Προς το περιεχόμενο

Αναβίωση ενός παλιού οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να σκαψεις το λουκι ισιο,

και μετα με ενα σκαρπελο (η ενα καμπυλο σκαλιστικο,εγω αυτο χρησιμοποιω ωστε η βεργα να "αγκαλιαζεται" απολυτα απο το ξυλο) να σκαψεις την καμπυλη με μεγαλυτερο βαθος στο κεντρο του μπρατσου (προς το 12ο περισσοτερο) και οπως λες,

το "καπακι" που θα κλεισει τη βεργα στο λουκι θα πρεπει να ειναι και αυτο καμπυλωμενο!(κανεις το αναποδο απ'οτι στη φωτο του Fender,κλεινεις το λουκι απο εμπρος).

Στην δευτερη φωτο το λουκι και το σκαλιστικο,

στην τριτη διακρινεται στο μεσον περιπου του μηκους του μπρατσου,το βαθος που ειναι περισσοτερο (σταδιακα) απο τις ακρες οπου εδραζεται η βεργα! Στις αλλες φωτο το σφραγισμα της βεργας. :)

 

(Στην τελευταια φωτο,ειναι ενα δοκιμαστικο κομματακι ωστε να μπορω να δοκιμαζω ευκολα σε ολο το μηκος,οχι το ιδιο το trussrod,προτιμω να τα φτιαχνω μονος μου...)

 

-εντιτ-

Η καμπυλες ειναι δυο:Αυτη κατα μηκος (που μας ενδιαφερει κυριως γιατι το traditional trussrod δεν λειτουργει χωρις αυτην,αυτο εννοω με "καμπυλωμα στο καπακι",το κατα μηκος).Η αλλη (-ες) καμπυλη (που αγκαλιαζει τη βεργα),δεν ειναι απαραιτητη για την λειτουγια της,ειναι ομως ηχητικα και δινει εναν τονο τελειοτητας!

trussrod.thumb.JPG.cdb9b43e9c133f2bdd56d24b131281d0.JPG

DSC01994edited.JPG.3cfa97e7f48b0e2f3765a7a5c7959874.JPG

DSC01998edited.JPG.0611f5c11373db64c2fac7e9de78b451.JPG

DSC02008edited.JPG.9d8a5786202feaeee6dc6855b782c00b.JPG

DSC02021edited.JPG.1b464ca35314083595bdd2c07731bf1f.JPG

DSC02022edited.JPG.e0c45d936400bc67f9cc24f7c92f9d01.JPG

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

yann, ευχαριστώ για τις εικόνες και για τις προτάσεις.  :)

Αυτό που παραθέτεις θα είναι η τελευταία λύση αν και θα προτιμήσω να μην το κάνω με το χέρι αλλά "στήνοντας" έναν κατάλληλο οδηγό για το router.

 

Ως ευκολότερη λύση..... που δεν απαιτεί καμπύλο λούκι... μήπως να έβαζα ένα "Martin style" truss rod? Θα πρέπει να το φτιάξω μόνος μου γιατί δεν πιστεύω να υπάρχει έτοιμο στο μήκος που μου χρειάζεται....

Δεν μου φαίνεται δύσκολο να φτιάξω ένα τέτοιο (έχω και καταλληλότερα εργαλεία για μεταλλικές κατασκευές) ....

 

 

 

Δουλεύουν σωστά αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τα ευκολοτερα στην τοποθετηση,

αλλα δεν τα εμπιστευομαι,ειναι λιγο ακαμπτα λογω "Π",

και δεν αφηνουν το ξυλο να παρει την φυσικη του καμπυλη,

και καποιες φορες στριβει γυρω απο τον αξονα της βεργας (μαζι με το "Π")..

Το αποτελεσμα ειναι η μπασσα πλευρα να παραμενει σχεδον ισια,

και η καντινια πλευρα να εχει υπερβολικη καμπυλη...

Εγω δεν το ξαναβαζω!! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατάλαβα. :)

Τότε ίσως φτιάξω ένα κανονικό double acting.

 

(Εκτός των άλλων, φοβάμαι και το backbow από τα τάστα που θα καρφώσω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backbow μην το φοβασαι,

αργα η γρηγορα "ερχεται",εκτος και αν ειναι υπερβολικο που δεν νομιζω να γινει στη δικη σου pre-sloted ταστιερα,σ'αυτες σου προτεινουν νουμερο που μπαινει ανετα στα slots,και βασιζεται στα "δοντια" για σταθεροποιηση!

Τα ταστα ερχονται μαζι με την ταστιερα απο τον ιδιο προμηθευτη?

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις τελευταίες ημέρες κάποιες σημαντικές υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ καθόλου με το θέμα. Μου επέτρεψαν όμως να το σκεφτώ λίγο.

 

Το μανίκι χωρίς την ταστιέρα αυτή τη στιγμή έχει πάχος 19 χιλιοστά στο πάνω πάνω μέρος του και γύρω στα 23 στο κάτω λίγο πριν αρχίσει η "καμπύλη" για την ένωση με το σώμα.

 

Φοβάμαι ότι θα είναι πολύ "οριακή" η κατάσταση αν προσπαθήσω να σκάψω ένα λούκι για απλό trussrod.

Μετά και την επισήμανση του yann ότι δεν πολυεμπιστεύεται τα martin style...αποφάσισα να φτιάξω ένα "double acting" trussrod το οποίο δεν απαιτεί καμπύλο λούκι ούτε και "φιλέτο" για να το κλείσω μετά. (θα το κλείσω κατ ευθείαν με την ταστιέρα).

 

Κι επειδή έτσι κι αλλιώς θα χρειαστώ custom μήκος (43 cm) θα φτιάξω ένα δικό μου.

Το φαντάζομαι κάπως σαν τις συνημμένες εικόνες.

 

Θα χωράει μέσα σε ένα λουκι 6 Χ 12 mm. Οι μπάρες είναι ντίζες με μετρικό σπείρωμα 5mm (M5).

custom_trusrod_2.jpg.beffd1209e5ea53c7c8c4d77507ad2c3.jpg

custom_trussrod_1.jpg.0e7826bf829289cec9d05065a6b236c2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης, συνέβη κάτι περίεργο. Το warp μειώθηκε αισθητά τις ημέρες που το άφησα να "κάθεται". Ισως είχε προκληθεί από τη θέρμανση για να ξεκολλήσω την ταστιέρα. (Πρέπει να παραδεχθώ επίσης ότι χρησιμοποίησα και λίγο ατμό (από το ατμοσίδερο) για να να αφαιρέσω πιο εύκολα τις παλιές κόλλες μαλακώνοντάς τις. Ηξερα ότι είναι λάθος αλλά θεώρησα ότι τόσο σύντομη εφαρμογή δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα.) 

 

Τις επόμενες ημέρες θα είμαι στο εξωτερικό (θα δω και μια μεγάλη συναυλία .... υπόσχομαι σχετικο φωτορεπορτάζ  :)) οπότε θα το αφήσω να ηρεμήσει κι άλλο πριν το τρίψω.

 

Η καινούρια ταστιέρα (και τα εργαλεία) ήρθε και είναι πανέμορφη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Για να τη δουμε τη Ναομι.. ;)

-Εφ'οσον το μπρατσο ειναι ενα κομματι,καλα εκανες με τον ατμο!

Μονο στην ενωση με το σκαφος ειναι επικινδυνο να αλλοιωσει την κολλα,

αλλα θα επρεπε να εχει ηδη φανει (θα ξανατσεκαρεις,υποτιθεται,πριν βαλεις ταστιερα).

Ο ατμος ειναι τυπικη μεθοδος αποκολλησεως,αλλα και διαμορφωσης η επαναφορας,

αφου οταν υγρανθει το ξυλο παραμενει ενα ευπλαστο υλικο,

ακομη και οταν εχει πια χασει την "νεανικη" του ελλαστικοτητα!

(αυτο πχ εχουν παθει τα μανικια "τουφεκια" του SF,απολιθωση... ;D)

 

-Καλη φωτοδιασκεδαση! :)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και έφτιαξα το trussrod σύμφωνα με τα παραπάνω σχέδια.  :)

 

 

Τις επόμενες μέρες θα κόψω το λούκι του (πρέπει να φτιάξω κάποιο οδηγό γα το router πρώτα) και αφού αφήσω το ξύλο λίγες μέρες να ηρεμήσει μετά την τομή (ίσως διαφοροποιηθεί το warp) θα το πλανάρω τρίβοντας, θα βάλω το trussrod και θα το κλείσω με την ταστιέρα. Το πάνω και το κάτω άκρο της ταστιέρα θα το διαμορφώσω πριν την κολλήσω. Τα πλαϊνά, θα τα κόψω μετά τη συγκόληση για να έχω ως αναφορά το μανίκι και να το κόψω σιγά σιγά με τη χειροκίνητη σέγα.

new-fretboard-and-trussrod.jpg.4afcf4ceb0e437e26e5c15e2abd311ae.jpg

trussrod-rythmistiko.thumb.jpg.d716edb2738e6d0ee2d31fa7594931be.jpg

bent-trussrod.jpg.f525fad55952caf45f65a4f735fff2a3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χθες βρήκα άλο λίγο χρόνο και έβαλα το trussrod στο μανίκι.

 

Τον οδηγό για το κανάλι του trussrod τον έφτιαξα με ένα κομμάτι κόντρα πλακέ, το οποίο στήριξα στο μανίκι όπως φαίνεται στη δεύτερη εικόνα.

Με το ίδιο εργαλείο του router που χρησιμοποίησα για το κανάλι του trussrod είχα προηγουμένως κόψει ένα διαμπερές άνοιγμα στο κόντραπλακέ έτσι ώστε να μπορώ να ευθυγραμμίσω το εργαλείο και την κατεύθυνση κοπής με τη γραμμή που έιχα σχεδιάσει κατά μήκος του "άξονα" του μανικιού.

 

Τα άκρα του καναλιού τα διεύρυνα κατά 1 mm (συμμετρικά) με το dremel για να δεχθούν τα παχύτερα άκρα του trussrod, τις ντίζες του οποίου τελικά κράτησα σε μια μικρή απόσταση μεταξύ τους τυλίγοντάς τις με 2-3 στρώσεις μονωτική ταινία την κάθε μία χωριστά στο κέντρο τους (για να μην κουδουνίζουν). Στη συνέχεια, κάλυψα και τις δύο ντίζες μαζί με ταινία για να αποτρέψω το ενδοχόμενο να πάει κόλλα ανάμεσά τους όταν θα κολλήσω την ταστιέρα. 

 

Σε 2-3 μέρες, αφού έχει "ηρεμήσει" το ξύλο από την (ενδεχόμενη) ανακατανομή των εσωτερικών τάσεων, θα "πλανάρω" το μανίκι και θα κολλήσω την ταστιέρα.  :)

 

Εν τω μεταξύ θα χρησιμοποιήσω ένα φιλετάκι απο έβενο για να κλείσω την εγκοπή από το παλιό nut ώστε να μπορέσω να "επιπεδώσω" το μανίκι και σε αυτό το τμήμα του. Αυτή είναι μια δουλειά με ως επι το πλείστον "αισθητικό" challenge γιατί τεχνικά είναι εύκολο να βρω κάτι να σφηνώσω εκεί.....Όποια χαραμάδα από το υπάρχον κενό δεν "γεμίσει" με έβενο, θα γεμίσει με ένα μείγμα που θα φτιάξω με το πριονίδι του μανικιού που έβγαλε ο router αναμεμειγμένο με κόλλα. Με τον ίδιο τρόπο θα παραγεμίσω και όποια χαραμάδα γύρω από "κεφάλι" του trussrod που βρίσκεται κοντά στο nut. 

 

 

 

trussrodjig.thumb.JPG.32d0645a927a8d169f8012e607584510.JPG

trussrodjig2.thumb.JPG.be1a38181dc9d8ad702abd101594812f.JPG

trussrodinplace.thumb.JPG.09b32237ea1ead2b8f14a86780a44c82.JPG

trussrodadjustmentnut.thumb.JPG.6879e0738ebc33743b78420ed5a7416d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου