Προς το περιεχόμενο

Αναβίωση ενός παλιού οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ ενδιαφερον θεμα και εγχειρημα, αν και ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αγορασες ενα τοσο παλιο οργανο αφου θα αλλαξεις πολλα απο τα αυθεντικα του μερη.

 

btw υποδειγματικό thread οσον αφορα στην ανταλλαγη γνωσεων και αποψεων. Συγχαρητηρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

πολυ ενδιαφερον θεμα και εγχειρημα, αν και ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αγορασες ενα τοσο παλιο οργανο αφου θα αλλαξεις πολλα απο τα αυθεντικα του μερη.

 

btw υποδειγματικό thread οσον αφορα στην ανταλλαγη γνωσεων και αποψεων. Συγχαρητηρια ;)

 

Στην πραγματικότητα από την κατάσταση που το αγόρασα θα αλλάξω μόνο την ταστέρα και θα φτιάξω μια καλύτερη γέφυρα. (Απλά διαπίστωσα -εξ αρχής- ότι τα κλειδιά, η γέφυρα και το tailpiece αποκλείεται να είναι τα πρωτότυπα). Ισως φτιάξω και ένα ξύλινο tailpiece για αισθητικούς λόγους.  :)

Τα κλειδιά δουλεύουν μια χαρά.

Το επεσήμανα απλά για να δείξω ότι επεμβαίνω σε κάτι το οποίο δεν είναι 100% original έτσι κι αλλιώς.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω (γιατί και εγώ έχω αρκετά ξύλινα, παλιά και πρόσφατα έγχορδα όργανα), ότι η πρώτη ματιά, η τιμή (ευκαιρία ή όχι) και η τρέλλα που έχουμε για έγχορδα, μας κάνει να το αγοράσουμε. Κάπως έτσι πρέπει να ένοιωσε και ο harilatron. Μετά του ήρθε η ιδέα να το φτιάξει.

 

Υ.Γ Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον το όλο θέμα, απλά μην του βάλεις στο τέλος κουμπί σαν της Strat!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ευκαιρία...δεν ήταν μεγάλη. 400 Ευρώ το πήρα. (Βασικά... με ψιλοέκλεψε....)

Ηταν όμως οι συνθήκες, ο τόπος και άλλες λεπτομέρεις εκείνης της ημέρας που με έκαναν να το πάρω (σχεδόν παρορμητικά) κι ας ήξερα ότι ζητάει πολλά  :)

 

Ακούγεται όμως ωραία. Θα δείτε .... μόλις καταφέρω να το συνεφέρω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκαιρία...δεν ήταν μεγάλη. 400 Ευρώ το πήρα.

Καλα το πηρες νομιζω,

αν προσθεσουμε την αξια της επισκευης του (με τα οποια εξοδα)

πες χοντρα-χοντρα οτι στοιχιζει 1000ε....

Επισκευασμενο και λειτουργικο ενα τετοιο οργανο,αξιζει πανω απο 2000ε,

και αν ειναι σπανιο (κατασκευαστηκαν λιγα η και μονο αυτο) ειναι ανεκτιμητο! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μετά απο 2 μέρες "στην πρέσσα", το απελευθέρωσα και έτριψα τις κόλλες για να πάρω μια ιδέα σχετικά με το "που βρισκόμαστε" απο πλευράς "γεωμετρίας" του μανικιού.

 

Το ξύλο καθάρισε εύκολα, αφαιρέθηκαν οι παλιές κόλλες εντελώς και -πλέον- έγινε εύκολα ορατό το neck warp (στρέψη) που είχα αναφέρει και νωρίτερα.

 

Πρέπει να αφαιρεθεί λίγο ξύλο από τα "πρώτα τάστα" των κάτω χορδών και λίγο ξύλο από τα "τελευταία τάστα" των τυλιχτών χορδών. Μέχρι στιγμής έτριψα με το χέρι. Θα επιμείνω στα σημεία αυτά με το χέρι (με χοντρό γυαλόχαρτο) και μετά θα τρίψω με τη βοήθεια ενός χοντρού επίπεδου κομματιού ξύλου το οποίο θα τυλίξω με χοντρό γυαλόχαρτο. Ελπίζω έτσι να ελαχιστοποιήσω την άσκοπη αφαίρεση υλικού.  :)

 

neck_wo_glue.thumb.JPG.26d5d18794cf6fd97c7c27e8ebc42fc2.JPG

close_up_neck_clean.thumb.JPG.cfed5e356103c6665731705ed4c7b0cd.JPG

neck_warp.thumb.JPG.fb68f7b70eada89ea5891fe1bba7dad2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Εχει πολυ τριψιμο,δεν το περιμενα ετσι...

Αν εχεις και μεγγενη για να το κρατησεις σταθερο,με την πλανη θα "καθαρισεις" πιο γρηγορα φτανει να ειναι απολυτα ακονισμενη,και να βρεις πρωτα την κατευθυνση των "νερων" ωστε να μην εχεις "κοντρες"!

Μην αγνοησεις ενα καλο "ζεσταμα" σε ενα στραβο κομματι ξυλο (ωστε να μην εχεις εκπληξεις στο ιδιο το οργανο,μια πλανια λαθος ισως ειναι καταστροφικη) και τα χερια θα κινουνται ανετα και σιγουρα!

Αν πρεπει οπωσδηποτε να τριψεις,κολλησε το γυαλοχαρτο στον τακο με βενζινοκολλα,

ωστε να ειναι σταθερο και ισιο,και αν φτιαξεις 2-3 τακους εξαρχης (για τα πιο χοντρα γυαλοχαρτα που δεν φθειρονται ευκολα) θα κανεις και αλλες δουλειες μ'αυτους μεχρι την αλλαγη!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς (ή ευτυχώς  :P) δεν έχω πλάνη. Θα φτιάξω ντάκους (dacus :P) με κόλλα (δεν το ήξερα το κόλπο ;)) και θα τρίιιιιιιβω.  :)

Ισως το τρίψιμο είναι πιο επίπονο... αλλά νομίζω είναι μακράν πιο ασφαλές από το πλάνισμα.

 

Και φτάνουμε στο θέμα της ενίσχυσης....

Παρατηρώντας το όργανο, συνειδητοποίησα ότι αν μπορούσα να προσθέσω 3-4 χιλιοστά σε όλο μανίκι (συν τα 6 της ταστιέρας) θα ήταν ίσως η καλύτερη λύση. Θα βοηθήσει τη γωνία στο headstock και στη γέφυρα δεν θα έχω πρόβλημα (ίσα-ίσα που θα μεγαλώσει και τη γωνία των χορδών πίσω της). Απλά θα φτιάξω τη γέφυρα λίγο πιο ψηλή.

 

Σκετόμουν ότι αν έβρισκα (σε φύλλο) καπλαμά πάχους 1-1.5 mm απο κάποιο σκληρό ξύλο, θα μπορούσα να κάνω ένα σκληρό laminate με epoxy και 3-4 layers από καπλαμά,  το οποίο θα κολλούσα πάνω στο μανίκι με ξυλόκολλα. Από πάνω θα μπορούσα να βάλω την ταστιέρα κανονικά.  

 

Το πάχος του μανικιού είναι πολύ μικρό (16mm) για να κάνω "σοβαρά" λούκια για carbon ενισχύσεις κλπ. Εναλλακτικά, θα μπορούσα να κάνω ένα ρουτάρισμα και να βάλω ένα κανονικό (single-acting) truss rod το οποίο (προφανώς) δεν θα φαίνεται απ' έξω αλλά θα το ρυθμίζω βγάζοντας "το τελάρο".

 

Η λύση του laminate μου φαίνεται η πιο εφικτή και ίσως αυτή που θα προστατέψει από μελλοντικό warp.

 

Χμμμμμ.  ::)

 

Yann τι λες?  :)

(Παρεπιπτόντως, η καινούρια ταστιέρα δεν έχει έρθει ακόμα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,το τριβειν επιβαλεται!

Αυτο με το laminate δεν νομιζω να κανει δουλεια,αυτο που παιζει ρολο στην αντισταση του ξυλου,ειναι η κατευθυνση των νερων (quarter or flat sawn) και οι καπλαμαδες δεν εχουν καλη αντισταση.Ασε που αν ανεβασεις (προκυπτει) τις χορδες απο το σκαφος,

ολο και καποια απωλεια θα εχεις...

Στο απλο trussrod θα δυσκολευτεις στην καμπυλη που πρεπει να εχει το λουκι,

αν ομως το πετυχεις θα ειναι και η καλυτερη λυση,με λιγη απωλεια στο "ζυγισμα"!

Υπαρχει και η παραδοσιακη λυση της αντιστασης μεσω ταστων,θελει ομως χρονια "προπονηση"! ;D

Εγω λεω να περιμενω να δω και την ταστιερα! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Στο απλο trussrod θα δυσκολευτεις στην καμπυλη που πρεπει να εχει το λουκι,

αν ομως το πετυχεις θα ειναι και η καλυτερη λυση,με λιγη απωλεια στο "ζυγισμα"!

....

 

Κι αν βάλω ευθύ λούκι (με "περιθώριο" από κάτω) και κολλήσω από πάνω ένα καμπύλο "φιλέτο" το οποίο θα διαμορφώσω με την ησυχία μου "στο χέρι"?

(Οι gisbon έτσι δεν είναι? Δεν είμαι σίγουρος...)

 

 

 

Υπαρχει και η παραδοσιακη λυση της αντιστασης μεσω ταστων,θελει ομως χρονια "προπονηση"! ;D

Εγω λεω να περιμενω να δω και την ταστιερα! ;)

 

Αυτό αποκλείεται να το πετύχω  ;D

Εχω 4 τάστα να προπονηθώ και 20 να περάσω. Ελπίζω να μην καταλήξω να τα κολάω με logo..... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου