Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Βάρος iMAC; Μπορεί να μεταφερθεί αεροπορικώς μέσα σε βαλίτσα στη θήκη του; Αυτό θα χρειαστεί να γίνει σε περίπτωση μετακόμισης στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές κ θα γίνει μία φορά.

Το βάρος ενός iMac δεν είναι πρόβλημα για μια τέτοια μεταφορά. Πρέπει να είναι γύρω στα 15 κιλά όλη του η συσκευασία, δηλαδή αρκετά κάτω από τα όρια που θέτουν οι αεροπορικές εταιρίες για τις αποσκευές.

Εγώ θα προβληματιζόμουν περισσότερο για τον όγκο του μηχανήματος, ειδικά αν πάρεις το μοντέλο με την 24άρα οθόνη.

 

β) Χρονισμός πυρήνα; 2,66 ή 2,93Ghz; Αξίζει τα extra χρήματα, δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιώ εξειδικευμένο software κ μάλλον η βαρύτερη δουλειά που θα το θέλω είναι οι ηχογραφήσεις (απ' ότι διάβασα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό).

Θεωρώ ότι δεν αξίζει για την περίπτωσή σου. Δεν υπάρχει κάτι που να κάνει το 2,93 που να μην μπορεί να το κάνει και το 2,66 (εντάξει, ίσως με ελάχιστες παραχωρήσεις σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις).

 

γ) Κάρτα γραφικών; το 2,66 φοράει τη Geforce 9400. Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει σύγχρονα παιχνίδια; (μη βαράτε ντε, βγαίνουν Starcraft 2 κ Diablo 3  ;D)

Δύσκολα θα αντέξει η συγκεκριμένη και ιδιαίτερα σε υψηλές αναλύσεις, με φίλτρα και τα σχετικά ενεργοποιημένα. Δεν παίρνεις καλύτερα ένα Xbox360 ή το PS3 που έχουν και μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων αν πρόκειται να παίξεις παιχνίδια;

 

Υ.Γ. Αν θέλεις τη δική μου συμβουλή, καλύτερα πάρε Macbook. Το hardware του είναι σχεδόν ίδιο με του iMac και δεν θα έχεις προβλήματα στη μεταφορά του. Η οθόνη είναι το μόνο μείον αλλά στην τελική κοτσάρεις μια εξωτερική βρε αδερφέ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Καλές οι εξωτερικές οθόνες, αλλά μετά από μία τετ-α-τετ συνάντηση με το iMAC στο σπίτι γνωστού, πείστηκα οριστικά για την αγορά του. Φοβερό μηχάνημα.

 

Όσο για τα παιχνίδια, δοκιμάσαμε το Colin McRay 4 κ έπαιζε άψογα με φουλ ρυθμίσεις.

 

Την Τρίτη το περιμένω  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς να σου έρθει την Τρίτη. Θα εντυπωσιαστείς από την πρώτη στιγμή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Εγώ έχω το 24/2,93/4GB/640/G120 εδώ και 2 εβδομάδες και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό (ακόμα!). Το Logic 8 σφυρίζει στο iMac.

 

Είχα ένα Macbook aluminium στα 2 (από τα πρώτα που ήρθαν στην Ελλάδα) και δούλευα άψογα (με εξωτερική οθόνη 24). Το πούλησα (πανέυκολα) έβαλα άλλα 500 και σοκ. Δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους φυσικά.

 

Και αντι να πάρω ένα netbook για να κουβαλάω μαζί σε gigs, πήρα ένα παλιό άσπρο macbook με 500 ευρω από αγγελία, μέσα από το noiz (να είναι καλά για πάντα!), και είμαι ευτιχισμένος. Αν μπορούσα να πάω και διακοπές θα ήταν υπέροχα!

 

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε τελικά τη Δευτέρα.  ;D  ;D  ;D (positive feedback στο e-shop!)

 

Η οθόνη είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Μεγάλο ατού της, η υπέροxη απόδοση των χρωμάτων.

Ειδικά, οι ταινίες HD την εκμεταλλεύονται πλήρως. Τρελάθηκα με αυτό που έβλεπα!

 

Δεύτερο μεγάλο πλεονέκτημα, το λειτουργικό (τελευταίο Leopard).

Μεγάλη ευκολία παίδες, και καμμία σύγκριση δεν τίθεται με τα Windows.

Συνδέεις οτιδήποτε, και μέσα σε δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος κ το χρησιμοποείς.

Καμμία ανάγκη για drivers χωρίς περιττά σκουπίδια.

 

Το παλιό μου μηχάνημα ήταν ένας Pentium στα 3 Ghz με μία ATI X550.

Η διαφορά είναι ουσιώδης και χαώδης ταυτόχρονα.

 

Τώρα καταλαβαίνω το ρητό: Once you go Mac, you never go back!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα δέχθηκες και καλώς όρισες στην "αρρώστια". Για όλα όσα είπες έχεις δίκιο. Εκείνο που δε ξέρεις και θα το μάθεις, είναι ότι κάθε φορά που θα το ανοίγεις θα νοιώθεις τα ίδια συναισθήματα. Αυτό που προσφέρει η Apple. Και τα PC ποτέ.

 

Να είσαι καλά. Καλές δουλειές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και από μένα! ;)

 

Εκείνο που δε ξέρεις και θα το μάθεις, είναι ότι κάθε φορά που θα το ανοίγεις θα νοιώθεις τα ίδια συναισθήματα. Αυτό που προσφέρει η Apple. Και τα PC ποτέ.

Τελικά οι υπολογιστές είναι εργαλεία για να κάνουμε τη δουλειά μας και να δουλεύουν αυτά για μας χωρίς να μας τρώει χρόνο η διασφάλιση της λειτουργίας τους;

Ή μήπως είναι αντικείμενα ευχαρίστησης που χρησιμοποιούμε για να αντλούμε όμορφα συναισθήματα και εμπειρίες;

 

Τι να πω παιδιά, προτείνω το επόμενο μοντέλο Mac να ονομαστεί iBliss... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και από μένα! ;)

Τελικά οι υπολογιστές είναι εργαλεία για να κάνουμε τη δουλειά μας και να δουλεύουν αυτά για μας χωρίς να μας τρώει χρόνο η διασφάλιση της λειτουργίας τους;

Λίγο το θεωρείς αυτό?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο το θεωρείς αυτό?

Ήταν ερώτηση, όχι διαπίστωση. Απλά συνέκρινα τους βασικούς λόγους να πάρει κανείς Mac όπως παρουσιάζονται από τους fan των συγκεκριμένων μηχανημάτων και έκανα μια (ρητορική όπως φαίνεται) ερώτηση επ' αυτών.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ερώτηση, όχι διαπίστωση.

Όταν μια ερώτηση γίνεται διαπίστευση, τότε κάποιοι (σίγουρα) γίνονται fan

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια ερώτηση γίνεται διαπίστευση, τότε κάποιοι (σίγουρα) γίνονται fan

Δεν θα διαφωνίσω, απλά δεν ήταν αυτό το point της ερώτησης. Τέσπα, αν κάποιος βρίσκει την ευτυχία αγοράζοντας ένα Mac, τότε του εύχομαι ολόψυχα να είναι όλη του η ζωή γεμάτη με Mac κάθε λογής.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου