Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλιου.Θα το κοψετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να βοηθήσεις κάποιον να κόψει το κάπνισμα (πράγμα το οποίο θα πρέπει να θέλει και ο ίδιος πρώτα απ'όλα) τον βοηθάς με χίλιους δυο τρόπους (επισκέψεις σε ειδικό γιατρό, αγωγή ίσως με υποκατάστατα νικοτίνης, κτλ), δεν τον κλειδώνεις κάπου να πάει να ψοφήσει χωρίς να σε ενοχλεί.

Συγγνωμη αλλα εδω εισαι υπερβολικος. Υπονοεις δηλαδη οτι θα επρεπε να ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ μεσω φορων, γιατρους και υποκαταστατα για να μπορεσουν να κοψουν το καπνισμα οσοι καπνιζουν, απο τη στιγμη που το ταμειο ετσι κι αλλιως θα αρχισει να χανει εσοδα απο την εφαρμογη του νομου τα οποια ετσι κι αλλιως με καποιο τροπο θα τους τα πληρωσουμε ετσι κι αλλιως? Να την φαμε εις διπλουν δηλαδη, καπνιστες και μη?

Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις  ::)

 

Προς αποφυγη παραξηγησεων να ξεκαθαρισω οτι ειμαι καπνιστης και δεν ειμαι φορολογουμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γυρνα το στο ΤΣΑΪ (χωρις πλακα,δουλευει) και πιο ΩΡΑΙΟ ειναι (μετα απο κανα μηνα η γευση του καφε θα σου φαινεται οπως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι δηλ.ΑΗΔΙΑ....)  και δεν θα παθεις καρκινο (το τσαϊ εχει αντικαρκινικες ιδιοτητες),και δεν θα γινονται τα νευρα σου τσαταλια και θα αισθανεσαι και ΠΟΛΥ καλυτερα  (η τεϊνη αποδεσμευεται σταδιακα και σε "κραταει" ολη μερα σε αντιθεση με την καφεϊνη που σου κανει ενα "bump" & μετα  εισαι πτωμα)  ;)

 

+666  ;D

 

Εχω κοψει και τον καφε μαζι με το τσιγαρο & δεν το εχω μετανιωσει  ;)

 

νομιζω το καλυτερο κολπο. Ετσι τα καταφερα κι εγω. "Βγηκα" απο την καφεινη και απαλλαχτηκα και απο το τσιγαρο.

Κυριολεκτικα δεν αντεχω την τσιγαριλα πλεον. Οχι οτι την αντεχα και οντας καπνιστης, αλλα τοτε επρεπε να "συμβιωνουμε"...  :o

 

Οποτε συμφωνω να μην επιτρεπεται σε κλειστους χωρους το ανεξελεγκτο ντουμανιασμα. Αυτο που συμβαινει αν πας καπου το χειμωνα και μετα θα πρεπει να αεριζεις τα ρουχα για κανα μηνα, θα ημουν πολυ χαρουμενος αν δεν ξανασυμβει...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote author=tugito link=topic=168974.msg333164#msg333164 date=1243593549

γενικότερα στο καπιταλιστικό "πετυχημένο" ( :o :o) σύστημα έχουν να κάνουν με χρήμα. Τίποτα δεν θα γίνει ποτέ για το καλό σου. Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα. Αν υπάρχει κέρδος από πίσω ,τότε θα γίνουν όλα.

Σε αυτά που λες τα πολιτικά και τις ευθύνες μας έχεις σαφέστατα και αυτονόητα δίκιο. Απλά αυτό ειναι άλλο θέμα.

 

Στην πατρίδα του καπιταλισμού πάντως στις Η.Π.Α και ειδικότερα στην Καλιφόρνια μια χαρά εφαρμόζεται, και μια χαρά μέτρο είναι. Εγώ σαν καπνιστής, την πρώτη μέρα ξενέρωσα με τη ζωή μου αλλά μέχρι την τρίτη μέρα το είχα συνηθίσει μια χαρά.  Όταν γύρισα κατόπιν και μέσα στο ταξί ο οδηγός κάπνιζε σαν φουγάρο χωρίς καν να με ρωτήσει αν με ενοχλεί, μου φάνηκε ότι ζω στην τελευταία μπανανία του πλανήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμενο? ;D ;D.Παρ'ολα αυτα που και που ενα δε με χαλαει καθολου...Καλη τυχη και δυναμη σε οσους το επιχειρησουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα εδω εισαι υπερβολικος. Υπονοεις δηλαδη οτι θα επρεπε να ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ μεσω φορων, γιατρους και υποκαταστατα για να μπορεσουν να κοψουν το καπνισμα οσοι καπνιζουν, απο τη στιγμη που το ταμειο ετσι κι αλλιως θα αρχισει να χανει εσοδα απο την εφαρμογη του νομου τα οποια ετσι κι αλλιως με καποιο τροπο θα τους τα πληρωσουμε ετσι κι αλλιως? Να την φαμε εις διπλουν δηλαδη, καπνιστες και μη?

Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις  ::)

 

Προς αποφυγη παραξηγησεων να ξεκαθαρισω οτι ειμαι καπνιστης και δεν ειμαι φορολογουμενος

Φίλε μου, είμαστε αντιδιαμετρικά αντίθετοι σε αυτό το θέμα. Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που για κάποιο λόγο το'χουν χάσει λίγο το "νόημα" και χρειάζονται ιατρική βοήθεια για να γίνουν "καλά" είτε σε παθολογικό είτε σε ψυχολογικό επίπεδο. Είναι υποχρέωση μιας κοινωνίας να προσπαθεί τουλάχιστον για την απεξάρτηση, επανένταξη τέτοιων ατόμων στην κοινωνία. Όχι να κόψει και τα ήδη λιγοστά κονδύλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή το κόβετε, ή παίρνετε ειδικό μηχάνισμα-απορροφητήρα-ΑΜΑΝ τελεσόπινγκ που ρουφάει τα πάντα πιστοποιημένα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=X2_s0hstC3A

 

Λιτό, απέριττο, διακριτικό. :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι τις Παρασκευές υπάρχει μια γενική χαλαρότητα που οδηγεί σε συζητήσεις αυτού του τύπου. Προτείνω να το καθιερώσουμε και να ανοίξουμε forum "Το καφενείο της Παρασκευής" όπου θα συζητάμε τέτοια θέματα. Κάποιες προτάσεις για την επόμενη φορά:

 

-Χοληστερίνη: τι πρέπει να αποφεύγουμε.

-Ωδικά πτηνά για το σπίτι.

-Σωτηρία της χελώνας Καρέτα-Καρέτα.

-Παχυσαρκία: θέμα γονιδίων ή τρόπου ζωής;

-Κυνήγι: φυσιολατρία ή έγκλημα;

-Ύαινες - ποιά είναι τα φοβερά αυτά ζώα; ;D

-Ρατσισμός/ξενοφοβία στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

 

Να συζητάμε βρε παιδιά, να γνωριζόμαστε καλύτερα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι τις Παρασκευές υπάρχει μια γενική χαλαρότητα που οδηγεί σε συζητήσεις αυτού του τύπου. Προτείνω να το καθιερώσουμε και να ανοίξουμε forum "Το καφενείο της Παρασκευής" όπου θα συζητάμε τέτοια θέματα. Κάποιες προτάσεις για την επόμενη φορά:

 

-Χοληστερίνη: τι πρέπει να αποφεύγουμε.

-Ωδικά πτηνά για το σπίτι.

-Σωτηρία της χελώνας Καρέτα-Καρέτα.

-Παχυσαρκία: θέμα γονιδίων ή τρόπου ζωής;

-Κυνήγι: φυσιολατρία ή έγκλημα;

-Ύαινες - ποιά είναι τα φοβερά αυτά ζώα; ;D

-Ρατσισμός/ξενοφοβία στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

 

Να συζητάμε βρε παιδιά, να γνωριζόμαστε καλύτερα. :D

 

Προτεινω και εγω δυο - τρια ιατρικα:

 

Τριχοτυλομανια, αυτος ο αγνωστος

Χοληστερολη. Η επικινδυνη. Μπορει το αυγο να γινει συμμαχος μας;

Καισαρικη εναντιον φυσικου τοκετου σημειωσατε 2.

Στελεχος και αθληση στο γραφειο.

Ειναι οι αριστεροχειρες οι μελλοντικοι μας πρωθυπουργοι;

Βλαστοκυτταρα. Θα ζησουμε λοιπον για παντα;

Θερμομετρο υδραργυρου, φιδι στον κορφο μας.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο μετρο ρε παιδια. αυτην την ηλιθιοτητα με τα 70 τετραγωνικα και κατω, την ακουσατε? Εχει να πεσει γυψοσανιδα...! οποιος δουλευει στον κλαδο της γυψοσανιδας σωθηκε!

Στο εξωτερικο παιζει αυτο με τα τετραγωνικα?τα πιο πολλα παντως μαγαζια ειναι κατω απο 70 τετραγωνικα. Εδω στην επαρχια τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου