Προς το περιεχόμενο

Aποριες ενος αρχαριου σχετικα με το ξεκινημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγω απο επαρχια ειμαι, δεν εχω ιδεα απο Αθηνα. Δεν εχω παει ποτε σε μαστορα βεβαια. Αν ριξεις μια ματια εδω http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39, εχεις μερικα εργαλεια και πιανουν λιγο τα χερια σου, σιγα σιγα θα την φερνεις στα μετρα σου πανευκολα ;). Το τρεμολο ισως σε δυσκολεψει λιγο αλλα μπορεις να δεις και videos στο youtube. Οι 9ρες παραειναι λεπτες (εγω 11ρες βαζω), τις παχυτερες χορδες τις νιωθεις περισσοτερο κατω απο τα δακτυλα σου, τις αρπαζεις με μεγαλυτερη σιγουρια στα σηκωματα, σπανε πιο δυσκολα και οι μαγνητες 'πιανουν' καλυτερα τον παλμο τους.

Ευχαριστω για το λινκ, χρησιμο, το χερι μου πιανει αλλα επειδη ειμαι ασχετος κ απο ορολογια πανασχετος ειναι πολλες οι λεξουλες που δεν ξερω :-[ :-[ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι 9ρες παραειναι λεπτες (εγω 11ρες βαζω), τις παχυτερες χορδες τις νιωθεις περισσοτερο κατω απο τα δακτυλα σου, τις αρπαζεις με μεγαλυτερη σιγουρια στα σηκωματα, σπανε πιο δυσκολα και οι μαγνητες 'πιανουν' καλυτερα τον παλμο τους.

 

Γιατι να κανει κατι τετοιο? Το παιδι τωρα ξεκιναει και προφανως εχει αδυναμα δακτυλα. Ποιος ο λογος να τα ζορισει με τις 10ρες?? Ασε μην εχουμε κι αλλα..Μια χαρα ειναι οι 9αρες..

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να κανει κατι τετοιο? Το παιδι τωρα ξεκιναει και προφανως εχει αδυναμα δακτυλα.

Δεν ξερουμε αν ειναι νεανιας, μπορει ο ανθρωπος να δουλευει οικοδομη και να εχει χερια ταναλιες ;D. Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι κολλημα εχω εναντιον των 9ρων,

στην πρωτη μου κιθαρα μονο 5 μερες τις κρατησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερουμε αν ειναι νεανιας, μπορει ο ανθρωπος να δουλευει οικοδομη και να εχει χερια ταναλιες ;D.

 

Και ο καρπόζηλος να ναι, αδυναμα(αγυμναστα) δαχτυλα θα εχει, εκτος αν εχει ασχοληθει με πιανο ή καποιο αλλο εγχορδο  ;)

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ!!!!  ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ!!!  (ΑΠ'ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΣΕ ΩΔΕΙΑ)  ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΟΥ Κ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Κ ΘΑ ΝΑΙ ΠΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ...  ΟΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΔΕΞΙΑ ΚΙΘΑΡΑ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΧΝΑ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ. Κ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΥΤΑ...  ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ=ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙΘΑΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΕΙΣ ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ Κ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Κ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΡΙΦΦ ΚΤΛ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ..  ΓΙΑΤΙ 1ον ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ ΘΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ Κ 2ον ΜΕΤΑLLICA ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΟΥ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΠΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην δεν γραφουμε κεφαλαια :). O banik ειπε πως ειναι δεξιοχειρας αλλα νιωθει πως δεν μπορει να παιξει 'ορθα' για αυτο και θελει αριστερη κιθαρα (οσο διεστραμμενο και αν σου φαινεται). Εγω ειμαι αριστεροχειρας και παιζω δεξια αλλα δεν ειμαι σε σοβαρο επιπεδο για να ξερω αν αυτο που λες για την ταχυτητα ισχυει, γνωριζω ομως δασκαλο (επισης αριστεροχειρα που παιζει δεξια) ο οποιος οταν θελει παιζει πραγματικα πολυ γρηγορα χωρις κανενα προβλημα ακριβειας.

ΜΕΤΑLLICA ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΟΥ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΠΟΤΕ...

Αυτο το θεωρεις σοβαρο λογο για να μην ξεκινησει οπως γουσταρει? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι οι δεξιόχειρες πιάνουν την κιθάρα με τον τρόπο που την πιανουν δεν είναι δυνατόν να είναι τυχαίο... το δεξί έχει κατά κάποιο τρόπο την πρωτοβουλία των κινήσεων, αφού αυτό παράγει τον ήχο... συνεπώς πιστεύω πως και οι αριστερόχειρες πρέπει να παίρνουν αριστερόχειρη κιθάρα

 

τώρα βέβαια αν δεν είναι κάποιος ειδικός (ιατρός με κάποια ειδίκευση στη νευρολογία ίσως δεν ξέρω) μπορεί να πει ό,τι θέλει χωρίς να έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η άποψή του... πάντως το "αφού δεν έχεις καμία επαφή με κιθάρα ξεκίνα ως δεξιόχειρας" για μένα είναι πολύ πρόχειρη σκέψη

 

μάλιστα το ότι οι επιλογές στις κιθαρες μειώνονται πολύ, για μένα είναι καλό, ξεφεύγει κανείς από το αέναο κυνηγι της τέλειας κιθάρας και αφοσιώνεται στο παίξιμό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις, λεω ξανα πως ειμαι δεξιοχειρας αλλα οσο κ αν ακουγεται χαζο κιθαρα μπορω να παιξω μονο σαν αριστεροχειρας οταν την πιανω σαν δεξιοχειρας δεν νιωθω κανενα απο τα δυο χερια καλα κ οτι ετσι δεν μου κολλανε, ετσι θα παιξω σαν αριστερος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια ακομα που μου ηρθε, εχουμε το καλο μας χερι κ το αλλο, ποιο ειναι πιο σημαντικο απο τα δυο αυτο με την πεννα ή το αλλο στα ταστα και αν υστερουμε στο ενα απο τα δυο ποιο ειναι πιο ευκολο να εξασκησουμε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα ΔΥΟ ειναι εξισου σημαντικα .. Αν δεν εχεις καλο δεξι (πενα) δεν μπορεις να παιξεις ρυθμικα και δεν προκειται να στεριωσεις σε καμια μπαντα (εκτος αν ειναι πανκ) αφου θα χρειαζεται να παιζεις το 95% ρυθμικη κιθαρα και μονο ενα 5% σολιστικη ;D..αλλα καλο ειναι να μην υστερει κανενα απο τα δυο..

 

Υ.Γ Αν κ θεωρω πως ενα καλο δεξι χερι (πενα) εχει μεγαλο αβανταζ εναντι ενος καλου αριστερου (ταστιερα). Και για του λογου το αληθες πηγαινε το παρακατω βιντεο στο 5:00..

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZjlXCqPNXVc

 

Υ.Γ.2 Δεν υπαρχει ευκολο και δυσκολο χερι, και τα δυο θελουν τον χρονο τους και τον μετρονομο τους  ;D

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου