Προς το περιεχόμενο

Ακριβές κιθάρες? Ναί γιατρέ μου, τις προτιμώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια εγω γιατι παλι νομιζω οτι ολοι αυτοι που το ριχνουν στην θεωρια των μεγάλοεταιριων και διαφορα τετοια αγωνιστικα (δεν περιλαμβανω τις τεχνικα και εμπειρικα εμπεριστατομενες αποψεις ορισμενων, μπορει να μην συμφωνω αλλα δεχομαι την αποψη)... που τυπου προτιμουν τις φτηνες κιθαρες....αμα ειχαν τα φραγκα να παρουν την σουπερ γουαο κιθαρα θα τα εσκαγαν χαλαρα ???!!!!  (και γω μετα απο χρονια ερασιτεχνικης ενασχολισης με την μουσικη στα 37 μου καταφερα να παρω ακριβη κιθαρα)

 

Πιστευω επισης οτι δεν τιθετε θεμα ερασιτεχνη ή επαγγελματια απλα λατρη της κιθαρας και γενικοτερα της μουσικης...ασχετο με το επαγγελμα...και εννοειται οτι η κιθαρα δεν κανει τον παιχτη !!!

 

αντε και καλο μηνα να 'χουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω γιατι παλι νομιζω οτι

 

προσωπικά δεν είμαι σε θέση να σου πώ γιατί νομίζεις το Α ή το Β

 

μπορώ όμως να παρατηρήσω πως υπάρχουν άτομα που έχουν σύνολο 3000 στην τράπεζα και δίνουν τα 2000 για το χόμπυ τους, είτε αυτό είναι κιθάρα είτε καινούρια τάσια για τη μπέμπα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν είμαι σε θέση να σου πώ γιατί νομίζεις το Α ή το Β

 

μπορώ όμως να παρατηρήσω πως υπάρχουν άτομα που έχουν σύνολο 3000 στην τράπεζα και δίνουν τα 2000 για το χόμπυ τους, είτε αυτό είναι κιθάρα είτε καινούρια τάσια για τη μπέμπα...  :-\

 

Δε διαφωνουμε εδω καθολου...γι αυτο και ειπα οτι εφτασα στα 37 να παρω καλη κιθαρα...χεχεχεχεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, να πάρω PC ή MAC?  ;D ;D ;D ;D

 

 

Δεν πρόκειται να βγει ποτέ άκρη! Αυτοί που αγοράζουν ακριβά, θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Αυτοί που αγοράζουν φτηνά θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Ή κάπως έτσι  ???

 

 

Ο παράγοντας "ψυχολογία" παίζει τεράστιο ρόλο. Είναι 100% σίγουρο ότι την ΙΔΙΑ κιθάρα με διαφορετικό headstock θα την βλέπαμε αλλιώς! Και θα την ΑΚΟΥΓΑΜΕ αλλιώς!! Και θα μας καθόταν ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΙΩΣ!!! Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αυτό, αλλά είναι αποδεδειγμένο! Εδώ στη φαρμακολογία αποδείχτηκε ότι τα ακριβά... placebo είναι πιο αποτελεσματικά  :o

 

Το μόνο πράγμα που θεωρώ αντικειμενικό σε μια κιθάρα είναι η... μυρωδιά του φρέσκου νιτρου  ;D Τίποτα άλλο!

 

Από εκεί και πέρα, μαγκιά σε όσους έχουν φράγκα. Αν μη τι άλλο, η κιθάρα τους είναι ανώτερη- τουλάχιστον στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ τους  ;)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που αγοράζουν ακριβά, θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Αυτοί που αγοράζουν φτηνά θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Ή κάπως έτσι  ???

Μαλλον ακριβως ετσι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που αγοράζουν ακριβά, θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Αυτοί που αγοράζουν φτηνά θέλουν να δικαιολογήσουν ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ότι κάνουν καλές αγορές. Ή κάπως έτσι  ???   

Λάθος έκφραση...αυτοί που αγοράζουν ακριβά...η σωστή έκφραση είναι αυτοί που αγοράζουν ακριβές, αλλιώς δεν βγαίνει νόημα

 

Ο παράγοντας "ψυχολογία" παίζει τεράστιο ρόλο. Είναι 100% σίγουρο ότι την ΙΔΙΑ κιθάρα με διαφορετικό headstock θα την βλέπαμε αλλιώς! Και θα την ΑΚΟΥΓΑΜΕ αλλιώς!! Και θα μας καθόταν ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΙΩΣ!!! Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αυτό, αλλά είναι αποδεδειγμένο!

Περιμένουμε τις αποδείξεις με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Το μόνο πράγμα που θεωρώ αντικειμενικό σε μια κιθάρα είναι η... μυρωδιά του φρέσκου νιτρου  ;D Τίποτα άλλο!

Και δεν θα το βρείς σε καμμία φτηνή κιθάρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος έκφραση...αυτοί που αγοράζουν ακριβά...η σωστή έκφραση είναι αυτοί που αγοράζουν ακριβές, αλλιώς δεν βγαίνει νόημα

Περιμένουμε τις αποδείξεις με μεγάλο ενδιαφέρον.

Και δεν θα το βρείς σε καμμία φτηνή κιθάρα

 

αν την πεφτουμε συνεχεια στα σουβλακια και στις μπυρες...

που να ακουσουμε τις αποδειξεις  ;D  ;D

 

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ....που θα παει θαρθει... :)

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να σου πω μερικές αποδείξεις, του πως η άποψη που έχουμε ΗΔΗ σχηματίσει στο μυαλό μας επηρεάζει την αντίληψή μας.

 

1ον Αγοράζω ακριβά (πράγματα). Μήπως βγαίνει νόημα τώρα?  ;)

 

2ον Στράβωσες τόσο που δεν σκέφτηκες ότι το headstock δεν αφορά μόνο τις ακριβές αλλά και τις φτηνές κιθάρες! Η μεγαλύτερη απόδειξη για το "κόλλημα" με τις μάρκες είναι η περιφρόνηση που συναντάνε τα φτηνά μοντέλα. Εκτός αυτού, αγνόησες αυτό που είπα για τα placebo!

 

3ον Το νίτρο φινίρισμα είναι ακριβό γιατί (εν τέλει) ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ!!!

 

 

Όπως βλέπεις, η αναγνωστική μας αντίληψη επηρεάζεται άμεσα από τις πεποιθήσεις μας. Πόσο μάλλον η ακουστική.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου