Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο για σάξ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έψαξα για ανάλογο θέμα αλλά δεν βρήκα τίποτα! Για να ηχογραφήσω σαξόφωνο τι μίκροφωνο να διαλέξω και πώς? Με περιορισμό στα χαμηλού κόστους μικρόφωνα, μιάς και δεν θέλω και την απόλυτα επαγγελματική ηχογράφηση αλλά και επιδή δεν παίζει παράς :P

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το γράψεις στο δωμάτιό σου(δηλαδή μέρος χωρίς ιδιαίτερη ακουστική) θα σου πρότεινα το shure57-άρι...αξιοπρεπέστατο και οικονομικό...το βάζεις με μια βασούλα κοντά στο στόμιο και ξεκινάς...

 

Βέβαια καλό θα ήταν να ακούγονται και τα κλινκι-κλινκι όταν πατάς τις νότες για πιο φυσικό αποτέλεσμα ,αλλά μετά θα άλλαζες και τον τύπο του μικροφώνου και θα σου μαζεύει κάθε λογής θόρυβο απο έξω(εξαρτάται το που θα το ηχογραφείς δηλαδή...),πάντως κανα 100-άρι+  πρέπει να το σκάσεις,αλλιώς γράψτο απο απόσταση με μικροφωνάκι υπολογιστή...!

(υποκειμενικές απόψεις είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wilo, τι σαξόφωνο ;

 

Επίσης, τι budget ; Είναι λίγο γενικό το χαμηλού κόστους.

 

Σαξόφωνα, προσωπικά προτιμώ να ηχογραφώ με ribbon μικρόφωνα. Δυστυχώς, δε γνωρίζω που ακριβώς θα ηχογραφήσεις και δεν είμαι σίγουρος πόσο κακό recording περιβάλλον έχεις. Σαξόφωνο δυσκολεύομαι αρκετά να πετύχω σωστά. Το σωστό περιβάλλον μπορεί να δώσει απίστευτο ήχο στα συγκεκριμένα όργανα.

 

Θα μπορούσες κάλλιστα να κάνεις καλή δουλειά με ένα BEYERDYNAMIC M260.

 

Ένα μεγάλου διαφράγματος πυκνωτικό θα μπορούσε κι αυτό να βγάλει αρκετά καλό ήχο. Το Sm57 είναι all-round επιλογή με το οποίο μπορείς να ηχογραφήσεις τα πάντα και το προτείνουν αρκετοί. Δυστυχώς, οι δικές μου προσπάθειες με το συγκεκριμένο μικρόφωνο ήταν τρομερά κάκιστες.

 

Να προσθέσω ότι, θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις equalizer στις ψηλές. Ένας καλός compressors ποτέ δεν πείραξε κανέναν, απλά προτίμησε να μη γίνεις υπερβολικός :P

 

Όπως πάντα, προσωπικές απόψεις, μπλά μπλά.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κυρίως να ηχογραφώ αλτο και σοπράνο. Αλλα όσο αφορά το low budget η λέξη είναι σχετική ::) δεν περιμένω τίποτα στα 60 αλλα νομίζω πως μπορώ να διαθέσω 100 με 150 ευρό.

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσε το SUPERLUX R102, http://www.thomann.de/gr/superlux_r102.htm , και αν νομίζεις ότι το figure of eight δεν ταιριάζει στο δωμάτιο σου πάρε κάποιο φτηνό δυναμικό (sm57, ότι πιο all-round υπάρχει) ή μεγάλου διαφράγματος πυκνωτικό (whatevah).

 

Τι preamp έχεις ;

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου πρότεινα δυναμικό θα πήγαινα μόνο στα

AKG D112 και Shure SM7B 2 εντελώς διαφορετικά

μικρόφωνα αλλά και τα 2 πολύ καλά σε πνευστά

με το shure να είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο

πάντως η δική μου συμβουλή είναι να πάρεις ένα

Rode NT-1A να γράψεις ότι ακουστικό όργανο θες

και φωνές (μια χαρά κάνει για όλα)

 

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου