Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο σκοπεύω να το πάρω με δόσεις...Το'χω άχτι να έχω ένα ισχυρό  υπολογιστή και με 240 ευρώ το μήνα δεν με χαλάει καθόλου...Ούτως η άλλως θα τον έχω και για άλλες χρήσεις εκτός απο ηχογραφήσεις οπότε δεν νομίζω να πάνε χαράμι τα 3 χιλιάρικα... ;D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Και ο μικρός* ισχυρός είναι. Αυτό που πας να πάρεις μου φαίνεται ότι είναι υπερβολή σε configuration ιMac. Πάρε Mac pro αν είναι να δώσεις 3 χιλιάρικα.

 

 

* Με ένα iMac core2duo 2.4GHz, 2GB RAM, και 250άρη (MAC OS X 10.4) σκληρό μπορώ να έχω ταυτόχρονα

LOGIC pro 8.0 να παίζει (χωρίς κανένα freeze) 34 tracks με 3-4 εφφέ το καθένα (στα 24bit / 48kHz )

3 video να παίζουν από διαφορετικούς player,

2-3 instances του quicktime να παίζουν μουσική,

3-4 παράθυρα safari να έχουν 5-6 tab το καθένα και να παίζουν σε 2-3 από αυτά video του youtube,

email, msn, skype, και μερικά άλλα προγράμματα ξεχασμένα ανοιχτά

και όλα αυτά με το CPU στο 52 % και τα παράθυρα να παίζουν και να εναλλάσσονται χωρίς ίχνος δισταγμού ή καθυστέρησης. 

(Και αυτό σε έναν υπολογιστή "σκουπιδότοπο" που τον έχω μόνο για να μπαίνω στο internet και να παίζω μουσικές/media.)

 

Ισως οι απαιτήσεις στο καινούριο λειτουργικό να είναι λίγο αυξημενες αλλά γενικά μην νομίζεις ότι παίρνεις "λίγο" υπολογιστή αν δεν έχει 8GΒ RAM. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω leopard σε κάποιο μηχάνημα που είχα tiger για να συγκείνω προσωπικά... αλλά έτσι δεν είναι καλύτερα? ΝΑ αφήνουμε τους υπολογιστές στην κατάσταση που δουλεύουν σωστά?  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο σκοπεύω να το πάρω με δόσεις...Το'χω άχτι να έχω ένα ισχυρό  υπολογιστή και με 240 ευρώ το μήνα δεν με χαλάει καθόλου...Ούτως η άλλως θα τον έχω και για άλλες χρήσεις εκτός απο ηχογραφήσεις οπότε δεν νομίζω να πάνε χαράμι τα 3 χιλιάρικα... ;D

 

έχε υπόψην σου (αν μιλάς για τον imac) πως είναι consumer υπολογιστής. δε βλέπω το νόημα να δώσεις 3.000 ευρώ για να πάρεις ένα μηχάνημα που σε επίπεδα δύναμης δε ξεπερνά ενα pc των 800 ευρώ (με 24άρα οθόνη) δε παίρνει 2ο σκληρό, δεν πάιρνει esata ,express card κλπ.

αν θέλεις δυνατό μηχάνημα ,και να είναι mac , παίρνεις mac pro. αν θες έναν απλο υπολογιστή γενικής χρήσης που να μην πιάνει χωρο και να είναι και καλαίσθητος παίρνεις imac. αν σε ενδιαφέρει η φορητότητα,κοιτάς τα macbook. αν θέλεις και extra θύρες σύνδεσης ,μεγαλύτερη οθόνη και ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις πας για macbook pro.

αν θες μια πρώτη επαφή με το osx ή δεν έχεις πολλές απιτήσεις ή σε ενδιαφέρει το home theater pc πας για mac mini

 

έτσι όπως το βλέπω εγώ , μόνο αν θες οπωσδήποτε imac (all in one σύστημα) και δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα πας στη λύση που είπες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

(Και αυτό σε έναν υπολογιστή "σκουπιδότοπο" που τον έχω μόνο για να μπαίνω στο internet και να παίζω μουσικές/media.)

...

 

 

 

Δεν θέλω να παρεξηγηθεί αυτό. Εννοώ ότι τον υπολογιστή αυτόν δεν τον φροντίζω, δεν καθαρίζω αρχεία, δεν προσέχω τι εγκαθιστώ κλπ. Οχι ότι είναι σκουπίδια το internet και οι μουσικές. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που έψαξα λίγο περισσότερο διότι στο τοπικ βλέπω πως οι απόψεις διύστανται θα κάνω μια ερώτηση...Μένω στο δωμάτιο με την αδερφή μου η οποία είναι 9 ετών και μαζί και οι γονείς μου στο σπίτι...Κοίταγα τώρα τα macbook pro και εφόσον δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν mac κατάλαβα πως είναι καλύτερα να έχω το laptop μου (2.53 ghz dual core,4 gb ram,320 HD) στα 2 χιλιάρικα κάτι το οποίο πρέπει να είναι και πανίσχυρο αν υποθέσεις πως με 2 gb ram kai 2.4 ghz κάνεις παπάδες!!!Όσον αφορά το mac pro δεν νομίζω πως θα ήταν και η καλύτερη επένδυση για μένα αυτή τη στιγμή...Θα περιμένω λιγάκι να φτάσω κάπου επαγγελματικά(ηχοληπτικά) και μετα να δαπανήσω τα χρήματα μου εκεί μιας και θα μου χρειάζεται... ;D Νομίζω πως τώρα με ένα macbook pro (15,4' 2.53 ghz dual core,4 gb ram,320 HD) είμαι θεός... 8) Μπορώ και να το παίρνω και μαζί μου και την δουλειά μου την κάνω και όλα καλά...Έχω δίκιο...?Άν είναι ασ με διορθώσει κάποιος...Δεν είμαι και πολύ Οιδήμων μπορώ να πω... ;D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε κάθε περίπτωση (είτε iMAC είτε macbook pro) θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα recording interface. Αν μη τι άλλο, έχει μόνο εισόδους 1/8" και δεν έχει είσοδο μικροφώνου. (Με αντάπτορες κλπ δεν γίνεται δουλειά)

Σε περίπτωση που θέλεις να αγοράσεις (ή ήδη έχεις) κάποιο firewire interface, μην παραλείψεις να ψάξεις το θέμα του Wow! όπου αναφέρει τα σχετικά προβλήματα στη firewire σε κάποια καινούρια mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τουλάχιστον να μου πεί κάποιος εάν το προαναφερθέν laptop θα είναι οκ για ηχογραφήσεις........?

OΛΑ τα MAc είναι Οκ για ηχογραφήσεις. Γράφω εδώ και καιρό με G3 (χωρίς κάρτα ήχου μάλιστα), G4, G5...λές να μην μπορείς να γράψεις με το συγκεκριμένο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα.

 

Επαναφέρω το θέμα, έχοντας διαβάσει τα σχετικά θέματα του forum και αρκετά συναφή θέματα από διάφορα fora.

 

Βρίσκομαι στην φάση αναζήτησης του εκλεκτού iMAC κ με προβληματίζουν οι εξής απορίες:

 

α) Βάρος iMAC; Μπορεί να μεταφερθεί αεροπορικώς μέσα σε βαλίτσα στη θήκη του; Αυτό θα χρειαστεί να γίνει σε περίπτωση μετακόμισης στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές κ θα γίνει μία φορά.

 

β) Χρονισμός πυρήνα; 2,66 ή 2,93Ghz; Αξίζει τα extra χρήματα, δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιώ εξειδικευμένο software κ μάλλον η βαρύτερη δουλειά που θα το θέλω είναι οι ηχογραφήσεις (απ' ότι διάβασα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό).

 

γ) Κάρτα γραφικών; το 2,66 φοράει τη Geforce 9400. Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει σύγχρονα παιχνίδια; (μη βαράτε ντε, βγαίνουν Starcraft 2 κ Diablo 3  ;D)

 

Αν κάποιος μπορέσει να καλύψει τα παραπάνω θα του είμαι ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου