Προς το περιεχόμενο

Dream Theater's new release...Black Clouds and Silver Linings


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ποια η γνώμη σας για το The Count of Tuscany;

κατ' εμέ είναι τρομερή σύνθεση.....από τα πιο όμορφα έπη που γράφτηκαν στα 00's, που είπε και μια ψυχή..... :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετρημένος ο δίσκος. Δύο κορυφαία τραγούδια (nightmare,count), ένα hitάκι (rite) κ δύο βλακειούλες με μια ωραία μπαλαντούλα.

Πέρα αυτό, ότι θέλουν κάνουν οι DT κ σε όποιον αρέσει. Παιζουν αυτό που γουστάρουν εκείνη την περίοδο και δεν πρέπει να δίνουν λογαριασμό σε κανένα. Γούστα είναι αυτά και αλλάζουν. Δεν υπάρχει καλλιτέχνης που να μένει στάσιμος, πάντα εξελλίσονται είτε προς το καλό είτε προς το χειρότερο. Οι ακροατές είναι αυτοί που μένουν στάσιμοι κ κολλημένοι δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτο που λες sepsis.

 

Ισως με το παραπανω ποστ μου να κρινω περισσοτερο τη μουσικη βιομηχανεια παρα τη μπαντα, αλλα κ αυτοι αποτελουν ενα μερος της μουσικης βιομηχανειας οποτε περιμενα κατι περισσοτερο αντισυμβατικο ή εστω προοδευτικο.

Διαβαζοντας συνεντευξεις τους παντως, ξενερωσα που θεωρουν το Falling Into Infinity οχι κ τοσο καλη δουλεια τους...

Ειμαι σιγουρος παντως, οτι εαν τους ακουει καποιος απο τα πρωτα τους βηματα, σιγουρα εχει ξενερωσει με τα 2 αντε 3 τελευταια τους αλμπουμς κ ας μην το παραδεχεται... Απο την αλλη παλι οποιος τους γνωρισε με το Scenes from a memory ή με το Octavarium τοτε σιγουρα θα του αρεσει το νεο αλμπουμ.

 

Εγω παντως του δινω καθημερινα ευκαιριες... προσπαθω! Σαν κατι ψιλα να αρχισε να μου λεει....

Αδημωνω παντως για νεα-νεο δισκο απο Porcupine Tree... Ξερει κανεις τπτ???

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ποια η γνώμη σας για το The Count of Tuscany;

κατ' εμέ είναι τρομερή σύνθεση

 

Λαμπρή στιγμή του δίσκου...

 

από τα πιο όμορφα έπη που γράφτηκαν στα 00's, που είπε και μια ψυχή..... :)

 

Οh YEAH!! 8) ;)

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε θεωρώ εαυτόν αυτό που λέμε "οπαδό" των Theater (είμαι απλά ένας θαυμαστής τους που ακούει τη μουσική τους), μπορώ να πω ότι το "Blue Clouds & Silver Linings" ήταν σαφώς κατώτερο από αυτό που θα περίμενα. Θα μπορούσαν να αποφύγουν το περιττό κοπάνημα, τουλάχιστον σε tracks που έτσι κι αλλιώς είναι αριστουργήματα. Και ναι, εκτός από ένα δίλεπτο (χονδρικά μεταξύ 5' και 7'), συμφωνώ απόλυτα με κάποιους από τους προλλαλήσαντες για το "The Count of Tuscany". Όντως αποτελεί ένα track που κι εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα. Ειδικά το δεύτερο μισό του κομματιού (από 10' μέχρι το τέλος) είναι όπως ειπώθηκε: "Λαμπρή στιγμή του δίσκου".  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το δεύτερο μισό του κομματιού (από 10' μέχρι το τέλος) είναι όπως ειπώθηκε: "Λαμπρή στιγμή του δίσκου".  8)

 

+ 1

Eιλικρινα πρωτη φορα το ακουω, και δυσκολευομαι να κανω κατι αλλο παραλληλα ακουγωντας το, που ειναι ολο και πιο σπανιο οσο μεγαλωνουμε. Μια μικρη πραγματικοτητα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιλικρινα πρωτη φορα το ακουω, και δυσκολευομαι να κανω κατι αλλο παραλληλα ακουγωντας το[...]

 

Ελπιζω να μην οδηγεις την ωρα που το ακους.

 

Back on topic, πιστευω πως ο νεος δισκος, με ενα πρωτο ακουσμα, ειναι μια αρκετα ικανοποιητικη επανεμφανιση των DM, μετα την αποτυχια του Octavarium. Εχω ακομη αρκετες ακροασεις για να σας πω περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην οδηγεις την ωρα που το ακους.

 

Back on topic, πιστευω πως ο νεος δισκος, με ενα πρωτο ακουσμα, ειναι μια αρκετα ικανοποιητικη επανεμφανιση των DM, μετα την αποτυχια του Octavarium. Εχω ακομη αρκετες ακροασεις για να σας πω περισσοτερα.

 

Για μένα κάθε άλλο παρα αποτυχία είναι το Octavarium. Απεναντίας το λατρεύω και για μένα αποτελεί φαινόμενο project άλμπουμ, με απίστευτες συνθέσεις.

 

Προσωπικά θεωρώ μέγιστη αποτυχία το ενδιάμεσο άλμπουμ, το Systematic Chaos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα κάθε άλλο παρα αποτυχία είναι το Octavarium. Απεναντίας το λατρεύω και για μένα αποτελεί φαινόμενο project άλμπουμ, με απίστευτες συνθέσεις.

 

+3,5 δισσεκατομμύρια!

Αν το Octavarium είναι αποτυχία σαν δίσκος και σαν συνθέσεις (με εξαίρεση εννοείται το Never Enough που είναι πιστή αντιγραφή Muse), τότε η θεία μου η Νίτσα τραγουδούσε για τους Αnekdoten..(γνώμη μου)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(Πρώτα απ'όλα θέλω να πω στο Σπύρο, το Παναγιώτη και τον Δημήτρη (fatalv), ότι θά πρεπε να ντρέπονται που άκουσαν το δίσκο από free download και όχι από αυθεντικό cd, cd, cdάάάάάάάρρρρρρραααααααα... !!! >:(

 

...μετά θέλω να ρωτήσω (δεν έχω ακούσει ακόμα το δίσκο...), οι Theater με αυτό το δίσκο αποδεικνύουν ότι είναι σπουδαγμένοι μουσικοί, ή όχι ;;;  ???

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου