Προς το περιεχόμενο

αγορά χειροποίητης κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ κι εγώ όλους τους κιθαρόφιλους του forum!!! Ψάχνω να αγοράσω κιθάρα και θέλω τη βοήθειά σας...Έχω αρκετά μικρά χέρια,οπότε ψάχνω για ένα όργανο που να μη με κουράζει...Έχω παίξει με Γύπα και με Ευθυμιάδη και η πρώτη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και ηχητικά,αλλά και στο χέρι.Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεθαβω αυτο το θεμα για να μην ανοιξω καινουριο...

 

θελω να αγορασω μια κλασσικη κιθαρα μιας κ παω για διπλωμα κλασσικης.

 

το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 2500 ευρω.

 

το κυριο που ψαχνω στην κλασσικη ειναι να ειναι οσο πιο μαλακη κ ευκολοπαιχτη οσον αφορα την ταστιερα μιας κ εχω περασει προσφατα τενοντιτιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα προσφατα μια χειροποιητη κιθαρα του καθηγητη μου (Ανδρονογλου) και επαθα την πλακα μου! Η κιθαρα ειναι απιστευτη! Την νιωθεις λιγο πιο βαρια στο κατω μερος της αλλα εχει τρομερα ζεστο ηχο! Βεβαια δεν μπορω να ειμαι και πολυ αντικειμενικος γιατι οι κιθαρες που εχω εγω ειναι κατω των 1000ευρω και η ταστιερα της χειροποιητης δεν εχει καμια σχεση με αυτες των δικων μου (προφανως πολλες κλασεις ανωτερη της χειροποιητης)...

 

Αν και εγω δεν ξερω πολλα απο χειροποιητες ο καθηγητης μου μου ειπε πως για τα 1500ευρω που κοστιζει συναγωνιζεται κιθαρες των 2500ευρω.

Ο μαστορας ειναι στην Κρητη

http://www.sigletos-instruments.gr/

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το πόσο μαλακή ή σκληρή είναι μια κιθάρα (ιδίως κλασική) εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από το ύψος των χορδών. Αυτό στην κλασική καθορίζεται από το nut και τον καβαλάρη, μιας και δεν έχουν βέργα στο μπράτσο (κάποια μαθητικά μοντέλα έχουν αλλά δε σ' ενδιαφέρουν  8)) και η καμπύλη του μπράτσου δεν ρυθμίζεται. Επομένως δεν έχει νόημα να πεις "το τάδε μοντέλο" ή " ο τάδε κατασκευαστής " φτιάχνει μαλακές κιθάρες. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το αν σου αρέσει ο ήχος και η αίσθηση του οργάνου. Παντως με 2500 ευρώ αυτή την εποχή μπορείς να πάρεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ όργανο αν το παζαρέψεις λίγο, το οποίο θα ήθελες 3500 - 4000 για να το πάρεις πριν 4-5 χρόνια.

 

  Θα ακούσεις διάφορα από διάφορους, και πολλοί θα θελήσουν να στη βγουν οτι αυτοί ξέρουν κι εσύ οχι. Υπάρχουν πολλά καλά όργανα και πολλοί αξιολογοι (και)Ελληνες οργανοποιοί. Αν ομως δε σε πιάσει κεραυνοβόλος έρωτας με μιά κιθάρα ΔΕΝ αξίζει να την πάρεις. Το αντίθετο δεν είναι απόλυτο, δηλαδή μπορεί να τρελαθείς αρχικά με μια κιθάρα η οποία για χ ψ λόγους μπορεί τελικά να μην είναι καλή αγορά. Αλλα το να είναι καλή αγορά μια κιθάρα σε αυτη την κατηγορία που δεν θα σου κάνει και σπουδαίο κλικ με τη μία, το αποκλείω. ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ λόγω ψυχολογικής πιεσης του διπλώματος, και μην ψαρώνεις από ονόματα που φτιάχνουν πολύ ωραίες αλλά λόγω φίρμας υπερκοστολογημένες κιθάρες.

 

  Εμένα άλλο με ανυσηχεί.... Με τενοντίτιδα πρόσφατη θα μπορέσεις να παίξεις αυτό το βάρβαρο πρόγραμμα? Ασχετα από το πόσο μαλακή είναι η κιθάρα το πρόγραμμα του διπλώματος είναι εξοντωτικό για τα χέρια - ξέρω από προσωπική πείρα.... ::) Μήπως να περίμενες λίγο καιρό? 

 

 

  Σε ποιά πόλη μένεις?

 

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επισης, πολλοι κατασκευαστες σε χειροποιητα οργανα, μπορουν να φτιαξουν μια ταστιερα κατα παραγγελια, μιας που δεν ειναι μονο το action της κιθαρας (το οποιο καθοριζεται απο το nut και κυριως την γεφυρα) που την κανει ευκολοπαιχτη η οχι, αλλα και οι διαστασεις του μπρατσου. Παραδειγμα οι ramirez που παραδοσιακα εχουν φαρδυ μπρατσο. Αν υπαρχει προβλημα στο χερι, πολλοι φτιαχνουν ενα υβριδικο οργανο με διαστασεις γεφυρας κλασσικης, και nut λιγο στενοτερο (κοντυτερα στην ακουστικη). Αλλα και οι αμιγως κλασσικες προδιαγραφες για μεγεθος nut παιζουν απο 2,2 ιντσες μεχρι 1 7/8 (που πλησιαζει σε ακουστικη), με το στανταρτ να ειναι 2 ιντσες.

 

Αλλος ενας παραγοντας ειναι το αν οι χορδες ειναι low η high tension. Αυτο, οπως και το αν το οργανο θα εχει χαμηλο η στανταρτ σεταρισμα, ειναι θεμα μουσικου γουστου, τεχνικης, και τυχον θεματων οπως τενοντιτιδα, τραυματισμοι κτλ...

 

Αν φτιαξει καποιος οργανο, η αγοραζει χειροποιητο, αξιζει να τα συζητησει αυτα με τον κατασκευαστη (εστω και δευτερο χερι να ειναι η κιθαρα, οι περισσοτεροι τις υποστηριζουν), γιατι ειναι θεματα που πολλες φορες λυνονται ευκολα..  

 

Αν ομως δε σε πιάσει κεραυνοβόλος έρωτας με μιά κιθάρα ΔΕΝ αξίζει να την πάρεις.

και σ αυτο συμφωνω με τα χιλια, ειδικα στις τιμες που κοιτας. Γενικως, ακουσε και παιξε πολλα οργανα πριν αποφασισεις, μετα απο λιγο διαμορφωνεται ενα κριτηριο για το τι ειναι καλο, τι μετριο κτλ, καθως και ποιος ηχητικος χαρακτηρας σου αρεσει (γιατι καθε κατασκευαστης εχει τον ηχο του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ κατατοπιστικα κ τα 2 προηγουμενα ποστ!!

 

 

Αθηνα μενω.

οσον αφορα την τενοντιτιδα ειμαι σε φαση παρακολουθησης απο γιατρο που ειναι εξειδικευμενος σε τραυματισμους μουσικων/χορευτων κ παω καλα...φυσικα γυρισα ολα τα ονοματα χειρ.ορθ/κων πληρωσα ενα σκασμο χρηματα προκοπη κ προκοπη δεν ειδα ενω εκει 6 μηνες ηδη κ παω πολυ καλα...

 

δεν ειμαι μονο κλασσικος κιθαριστας....για την ακριβεια ηλεκτρικος ειμαι που προσπαθει να μελετησει κ κλασσικη κ να παρει το διπλωμα...

 

εχω υποψιν μου αυτα περι βεργας κλπ...

 

επισης παιζω με χορδες low tention,δεν σηκωνουν τα δαχτυλα μου hard...

 

η προηγουμενη κιθαρα μου ηταν γυπας αλλα μου φαινοταν σκληρη κατι που ειναι αντιθετο απο αυτα που εχω διαβασει εδω...

 

εχω παιξει βεβαια κ με γυπα που μου αρεσε πολυ η ταστιερα της αλλα εκανε 6000 ευρω...ενω την δικη μου την ειχα παρει 2000 κ την πουλησα τοσο...

 

θα ηθελα μιας κ φαινεται οτι το εχετε ψαξει να μου προτεινετε μερικους κατασκευαστες να κοιταξω...κ σιγουρα δεν βιαζομαι πολυ,θελω να παρω κατι καλο κ μπορω να περιμενω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι τελιος αρχάριος παρε μια κιθάρα. Με 100 να δεις αμα σε αρέσει και μετά δώσε αρκετά λεφτά αν σε παίρνει.....έχω παραδείγματα που πήγανε 800αρια χαμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε jill ο άνθρωπος το λέει ξεκάθαρα:

 

θελω να αγορασω μια κλασσικη κιθαρα μιας κ παω για διπλωμα κλασσικης.

πώς να είναι τελείως αρχάριος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου