Προς το περιεχόμενο

αγορά χειροποίητης κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..Hopf;Είναι καλές παιδιά; Ενδιαφέρομαι και εγώ για μια καλή κλασσική..Το Γύπα τον είχα επισκεφθεί πριν από χρόνια στο εργαστήριό του στην Ηλιούπολη..Είναι σπουδαίος κατασκευαστής με διεθνή αναγνώριση.. Ευθυμιάδη δεν έχω ακούσει και δεν έχω άποψη..Περίμενα να τον δω στην έκθεση που διοργάνωσε το tar, αλλά αν και είχε αρχικά δηλώσει συμμετοχή(ο Γύπας ούτε καν) δεν προσήλθε..Πάντως χαίρομαι γιατί βλέπω ότι το επίπεδο των οργανοποιών μας είναι πολύ καλό..Και κανα ταξιδάκι στην επαρχία νομίζω ότι θα μας κάνει καλό..Εγώ πήγα τη κιθάρα μου (χειροποίητη με σκάφος 7/8 )στον Αποστολάτο στη Πάτρα για αλλαγή καπακιού και το όργανο μεταμορφώθηκε στην κυριολεξία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παντως , εχω σταματησει να ψαχνω , αφου εχω αποφασισει 2 πραγματα για τον εαυτο μου.

 

1.βρισκω "Παναγης" 2ο χερι

 

ή

 

2.παω κατευθειαν στον γυπα.

 

my 2 cents

 

υ.γ.

ΔΕΝ υποτιμω ΚΑΝΕΝΑΝ αλλο κατασκευαστη.

σαφως υπαρχουν ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΑ οργανα ΠΟΛΥ καλης ποιοτητας-ηχου.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λίγο αργά το θέμα γι'αυτό και γράφω τώρα.Στην έκθεση που λες είχα πάρει κι εγώ μέρος.Λέγομαι Αντώνης Βαρβούνης και βρισκόμουν ανάμεσα στο Βασειλιάδη και τον Αποστολάτο.

Οι κιθάρες που λες μου άρεσαν κι εμένα.Συγκεκριμένα οι κέδρινες των Παλαιοδημόπουλου και του Αποστολάτου.

Δεν ξέρω αν είδες και τις δικές μου κιθάρες;Αν τις έπαιξες και δεν σου άρεσαν καλώς,αγνόησε τα γραφόμενά μου.

Επειδή όμως εκεί μέσα γινόταν χάβρα και δεν ήταν και το κατάλληλο περιβάλλον για να δοκιμάσεις κιθάρα και επειδή σε ακούω έτοιμο για αγορά και αποφασισμένο να πας και μέχρι την Πάτρα ,μήπως θα ήθελες να ακούσεις (ή να ξανακούσεις)και τις δικές μου ανάμεσα σε όλες τις άλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αντώνη, δεν υποτιμώ κανένα κατασκευαστή(και δεν είμαι και σε θέση να το κάνω). Το επίπεδο της έκθεσης ήταν πολύ καλό και μπορώ να πω ότι όλες οι κιθάρες ήταν αξιόλογες..Το ότι συγκράτησα 2 όργανα, δε σημαίνει ότι ήταν "καλύτερα", άλλα γιατί στα "υποκειμενικά" αυτιά τα δικά μου, βρήκα να έχουν κάτι ιδιαίτερο. Του Παλαιοδημόπουλου ένταση και διάρκεια που ξεχώριζε(χωρίς να είναι πάντα αυτό το ζητούμενο), και του Αποστολάτου μου θύμισε κάτι(στη χροιά) από Fleta(ένας ιδιαίτερος ήχος που πλέον δεν ακούγεται συχνά). Οι δικές σου οι κιθάρες ήταν επίσης πολύ ωραίες τόσο ηχητικά όσο και εμφανισιακά. Για να μη σου πω ότι ήταν και από τις πιο εύηχες..;Ήθελα να ακούσω πιο προσεχτικά όλες τις κιθάρες, αλλά εκεί μέσα-και στην ώρα αιχμής που βρέθηκα εγώ- γινόταν πανικός! Αλλός έπαιζε απο δω, άλλος απο κει, ήταν αδύνατο να συγκεντρωθείς..Ελπίζω, αν ξαναγίνει μια τέτοια έκθεση, να είναι πιο οργανωμένη και σε καλύτερο χώρο.. Πάντως είσαι πολύ αξιόλογος κατασκευαστής, και αν και πολύ νέος , παρ΄όλα αυτά, πολλά υποσχόμενος..Δώσε μας στοιχεία επικοινωνίας(τηλ. e-mail κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για χειροποίητη κλασική. Είναι πραγματικά πάρα πολλές οι επιλογές και σίγουρα μπορεί να βρει κάποιος αυτό που θέλει. Σε τι τιμές παίζουν περίπου οι χειροποίητες των ελλήνων κατασκευαστών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά πήγα στο Γύπα και πήρα μια ελάτινη. Πράγματι οι κιθάρες του Γύπα είναι φοβερές! Έπαιξα με μια κιθάρα του πολύ πιο ακριβή και ο ήχος ήταν πράγματι μαγευτικός και απίστευτα μαλακή κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε μου, και να την προσέχεις πολύ... για να μην χρειαστεί ποτέ επισκευή. ;)

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλόπαιχτη φίλε μου, και να την προσέχεις πολύ... για να μην χρειαστεί ποτέ επισκευή. ;)

Αγαπητε φιλε,εντελως τυχαια διαβασα τις αποψεις σου για τον (ιδιορυθμο)χαραχτηρα του Γυπα,καθως και τις συστασεις σου, εαν χρειαστει επισκευη.Ακου λοιπον,τον Γυπα τον γνωριζω παρα πολυ καλα(μιας και ειμαι ο ιδιος ο Γυπας)και σε πληροφορω πως σεβομαι πρωτα απ' ολα τον  καθε φιλο της κιθαρας, τους πελατες μου, και βεβαιως τον εαυτο μου,ετσι λοιπον σε προσκαλω εσενα και τους φιλους σου,(ολοι ευπροσδεκτοι )για εναν καφε και κουβεντα.Ετσι θα 'χεις την ευκαιρια να με γνωρισεις ,γιατι απο το πνευμα των γραπτων σου συμπεραινω,πως δεν με εχεις γνωρισει.

Εν αναμονη

pavlospavlos η Παυλος Γυπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου