Προς το περιεχόμενο

TONELAB ST ήρθε για να μείνει????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την πήρα τελικά επιτέλους!!!  8)

Έχει ηχάρες για τα λεφτά της. Έβγαλα ήχο PANTERA,METALLICA άνετα. Για ρυθμικά είναι πολύ καλή, για solo την ψάχνω ακόμα αλλά δεν μαρέσουν 2-3 πραματάκια.. (όπως το palm muting δεν ακουγεται πλούσιο κ ογκώδες απο ρε κ κάτω... ή καμιά φορά έχω την εντύπωση ότι παίζω με τελεκάστερ!!!) τα effects δεν είναι τόσο καλά, αλλά ειναι αξιοπρεπή. είναι πολύ μικρή!! το πετάλι wah-volume-pitch που έχει, με ξενέρωσε γιατί δεν έχει on-off με το πάτημα..... πρεπει να φτιάξεις ένα ίδιο preset με ενεργοποιηνένο το wah η volume κτλ... και να αλλάξεις το preset οταν θες πχ. wah. Δηλαδή θέλει ψάξιμο και δουλειά το μηχανάκι.

ειναι δυσχρηστο για μένα αλλά θυσιάζω την εργονομία για 3-4 τέλειους ήχους αφού και μόνo σαν drive πιστευω αξίζει τα λεφτά του.

Τέλος πιστευω θα ακούγεται τέλεια σε λαμπάτο ενισχυτή ή τελικό επίσης έχει την αίσθηση του αναλογικού και όχι ψηφιακού (line6 ήχου) που κάνει το παίξιμο πιο ευχάριστο  8) 8) 8)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα φιλε stevie αξιζει τα χρηματα που εδωσες?απο ηχους blues πως τα παει?

 

Φίλε αποκλείεται να μην βρείς τον ήχο που θές εδω μέσα!!! Αλλά οι ρυθμίσεις και το ψάξιμο κρατάνε ΑΙΩΝΕΣ!!! Απο blues φιλε μου εχει ενα Preset που λέγεται PRIDE&JOY το οποίο σπάει κόκκαλα. Κοίτα ανάλογα και που θα την βάλεις έτσι... αν θα έχεις την καμπίνα ενεργοποιημένη για κάθε ενισχτή, αν την βάζεις στο input ή στο send return,αν η κιθάρα σου έχει μονούς ή διπλούς.... κτλ κτλ κτλ  Αλλά σου λέω το εξής αν περιμένεις να κάνεις δουλειά με έτοιμα preset είσαι πολύ γελασμένος... Εδώ θέλει ψάξιμο στην ένταση που θές να κάνεις live και στον εξοπλισμό που θες... Πχ. Οπωσδήποτε χρειάζεται ο τελικόσ ή ο ενισχυτής που το βάζεις να έχει γενικό EQ έτσι ώστε ανα πάσα στιγμή να φτιάχνεις τον ήχο για όλα τα preset που πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Αν πάς κάπου να κάνει Live και έχει μια καμπίνα που βγαζει πολλά πρίμα δεν γίνεται να αλλάζεις το κάθε preset.... καθε φορά.... Όποιος πάρει λαμπάτο τελικό και χρησιμοπιήσει αυτή την πεταλιέρα είναι τέλειο πάντρεμα.. παιδιά πρώτη φορά αφήνω το λαμπάτο πεταλάκι μου στο σπίτι και παίρνω την ST...... Κάποιος που έχει συνιθίσει με BOSS να ξέρει η ST είναι πολύ δύσχρηστη.... αλλά βγάζει ηχάρες... τα effects δεν είναι τόσο καλά αλλά δεν είμαι και ο steve vai ούτε παίζω σε καμιά απαιτητική μπάντα. Κάποιος που έχει συνιθίσει σε BOSS και line6 καλύτερα να την ακόυσει πρώτα γιατί η μετάβαση είναι πολύ δύσκολη.

για μένα που παίζω Μεταλ είναι πολύ ικανοποιητική εώς τέλεια...

ελπίζω να βοήθησα παιδιά...  8)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχεση με τις φθηνες πεταλιερες της boss me 50-70 αν τις εχεις ακουσει την vox την θεωρεις καλυτερη?

 

Που να ξέρω άμα είναι καλύτερη ή όχι, εφόσον ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα... Πάντως ένα πράμα ξέρω standar τα εφφε που έχει η ME70 ούτε στα όνειρα της δεν τα βλέπει η ST...  ;D

Πάρτε ένα πολύ πρόχειρο Demo ρε παιδιά  που έφτιαξα να πάρετε μια γεύση μήπως και βγάλετε κανένα συμπέρασμα. Χρησιμοποίησα την πεταλιέρα με cabinet simulation ΟΝ και στο line in της κάρτας ήχου. Δεν έχω βάλει κανένα post εφφε μόνο panning mix και master.  8)  8)  8)

 

http://www.esnips.com/doc/850756fa-e364-4794-9c38-a98df45f9268/Tonelab-ST---MY-DEMO

 

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα φιλε stevie αξιζει τα χρηματα που εδωσες?απο ηχους blues πως τα παει?

 

Για μένα τα αξίζει τα χρήματα φίλε μου επειδή έχει το τεράστιο θετικό ότι είναι σαν να έχεις πολλά distortion pedals σε ενα με τα περισσότερα να έχουν ωραίο ήχο... αλλά έχει και πολλά αρνητικά όσον αφορά την εργονομία & κυρίως τα εφφέ, οπότε για άλλους μπορεί να μην τα αξίζει...

Δοκιμή χρειάζεται & καλύτερα με τον εξοπλισμό σου, για να σαι σίγουρος. ;)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

την πήρα πριν δέκα μέρες..... αν και δεν ξέρω και πολλά από πετάλια ενισχυτές κλπ η συγκεκριμένη έχει πραγματι ζεστό ήχο....δυσκολεύομαι να την καταλάβω ομως....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Υπερβάλλεις. (Γύρω στις 137.543 φορές το κόβω να βγαίνει το νούμερο. )

 

 

 

Παιδια αα διαβασετε τις οδηγιεσ λεει πως προχωραει 10-10 αμα πατησεις : up/down + key lock  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ναι,ΑΛΛΑ.... Δεν γίνεται να παίζεις σε live και να σκύβεις να πατάς το κουμπί με το χέρι και να πατάς το + και το -  με το πόδι.(εκτός αν κάνεις μια τρύπα στο αριστερό παπούτσι ;)... ωστε να βγαίνει το μεγάλο δάκτυλο και με λιγη εξάσκηση.....όλα γίνονται  ;D ;D ;D)

 

  τη δοκίμασα σε live. αν και ΔΕΝ έχω εμπειρία από πεταλιέρες,έχει πολύ ωραίους ήχους αν ψαχτείς....όσο για την αλλαγή καναλιού επειδή τα δυο switches (+  -)είναι πολύ κοντά,άνετα μπορεί να μπλεχτεί το παπούτσι σου και να πατήσεις αλλα αντι άλλων.Με το στριμωξίδι και το στρες του live,το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται.Επίσης το πεντάλ αν και ρυθμίζεται η ευαισθησία (δεν έκατσα να το κάνω πάντως),η διαδρομή του είναι πολύ μικρή και είναι λίγο πρόβλημα. Είναι γεγονός οτι το compact μέγεθος έχει κάποιους συμβιβασμούς. Ισως το μετάνοιωσα..... θα προτιμούσα μάλλον την LE.

 

    Δεν είναι όμως οτι δέν μπορεί να βγει live,μια χαρά βγαίνει αλλά θέλει καλό προγραμματισμό τα κανάλια.... τα τραγούδια δηλαδή που έχουν πολλούς ήχους πρέπει να τους έχουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε διπλανά κανάλια. Και βέβαια θές κι ένα χαρτί να λέει στο ταδε τραγούδι τα τάδε κανάλια κλπ.  αλλιώς κινδυνεύεις να χάσεις το μπούσουλα....

  Επίσης θέλει αρκετή εξοικίωση με τα παπούτσια σου. θυμίζει λίγο λες και οδηγάς κανα αγωνιστικό αμάξι με στενά - υπερευαισθητα πεντάλ....

  ΠΑΝΤΩΣ η διαφορά στα λεφτά ΔΕΝ ειναι μεγάλη κατά τη γνωμη μου,οπότε η LE μάλλον είναι καλύτερη επιλογή.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου