Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παάρα πολύ ωραία.......Νομίζω πως πολλές απορίες μου λυθήκαν μέσα σε αυτο το τοπικ...Σκοπέυω να πάρω iMac 3.06 ghz,8gb Ram,1T disk,ATI radeon 4850HD...Είναι γύρω στσα 3 χιλιαρικάκια αλλά που θα πάει...Αυτο το καλοκαίρι θα είναι μαύρο για μένα αλλά θα αξίζει τον κόπο πιστέυω....Σας ευχαριστώ όλους για τισ πληροφορίες σας... ;D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν θες τη γνώμη μου μη μαυρίσεις το καλοκαίρι σου. Πάρε έναν imac με τα μισά λεφτά και αν καταφέρεις να τον φτάσεις στα άκρα του τότε θα φάω μια μύγα. Εκτός κι αν θέλεις να δουλέψεις εξοντωτικά romplers της Vienna ή της East West σε υπερφορτωμένα arrangements (τότε πάω πάσο). Πάντως θεωρώ υπερβολικό το ποσό των 3.000 euro για έναν imac. Στήνεις ολόκληρο workstation με αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θες τη γνώμη μου μη μαυρίσεις το καλοκαίρι σου. Πάρε έναν imac με τα μισά λεφτά και αν καταφέρεις να τον φτάσεις στα άκρα του τότε θα φάω μια μύγα. Εκτός κι αν θέλεις να δουλέψεις εξοντωτικά romplers της Vienna ή της East West σε υπερφορτωμένα arrangements (τότε πάω πάσο). Πάντως θεωρώ υπερβολικό το ποσό των 3.000 euro για έναν imac. Στήνεις ολόκληρο workstation με αυτά τα λεφτά.

 

+1. (Ειδικά για τη μύγα :) ). Το σύστημα που περιγράφεις είναι overqualified για iMac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παάρα πολύ ωραία.......Νομίζω πως πολλές απορίες μου λυθήκαν μέσα σε αυτο το τοπικ...Σκοπέυω να πάρω iMac 3.06 ghz,8gb Ram,1T disk,ATI radeon 4850HD...Είναι γύρω στσα 3 χιλιαρικάκια αλλά που θα πάει...Αυτο το καλοκαίρι θα είναι μαύρο για μένα αλλά θα αξίζει τον κόπο πιστέυω....Σας ευχαριστώ όλους για τισ πληροφορίες σας... ;D

 

Μην κάνεις το ΛΑΘΟΣ να πάρεις έξτρα μνήμες και δίσκο από τη μάνα του. Μνήμες μπορείς να βρείς ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ στο eshop όπως επίσης και κάποιον εξωτερικό δίσκο.

 

Όπως και να χει με τόσα λεφτά παίρνεις mac pro μεταχειρισμένο και είσαι κύριος. Οι καινούριοι imac και τα macbook είναι α-π-ο-τ-υ-χ-ι-α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Οι καινούριοι imac και τα macbook είναι α-π-ο-τ-υ-χ-ι-α.

 

Γιατί το λες αυτό? Εγώ έχω ένα από τα καινούρια macbook pro και είναι μια χαρά. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Και 2 γνωστοί μου με τα καινούρια macbook....  επίσης κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό? Εγώ έχω ένα από τα καινούρια macbook pro και είναι μια χαρά. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Και 2 γνωστοί μου με τα καινούρια macbook....   επίσης κανένα πρόβλημα.

 

Macbook είπα όχι Macbook Pro.

 

1ον Ανέβηκε η βασική τιμή. 1200 ευρώ είναι ΠΟΛΛΑ για αυτό το μηχάνημα

2ον Όχι firewire.

3oν Είναι διαθέσιμο το απλό macbook στα 2.13 με Nvidia 9400 και με 800mhz μνήμες ΚΑΙ firewire στα 1000 ευρώ, οπότε το καινούριο macbook είναι απλώς διαφορετικό αισθητικά, χωρίς firewire, με μικρότερο επεξεργαστή και 200 ευρώ πάνω (εντάξει οι μνήμες του είναι 1066mhz αλλά αυτό δεν αλλάζει πολλά)

 

Το αλουμίνιο, unibody, οικολογικό κλπ είναι τρίχες κατσαρές.

 

Πρέπει να είσαι ολίγον τι βλακάκος δηλαδή για να πάρεις το καινούριο εφόσον πουλιέται ακόμα το παλιό με ανανεωμένα χαρακτηριστικά (εκτός αν έχεις τρέλα με την εμφάνισή του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί να μην είναι ριζικά (υπολογιστικά) καλύτερη αγορά... (όσο υπάρχουν τα παλιά) αλλά έχουν το καινούριο trackpad. (Δεν έχω συνδέσει ποτέ ποντίκι στο καινούριο) :)

Και να σου πω και κάτι? Αν υπήρχε αυτό ακριβώς το trackpad να μπορώ να το αγοράσω και να το συνδέσω στο σταθερό μέσω usb... μπορεί και να καταργούσα το ποντίκι και στον σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι ριζικά (υπολογιστικά) καλύτερη αγορά... (όσο υπάρχουν τα παλιά) αλλά έχουν το καινούριο trackpad. (Δεν έχω συνδέσει ποτέ ποντίκι στο καινούριο) :)

Και να σου πω και κάτι? Αν υπήρχε αυτό ακριβώς το trackpad να μπορώ να το αγοράσω και να το συνδέσω στο σταθερό μέσω usb... μπορεί και να καταργούσα το ποντίκι και στον σταθερό.

 

Όντως έξυπνο το καινούριο trackpad και τα gestures, αλλά και πάλι δεν αξίζουν τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... και πάλι δεν αξίζουν τον κόπο.

 

Α, εντάξει. Αμα το λες εσύ τζίτζη μου...οκ.  :)

Τους ενημέρωσες στην Apple να μην βασανίζονται άδικα?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εντάξει. Αμα το λες εσύ τζίτζη μου...οκ.  :)

Τους ενημέρωσες στην Apple να μην βασανίζονται άδικα?  :)

 

Ε είπαμε τώρα... Ένα trackpad δεν αλλάζει την κατάσταση. Έτσι και αλλιώς τα καινούρια gestures δουλεύουν και στο παλιό. Το μόνο που αλλάζει είναι το κουμπί...

 

 

Αυτοί δεν βασανίζονται. Αυτοι καλοτρώνε. Οι υπόλοιποι βασανίζονται.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου