Προς το περιεχόμενο

το ιδανικό και ίσως το πιο βολικό setup???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτεινω POD X3 live παντως.Τρελη εξομειωση για τα λεφτα του + το συνδεεις σε οποιον ενισχυτη η κονσολα του εκαστοτε προβαδικου-liveαδικου που εισαι.Και εχεις τον ηχο σου. ;)

 

Α και για το σπιτι?Βαλτο στο  πι-τσι σου και εισαι ετοιμος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια και που αναφέρθηκε ο PV classic 30 εγω χρησιμοποιώ τα εξής και είμαι πάνω κάτω στη ίδια φάση με τον φίλο.Το ενισχυτή καρφί και το ντραιβ του για blues jazz funk κτλ. και είμαι μια ζαρά εχω και ένα μικρό pedalboard με ένα overdrive(καμια φορά και 2ο) ένα distortion για πιο χαρντ καταστάσεις ένα WD7 wah,chorus,delay και είμαι καλυμένος για οτιδήποτε σε ροκ,χαρντ ροκ,μεταλ(θελω και ένα phazer...).Για μέταλ αν boostαρεις το ντραιβ του ενισχυτή με ένα overdrive τύπου bad monkey εισαι τζετ η αλλιώς ενα μεταλοπέταλο είναι αρκετό.

 

Τώρα για επιλογή ενισχυτή ο καθένας θα σου πει τα δικά του εγώ απλά θα σου προτείνω vintage μηχανακι(vc,classic,hot rod κτλ.) και όχι κάποιον  modern hi gain.Και προσωπική μου άποψη,που θα διαφωνήσουν αρκετοι...,όχι studiotone.καλός οκ αλλά πολύ ακριβός για αυτό που είναι.Για μένα στα λεφτά του δεν τον κοιτάς καν.

 

Για πεταλιέρες ακουσε τες όλες αλλά είμαι σίγουρος οτι θα καταλήξεις η σε tonelab η σε pod x3 live.και τα δύο μια χαρά είναι.ειδικά για πισι είναι πολύ τζετ.Εχουν έξοδο direct.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι studiotone.καλός οκ αλλά πολύ ακριβός για αυτό που είναι.Για μένα στα λεφτά του δεν τον κοιτάς καν.

 

Θέλω να σου πω ότι το καθαρό του (και το drive μέχρι το μισό του gain - ίσα ίσα crunchy) δεν το έχω συναντήσει ούτε σε ενισχυτές πολλαπλάσιας και υπερπολλαπλάσιας τιμής, και πιστεύω πως έχω καλή πείρα από ενισχυτές κάθε είδους. Οπότε καθόλου ακριβός για αυτό που είναι, αν μπορείς να το εκτιμήσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι σε βλεπω κααααπου εδω...

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm

 

Μπες youtube και ακουσε τον για αρχη.

Ειναι 5 watt...Εχει 2 καναλια. Εχει διακοπτη για διαμορφωση χροιας ηχου (Αμερικανικος......Βρετανικος).

 

Γενικα ειναι ισως ο πιο ευελικτος ''μικρος'' ενισχυτης.

 

Πιστευω πως αξιζει να του ριξεις μια ματια. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον έχω χάσει επεισόδια...5watt??? και 400 ευρώ σχεδόν?? πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα...τι παίζει με αυτά?.. ::)

 

μέχρι στιγμής ο Kustom και ο Peavey Classic 30 μου έχουν καρφωθεί..και μετά από πεταλιέρα, κάποιο pod..

 

λογικά για rock/blues/srv ήχο είμαι καλυμμένος πιστεύω..τώρα για τα πιο high-gain, ελπίζω η συνεργασία πεταλιέρας ενισχυτή, να αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σου πω ότι το καθαρό του (και το drive μέχρι το μισό του gain - ίσα ίσα crunchy) δεν το έχω συναντήσει ούτε σε ενισχυτές πολλαπλάσιας και υπερπολλαπλάσιας τιμής, και πιστεύω πως έχω καλή πείρα από ενισχυτές κάθε είδους. Οπότε καθόλου ακριβός για αυτό που είναι, αν μπορείς να το εκτιμήσεις.

 

εντάξει γούστα είναι αυτά.Εμένα ουτε το καθαρό του με τρέλανε και σίγουρα όχι το βρωμικο του και αν μην τι άλλο έχω παίξει κάμποσες φορές με το συγκεκριμμένο μοντέλο.Μιλάω για τα λεφτά που ζητάει πάντα.Και ο twintone που μ'αρέσει πάλι ακριβό τον βρίσκω.Σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα έναν JSX πχ.Τέσπα οπως είπα όμως γούστα είναι αυτά.

 

On topic ,καλυμένος είσαι.Για τον κάστομ βέβαια αν και έχω διαβάσει τα καλύτερα τα βίντεακια δεν με έχουν πείσει αλλά σίγουρα λάιβ είναι θα ναι αλλιώς.τώρα για τζαμαρίσματα όντως ίσως να μην φτάνουν.ο peavey που έχω ναι μεν είναι δυνατός αλλά δεν τον έχω τεστάρει με ντράμερ ακόμα να δω άμα φτάνει το headroom.Λάιβ όμως βγαίνει μια χαρά  με μικροφωνο και σίγουρα με μια καμπινούλα θα ναι ακόμα πιο τζάμι.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι του λετε του ανθρωπου?

νομιζω εχει κανει ξεκαθαρο το οτι θελει να του βγαζει live και προβα και πως ειναι καφρομεταλας οσο δεν παει προς το παρον και του λεμε για BLACKSTAR HT-5, koch και tonelab?

εκτος αν πραγματι οι συμβουλες ειναι τυπου

''παρε αυτο για να σου μεινει και οταν αλλαξεις ακουσματα'',πιστευει κανενας πως βοηθανε!

παλι καλα που δεν του ειπαμε να αλλαξει και κιθαρες!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που δεν του ειπαμε να αλλαξει και κιθαρες!

 

Και να κόψει και τα μαλλιά επίσεις.........

:D  ;D  :D  ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, όχι μαλλιά δεν έχω...την έχω ξεπεράσει αυτή τη φάση.. ;)  ;D

 

ναι, η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι προσανατολισμένο για metal, αλλά όχι αποκλειστικά για metal, και εύκολο στην μεταφορά, και μέχρι στιγμής ο συνδυασμός που με βολεύει μάλλον, είναι combo amp και μία πεταλιέρα..

 

τώρα είδα στο thomann στο ίδιο price range παίζουν και οι bugera..βέβαια είναι όλοι 120W και ψιλοκτήνοι σε μέγεθος, αλλά σαν ήχο τι λένε? έχει παίξει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου