Προς το περιεχόμενο

Ακριβές κιθάρες? Ναί γιατρέ μου, τις προτιμώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1ον Αγοράζω ακριβά (πράγματα). Μήπως βγαίνει νόημα τώρα?  ;)

Ναι, και σε εσένα δεν ακούγεται καλύτερα τώρα?

 

2ον Στράβωσες τόσο που δεν σκέφτηκες ...

Δεν στράβωσα καθόλου, όπως και εσύ έγραψα την άποψή μου

 

Η μεγαλύτερη απόδειξη για το "κόλλημα" με τις μάρκες είναι η περιφρόνηση που συναντάνε τα φτηνά μοντέλα

Πάλι λάθος κάνεις, έχω φτιάξει κιθάρα που κάνει 200 ευρώ και έχω και Gibson που έκανε 2500...άλλο η ευχαρίστηση που (την ίδια που δίνουν και οι 2) αλλά άλλο και οι οφθαλμοφανείς διαφορές.

 

Εκτός αυτού, αγνόησες αυτό που είπα για τα placebo!

Προφανώς, εάν ίσχυε θα γιατρεύαμε τον καρκίνο και τον ιό της γρίπης με placebo!

 

3ον Το νίτρο φινίρισμα είναι ακριβό γιατί (εν τέλει) ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ!

Ενώ η πολυουρεθάνη διπλής είναι υγιεινή...ξέρεις με τι τη διαλύουμε ή με τι καθαρίζουμε τα μπιστόλια μετά? Με το ίδιο υλικό του νίτρου. Το νίτρο είναι ακριβό και χρονοβόρο σαν επεξεργασία, με καλύτερα εικαστικά και ακουστικά (τουλάχιστον στα καλά ακουστικά όργανα) αποτελέσματα

 

Όπως βλέπεις, η αναγνωστική μας αντίληψη επηρεάζεται άμεσα από τις πεποιθήσεις μας. Πόσο μάλλον η ακουστική.

Εγώ έχω και πολύ φτηνά όργανα και πολύ ακριβά. Σαν δε υπέρμαχος των partcaster αποδεδειγμένα δεν δίνω φράγκο (εκτός από λόγους μεταπωλητικής αξίας) σε κανένα head logo. Άρα (νομίζω) ότι έχω αρκετά σφαιρική άποψη. Εσύ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν έχεις πονοκέφαλο, πέρνε placebo επειδή το έγραψαν οι nytimes ;D ;D και θα σου περάσει!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The research is being published on Wednesday in The Journal of the American Medical Association.

 

Είδες πόσο επηρεάζεται η οπτική αντίληψη από τις "προκάτ" απόψεις? Έτσι όπως σε κόβω, σου πούλαγα άνετα Squier για American Custom Shop. Μόνο αυτή η γ****νη μυρωδιά του Nitro θα μου τα χάλαγε  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The research is being published on Wednesday in The Journal of the American Medical Association.

Εσύ λοιπόν ανθυποβάλλεσαι. Επαναλαμβάνω..

Καλά, όταν έχεις πονοκέφαλο, πέρνε placebo επειδή το έγραψαν οι nytimes ;D ;D και θα σου περάσει!

 

Έτσι όπως σε κόβω, σου πούλαγα άνετα Squier για American Custom Shop. Μόνο αυτή η γ****νη μυρωδιά του Nitro θα μου τα χάλαγε

Αυτό αποκλείεται. Δεν έχω (ούτε πρόκειται) να αγοράσω ποτέ Fender, όταν ξέρω ότι μπορώ να φτιάξω καλύτερες και φτηνότερες...έχω ήδη 4 από αυτές.

Για το νίτρο φίλε μου...θες δε θές θα τα ακουμπήσεις!!! ;D ;D ;D...και θα με θυμηθείς!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μου αρέσεις γιατί έχεις χιούμορ  :D Ευτυχώς δεν άρπαξες, πράγμα που ψιλοφοβόμουν.

 

Λοιπόν, μην ανησυχείς το έχω φάει το νίτρο αρκετά στη μάπα. Μια χαρά είναι. Πάντως είναι όντως καρκινογόνο. Αν δεις πως το δουλεύουν στα εργοστάσια, θα φρικάρεις. Λες και πάνε στο Τσερνομπιλ είναι ντυμένοι  ;D

 

Μάλλον με έχεις παρεξηγήσει λίγο. Δεν έχω τίποτα με τις ακριβές κιθάρες. Κατά καιρούς έχω δουλέψει με πανάκριβα κιθαρόνια, χλιδάτα, βινταζάτα κ.λ.π. Μια χαρά.

 

Η παγίδα όμως να σου πω ποιά είναι; Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ! Δεν έχει να κάνει με την κιθάρα.

 

Κάποτε οι φτηνές κιθάρες ήταν χάλια. Τότε είχε νόημα να τα "χώσεις". Τώρα πια με 5-6 κατόμπαλα παίρνεις φοβερό όργανο.

 

Όμως δεν μας αρκεί να ακούγεται καλά. Δεν μας αρκεί ΚΑΝ να ΠΑΙΖΕΙ καλα!!! Θέλουμε να το ΒΛΕΠΕΙ ο ΑΛΛΟΣ και να ΨΑΡΩΝΕΙ. Από εκεί ξεκινάει το ζήτημα.

 

 

Υ.Γ. Αν ξέρεις ότι πήρες Placebo, δεν κάνεις δουλειά  ;D Άσε, γιατί πολλοί μαστουρώνουν με τσάι του βουνού  ;D ;D ::) ::) ;) :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην παρεξηγηθούμε...και μετά πως θα πίνουμε παρέα μπύρες?

Συμφωνούμε σε όλα, πραγματικά. Απλά θα προσθέσω

Τώρα πια με 5-6 κατόμπαλα παίρνεις φοβερό όργανο.

 

Τώρα πια με 5-6 κατόμπαλα φτιάχνεις φοβερό όργανο. Με ένα 1000ρικο δε, μοναδικό.

Και άσε τους άλλους να αγοράζουν λογότυπα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω γιατι παλι νομιζω οτι ολοι αυτοι που το ριχνουν στην θεωρια των μεγάλοεταιριων και διαφορα τετοια αγωνιστικα .... αμα ειχαν τα φραγκα να παρουν την σουπερ γουαο κιθαρα θα τα εσκαγαν χαλαρα ???!!!!  

 

+1

Αν τιποτα δεν ηταν θεμα χρηματων δε μπορω να καταλαβω ποιος δεν θα ηθελε να εχει τα απολυτως καλυτερα πραγματα που κυκλοφορουν στον πλανητη, οσο και αν αυτα κοστολογουνται (δικαιολογημενα η μη).

 

Γιατι μη γελιομαστε, μια Custom Shop σαφως και (πρεπει να) εχει μηδενικες πιθανοτητες να ειναι χειροτερη απο μια squier των 150 ευρω. Δεν ξερω αν ειναι 7000 ευρω καλυτερη παρα μα παρα πολυ δυσκολα θα ειναι χειροτερη της.

 

Γιατι καποιος να μην την εχει λοιπον αν δεν ειναι θεμα λεφτων?

 

 

Και γιατι να μην το γενικευσει και να παιρνει μονο τα σουπερ γ@μαουα αυτοκινητα, σπιτια, εξοχικα, ρουχα, ρολογια, διακοπες, τζετ, ελικοπτερα, γιωτ, φαγητα, κρασια, ποτα, ιδιωτικα σχολεια, ιδιωτικα παν/μια, ιδιαιτερα μαθηματα απο τους καλυτερους και μονο, custom made τριφτη τυριου με ανθρακονηματα, προσωπικο κομμωτη, δονητη με αιολικη ενεργεια, 15 dedicated Φιλιππινεζες που μεγαλωσαν εκπαιδευτηκαν και ανατραφηκαν απο τους καλυτερους μονο και μονο για σε ακολουθουν 24h την ημερα με μονη αποστολη να κανουν σου κανουν pealing η να σου ζουλανε τα σπυρακια στην πλατη, ρεζερβε το οποιοδηποτε νησι για ολο το καλοκαιρι για να εχεις ολες τις παραλιες μονος για εσενα και την παρεα σου χωρις να σε ενοχλουν οι αλλοι η οχι μονο νησι αλλα και ολοκληρες ηπειρους η πλανητες, καβαντζα 200 νεφρα απο συμβατους δοτες, προσωπικο ιατρικο κεντρο που απασχολει 24 ιατρους και ασχολουνται ολοι με ερευνα για το τι τροφες κανουν καλο στις ριζες των νυχιων σου , ιδιοκτητο ορυχειο και χυτηριο μεταλλων ωστε να κατασκευαζει τις χορδες 9.76αρες χορδες που η ταση τους ταιριαζει ακριβως στο χερι σου, προσωπικους τυλιχτες πουρων νεαρες παρθενες που τυλιγουν τα φυλλα απο την προσωπικη σου παραγωγη καπνου με τα στηθακια τους, αγορα ολων των οικοπεδων απο το σπιτι σου μεχρι την Θεσ/κη και δημιουργια ενος ιδιοκτητου δρομου με custom made ασφαλτο για να σε πηγαινει ο σωφερ γρηγορα μεχρι την αγαπημενη σου καφετερια και να απολαμβανεις την διαδρομη χωρις λακουβες?

 

 

Βασικα ανακαλυψες το οτι αν καποιος εχει απειρα λεφτα τοτε ποσως τον νοιαζει ποσα θα ξοδευει για να κανεις το οποιοδηποτε κεφι του.

 

edit: εχω κανει update καμια 10αρια φορες το post μου και καθε φορα προσθετω και αλλο ενα παραδειγμα που ειναι αδιαμφισβητητο οτι αν τα λεφτα δεν ειναι ζητημα, το να το εχεις σιγουρα δεν ειναι χειροτερο απο το να μην το εχεις.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου