Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι μετά από ενασχόληση 3 ημερών με το καινούριο λειτουργικό κ πάντα σε σχέση με τη διαφωνία που διατυπώθηκε σε σχέση με τη χαρά/ευκολία που παρέχει ένα MAC.

 

Για μένα το PC είναι πάνω απ'όλα εργαλείο-μέσο. Δεν πρόκειται ποτέ να γυρίσω σπίτι με λαχτάρα να χαζέψω το MAC πάνω στο γραφείο.

Όταν όμως ένα μηχάνημα απλοποιεί τα πράγματα σε εκνευριστικό βαθμό, ώστε να σου εξοικονομεί χρόνο, χρήμα κ κυριότερα νεύρα, τότε ναι συμβάλλει στο να είμαι τουλάχιστον ευδιάθετος.

 

Αν ψάξει κανείς, μειονεκτήματα θα βρει κ στο MAC...Ανάλογα με τις απαιτήσεις του ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν ψάξει κανείς, μειονεκτήματα θα βρει κ στο MAC...Ανάλογα με τις απαιτήσεις του ο καθένας...

 

Ακριβώς... εγώ μετά από λίγους μήνες το πούλησα... Δε μπορούσα να το πειράξω καθόλου, το βαρέθηκε η ψυχή μου... οπότε τι να το κάνω; Ενώ με το PC... με €1500 παίρνεις τούμπανο, όμορφο (υποκειμενικό) και δουλεύεις άψογα κι απροβλημάτιστα, με επιλογές 10000% (soft + hard) περισσότερες από αυτές των macs. Αν κάποιος ΔΕΝ χρειάζεται όλα αυτά παραπάνω, πηγαίνει για MAC δαγκωτό. Βουρ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ με το PC... με €1500 παίρνεις τούμπανο, όμορφο (υποκειμενικό) και δουλεύεις άψογα κι απροβλημάτιστα, με επιλογές 10000% (soft + hard) περισσότερες από αυτές των macs.

 

+1000 με μία διαφωνιούλα. Άλλο windows vista/7, άλλο το Leopard. Γι' αυτό, θα αφαιρούσα από την παραπάνω φράση το απροβλημάτιστα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και το "τούμπανο" σχετικό είναι.  Το "αναιμικό" core 2 duo μου με 2G RΑΜ κάνει τα ίδια (να μη σου πω περισσότερα) από διάφορα τύποις "τούμπανα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο windows vista/7, άλλο το Leopard.

 

Δηλαδή, όταν λες "άλλο" τι εννοείς;

Μήπως δεν ξέρεις τι εννοείς;

Στο λέω, διότι δεν υπάρχει Macιντοσάς που να μη λέει ότι το Leopard είναι μία μπούρδα μπροστά στο προηγούμενο λειτουργικό (το Tiger), το οποίο - λένε - ήταν ταχύτερο, σταθερότερο κλπ. Με το Tiger τρέχει το "αναιμικό" mac του προλαλήσαντος, όχι με Leopard.

 

Άνοιξε τα θαμπωμένα μάτια σου και δες την πραγματικότητα: η Microsoft είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Windows XP (την ίδια περίοδο η Apple είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Tiger). Μετά, η Microsoft έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε Vista (την ίδια περίοδο η Apple έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε  Leopard). Μετά η Microsoft ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό το οποίο θα είναι βασισμένο στα Vista αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Windows 7 (την ίδια περίοδο η Apple ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό που θα είναι βασισμένο στο Leopard αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Snow Leopard).

 

Καταλαβαίνεις τι γράφω; Η ΜΟΝΗ διαφορά που υπάρχει είναι ότι το φθηνότερο Apple που θα μπορεί να τρέξει το Snow Leopard θα κάνει 1.500 ευρώ (το μίνι δεν το θεωρώ κομπιούτερ). Ενώ το φθηνότερο μηχάνημα που θα μπορεί να τρέξει τα 7 θα κάνει 500 ευρώ.

 

Και βέβαια ισχύουν όσα έγραψε ο Τάσσος (περί βαρεμάρας, έλλειψης λογισμικού κλπ).

 

Πουλήστε τα όσο μπορείτε - από το Νοέμβρη και μετά θα τα κάνετε μπλάστρι.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Windows XP (την ίδια περίοδο η Apple είχε ένα σταθερό λειτουργικό που το έλεγε Tiger). Μετά, η Microsoft έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε Vista (την ίδια περίοδο η Apple έβγαλε ένα μέτριο λειτουργικό που το έλεγε  Leopard). Μετά η Microsoft ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό το οποίο θα είναι βασισμένο στα Vista αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Windows 7 (την ίδια περίοδο η Apple ανακοίνωσε ότι θα βγάλει ένα λειτουργικό που θα είναι βασισμένο στο Leopard αλλά θα είναι πολύ ταχύτερο και σταθερότερο και θα το λέει Snow Leopard).

Δηλαδή είναι συννενοημένοι μεταξύ τους και μας κοροϊδεύουν για να μαλώνουμε στα φόρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι συννενοημένοι μεταξύ τους και μας κοροϊδεύουν για να μαλώνουμε στα φόρα...

 

Εγώ θέλω να δω πως θα διαφοροποιήσουν τις διαφημίσεις τους, τώρα που θα έχουν να ανταγωνιστούν τα 7. Με τα βίστα, καλά τη κάνανε τη πλάκα τους, τώρα θα είναι υποχρεωμένοι να ψεύδονται μέσα από τα διαφημιστικά σποτ (δουλειά που ξέρουν πολύ καλά βέβαια, αφού αυτό ακριβώς κάνανε για δέκα περίπου χρόνια).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να δω πως θα διαφοροποιήσουν τις διαφημίσεις τους, τώρα που θα έχουν να ανταγωνιστούν τα 7. Με τα βίστα, καλά τη κάνανε τη πλάκα τους, τώρα θα είναι υποχρεωμένοι να ψεύδονται μέσα από τα διαφημιστικά σποτ (δουλειά που ξέρουν πολύ καλά βέβαια, αφού αυτό ακριβώς κάνανε για δέκα περίπου χρόνια)

Τους έχω εμπιστοσύνη...κάτι θα βρούνε. Με τα έτσι κι αλλιώς μια χαρά πήγαν οι πωλήσεις τους και η μετοχή τους...και οι μέτοχοί τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε ο λαλάκας ο φιόγκος (που παριστάνει το μακ) στον άλλο ότι "τι κρίμα που κάποιοι χρήστες σου θέλουν να κάνουν downgrade σε xp" όταν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, εγώ ήθελα να κάνω ακριβώς το ίδιο downgrade στο Mac μου και να τρέξω το Tiger...

 

 

 

... αλλά δεν ήταν δυνατόν, διότι το Tiger δεν έχει drivers για τον iMac μου. Αυτό θα πει "υψηλή τεχνολογία" και παροχή επιλογών προς τον χρήστη που έσκασε τα δύο χιλιάρικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως είσαι ο μόνος που ξέρω να θέλει να κάνει downgrade σε προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού (και πιθανότατα για κάποιο λόγο που δεν αφορά παρά ελάχιστους / η την περιέργειά σου να δεις τι θα γίνει.)

 

Δεν έχω βάλει leopard σε υπολογιστή που προηγουμένως είχε tiger για να δω τη διαφορά.

 

Πάντως η διαφορά μεταξύ leopard και vista δεν είναι αυτή που περιγράφεις.

Το ένα είναι το καλύτερο λετιτουργικό που έχω δει και το άλλο απλά δεν δουλεύει.

Το ένα θέλουν να το "γυαλίσουν" ενώ το άλλο υπόσχονται ότι θα το ξαναγράψουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου