Προς το περιεχόμενο

Aποριες ενος αρχαριου σχετικα με το ξεκινημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβλέπω να ακούω πάλι .... διάφορα....

 

ΑΛΛΑ, εγώ τώρα γιατί θυμάμαι ότι πριν καμιά εικοσαετία, όσοι ξεκινούσαμε να γρατζουνάμε κιθάρα, πέρναμε κάτι κιθάρες Clear Sound κόπιες στρατοκάστερ και κάτι ενιστυτές Eco monitor....15αρηδες.... ή κάτι αντίστοιχο / πάμφθηνο....

και αφήστε εμένα που μάλλον έμεινα ... κουλός... κάτι άλλοι φιλοι που παίζουν παπάδες δεν νομίζω να ξεκίνησαν πολύ διαφορετικά από όσα περιγράφω παραπάνω.

 

Τώρα πια, για να ξεκινήσει κάποιος να παίζει, ή για να δει αν μπορεί να παίξει, ή για να μάθει τα πρώτα ακκόρντα του πρέπει:

- να πάρει επώνυμη κιθάρα και καλή,

- επώνυμο και μάλλον λαμπάτο ενισχυτή

- να κάνει μαθήματα σε ωδείο ή με κάποιον δάσκαλο.

- να υπολογίσει την μεταπωλητική αξία όσων αγοράσει....

και άλλα πολλά.....

 

Αν έχεις τα φράγκα και γουστάρεις χώστα, αλλά για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ κάποιος - προσωπική μου άποψη - θέλει μια κιθάρα σωστά σεταρισμένη, έναν ενισχυτή μικρό, φθηνό, ελαφρύ, λίγα βατ, ένα καλώδιο για να συνδέει κιθάρα με ενισχυτή, πένες, κουρδιστήρι (σφυριχτράκι ΛΑ ή ότι άλλο) και έναν φίλο - κιθαρίστα που θα του δείξει τα πρώτα ακκόρντα, τα πρώτα πιασίματα, που θα "τζαμάρουν" μαζί ατελείωτες ώρες και θα κολλήσει το μικρόβιο στον ενθουσιώδη νέοπα....

Αυτά... τώρα βαράτε ελεύθερα....

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Marathon δεν σε ξέρω - δεν με ξέρεις.

Λέω πάντα "... βαράτε ελεύθερα...", γιατί καταλήγω να γράφω με κάποιο... κάπως... ύφος... που δεν μου πολυαρέσει ούτε και εμένα.

Ξέρεις, σαν τον πικραμένο παππού, που αναπολεί τις παλιές καλές εποχές... λέμε τώρα...

 

Γενικά βρίσκω "δυσάρεστη" (να μην την χαρακτηρίσω αλλιώς) την κατάσταση να προτείνονται ακριβες ή εξεζητημένες ή πολύ "ειδικές" "λύσεις" για κάποιον που θέλει ΜΟΛΙΣ να ξεκινήσει, που δεν ξέρει καν αν θα συνεχίσει ή θα τα παρατήσει μετά από 10 ημέρες.

 

Θεωρώ ότι αν τώρα πήρες δίπλωμα οδήγησης ΔΕΝ σου χρειάζεται μια BMW με τα σουπερ - ντούπερ αυτόματα υποσυστήματα. Αν την έχεις από τον πατέρα σου, ΟΚ, καλή διασκέδαση.

Αν πάλι μπορείς να την αποκτήσεις, χωρίς να πολυ-ζοριστείς, Go for it - Have fun.

ΟΚ, μην πάρεις το μεταχειρισμένο Zastava 20ετίας του θείου σου, γιατί δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ... αλλά από το Zastava μέχρι την BMW υπάρχουν καμιά 30αρια μάρκες και καμιά 100αρια μοντέλα να διαλέξεις....

 

Κάτι τέτοιο εννοώ και δεν θέλω να γίνομαι πικρόχολος.

Ευτυχώς υπάρχουν πλέον πάρα πολλά ενημερωμένα καταστήματα μουσικών ειδών (παλιά είχαμε μόνο 2 -3 κιθαρομάγαζα, τι να λέμε τώρα...), υπάρχει το φόρουμ εδώ, υπάρχει το ΙΝΕΤ με πολλή πληροφορία. Γενικά θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο για οποιονδήποτε ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ (ίσως δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος πλέον ... άλλη κουβέντα).

ΜΗΝ δυσκολεύουμε τα πράγματα κολλώντας στο "ποιόν 1ο ενισχυτή να πάρω και πόσο θα πρέπει να τον πουλήσω, που θα πρέπει να αλλάξω μετά από 27,34 ώρες παιξίματος".

 

 

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τα λες ωραία...  ;)

 

 

 

Offtopic: Ρε παίδες έλεος με τον μετρονόμο!!? Εν έτη 2009 γιατί να πληρώσω 15 ευρώ για ένα μαραφέτι που κάνει "τικ"? Να πω ότι ήμασταν στο 80 να πάει στο διάολο... Άλλα σήμερα με τα PC,τα διάφορα, πανεύκολα software και το ϊντερεντ, μόνο αχρείαστο είναι.

 

ΠΣ: Η λειτουργία του μετρονόμου μια χαρά ειναι. Η αγορά όμως μιας τέτοιας συσκευής είναι πεταμένα λεφτά.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon δεν σε ξέρω - δεν με ξέρεις.

Δεν σε κοροϊδέυω όταν λέω ότι συμφωνώ μαζί σου. Πιστεύω ότι (και) η overdose πληροφόρησης μας φέρνει στο σημείο που αναφέρεις.

Θα σου πώ ένα προσωπικό παράδειγμα των παλιών -αθώων- καιρών. Όταν το 77, αποφάσισα να αγοράσω τη πρώτη μου "καλή" κιθάρα (είχα μια gerley ταυράκι που με υπερκάλυπτε), ήθελα μια κόκκινη Gibson (όπως του Paige), μάζεψα τα λεφτάκια μου (δουλεύοντας δεξιά-αριστερά για 2 χρόνια). Πήγα στο μαγαζί και δεν είχε κόκκινη...και μου έδωσε μια μαύρη (που ήταν και 4 χιλιάρικα πιό ακριβή από το budget μου και τσοντάραν οι δικοί μου)...και βρέθηκα με την Black Beauty!!

To ίδιο γίνεται και με τα software και με όλα. Δουλεύω φανατικά με το Garageband γιατί (είμαι σίγουρος) ότι οι περισσότεροι από εμάς (ως κιθαρίστες) δεν χρειάζονται κάτι περισσότερο...τη Mercedes που λές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά απλά μην το παρακάνεις.

 

παίζοντας θα ανακαλύψεις είδη  μουσικής που αυτά που έχεις διαλέξει να αγοράσεις δεν θα μπορούν να προσεγγίσουν (κακά τα ψέματα αλλά έχεις διαλέξει πολωμένα).

 

θα σου πρότεινα κάτι πιο ουδέτερο: μια Squier. ή έστω κάτι ακόμα φθηνότερο τύπου Benton (μην βαράτε ακόμα, δεν τελείωσα!).

 

πάρε μικρότερο ενισχυτή (τι να τον κάνεις τον 30άρι;). μάζευε τα χρήματά σου και όταν καταλήξεις και μουσικά (γιατί όλοι αλλάζουμε ακούσματα αρχίζοντας να παίζουμε -δεν είναι κακό-) στο είδος σου πάρε κάτι που να ανταποκρίνεται.

 

 

Μετρονόμο μπορείς να βρεις φθηνότατα στο θωμά. και να πάρεις γιατί θα σου χρειαστεί.

Η άποψή μου για τις ταμπλατούρες είναι κάκιστη. όχι οτι θα βγάλει κάπου να διαβάζεις παρτιτούρα αλλά καλό είναι να μάθεις έτσι (ξέρω πως είναι δύσκολο).

 

οπωσδήποτε να μιλήσεις με δάσκαλο πριν κάνεις την παραγγελία. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. απλά πέρασε μισή ώρα μαζί του και πάρε συμβουλές για εξοπλισμό και γενικά έχει πολλά να σου πει...

 

αν αρχίζεις τώρα προσπάθησε να αρχίσεις με κιθάρα δεξιόχειρα. θα καταλάβεις μετά γιατί (όταν θα βλέπεις πως ελάχιστα μοντέλα θα βγαίνουν για αριστερόχειρες...)

 

Και πίστευε στον εαυτό σου, βάλε το πείσμα να μάθεις γιατί αν λες οτι "ε, τουλάχιστον να μπορώ να το πουλήσω αν δεν μπορώ να μάθω" δεν θα μάθεις και στο υπογράφω πενήντα φορές.

 

 

Τα σέβη μου.

κράξτε ελεύθερα...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μάλλον ο τελευταίος που θα θεωρήσει τον εαυτό του "ειδικό". ΔΕΝ είμαι και ΔΕΝ ήμουν ύτε θα γίνω ποτέ.

 

Ξανα-γράφω και κλείνω γιατί ίσως να ήμουν ολίγον φάουλ ή ίσως παραπλάνησα - παραπληροφόρησα.

 

ΟΚ και μετρονόμος χρειάζεται και δάσκαλος και η καλή κιθάρα και ο ακριβός λαμπάτος ενισχυτής.

Τίποτα δεν είναι άχρηστο.

Αλλά στην αρχή? Τώρα που ακόμα δεν ξέρουμε ούτε πως να κρατάμε μια κιθάρα? Που δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε να κολλήσουμε το μικρόβιο?

 

Γράφω και μια πρόταση και (ελπίζω) Όλα Καλά.

- για αρχή μάλλον δεν θα έπαιρνα κάτι από ΙΝΕΤ, θα προτιμούσα κάτι οικονομικό από Ελλάδα, από μαγαζί που μπορεί να με υποστηρίξει για τα πρώτα μου βήματα. Που να μπορώ να συννενοηθώ με τους πωλητές, να ακουμπίσω την κιθάρα, να την ακούσω, να μου την σετάρουν ΣΩΣΤΑ και να έχω το θάρρος να ξαναπεράσω και να τους πρήξω με καμμιά δεκαριά ερωτήσεις - απωρίες που θα μου δημιουργηθούν.

- για ενισχυτή, πάλι θα απέφευγα λαμπάτες λύσεις. Καλοί και άγιοι οι λαμπάτοι, αλλά για αρχή θα προτιμούσα κάτι απλό σε τρανζίστορ, ίσως με drive και 3πλό eq ώστε να μάθω λίγο να παίζω / να διαμορφώνω τον ήχο ως προς τα πολύ βασικά.

- πεταλάκια, μετρονόμοι και λοιπα αξεσουάρ, λίιιιιγοοο πιο μετά. Να πορωθώ λίγο στην αρχή, να καταλάβω και τι πραγματικά μου λείπει.

 

 

Για αρχή ατελειώτες ώρες με ότι έχω, πολύ ακρόαση μουσικής, "τζαμάρισμα" δίπλα στο ηχοσύστημά μου (ακόμα και αν παίζω μόνο 3 συγχορδίες, ξανά και ξανά) με τα αγαπημένα μου τραγούδια.

Επίσης, ο φίλος - κιθαρίστας ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΦΟΔΙΟ, πιο απαραίτητο από marshall full stack και fender stratocaster. Κολλάμε από κοντά και ρουφάμε γνώση.....

 

Σωστοί οι "από πάνω" φίλοι, και Marathon εννοείτε ότι δεν ήταν ειρωνικό το ύφος σου, το κατάλαβα, απλά ο γραπτός λόγος δεν είναι από τα θετικά μου ....

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα λέτε οι προλαλήσαντες πως δε χρειάζονται κ τόσα πολλά, αλλά εφ' όσον έχει ο άνθρωπος αυτές τις απορίες, όπως πχ, πως θα το πιάσω το όργανο που να κάνω τι, νομίζω πως δεν έχει μάλλον κάποιο γνωστό να του δείξει κτλ κτλ, οπότε και ρωτάει εδώ. Έτσι με αυτή τη λογική στην τελική εμένα η πρότασή μου θα ήταν πάρε μια φτηνή κιθάρα να σ αρέσει εμφανισιακά, πήγαινε κ σ ένα δάσκαλο να σου πει πως να την κρατάς κ πάρε κ το πισί σου κ λιώσε.

 

Γράφω και μια πρόταση και (ελπίζω) Όλα Καλά.

- για αρχή μάλλον δεν θα έπαιρνα κάτι από ΙΝΕΤ, θα προτιμούσα κάτι οικονομικό από Ελλάδα, από μαγαζί που μπορεί να με υποστηρίξει για τα πρώτα μου βήματα. Που να μπορώ να συννενοηθώ με τους πωλητές, να ακουμπίσω την κιθάρα, να την ακούσω, να μου την σετάρουν ΣΩΣΤΑ και να έχω το θάρρος να ξαναπεράσω και να τους πρήξω με καμμιά δεκαριά ερωτήσεις - απωρίες που θα μου δημιουργηθούν.

- για ενισχυτή, πάλι θα απέφευγα λαμπάτες λύσεις. Καλοί και άγιοι οι λαμπάτοι, αλλά για αρχή θα προτιμούσα κάτι απλό σε τρανζίστορ, ίσως με drive και 3πλό eq ώστε να μάθω λίγο να παίζω / να διαμορφώνω τον ήχο ως προς τα πολύ βασικά.

- πεταλάκια, μετρονόμοι και λοιπα αξεσουάρ, λίιιιιγοοο πιο μετά. Να πορωθώ λίγο στην αρχή, να καταλάβω και τι πραγματικά μου λείπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- για αρχή μάλλον δεν θα έπαιρνα κάτι από ΙΝΕΤ, θα προτιμούσα κάτι οικονομικό από Ελλάδα, από μαγαζί που μπορεί να με υποστηρίξει για τα πρώτα μου βήματα. Που να μπορώ να συννενοηθώ με τους πωλητές, να ακουμπίσω την κιθάρα, να την ακούσω, να μου την σετάρουν ΣΩΣΤΑ και να έχω το θάρρος να ξαναπεράσω και να τους πρήξω με καμμιά δεκαριά ερωτήσεις - απωρίες που θα μου δημιουργηθούν.

 

 

 

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

τον πρώτο χρόνο που έπαιζα μπάσσο κάθε βδομάδα έτρεχα στο μαγαζί που αγόρασα το όργανό μου και τους τα έπρηζα.

αποδείχθηκε καλή κίνηση!!!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic: Ρε παίδες έλεος με τον μετρονόμο!!? Εν έτη 2009 γιατί να πληρώσω 15 ευρώ για ένα μαραφέτι που κάνει "τικ"? Να πω ότι ήμασταν στο 80 να πάει στο διάολο... Άλλα σήμερα με τα PC,τα διάφορα, πανεύκολα software και το ϊντερεντ, μόνο αχρείαστο είναι.

 

Σωστά. Γιατί κ εγώ πάντα παίρνω μαζί μου ένα pc όπου κ αν είμαι, και όταν θέλω μέσα στον καύσωνα να μελετήσω δυο κλίμακε ανάβω και το pc δίπλα μου να μου ανεβάσει κ άλλους 5 βαθμούς τη θερμοκρασία, άσε που είναι αξιόπιστο γιατί δεν κρασάρει ποτέ. Επιπλέον στο σπίτι μου δεν πέφτει το ρεύμα ούτε 7-8 φορές το χρόνο, στις οποίες περιπτώσεις και αποκλείεται συμπτωματικά να θέλω να κάνω practice.  ;D Έλα ρε συ, ντάξει τώρα, όχι και άχρηστος. Δηλαδή και κουρδιστίρια υπάρχουν για pc, είναι άχρηστα τα πεταλάκια; Και emulators υπάρχουν για pc, είναι άχρηστοι οι ενισχυτές; Ας μην υπρεβάλλουμε ;)

 

απαραίτητο είναι να του αρέσει ώστε να τον ωθεί να παίξει και να εξασκηθεί, εφόσον του αρέσει και δεν είναι και καυσόξυλο, τα υπόλοιπα εμπίπτουν στα περί κολοκυθόπιττας...

 

Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ και εγώ ;)

 

Αν έχεις τα φράγκα και γουστάρεις χώστα, αλλά για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ κάποιος - προσωπική μου άποψη - θέλει μια κιθάρα σωστά σεταρισμένη, έναν ενισχυτή μικρό, φθηνό, ελαφρύ, λίγα βατ, ένα καλώδιο για να συνδέει κιθάρα με ενισχυτή, πένες, κουρδιστήρι (σφυριχτράκι ΛΑ ή ότι άλλο) και έναν φίλο - κιθαρίστα που θα του δείξει τα πρώτα ακκόρντα, τα πρώτα πιασίματα, που θα "τζαμάρουν" μαζί ατελείωτες ώρες και θα κολλήσει το μικρόβιο στον ενθουσιώδη νέοπα....

Αυτά... τώρα βαράτε ελεύθερα....

 

Σωστά όλα εκτός από τον φίλο. Ποτέ δεν ήταν μονόδρομος ούτε ο δάσκαλος, ούτε ο φίλος. Πάντα υπήρχαν οι δύο εναλλακτικές καθεμία με τα υπέρ και τα κατά της. Γιατί μπορεί ο φίλος να τύχει να είναι φοβερός κιθαρίστας και φοβερός δάσκαλος στην ουσία του πράγματος, μπορεί όμως από την άλλη να σε μάθει κάτι εντελώς λάθος που να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην τεχνική σου ή και στα χέρια σου. (προφανώς αυτό μπορεί ανετότατα να το κάνει και επί πληρωμή ένας καλός δάσκαλος βέβαια ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου