Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως είσαι ο μόνος που ξέρω να θέλει να κάνει downgrade σε προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού (και πιθανότατα για κάποιο λόγο που δεν αφορά παρά ελάχιστους / η την περιέργειά σου να δεις τι θα γίνει.)

 

Οι πρωτοπόροι πάντα ελάχιστοι είναι. Ας βγει η Apple να πει ότι "οι υπολογιστές μου είναι κατάλληλοι για την καθυστερημένη κυρία που αφήνουν στην Έβγα όταν θέλουν να πάνε για ύπνο", ώστε και η τιμή τους να καθοριστεί αντίστοιχα.

 

Δεν έχω βάλει leopard σε υπολογιστή που προηγουμένως είχε tiger για να δω τη διαφορά.

 

Να βάλεις. Θα είναι μία δίκαιη τιμωρία.

 

Πάντως η διαφορά μεταξύ leopard και vista δεν είναι αυτή που περιγράφεις.

Το ένα είναι το καλύτερο λετιτουργικό που έχω δει και το άλλο απλά δεν δουλεύει.

Το ένα θέλουν να το "γυαλίσουν" ενώ το άλλο υπόσχονται ότι θα το ξαναγράψουν.

 

Το καλύτερο λειτουργικό που έχεις δει είναι το Tiger (ξέρουμε και λογική, φίλος), διότι αν δεν ήταν το Tiger δε θα ίσχυε η πρόταση "Δεν έχω βάλει leopard σε υπολογιστή που προηγουμένως είχε tiger για να δω τη διαφορά".

 

Επίσης, δεν είναι αλήθεια ότι τα Vista μετά τα δύο service pack δεν δουλεύουν (το Leopard έφαγε επτά service pack μέχρι σήμερα, των 150-750 ΜΒ έκαστον). Αλλά -ούτως ή άλλως- εγώ δεν σύγκρινα πουθενά τα Vista με το Leopard (αν το είχα κάνει, θα είχα πει ότι το Leopard - μετά τα επτά(7)!!!! service pack του - είναι όντως καλύτερο).

 

"Γυαλίσουν" και "ξαναγράψουν" είναι μαρκετινίστικες κουβέντες. Κανείς δεν πρόκειται να ξαναγράψει τίποτε, διότι ΑΝ ξαναγράψει η συμβατότητα με ΟΛΟ το software και ΟΛΟ το hardware θα πάει στο διάβολο. Ας πούμε ότι και οι δύο εταιρείες "λαλακίζονται" και περιμένουμε να δούμε ποια θα τελειώσει πρώτη; Ναι, ας το πούμε διότι είναι πιο κοντά στην αλήθεια - με τη διαφορά ότι οι ιδιοκτήτες Mac δεν αρέσκονται σε αυτή την αλήθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

...

Το καλύτερο λειτουργικό που έχεις δει είναι το Tiger (ξέρουμε και λογική, φίλος), διότι αν δεν ήταν το Tiger δε θα ίσχυε η πρόταση "Δεν έχω βάλει leopard σε υπολογιστή που προηγουμένως είχε tiger για να δω τη διαφορά".

...

 

Εχω τον κάθε υπολογιστή με το λειτουργικό με το οποίο αγοράστηκε. Ναι, μου αρέσει περισσότερο το leopard .... κάποιες λειτουργίες του που δεν υπάρχουν στο tiger θα ήθελα να τις έχω. Αλλά σιγά μην πάω να αγοράσω leopard και για τον "μουσικό" υπολογιστή. (Απο τη στιγμή μάλιστα που έχω ακούσει ότι είναι και πιο αργό....)

Παντως... ας μην λέμε "αργο" το leopard (γενικώς και απροσδιορίστως).  Ο κόσμος που δεν το έχει δει ίσως νομίζει ότι μιλάμε για "προβληματικές" καταστάσεις, για υπολογιστές που δεν ξεκινάνε κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα υπαρχει καποιο λειτουργικο (σε pc ή mac)

που να μπορει να τρεχει σχετικα ανετα ολων των

ειδων τις εφαρμογες (αν αυτο θεωρειται αξιοπιστο λειτουργικο),

ή θα πρεπει να περιοριστουμε στις βασικες μας αναγκες,

μη ζητωντας παραπανησια πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε τα θαμπωμένα μάτια σου και δες την πραγματικότητα: η Microsoft είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Windows XP (την ίδια περίοδο η Apple είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Tiger). Μετά, η Microsoft έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε Vista (την ίδια περίοδο η Apple έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε  Leopard). Μετά η Microsoft ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό το οποίο θα είναι βασισμένο στα Vista αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Windows 7 (την ίδια περίοδο η Apple ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό που θα είναι βασισμένο στο Leopard αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Snow Leopard).

 

H ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη είναι αυτή που διατύπωσα παραπάνω κ λαμβάνοντας υπόψην τα λεγόμενα σου θα επαναδιατυπώσω:

 

Μεταξύ, λοιπόν, δύο μέτριων λειτουργικών συστημάτων (Leopard/Vista), ψηφίζω Leopard με κλειστά μάτια. Το συμπέρασμα αυτό προέκυψε από τη σύγκριση των δύο λειτουργικών μετά την προ 5μερου αγορά του iMAC. Έχω τεκμηριώσει σε προηγούμενο post το γιατί.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ, ότι αγνοοώ ότι έχει βγάλει η Apple πριν από το Leopard.

Αν πράγματι το Tiger ήταν πολύ σταθερότερο από το Leopard, τότε κρίμα για τις χαμένες ώρες που σπατάλησα προσπαθώντας να κάνω τα Windows να δουλέψουν...

 

Δεν είχα καμμία πρόθεση να γενικεύσω...Αν παρεξηγήθηκα, ζητώ συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως... ας μην λέμε "αργο" το leopard (γενικώς και απροσδιορίστως).  Ο κόσμος που δεν το έχει δει ίσως νομίζει ότι μιλάμε για "προβληματικές" καταστάσεις, για υπολογιστές που δεν ξεκινάνε κλπ.

 

Σωστά, αυτή η διευκρίνηση είναι απαραίτητη.

 

Σκεπτόμουν το εξής: κάποτε η Apple αποφάσισε ότι τα Cd-ROM δεν πρέπει να έχουν κουμπάκι για να βγάζει κάποιος το CD. (Σημ: το ερώτημα "πόσο λαλάκας πρέπει να είναι κάποιος για να το σκεφτεί αυτό" παραμένει μέχρι σήμερα αναπάντητο). Την απόφαση την πήρε για αισθητικούς λόγους (άλλη μία ένδειξη για το σε ποιους απευθυνόταν / απευθύνεται). Όπως όλοι οι PCάδες ξέρουν, ένα CD μπορεί κάλλιστα να κολήσει μέσα στο tray (αν όχι για άλλο λόγο, αλλά επειδή έχει φθαρεί και δεν διαβάζεται). Οι Macάδες προσποιούνταν ότι δεν έχουν επίγνωση τέτοιας πιθανότητας.

 

Έλα όμως που έρχεται η Apple και ανακοινώνει ότι με το Snow Leopard το "πρόβλημα με το eject" επιτέλους θα λυθεί !!!!!! Άρα, τελικά το πρόβλημα υπάρχει ΚΑΙ στα Mac. Άρα δεν ήταν τρελοί όλοι αυτοί που αναρωτιόντουσαν που στην ευχή έχει πάει το κουμπί.

 

Και μάλιστα είναι τόσο ζώα, ώστε να ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ αυτή τη πληροφορία σαν "χαρακτηριστικό" του νέου λειτουργικού!!! Άντε, παραδεχτείτε το ότι αν τα έλεγε η Microsoft αυτά τα γελοία πράγματα θα την είχατε σφυρίξει, αλλά ... η μεγαλοπρεπής Apple μπορεί να λέει και να κάνει οποιαδήποτε μαλακία (πάντα στα 1.500 ευρώ και άνω) και κάποιοι να χειροκροτούν...

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καμμία πρόθεση να γενικεύσω...Αν παρεξηγήθηκα, ζητώ συγγνώμη.

 

Όχι ωρέ Ζέπελιν, όλοι φίλοι είμαστε.

Και εγώ που τα γράφω τώρα αυτά.. σε Μακ τα γράφω.

 

Το Leopard είναι όντως καλύτερο από τα Vista (είπαμε όμως... επτά(7) service pack) και καλά κάνεις που απολαμβάνεις τον υπολογιστή σου. Παραδέξου όμως και εσύ ότι μέχρι σήμερα είχες πολλές περισσότερες ευκαιρίες να δεις τα "κακά" των Windows... άσε ένα περιθώριο μήπως δεις και τα "κακά" των Mac και φρίξεις...

 

Αν - απ' την άλλη - παραμείνεις ευχαριστημένος.. ακόμη καλύτερα για εσένα... σκέψου ότι εγώ ξέρω ανθρώπους που έχουν ακόμη Windows 95 και είναι πολύ-πολύ ευχαριστημένοι διότι κάνουν θαυμάσια τη δουλειά τους (γράφουν άρθρα στο Word 6). Δεν είναι σκοπός μας να κυνηγάμε τη τεχνολογία, αλλά ούτε και να κάνουμε πλούσιους ανθρώπους που προσπαθούν να μας πείσουν περί του αντιθέτου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και μία παλιά διαφήμιση της Apple από έντυπο, όπου υποτίθεται ότι βλέπουμε τις σημειώσεις κάποιου που προσπαθεί να υπολογίσει το κόστος μίας επένδυσης για την αγορά PC. Ξεκινά από τα 145 δολάρια (το οποίο του φαίνεται ικανοποιητικά χαμηλή τιμή) και μετά αρχίζει και προσθέτει για τα διάφορα απαραίτητα, καταλήγοντας τελικά σε ένα σημαντικό κόστος.

 

Τα άτακτα γράμματα, αντικαθίστανται από τα "καθησυχαστικά" Garamond(;) της Apple, ή οποία λέει (υπαινισσόμενη) "μην ανησυχείς - δεν χρειάζεται να μπλέξεις με όλα αυτά - έλα σε εμάς που έχουμε πάρει τις σωστές αποφάσεις".

 

Θα βρείτε εξαιρετικά ενδιαφέρον ότι στην "πρόσθεση" που έχει κάνει ο ενδιαφερόμενος, έχει βάλει 500 δολάρια για προγράμματα - κάτι που η Apple προβάλλει ως ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Οι ξεφτίλιδες, δεν μπορούσαν να συλλάβουν ότι η άνθηση της βιομηχανίας λογισμικού οφείλεται ακριβώς στο ότι ο τελικός χρήστης έχει τη δυνατότητα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ τα προγράμματα που θα χρησιμοποιεί, αντί να περιοριστεί στα προγράμματα που του δίνει η μαμάκα Apple.

 

Πόσα DAW είπαμε ότι τρέχουν στο Mac;

 

(την κάναμε την καλή μας πράξη και σήμερα).

 

pcmag9208abig-719x1023.thumb.jpg.0c1bc35ee057d9cc696e53a72285f6ce.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σκοπός μας να κυνηγάμε τη τεχνολογία, αλλά ούτε και να κάνουμε πλούσιους ανθρώπους που προσπαθούν να μας πείσουν περί του αντιθέτου.

 

Aυτο εχει ζουμι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου