Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι Πόντιος και πληρώνω  ;)

Οταν είσαι μπροστά σε κάποιον καλό ενισχυτή και παίζεις με διαφορετικές κιθάρες,

καταλαβαίνεις και την ποιότητα και όλα τα σχετικά.

 

 

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο γιατρε μου  8)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν είσαι μπροστά σε κάποιον καλό ενισχυτή και παίζεις με διαφορετικές κιθάρες,

καταλαβαίνεις και την ποιότητα και όλα τα σχετικά.

 

[σιχαμερό_τρολ]

Και τι παει να πει καλός ενισχυτής; Μήπως πληρώνουμε το ΟΝΟΜΑ απλά για να έχουμε ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ;

 

Πρέπει να είναι μέιντ ιν Γιου-Εσ-Έι;

 

Αν δεν είναι P2P θεωρείται καλός;

[/σιχαμερό_τρολ]

 

:D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon, δε μίλησα απευθυνόμενος 100% σε σένα, και μάλιστα συμφωνώ με αυτό που είπες

Μα ακριβώς, το ένα είναι Gibson και τα άλλα δεν είναι.

Aυτό που θέλω να πώ είναι ότι και το όνομα, ο μύθος που το περιβάλλει, η ιστορία που φέρει, έχει την αξία του σαν κόστος αγοράς και σαν κόστος μεταπώλησης. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει. Κάποιοι δέχονται να το πληρώσουν. Κάποιοι άλλοι ψάχνουν δικαιολογίες.

 

αυτό που με ενοχλεί είναι τοποθετήσεις του τύπου

Γιατι ανακυκλώνεται το ίδιο θέμα με άλλους τίτλους? Αυτή τη στιγμή έχω σπίτι μου μια Greco, μιά Burny, μια Bacchus (Les Paul style) φίλων για ρυθμίσεις. Προσπαθώ για το καλύτερο, καμμία δεν << καθαρίζει 100%>>, όλες έχουν κάποια κατασκευαστική ατέλεια. Και ναι μεν μπορεί για τα λευτά τους να είναι ο.κ. αλλά στο τελικό Α/Β test με τη Gibson μου ( που πιθανόν και αυτή να μην είναι το holy grail των κθαρών), ακούγονται φτηνοκιθάρες. Αυτά.

 

για μένα, το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω, μετα τα 700 ευρώ ηχητικές διαφορές μεταξύ κιθάρων είναι απλά διαφορές και δε μπορείς να τις κατατάξεις σε καλές και κακές.

 

και αυτό το λέω επειδή στα 700 ευρώ μπορείς να έχεις όλα τα στοιχεία που αποτελούν το 99.9% του ήχου της κιθάρας: τα ηλεκτρικά, τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικα και τις μηχανικές ιδιότητες της κατασκευής.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[σιχαμερό_τρολ]

Και τι παει να πει καλός ενισχυτής; Μήπως πληρώνουμε το ΟΝΟΜΑ απλά για να έχουμε ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ;

 

Πρέπει να είναι μέιντ ιν Γιου-Εσ-Έι;

 

Αν δεν είναι P2P θεωρείται καλός;

[/σιχαμερό_τρολ]

 

:D

 

Αφου εισαι Gate Keeper στο noiz προφανως και θα ξερεις τι παει να πει "καλος" ενισχυτης.

Και τι?

κακο ειναι να εχει μεταπωλητικη αξια?

 

Εκτος εαν σκοπευεις να τον παντρευτεις και εισαι και μονογαμικος ? ;D

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι Gate Keeper στο noiz προφανως και θα ξερεις τι παει να πει "καλος" ενισχυτης.

 

Ladies & Gentlemen, κρατάω αυτο το quote ως τη στάνταρ αποστομωτική απάντηση που θα δίνω από δω και πέρα σε όποιον τολμήσει να αμφισβητησει τα γραφόμενά για ΚΑΛΟΥΣ ενισχυτές  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ladies & Gentlemen, κρατάω αυτο το quote ως τη στάνταρ αποστομωτική απάντηση που θα δίνω από δω και πέρα σε όποιον τολμήσει να αμφισβητησει τα γραφόμενά για ΚΑΛΟΥΣ ενισχυτές  :D

Δεν έχει τόνο, κάλους ενισχυτές εννοεί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου