Προς το περιεχόμενο

Ακριβές κιθάρες? Ναί γιατρέ μου, τις προτιμώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω λοιπον εδω βλεπω οσο συνεχιζει το θεμα, να οδηγει σε μια παλη αποψεων μεταξυ "ελιτιστων" (ειτε αυτοι επειδη με το ταλεντο τους μπορουν να ανηκουν στην ελιτ, ειτε επειδη ακουν φωνες στο μυαλο τους και αυθυποβαλονται, ειτε επειδη απλα με τα λεφτα τους μπορουν να ανηκουν στην ελιτ) και "κοινων ανθρωπων" (ειτε επειδη ειναι χομπιστες και κουλοι και δεν εκτιμουν τα εξτρα του ακριβου, ειτε επειδη ειναι προσγειωμενοι, ειτε επειδη απλα δεν τους παιρνει απο θεμα λεφτων να ειναι στην αλλη κατηγορια).

 

Ο καθενας λοιπον στηριζει την θεση του απο το δικο του μετεριζι και οσο και να το συζηταμε ακρη δεν θα βγει γιατι οι δυο κοσμοι ειναι εντελως σε αλλους πλανητες.

 

Εννοειται οτι αν εκοβες τα χερια απο εναν επαγγελματια κιθαριστα και του στερουσες ολο το ταλεντο και το αυτι η αρπαζες ολα τα λεφτα απο εναν ευκαταστατο χομπιστα οι επομενες κιθαρες του θα ηταν αλλου τυπου.

 

Και εννοειται οτι αν εδινες καινουρια ευλογημενα χερια και αυτια, γνωσεις η ενα σκασμο λεφτα στους αλλους, οι επομενες κιθαρες τους παλι διαφορετικες απο τις σημερινες τους θα ηταν.

 

Παντως just for the record, το noiz εχει ξερω γω 10000 μελη (actual numbers may vary) και οι ανθρωποι που τελικα παιζουν ειναι και πολυ περισσοτεροι. Η δε η Gibson ισως να μην εχει πουλησει σε ολη την Ελλαδα σε ολη της την ιστορια τοσες κιθαρες (και πενες μαζι). Αυτο σημαινει οτι η αποψη "να γιατι μου ειναι καλυτερα να παιζω με Gibson VOS, Fender Custom Shop, RPS limited edition" (δεν μιλαω εδω για τον αρθρο του silot, αλλα για τις αποψεις που ακολουθησαν στην απο κατω του συζητηση) ειναι ξεκαθαρα μια μειονοτικη αποψη μιας συμπαθους και ευλογημενης εις χρημα η/και εις χαρισμα ελιτ που σε καθε περιπτωση κακως ιδρωνει και παιδευεται να την επιβαλει στους υπολοιπους 99% των κοινων θνητων γιατι η πραγματικοτητα των υπολοιπων μπορει να ειναι αιωνες μακρια.

 

Λιγο λοιπον ρολο παιζει να διαπληκτιζεται ο Σουμαχερ η ο Ωνασης εναντιον καθημερινων ανθρωπων για τα πλεονεκτηματα της Φεραρι τους εναντι του Φιατ Ουνο των αλλων οσαν να ζουν ολοι στον ιδιο πλανητη με τις ιδιες αναγκες και δυνατοτητες. Και ομοιαζει (η αποψη, ως προς την αγαθη προκλητικοτητα της) ολιγον με αυτη την αποψη της Αντουανετας με το παντεσπανι...

 

Θυμαμαι μαλιστα μια ελληνιδα τραγουδιστρια του σκυλαδικου χωρου σε μια εκπομπη απο αυτες που δειχνουν τα σπιτια του καθενος. Ειχε παρει μια φοβερη σπιταρονα στη θαλασσα, πισινες, playrooms, bars, τζακουζια, χαμος...

Και ελεγε κατι του τυπου "Εγω ειμαι απλος ανθρωπος. Παλια, εμενα και σε διαμερισμα, εχω μεινει και σε επαρχια και σε μικρο σπιτι και με συγκατοικους... Τελικα ομως κατεληξα. Αυτο που πραγματικα μου αρεσει ειναι να ξυπναω το πρωι και να με περιμενει μια ζεστη κουπα καφε διπλα στην πισινα μου, καθως αγναντευω το πελαγος" λες και οι υπολοιποι κατεληξαν, ως κοσμοθεωρια, οτι ειναι καλυτερα να συγκατοικουν με αλλους 2 σε ενα ημιυπογειο δυαρι στην Κυψελη.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Evris συμφωνουμε αλλα κανενας μας δεν εχει δυστηχως απειρα φραγκα...το θεμα ειναι ποσα θελεις (οχι απαραιτητα μπορεις) να ξοδεψεις για το εργαλειο δουλειας ή για το χομπυ σου-μου-του, και με κατσαβιδι 1,5ευρω βιδωνεις αλλα και με blackNdecker ηλεκτρικο 100ευρακιων βιδωνεις αβιαστα ακοπα αβαδιστα....το θεμα ειναι τι προταιραιοτητα δινεις (τα χεις δε τα χεις τα φραγκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα...για να καταλάβω...μετά από 24 σελίδες....ΟΛΟΙ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ (εάν έχουμε τα φράγκα να τις αγοράσουμε) τις ακριβές κιθάρες?

 

Πάει η θεωρία του placebo...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris συμφωνουμε αλλα κανενας μας δεν εχει δυστηχως απειρα φραγκα...το θεμα ειναι ποσα θελεις (οχι απαραιτητα μπορεις) να ξοδεψεις για το εργαλειο δουλειας ή για το χομπυ σου-μου-του, και με κατσαβιδι 1,5ευρω βιδωνεις αλλα και με blackNdecker ηλεκτρικο 100ευρακιων βιδωνεις αβιαστα ακοπα αβαδιστα....το θεμα ειναι τι προταιραιοτητα δινεις (τα χεις δε τα χεις τα φραγκα)

 

Μαλλον χρησιμοποιουμε τις ιδιες λεξεις αλλα με αλλα νοηματα.

 

Για να εχεις αναγκη να ιεραρχησεις τα λεφτα σου σε προτεραιοτητες σημαινει οτι εκ των πραγματων δεν εχεις αρκετα για ολα.

 

Αν λοιπον αυτα που επιλεγεις να ριξεις σε δευτερη μοιρα ειναι τα παιδια σου, η υγεια σου, η ασφαλεια σου, η δοση σου, το νοικι, η τροφη κλπ τοτε μιλαμε για αρρωστο παθος με την κιθαρα.

 

Αν τα εχεις ολα αυτα καλυμμενα και οι προτεραιοτητες εχουν να κανουν με διλληματα του τυπου "3 χιλ για μια VOS η 2 χιλ για ενα ταξιδακι στις Κατω Χωρες και 1 χιλ για ενα αξιοπρεπες προτζεκτορα" τοτε μιλαμε για αλλη φαση που μην υποθετεις αναγκαστικα οτι ο μεσος νοιζας ειναι σε αυτην.

 

 

Και για αυτο λεω οτι ειναι αλλοι κοσμοι. Τοσο μακρινοι που σα να μην μπορει να το συλλαβει το μυαλο μερικων εδω αυτο. Και οσο αυξανουμε τα κυβικα της συζητησης και περιλαμβανουμε τα Custom Shop οργανα, τις VOS, τους Fralin μαγνητες, τα luthier made πραγματα, τους χειροποιητους ενισχυτες κλπ ο ενας κοσμος φτανει να αποτελειται απο 100 ελληνες και ο αλλος απο τους υπολοιπους.

 

 

Τα 1000 ευρω μιας Fender για καποιον ειναι θεμα προτεραιοτητας. Θεωρει (τελικα) οτι μπορει να την παρει, αν ας πουμε περιορισει τους καφεδες. Οποτε λεει "ελα μωρε, ενας καφες λιγοτερος των 5 ευρω, σε 200 μερες την πηρα. Προτιμησα να κοψω τον φρεντοτσινο για ενα εξαμηνο για να βγαλω εναν ηχο η να εχω το headstock που μου αρεσει". Και υποθετει οτι πανω κατω περιπου στην ιδια κατηγορια ειναι και οι αλλοι, θεωρωντας τον εαυτο του ως ενα τυπικο μεσο εκπροσωπο των συζητητων.

 

Για καποιον αλλον τα λεφτα αυτα απλα δεν μπορουν να υπαρξουν ως περισσευμα με την καμια.

 

Για εναν αλλον το ιδιο συμβαινει στα 6000 και απορει γιατι δεν παιρνει ολος ο κοσμος μια VOS να ευχαριστηθει νιτρα.

 

Η τραγουδιαρα του παραδειγματος απορουσε με τα 1.500.000 και το σπιτι στην Θαλασσα, η Αντουανετα με τα παντεσπανια.

 

Αν το οργανο αποτελει εργαλειο δουλειας ειναι ενα αλλο καπελο. Εκει δικαιολογουνται ολα. Αν στα φερνει και τρως ψωμι απο αυτο τοτε του δινεις κιολας.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα...για να καταλάβω...μετά από 24 σελίδες....ΟΛΟΙ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ (εάν έχουμε τα φράγκα να τις αγοράσουμε) τις ακριβές κιθάρες?

 

Μιλωντας για τον εαυτο μου ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΑΙ. Οχι μονο για κιθαρες. Για τα παντα.

(Εκτος απο το Linux, που ειναι ο ιατρικως ανεξηγητος εθισμος μου)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris  κοντα ειμαστε...πχ για την κιθαρα που παντα ηθελα και αγορασα την πηρα με 200 ευροπλακια για 12 μηνες + μια προκατβολιτσααα....δεν ειναι τοσο μακρυα οσο φανταζεται κανεις....σημειωση το παιδακι μου δεν πεινασε χεχεχε δωσεις αλλεσ δεν εχω...τωρα ολοι ξερουμε οτι εαν (χτυπα ξυλο) αρρωστησεις στην Ελλαδα οσα και να εχεις .....φαμησε τα χεχεχεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά θα συμφωνήσω με τη λογική του evris οτι όλα ξεκινάνε απο τα λεφτά, αλλά εδώ δε μιλάμε για συγκρίσεις φερράρι με φιατάκι, ούτε gibson vos με squier bullet. Υπάρχουν πάρα πολύ αξιόλογα όργανα με τιμή λιγότερο απο το 1/5 μιας vos

 

το θέμα είναι οτι η πλειοψηφία αυτών που επιλέγουν τη vos για έναν απο τους πολλούς λόγους που μπορεί να είναι το πόσα λεφτά έχουν, το ήχο της, την ανάγκη για επίδειξη κλπ, τείνουν να δηλώνουν πως την vos τη διάλεξαν επειδή έχει καλύτερο ήχο...  ::) ::)

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Placebo δοκίμασες?

 

Παντως και εγω εχω την αρρωστια του headstock οσο και να θελω να το πολεμαω.

Ας πουμε, αν μου αφηναν  μια Gibson με 200 euro, οσο κανει και μια Τσεχα, και ηταν και Cherry Burst και ηταν και chambered τοτε θα την προτιμουσα και ας μην την ειχα ουτε καν ακουσει. Πραγμα που δειχνει μια καποια προκαταληψη υπερ της μαρκας. Και να πληρωναν και τα μεταφορικα ομως. Και οχι τριχες κατσαρες, σπασμενα νιτρα, θολουρες, παλαιωσεις κλπ. Brand new. Να γυαλιζει και να σφυριζει. Να εχει και εγγυση μπας και βγει φολα να τη δωσω πισω μη χασουμε και τα 200. Και να βαλουν και καμια χορδουλα και καμια πενα στη συσκευασια. Gibson ειναι. Οχι τιποτα τσιπηδες.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου