Προς το περιεχόμενο

αγορά χειροποίητης κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 Ξεκίνα από το Μουσικό οίκο "Ανδρομιδάς" Νικηταρά 3 στο κέντρο, έχει αρκετά μεγάλη γκάμα από ακριβές εως πανάκριβες κλασικές κιθάρες, είναι ο ίδιος κλασικός κιθαρίστας και θα μπορέσετε να συζητήσετε το θέμα. Απ' οτι θυμάμαι έχει κατά βάσην ισπανικές κιθάρες αλλά δέν είμαι σίγουρος.Εφόσον δει οτι ενδιαφέρεσαι σοβαρά θα μπορέσεις να δοκιμάσεις πολλά και ακριβά όργανα για ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΣ.

 

   Οσον αφορά το "προτείνετε μοντέλα"¨:  Εγώ αγόρασα την κλασική μου (πανω απο 4000 ευρώ πριν 6 χρόνια....) από κει. Μοντέλο amalio Burguet AB - παρεμπιπτόντως, απο τις καλύτερες επιλογές της ζωης μου! - . Είχε δύο κομμάτια εκείνο το διάστημα και το ένα είχε ισια νερά στα πλαϊνά ενώ το άλλο είχε ρόζους. Έλεγα να πάρω αυτή με τα ίσια νερά μέχρι που παρατήρησα οτι η άλλη ηταν αισθητά δυνατότερη σε ένταση - με ίδιες χορδές - και βέβαια πήρα τη δεύτερη!  Στα ακριβά καθαρά ακουστικά όργανα το μοντέλο είναι μόνο ένας μπούσουλας κατά προσέγγιση, γιατί μπορεί να έχει ένα συγκεκριμένο σχεδιασμό για κάθε μοντέλο αλλά είναι και πως θα δέσουν τα ξύλα, οι αρμονικές που παράγουν κλπ.

 

  Κι από κει και πέρα μπες εδώ

 

http://greekluthiers.wordpress.com/catalogs/greekluthiers-attica-2-2/

 

και όσους λένε κλασικές κιθάρες πάρτους τηλ. και πες τους " έρχομαι για καφέ " ;D ;D

 

 

Εννοείται μείνε μακρυά από μάρκες μαζικής κατανάλωσης - yamaha, alhabra κλπ - και τα "σολιστικά" τους μοντέλα,γιατί πολύ απλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους (πέρνα όμως δοκίμασε τις στο Νάκα έτσι να πάρεις μια ιδέα.... 8)). Σε αυτά τα λεφτά θα κατευθυνθείς σε ανεξάρτητο κατασκευαστή, Έλληνα ή ξένο. Εγώ ήθελα να είναι οπωσδήποτε σπανιόλα αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι νέος στο χώρο της μουσικής και θέλω να αγοράσω μία ακουστική κιθάρα με blues προσανατολισμό χωρίς πολλά λεφτά ( <400 ευρώ) και προφανώς η πρώτη μου επιλογή δεν ήταν οι custom κιθάρες αλλά,τις τελευταίες μέρες είμαι στο Βόλο και τυχαία είδα ένα μαγαζί με custom κιθάρες που λέγεται "κιθάρα & ήχος" του Στέργιου Κατσιπρούνα.

Μου πρότεινε μια χειροποιήτη ακουστική που την είχε έτοιμη και μου τη δίνει 300 ευρώ και από την μικρή μου εμπειρία μου φάνηκε αρκετά ικανοποιητικός ο ήχος της.

 

Θα ήμουν ευγνώμων αν ξέρει κάποιος τον τεχνίτη ή το μαγαζί να μου πει την άποψη του ή γενικότερα πώς μπορώ να καταλάβω (χωρίς να έχω τρομερή εμπειρία ) κάποια πράγματα για την κιθάρα για να ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Χειροποίητη με 300 ευρώ ούτε στην Κίνα δεν θα βρεις...οπότε ή κάποιο λάκκο έχει η φάβα, ή ...η φάβα έχει κάποιο λάκκο...

 

κάποια στιγμή πρέπει να σοβαρευτούμε (αγοραστές και πωλητές).

 

Τώρα, τί είναι χειροποίητο και γιατί δεν μπορεί να κοστίζει 300 ευρώ, είναι μια άλλη, τεραστίων διαστάσεων κουβέντα. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να καταφέρω να παρουσιάσω μια προσέγγιση στο θέμα.

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις κάτι 'δοκιμασμένο' σε αυτά τα χρήματα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πρότεινε μια χειροποιήτη ακουστική που την είχε έτοιμη και μου τη δίνει 300 ευρώ

 

Από άνθρωπο;

 

κάποια στιγμή πρέπει να σοβαρευτούμε (αγοραστές και πωλητές).

 

+1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου