Προς το περιεχόμενο

Aποριες ενος αρχαριου σχετικα με το ξεκινημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα, αφού είσαι και αριστερόχειρας, η λογική μου της μεταπώλησης (στην περίπτωση που αποφασίσεις οτι δε τοχεις/βαριέσαι κλπ) δεν ισχύει και πολύ γιατί αριστερόχειρη κιθάρα δύσκολα πουλάς. γενικά η ibanez είναι αξιόλογη εταιρεία και στα φτηνά της μοντέλα οπότε μια χαρά θα σου είναι..

 

για το θέμα του υπόλοιπου ήχου σου όμως (distortion-ενισχυτής) πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις κάτι με ποιοτικό ήχο και διαχρονική αξία, σαν αυτά τα 2 που σου πρότεινα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειναι μικρος αυτος που μου προτεινες (HARLEY BENTON GA5) κ κανει για αυτο που το θελω ??? Βασικα για τον ηχο που θελω μου εχουν πει για τον roland cube 30 ή line6.

 

Το πενταλ που θα με βοηθησει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και απο μένα. Εγω πάντος συμφωνώ απόλυτα για τον Cube 30 μιας και τον έχω και είναι πολυ καλό ενυσχιτάκι με αξιόλογες παραμορφώσεις και εφέ. Δλδ και σαν προτάρης δεν υπάρχει λόγος καν για ενα πετάλι αρκεί να ψαχτείς με το Eq και  τις παραμορφώσεις. Είναι οτι πρέπει πιστύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λαμπάτος, και απο ένταση μην ανησυχείς καθόλου, αν δεν έχεις σκοπό να διώξεις κανέναν απο το διπλανό διαμέρισμα έχει όση ένταση θες.

 

απλά δεν είμαι καθόλου της λογικής των "αρχικών" ενισχυτών, τώρα πια που κυκλοφορούν τέτοιοι μικροί λαμπάτοι στην αγορά των οποίων η ποιότητα ήχου δε συγκρίνεται με τους τρανζιστοράτους.

 

επίσης τα εφέ πάνω στον ενισχυτή μάλλον δε τα χρειάζεσαι καθόλου, αλλά αν σώνει και καλά θές πολλά εφέ αν και αρχάριος, καλύτερα να τα πάρεις με τη μορφή μιας φτηνής πεταλιέρας παρά τα εφέ του ενισχυτή.

 

το πεταλάκι στο πρότεινα για να σου δίνει τον ήχο με παραμόρφωση που θες για μέταλ ροκ κλπ, όταν το πατας έχεις "βρωμα" και όταν το σβήνεις η κιθάρα ακούγεται καθαρή.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ειμαι πιο κοντα στον cube 30 μαλλον, σχετικα με την κιθαρα (IBANEZ GRG170DXL) ποια ειναι η γνωμη σας ???

Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο δεν ειναι ο εξοπλισμος βασικα ειναι το πως θα εξοικειωθω με το οργανο, βλεπω καποια βιντεο κ λεω πως γινετε ρε γαμωτο εγω δεν εχω καμια σχεση, βεβαια στην αρχη ολοι καπως ετσι ημασταν, επισης το πως θα συγχρονισω το αριστερο κ το δεξι χερι στο παιξιμο...... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω καποια βιντεο κ λεω πως γινετε ρε γ***το εγω δεν εχω καμια σχεση, βεβαια στην αρχη ολοι καπως ετσι ημασταν, επισης το πως θα συγχρονισω το αριστερο κ το δεξι χερι στο παιξιμο...... :-\

 

Ολα γινονται...  ;)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αναγκη να ξεκινησεις να παιζεις 'αριστεροχειρα'. Αν δεν εχεις παιξει ποτε κιθαρα, οπως και να ξεκινησεις το ιδιο πραμα θα ειναι ενω θα εχεις και περισσοτερες επιλογες οσων αφορα το οργανο που θα αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αναγκη να ξεκινησεις να παιζεις 'αριστεροχειρα'. Αν δεν εχεις παιξει ποτε κιθαρα, οπως και να ξεκινησεις το ιδιο πραμα θα ειναι ενω θα εχεις και περισσοτερες επιλογες οσων αφορα το οργανο που θα αγορασεις.

 

Αυτό είναι όντως αλήθεια. Εγώ σε όλες τις λειτουργίες είμαι αριστερόχειρας, εκτός από το παίξιμο της κιθάρας όπου σαν παιδί κι εγώ όταν πήγα για μαθήματα κλασσικής στο Ωδείο, ο καθηγητής ενώ ήξερε ότι είμαι αριστερόχειρας μου έμαθε να παίζω με κιθάρα για δεξιόχειρες. Εφ'όσον κάτι δεν το ξέρεις καθόλου όπως το μάθεις θα είναι για σένα σωστό. Και ο ακατονόμαστος (βλ. Michael Angelo Batio) σε ένα instructional βίντεό του λέει ότι είναι αριστερόχειρας αλλά παίζει δεξιά. I rest my case.  ;D

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

και γω αριστεροχειρας και παιζω με δεξια :P κιθαρα!

 

βασικα οταν δεν ξερεις ο,τι και να πιασεις το ιδιο θα ειναι!

 

αριστεροχειρας που παιζει δεξια και ο Gers απο Maiden  ;D

 

edit

για το ενισχυτη συμφωνω οτι θα σε καλυψει επαρκως σε θεματα πειραματισμου κλπ. τα εφε θα τα χρησιμοποιησεις αργοτερα. για την κιθαρα...ειναι μια κιθαρα καλη για αρχη και πειραματισμους  :P

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες εγω ειμαι το ακριβως αναποδο ειμαι δεξιος κ παιζω κιθαρα σαν αριστεροχειρας (κουλο ε) δεν υπαρχει περιπτωση να μαθω αλλιως γιατι δεν μου βγαινει με τιποτα ;D

Εχω καταληξει κ στην κιθαρα κ στον ενισχυτη, πιστευω οτι ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα τους κ αξιολογα για το ξεκινημα, αν με το καλο τα παω καλα κανω μια αναβαθμιση αργοτερα.

Τωρα ψαχνομαι για να ερθω σε επαφη με καποιον δασκαλο ή και ωδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου