη φόρα τις τελευταίες δεκαετίες, ένας Θεός ξέρει πόσα θάφτηκαν τελείως, λεφτά φορολογουμένων πολιτών εξαφανίζονται από λαμόγια παντός είδους, η Βουλή αποφαίνεται ότι δεν υπάρχουν ποινικές ευθύνες για κανέναν (!!??!!!) και 'σεις κάθεστε και μου λέτε για το αν πρέπει να απογορευτεί το κάπνισμα!!! Έλεος! Μας πετάνε ένα τυράκι για να δείξουν ότι γινόμαστε "Ευρώπη" και καλά, ότι το κράτος ενδιαφέρεται για σένα, και εμείς καθόμαστε και ψαρώνουμε με μαμακίες. Τόσος ντόρος -μεταξύ πολιτών- δεν έγινε ούτε για το Βατοπέδι, ούτε για την Siemens, ούτε για τα άπειρα σκάνδαλα με τις μάυρες τρύπες στα δημοσία ασφαλιστικά ταμεία... (και χίλια δυο πριν την ΝΔ, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας)

Και κάποιοι έχουν αναγάγει σε ύψιστο θέμα δημοκρατίας, το αν μπορεί κάποιος να καπνίζει σε 10 ή σε 15 μέτρα απόσταση σε εξωτερικό χώρο!!! Έλεος!

 

Αν θέλετε και την άποψή μου, δεν θα αλλάξει τίποτα ακόμα και αν εφαρμοστεί ο νόμος. Γιατί είμαστε Έλληνες, έτσι μεγαλώσαμε, έτσι μάθαμε και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Μακάρι να αλλάξουν τα παιδιά μας.

 

edit:

YΓ. Ρε απίστευτοι, βγήκε κάτω στη σελίδα διαφήμιση για τσάϊ!!! Έλεος!!! Ούτε στο ίντερνετ δεν μπορείς να πεις μια κουβέντα χωρίς να σε παρακολουθούνε!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπνιζα σαν φουγάρο πολλά χρόνια και έχει 6-7 χρόνια που το'κοψα. Πιστεύω ότι το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε κλειστούς χώρους -όπως και να το κάνουμε είναι ανθυγιεινό- αλλά όχι και σε ανοιχτούς χώρους. (γιατί κάτι τέτοιο πήρε τ'αυτί μου)

 

Η λογική του "κλείσου σπίτι σου και κάπνισε" δεν είναι σωστή. Έτσι γινόταν πολλά χρόνια με πολλά θέματα, και το μόνο που έγινε ήταν να οδηγηθούν κάποιες κοινωνικά ευπαθείς ομάδες στην αποξένωση, περιθωριοποίηση με όλα τα κακά συνεπακόλουθα που αυτό φέρνει. Αν θες να βοηθήσεις κάποιον να κόψει το κάπνισμα (πράγμα το οποίο θα πρέπει να θέλει και ο ίδιος πρώτα απ'όλα) τον βοηθάς με χίλιους δυο τρόπους (επισκέψεις σε ειδικό γιατρό, αγωγή ίσως με υποκατάστατα νικοτίνης, κτλ), δεν τον κλειδώνεις κάπου να πάει να ψοφήσει χωρίς να σε ενοχλεί.

 

Δυστυχώς αυτοί οι νόμοι, -για μένα- έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα. Χέστηκε τώρα το κράτος αν εσύ σκοτώνεις τον εαυτό σου... Αλλά εφ'όσον μπορεί να βγάλει λεφτά ανάγοντας το σε πρόβλημα του διπλανού σου, θα κάνει πως ενδιαφέρεται! Σαν το απαράδεκτο με τις κάμερες της τροχαίας που σου στέλνουν φωτο-κλήση στο σπίτι. Προτεραιότητα του νόμου και της τροχαίας θα έπρεπε να είναι το πώς δεν θα σκοτώσεις άλλους οδηγώντας με υπερβολική ταχύτητα -και αν θέλετε- και το να γυρίσεις σπίτι σου σώος και "σωφρονισμένος". Βέβαια χέστηκαν για το αν σκοτώσεις άλλους ή αν σκοτωθείς, αρκεί η κλήση να φτάσει σπίτι σου... από κει και πέρα, όλο και κάποιος θα την πληρώσει... (δεν δικαιολογώ φυσικά αυτούς που τρέχουν με 200, μην παρεξηγηθώ)

 

Και πολλοί το έχουν αναγάγει σε θέμα μείζονος σημασίας... εδώ ρε παιδιά δεν λειτουργούν οι νόμοι για τίποτα. (και γι'αυτό φταίμε εμείς πρώτα απ'όλα οι πολίτες, και αυτοί που ΕΜΕΙΣ ψηφίζουμε ξανά και ξανά) Εδώ έχουν βγει πόσα σκάνδαλα στη φόρα τις τελευταίες δεκαετίες, ένας Θεός ξέρει πόσα θάφτηκαν τελείως, λεφτά φορολογουμένων πολιτών εξαφανίζονται από λαμόγια παντός είδους, η Βουλή αποφαίνεται ότι δεν υπάρχουν ποινικές ευθύνες για κανέναν (!!??!!!) και 'σεις κάθεστε και μου λέτε για το αν πρέπει να απογορευτεί το κάπνισμα!!! Έλεος! Μας πετάνε ένα τυράκι για να δείξουν ότι γινόμαστε "Ευρώπη" και καλά, ότι το κράτος ενδιαφέρεται για σένα, και εμείς καθόμαστε και ψαρώνουμε με μαμακίες. Τόσος ντόρος -μεταξύ πολιτών- δεν έγινε ούτε για το Βατοπέδι, ούτε για την Siemens, ούτε για τα άπειρα σκάνδαλα με τις μάυρες τρύπες στα δημοσία ασφαλιστικά ταμεία... (και χίλια δυο πριν την ΝΔ, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας)

Και κάποιοι έχουν αναγάγει σε ύψιστο θέμα δημοκρατίας, το αν μπορεί κάποιος να καπνίζει σε 10 ή σε 15 μέτρα απόσταση σε εξωτερικό χώρο!!! Έλεος!

 

Αν θέλετε και την άποψή μου, δεν θα αλλάξει τίποτα ακόμα και αν εφαρμοστεί ο νόμος. Γιατί είμαστε Έλληνες, έτσι μεγαλώσαμε, έτσι μάθαμε και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Μακάρι να αλλάξουν τα παιδιά μας.

 

edit:

YΓ. Ρε απίστευτοι, βγήκε κάτω στη σελίδα διαφήμιση για τσάϊ!!! Έλεος!!! Ούτε στο ίντερνετ δεν μπορείς να πεις μια κουβέντα χωρίς να σε παρακολουθούνε!!!  ;D

 

Οι λόγοι της αποφασης δεν αλλάζουν την ρίζα του προβλήματος και η λογική του εδώ δεν γίνονται άλλα το κάπνισμα μας πείραξε , είναι αν μη τι άλλο μηδενιστική. Δεν ειναι οτι εχεις άδικο αλλά με αυτή την λογική είμαστε άξιοι της μοίρας μας γιατί αν σκεφτόμαστε έτσι δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.

Οσο για το τσιγάρο επαναλαμβάνω, αν εγώ θέλω να εισπνέω χημικά αέρια και να τα εκτοξεύω παντου μπορω να το κάνω στο σπίτι μου. Το ότι το έχουν τυλίξει αυτό σε χαρτί για να μην φαίνεται άσχημο και το ότι έχει γίνει κανόνας το ότι θα το ρουφάνε και όλοι όσοι ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ την ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ επιλογή είναι γεγονός και είναι λάθος. Δυστυχώς πρέπει να το κάνεις σπίτι σου. Απλό είναι. Δεν ειναι ουτε απομόνωση ,ούτε τίποτα. Το να το κάνεις εκτός είναι παραβίαση του "χώρου" του άλλου. Ειναι το ξαναλέω, επιλογή σου που δυστυχώς έχει πολλά κακά μαζί της τα οποία δεν εχεις το δικαίωμα να τα μοιράζεις και στους άλλους. It's not rocket science βασικά. Δεν ισχύει καθόλου το ότι είναι ανοιχτός χώρος άρα φεύγει το τσιγάρο και δεν είναι βλαβερό.

Επίσης όλα στην Ελλάδα ειδικά αλλά γενικότερα στο καπιταλιστικό "πετυχημένο" ( :o :o) σύστημα έχουν να κάνουν με χρήμα. Τίποτα δεν θα γίνει ποτέ για το καλό σου. Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα. Αν υπάρχει κέρδος από πίσω ,τότε θα γίνουν όλα.

Σε αυτά που λες τα πολιτικά και τις ευθύνες μας έχεις σαφέστατα και αυτονόητα δίκιο. Απλά αυτό ειναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες εγώ πήρα την πρώτη μου τζούρα όταν ήμουν 3 ετών...επειδή τα λεφτά τότε δεν μου περίσσευαν για το καθημερινό πακέτο (δε γουστάρω να κάνω τράκα) και εδώ που τα λέμε κάπου δεν μου κάθισε καλά η όλη φάση και με πήγανε και στο νοσοκομείο για οξυγόνα και ιστορίες, αποφάσισα να το κόψω οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα η 1η Ιουλίου  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν τώρα που ξαναδιαβάζω το post μου, ακούγομαι λίγο "πολιτικοποιημένος"... Δεν είμαι, δεν κάνω προπαγάνδα, δεν έχω ψηφίσει στη ζωή μου ποτέ... Αυτά για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.

 

Οι λόγοι της αποφασης δεν αλλάζουν την ρίζα του προβλήματος και η λογική του εδώ δεν γίνονται άλλα το κάπνισμα μας πείραξε , είναι αν μη τι άλλο μηδενιστική.

Φίλε μου, αυτό που λες, προϋποθέτει την ίδια διάθεση απ'το κράτος για αντιμετώπιση *όλων* των προβλημάτων, καθώς και το να είναι σαφείς και διακριτοί οι ρόλοι όλων των δημοκρατικών εξουσιών.

Εδώ έχουμε καταντήσει να θεωρούμε φυσιολογικό, η νομοθετική εξουσία να νομοθετεί με λάθος λόγους/κριτήρια (αυτό που μου λες εσύ δλδ), η εκτελεστική εξουσία να αρκείται στο να σου ρουφάει το αίμα μέσω φόρων και ό,τι άλλων προστίμων (από νόμους, τροχαία ΚΟΚ κτλ) χωρίς καμία ουσιαστική πρόνοια για τον πολίτη, και η Βουλή να παρεμβαίνει στο έργο της δικαστικής εξουσίας για να μην φτάσουν υποθέσεις που ίσως εμπλέξουν πολιτικά προσώπα στα δικαστήρια!

Συγνώμη, αλλά αν αυτό εσύ το λες δημοκρατία, εγώ το λέω... μπ*&#$^%&, και δεν μπορώ να κάνω άλλο τα στραβά μάτια...

 

Και για να επανέλθω στο θέμα, επαναλαμβάνω ότι είμαι υπέρ της απαγόρευσης καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, αλλά το βρίσκω υπερ-τραβηγμένο να απαγορευτεί και σε ανοιχτούς χώρους. Εδώ ρε συ, ένα μέσο αυτοκίνητο ρίχνει 150 ως 400 γραμμάρια CO2 ανά χιλιόμετρα στην ατμόσφαιρα. Μιλάμε ότι ο μέσος οδηγός έχει μολύνει τον αέρα που αναπνέεις με 10-15 τόνους!!! Και παραπονιόμαστε για τα 2-3 γραμμάρια ενός τσιγάρου?

 

Συγνώμη αλλά εγώ αρνούμαι να συμμετάσχω σε αυτό το θέατρο υποκρισίας/παραλόγου. Πεσ' το μηδενισμό, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου