Προς το περιεχόμενο

TONELAB ST ήρθε για να μείνει????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα video στο  youtube την αδικούνε. στην πραγματικότητα ακούγεται πολύ καλύτερα

 

Η φάση είναι σε τι ενισχυτή την βάζεις ποια ρύθμιση απο τις 3-4 στο output επιλεγεις και φυσικά τι κιθάρα έχεις.... Υπαρχουν πολλοι παράμετροι που να πάρει για σύγκριση... >:(

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικά απο όσο ξέρω είναι ακριβώς ίδια με le απλά έχει ένα η και παραπάνω μοντελακια ακόμα.Την ακουσά και είναι μια χαρά.Αλλά για σπίτι και μόνο εκεί.Αυτά τα δυο κουμπάκια "πάνω" "κάτω" την κάθιστουν άχρηστη για οτιδήποτε άλλο.Αν θες να σου βγάζει και live πάνε στην le.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφερει η συγκεκριμενη πεταλιερα(ανοιξα και σχετικο θεμα η αναζητηση δεν μου εβγαλε το παρον)επειδη ειναι vox εχει και μια λαμπιτσα φιλε pinhead εσυ που ετυχες να την δοκιμασεις γιατι λες οτι δεν κανει για live?αν φτιαξεις δικα σου presents δεν γινεται να σε βολεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα για λάιβ πρέπει να έχεις άμεση πρόσβαση σε κάποια πράματα όπως το delay η τα διάφορα εφφέ.Τι θα κάνεις έναν ήχο χωρις delay και έναν με και απλά θα τους βάλεις το εναν μετά τον άλλο;Αν θες να πας απο το 1 στο 6 που ας πουμε έχεις κάνει ένα καθαρό η κάποιο καλό για lead θα πατήσεις το κουμπάκι 5 φορές.Δεν είναι λειτουργικό.Γενικά πιστευω οτι πεταλιέρες με πάνω κάτω κουμπάκια μόνο είναι καταδικασμένες για σπίτι στο υπολογιστή να παίζεις και να γράφεις η για περιορισμένα πράματα σε λάιβ(2,3 ήχους ας πουμε).Αν θες tonelab για λαιβ πας στην le και θα σαι πολύ ευχαριστημένος.ηχητικά είναι ίδια και αυτά τα εξτρα κουμπάκια που έχει αξίζουν τα λεφτά τους ωστε να κάνεις λίγη υπομονή και να τα μαζέψεις.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα για λάιβ πρέπει να έχεις άμεση πρόσβαση σε κάποια πράματα όπως το delay η τα διάφορα εφφέ.Τι θα κάνεις έναν ήχο χωρις delay και έναν με και απλά θα τους βάλεις το εναν μετά τον άλλο;Αν θες να πας απο το 1 στο 6 που ας πουμε έχεις κάνει ένα καθαρό η κάποιο καλό για lead θα πατήσεις το κουμπάκι 5 φορές.Δεν είναι λειτουργικό.Γενικά πιστευω οτι πεταλιέρες με πάνω κάτω κουμπάκια μόνο είναι καταδικασμένες για σπίτι στο υπολογιστή να παίζεις και να γράφεις η για περιορισμένα πράματα σε λάιβ(2,3 ήχους ας πουμε).Αν θες tonelab για λαιβ πας στην le και θα σαι πολύ ευχαριστημένος.ηχητικά είναι ίδια και αυτά τα εξτρα κουμπάκια που έχει αξίζουν τα λεφτά τους ωστε να κάνεις λίγη υπομονή και να τα μαζέψεις.

 

Συμφωνώ ρε φίλε αλλά η τιμή? 130 διαφορά έχουν.... τώρα αν αξιζει η οχι θα το μαθουμε στο μέλλον...

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άχρηστες οι πεταλιέρες που έχουν μόνο "πάνω-κάτω"

 

Π.χ. ορίζεις ενα bank για κάθε τραγούδι και ανάλογα με τα εφέ ή τις ακολουθίες που χρειάζεσαι βάζεις το ενα πίσω απ'το άλλο, απλά μπορεί να χρειαστεί να "σπαταλήσεις" ενα slot για να αποθηκεύσεις τον ίδιο ήχο που έχεις αλλού για να σε βολέψει για άμεση προσπέλαση...

 

Έχω βγάλει χρόοοονια πρόβες στο studio και live (ΟΑΚΑ  ;D ) με zoom 505 όταν ξεκίνησα να παίζω, δεν ταλαιπωρήθηκα ποτέ  ;)

 

Εδώ που τα λέμε καμιά φορά η απλότητα και το μικρό μέγεθος βολεύουν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. ορίζεις ενα bank για κάθε τραγούδι και ανάλογα με τα εφέ ή τις ακολουθίες που χρειάζεσαι βάζεις το ενα πίσω απ'το άλλο, απλά μπορεί να χρειαστεί να "σπαταλήσεις" ενα slot για να αποθηκεύσεις τον ίδιο ήχο που έχεις αλλού για να σε βολέψει για άμεση προσπέλαση...

 

ακριβως ετσι εκανα κ εγω οταν ειχα το Vamp που το χρησιμοποιουσα σε κατι Live!

ετσι κ αλλιος αυτες οι πεταλιερες εχουν απυρο χωρο για να αποθηκευσεις!

 

ον τοπικ την εχω δει στο ζαχο την πεταλιερα αυτην κ ολο να την παιξω ετσι για ακουσω. το μικρο της μεγεθος μου εχει τραβηξει την προσοχη!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με την λέξη άχρηστες ίσως ήμουν υπερβολικός.Σίγουρα δύσχρηστες για μένα αν θες να έχεις πολλά γύρω απο τον κεντρικό σου ήχο.Πάντως εντάξει 130 ευρώ παραπάνω για ένα all in one μηχάνημα δεν τα θεωρώ πολλά.

 

Πάντως όπως είπα ηχητικά είναι πολύ καλή.Ίδια με την LE

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους,οφειλω να ομολογησω πως η πειρα μου στις πεταλιερες ειναι ελαχιστη φυσικα καταλαβαινω πως πεταλιερα με 2 διακοπτες δεν γινεται να σε βγλει σε live ανετα.αν θελετε προτεινετε μια πεταλιερα μεχρι 300 ευρω που να ειναι πιο ολοηληρωμενη απο την vox tonelab st.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου