Προς το περιεχόμενο

Αναβίωση ενός παλιού οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Χθες τοποθέτησα την καινούρια ταστιέρα. ( :) )

 

Μην έχοντας άλλο τρόπο, μορφοποίησα το πάνω και το κάτω άκρο της με ένα τριβείο χειρός.

Το πάνω άκρο έκανα μια απλή "γωνία". Θα μπορούσα να το στρογγυλέψω (με τα "κοίλα" άνω) με το router για να "σβήσει" όπως στις fender αλλά αυτό θα έπρεπε να το κάνω με ειδικό οδηγό -που βαρέθηκα να φτιάξω- και αυτό να γίνει ΜΕΤΑ τη συγκόλληση. Επιπροσθέτως, δεν αισθανόμουν πολύ σίγουρος να βάλω το router στον έβενο καθώς δεν το έχω κάνει ποτέ και μου φαίνεται (και επίσης έχω ακούσει ότι είναι) εύθραυστος.

Τριβείο λοιπόν, σταθερό χέρι και αποφασιστικότητα. ;D

Με τον ίδιο τρόπο στρογγύλεψα το κάτω άκρο της ταστιέρας αλλά και λέπτυνα λίγο το τμήμα της ταστιέρας που θα κρέμεται μετά το άκρο του μανικού στην κάτω πλευρά. (Φαίνεται από το πλαϊ στην εικόνα "fretboard_end_stroggylema.jpg" .) Αυτό το έκανα για να μπαινοβγαίνει λίγο πιο εύκολα το μεταλλικό στεφάνι. (πράγματι χρειαζόμουν αυτό το 1.5 mm εκεί)

 

Τελικά την παλιά εγκοπή την έκλεισα όχι με ξύλινο "φιλέτο" αλλά με μείγμα ρινισμάτων (από αυτά που έβγαλε το router) και κόλλας. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό "μηχανικά" αν και από το πλαϊ φαίνεται το διαφορετικό χρώμα (λόγω της απουσίας βερνικιού. Ίσως ο έβενος να ήταν διακριτικότερος αλλά και αυτό (αφού του προσθέσω λίγο χρώμα τοπικά) νομίζω θα είναι ΟΚ.  :)

 

Πριν κολλήσω την καινουρια ταστιέρα έβαλα ένα μικρό φιλετάκι (από κοντραπλακέ) πάνω από τις ντίζες του trussrod. Δεν ήταν απαραίτητο, αλλά θα βοηθήσει το trussrod να δουλεύει από την αρχή (καθώς θα έχει κάπου να "κοντράρει") και όχι μετά από λίγο σφίξιμο.  

 

Έβαλα κάμποση κόλλα και έσφιξα την καινούρια ταστιέρα (όχι υπερβολικά) ΜΕ ΟΛΑ τα clamps που είχα  ;D

 

(Πάνω δεξιά, φαίνεται πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο το περίσευμα του μείγματος ρινισμάτων-κόλλας που είχα φτιάξει την προηγούμενη για να κλείσω την εκοπή του παλιού nut).

 

Σήμερα.... με βλέπω να περνάω τάστα.  :)

dhmiourgia_gwnias_nut_1.thumb.jpg.4434716b664b48794f41f064c01d95d8.jpg

dhmiourgia_gwnias_nut_2.thumb.jpg.d3829b2ed32af9c85794804860f8ac4e.jpg

fretboard_end_stroggylema.thumb.jpg.33ee025c9441da033c1a8947bac25e81.jpg

kleisimo_palias_egkophs.thumb.jpg.ada99d96d903852f4ba51b2ed9356190.jpg

trussrod_fillet.thumb.jpg.effa836e506c4291f49962e7b74afe68.jpg

new_fretboard_many_clamps.thumb.jpg.7cc4ecb56521ae167090527e2895d6ff.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eγω εχω να πω,

οτι ΘΑΥΜΑΖΩ την εφευρετικοτητα σου! :D

(η τα ειδες πουθενα τα κολπα? ;D)

 

-Φυσικα και δεν χρειαζεται πολυ σφιξιμο η συγκολληση,ο μονος λογος χρησης της μεθοδου ειναι για την αποβολη της (κακης για την συγκολληση) επιπλεον κολλας!

Μην έχοντας άλλο τρόπο, μορφοποίησα το πάνω και το κάτω άκρο της με ένα τριβείο χειρός.

Ειχες,...με τακο και στο χερι!! >:( ;D ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eγω εχω να πω,

οτι ΘΑΥΜΑΖΩ την εφευρετικοτητα σου! :D

(η τα ειδες πουθενα τα κολπα? ;D)

...

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω διαβάσει ένα βιβλίο.  ;D  

 

Το trussrod πάντως είναι δικό μου "σχέδιο"  - και πολύ απλό στην κατασκευή. (Χρειαζόταν ένα καλύτερο παξιμάδι... εγώ θα έχω το νου μου και δεν θα το κλωτσήσω... αλλά δεν θα "ορκιζόμουν πάνω του" αν ήταν να δώσω το όργανο σε άλλον. ) (8)

 

Καθώς η προεξοχή του trussrod (από εκεί που ρυθμίζεται) βρίσκεται μέσα στο "αντηχείο" αυτή χρειαζόταν να "βυθιστεί" λιγάκι (3mm) μέσα στο μανίκι γιατί ανάμεσα σε αυτήν την προεξοχή και το τμήμα της ταστιέρας που "περισσεύει" μετά το μανίκι μπαίνει το στεφάνι. ("Εκλεψα" και 1.5 mm από την ταστιέρα στο τμήμα που προεξέχει). Αυτα τα 3-3.5 mm βάθους τα "πήρα" προοδευτικά κατά μήκος του καναλιού του trussrod. Το trussrod δηλαδή έχει μπει με μια πολύ μικρή κλίση όπου "βαθαίνει" προοδευτικά. Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι (βάσει της αρχής λειτουργίας του) το κάτω μέρος του καναλιού για τέτοια trussrod πρέπει να επιτρέπουν στην "κάτω" ντίζα να "τραβάει" παραμένοντας ευθεία. Σε αντίθετη περίπτωση (αν π.χ. η κάτω ντίζα ακουμπούσε στο λούκι στο κέντρο της διαδρομής) θα είχαμε 2 trussrod που θα λειτουργούσαν το ένα "κόντρα" στο άλλο.

(Το κάτω θα ήταν σαν single acting με "ανάποδο" λούκι).

 

Το "φιλετάκι" για να κοντράρει δεν το είχα σκεφτεί στην αρχή.... αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι μάλλον καλό θα του κάνει. Ουσιαστικά, το χρειάζεται μόνο στη μέση αλλά εδώ έκανα μια μικρή "πατέντα". ( 8) ) Τοποθετώντας το "φιλέτο - κόντρα" λίγο ασύμμετρα, δηλαδή προς τη βάση του μανικιού, το trussrod θα τείνει να ισιώσει το μανίκι περισσότερο ως προς το κέντρο του μανικιού (εκεί δηλαδή που το χρειάζεται περισσότερο) παρά γύρω από το κέντρο της απόστασης που αυτό καλύπτει.

Παραθέτω ένα απλό σχήμα για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που προσπαθώ να πω ( :P)

(Ας κρατήσουμε κατά νου ότι τα trussrod "διπλής δράσης" αρχικά "κολυμπάνε" λίγο μέσα στο κανάλι τους και όταν παραμορφωθούν αρχίζουν να ασκούν δυνάμεις στο μανίκι (και "κόντρα" στην ταστιέρα ))

 

 

 

trussrod-kontra.jpg.b8a8a7ff1ba512563ce83c2a21a0ca4f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χθες τοποθέτησα τα τάστα (medium jumbo) στη νέα ταστιέρα.

Χρειαζόμουν 2 διαφορετικά "εργαλεία". Ενα για να "κουρμπάρω" τα τάστα και κάτι για να τα πρεσσάρω στη θέση τους.

 

Για να κουρμπάρω (φοβερή λέξη) τα τάστα έφτιαξα ένα ξύλινο "καλούπι" με μια εκοπή για το tang.

Του έδωσα μια καμπυλότητα γύρω στις 7" (η ταστιέρα μου είναι 12") δίνοντας έμφαση στα άκρα και επιτρέποντας ένα σχετικά ευθύγραμμο τμήμα στην κεντρική περιοχή του κάθε τάστου. Τα τάστα πρέπει να είναι λίγο πιο καμπύλα από την τελική τους καμπυλότητα πριν τα πρεσσάρουμε.

 

fret-bending-1.thumb.JPG.a99be9652dd4f0e1cebb4022fa04aacf.JPG

fret-bending-2.thumb.JPG.9aaf09e0b8699cb54939adf1b241db75.JPG

fret-bending-3.thumb.JPG.bd7346c96bd706e570d37b8d767599c9.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στη συνέχεια, χρειαζόμουν κάτι με τη σωστή καμπυλότητα για να πρεσσάρω σωστά τα τάστα στη θέση τους. Υπάρχουν ειδικά εργαλεία για το σκοπό αυτό αλλά καθώς δεν είχα κάτι κατάλληλο, επιστράτευσα το δαιμόνιο της φυλής. ( :P )

 

Αντέγραψα την καμπυλότητα της ταστιέρα χρησιμοποιώντας ένα γυαλόχαρτο.

Καθώς το ξύλο δεν είναι αρκετά σκληρό για να πρεσσάρει το τάστο αποφάσισα ότι πρέπει να το ενισχύσω με κάτι μεταλλικό. Χρησιμοποίησα ένα feeler gauge το οποίο στήριξα στη θέση του με λίγη κόλλα. Το πρέσσαρα όλο μαζί πάνω στην ταστιέρα μέχρι να κολλήσει (προστατεύοντας την ταστιέρα από τυχόν γρατζουνιές και κόλλες με λίγη χαρτοταινία.

 

 

 

fretboard-rad-copying-1.thumb.JPG.1a38a6443322ba79a3503543273fec94.JPG

fretboard-rad-copying-2.thumb.JPG.9b73e771fd23fb884cf1f573acd355a5.JPG

feeler-gauge-reinforcement-1.JPG.ef290a3a7281c43d092476b3189915c1.JPG

feeler-gauge-reinforcement-2.thumb.JPG.a15208cfd92f411f4b3d130889adc813.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάρφωσα τα τάστα πρώτα στα άκρα τους με τη ματσόλα (το πλαστικό σφυρί) και στη συνέχεια χρησιμοποιώντας το "καλούπι" έριχνα 2-3 δυνατές σφυριές για να "σιδερώσω" το κάθε τάστο στη θέση του.

Μετά την συγκόλληση της ταστιέρας είχα κόψει με τη σέγα χειρός το τμήμα του slab που περίσσευε δεξιά και αριστερά του μανικιού αφήνοντας περίπου μισο χιλιοστό. Το μισό αυτό χιλιοστό το "έφαγα" με το τριβείο μαζί με τα τάστα που μόλις είχα καρφώσει.

 

Μένει η κατασκευή nut και γέφυρας για να ακούσω τις πρώτες νότες.  :)

 

864237918_tastasfyrikaloupi.thumb.JPG.d70826e5dcec81f777e6a9ef2c59085d.JPG

tastiera_etoimh.thumb.JPG.13d5f404b68773919d74fd1385f9ffb1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει η κατασκευή nut και γέφυρας για να ακούσω τις πρώτες νότες.  :)

..Aμ δε φτανει αυτο,θελει να βαλεις και χορδες!! ;D

Τη γεφυρα τωρα...γιατι να τη φτιαξεις μονος σου,αφου εχουμε..Εθνικο Γεφυροποιο: Καλατραβας!!(και ας ειναι εισαγομενος..)

Αν φτιαξεις και τη γεφυρα μονος,τοτε σιγουρα καλα τραβας... ;D ;D ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου