Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση σε computer με πεταλιερα


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστής μου είναι ο εξής ( τον αγορασα πριν 2,5 χρονια)

 

AMD Celeron στα 2,8mhz μονοπυρηνος

Μνημη: 1 GB

Windows XP

καρτα γραφικών: 9400 GT (GEforce), 1GB μνημη

onboard καρτα ηχου :( :(

USB 1.0

και σύνδεση για να ακούω σε ενισχυτή (στερεοφωνικού) Marantzh λαμπατο 100 watt RMS..τα ηχεία είναι Roister monitors ( λιγο μπαρμπαλιζουν....τα αγόρασα πριν 16 χρονια)

 

Υπάρχουν ειδικά monitors για την δουλειά που συζητάμε???

 

 

 

 

Καλησπέρα,

Μαλλον εννοείς Intel Celeron στα 2.8, όχι κακώς για αυτά που ζητάς μέχρι τώρα, αν και υπολοίπετε σε σετ εντωλών πυρήνα που δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν τα χρειάζεσαι ή όχι.

Η μνήμη σου RAM είναι πολύ λίγη, δεδομένου ότι τα Windows XP με τον καιρό έχουν φτάσει στο SP3.

Καλό θα ήταν να μας έλεγες και τί μητρική έχεις μπας και κάνεις καμία αναβάθμιση με κανένα 100αρικο και βολευτείς.

 

Κατέβασε αυτό: http://www.cpuid.com/download/cpuz/cpuz_152_setup.exe

και στείλε μας αποτελέσματα απο το πρώτο tab, το memory tab και το spd.

Ήμεθα σε κατάσταση αναμονής.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι...ενισχυτής κιθάρας και σύνδεση στο (fx-loop) Return!

τα monitors είναι για να σου δείχνουν τα πράγματα στεγνά και ωμά πως έχει η αλήθεια της ηχογράφησης(μα τι είπα?!)...πάρε μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου και είσαι κομπλέ για τη δουλεία που θες να κάνεις...αν θες να δώσεις λεφτά πολλά πάρε έναν λαμπάτο ενισχυτή!

εκτώς αν κόλλησες το μικρόβιο της μίξης σε υπολογιστή και θες να ψαχτείς αλλιώς!

ενισχυτη λαμπατο εχω...έναν PEAVY VALVEKING 112 50W. Άρα η συνδεσμολογία θα είναι η εξής???

 

κιθάρα-->πεταλιέρα-->καινούργια κάρτα ήχου-----> ενισχυτής κιθάρας (fx return)

                                                            |

                                                            |---->ενισχυτής Hi-Fi

 

Όμως όταν θα κάνω playback για να ακούσω τι έγραψα, αυτό δεν θα ακούγεται από τα Hi-fi ηχεία???άρα άλλο θα ακούω όταν ηχογραφώ και άλλο όταν το κάνω Playback

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχεις vintage υπολογιστή, απ' ότι κατάλαβα!   ;)

 

Εσωτερική, σε PCI: Η http://www.infra-sonic.com/site/p_PCI_quartet.php έχει και instrument input και φαίνεται να είναι αρκετά αξιοπρεπής.

 

Άλλη λύση: Πάρε μια PCI card με USB 2 πάνω (δεν ξέρω από πισιά καθόλου, φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι τέτοιο) και πάρε ένα εξωτερικό USB 2 interface (π.χ. κάτι από m-audio).

 

(έχω πάντως την εντύπωση ότι ο υπολογιστής σου είναι ολίγον τι παλαιός.... ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα αργότερα, όταν οι επιθυμίες σου θα αυξάνονται)

στον Θωμα 

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_quartet.htm

 

την έχει κάποιος αυτή την κάρτα ή να έχει ακούσει κάτι γιαυτήν???? ακούω σχόλια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενισχυτη λαμπατο εχω...έναν PEAVY VALVEKING 112 50W. Άρα η συνδεσμολογία θα είναι η εξής???

 

κιθάρα-->πεταλιέρα-->καινούργια κάρτα ήχου-----> ενισχυτής κιθάρας (fx return)

                                                            |

                                                            |---->ενισχυτής Hi-Fi

 

 

αν δεν κάνω λάθος, συνδέοντας την κάρτα με τον ενισχυτή κιθάρας θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει τις προσομοιώσεις καμπίνας (αφού σε καμπίνα κιθάρας θα καταλήξει να παιχτεί ο ήχος έτσι κι αλλιώς)

 

αντίθετα στη σύνδεση με το χάι φάι θα πρέπει να τις έχεις ενεργοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλικάρω στην "τροποποίηση για να διορθώσω ένα ορθογραφικό λάθος και μου βγαίνει αυτό εδώ:

 

http://www.rundevilrun.net/

 

περιέργως τώρα έφτιαξε από μόνο του ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Διορθώστε με αν κάνω λάθος) Δεν ξέρω κατα πόσον μπορείς να έχεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έξοδο από την κάρτα ήχου στον Peavy και στον HiFi. Αλλά ακόμα κι αν γίνεται αυτό, θα έχεις δύο διαφορετικούς εντελώς ήχους (ο ένας θα διαμορφώνεται από τον Peavey κι ο άλλος θα είναι πιο.... αχρωμάτιστος.)

 

Επειδή λίγο έχω χαθεί, θύμησέ μου ακριβώς τι θες να κάνεις....

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον Θωμα  

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_quartet.htm

 

την έχει κάποιος αυτή την κάρτα ή να έχει ακούσει κάτι γιαυτήν???? ακούω σχόλια σας

 

Θα πρότεινα να μην πας σε PCI, καθώς είναι παλιό πρότυπο (το πιο νέο είναι PCI-Express ή πιο σύντομα PCIe) και επιπλέον δεν θα μπορείς να τη συνδέσεις μελλοντικά σε κάποιο laptop αν το θελήσεις. Γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι σε εξωτερική κάρτα ήχου, με σύνδεση USB 2.0 ή Firewire. Αυτό όμως θα απαιτήσει την αγορά και του αντίστοιχου controller, μιας και ούτε USB 2.0 έχει ο υπολογιστής σου, αλλά προφανώς ούτε Firewire.

 

Για μένα το πρόβλημα ακούει στο όνομα "υπολογιστής". Εφόσον είσαι σε στενό budget, είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα, γιατί έχεις να παλέψεις και την παλαιότητα του υπολογιστή, αλλά και το κόστος αυτών που θα πρέπει να προμηθευτείς για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Στο σημείο που είσαι απαιτούνται πιο πολλά χρήματα από όσα έχεις θέσει ως όριο, γιατί ακόμα και να κάνεις την αγορά της κάρτας ήχου, θα έχεις προβλήματα με τον υπολογιστή σου, οπότε πάνε χαμένα και τα λεφτά για την κάρτα.

 

(Διορθώστε με αν κάνω λάθος) Δεν ξέρω κατα πόσον μπορείς να έχεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έξοδο από την κάρτα ήχου στον Peavy και στον HiFi. Αλλά ακόμα κι αν γίνεται αυτό, θα έχεις δύο διαφορετικούς εντελώς ήχους (ο ένας θα διαμορφώνεται από τον Peavey κι ο άλλος θα είναι πιο.... αχρωμάτιστος.)

 

Επειδή λίγο έχω χαθεί, θύμησέ μου ακριβώς τι θες να κάνεις....

 

Ένα πιθανό σενάριο θα ήταν να χρησιμοποιήσει την κάρτα ήχου (και όποια VST effects θα μπορεί να τρέχει μέσα από αυτήν) σαν πολυεφέ, πριν την έξοδο στον ενισχυτή, ή ακόμα και σαν send/return effects, ενώ ο Peavey θα χρησιμοποιείται σαν ενισχυτής κιθάρας (με τα ρυθμιστικά του, το δικό του drive κλπ). Δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχει ο συγκεκριμένος Peavey αυτή τη δυνατότητα*. Όσο για το HiFi, φαντάζομαι ότι ο φίλος το χρειάζεται κάτι σαν "monitor", αλλά ως γνωστόν, monitoring κάνουμε ή με κανονικά nearfield monitor ηχεία ή στη χειρότερη, με monitor ακουστικά.

 

Όλα αυτά όμως απαιτούν την ύπαρξη τουλάχιστον δύο εξόδων (η μία οπωσδήποτε stereo) από την κάρτα ήχου.

*edit: μόλις μπήκα στο site της Peavey και όντως ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει τη δυνατότητα για effects send/return, οπότε μπορεί κάποιος να στείλει σήμα από τον προενισχυτή του σε κάποιο πολυεφέ (ακόμα και σε υπολογιστή με κάρτα ήχου), να επεξεργαστεί το σήμα και να επιστρέψει ώστε να μπει στο σήμα, αμέσως μετά το ενσωματωμένο drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Μαλλον εννοείς Intel Celeron στα 2.8, όχι κακώς για αυτά που ζητάς μέχρι τώρα, αν και υπολοίπετε σε σετ εντωλών πυρήνα που δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν τα χρειάζεσαι ή όχι.

Η μνήμη σου RAM είναι πολύ λίγη, δεδομένου ότι τα Windows XP με τον καιρό έχουν φτάσει στο SP3.

Καλό θα ήταν να μας έλεγες και τί μητρική έχεις μπας και κάνεις καμία αναβάθμιση με κανένα 100αρικο και βολευτείς.

 

Κατέβασε αυτό: http://www.cpuid.com/download/cpuz/cpuz_152_setup.exe

και στείλε μας αποτελέσματα απο το πρώτο tab, το memory tab και το spd.

Ήμεθα σε κατάσταση αναμονής.

 

AMD Athlon 64 3700+

Windows XP Professional SP3 (Build 2600)

CPU Arch : 1 CPU - 1 Cores - 1 Threads

CPU PSN : AMD Athlon 64 Processor 3700+

CPU EXT : MMX(+) 3DNow!(+) SSE SSE2 SSE3 x86-64

CPUID : F.7.2 / Extended : F.37

CPU Cache : L1 : 64 / 64 KB - L2 : 1024 KB

Core : San Diego (90 nm) / Stepping : DH-E6

Freq : 2211.37 MHz (201.03 * 11)

MB Brand : MSI

MB Model : MS-7125

NB : NVIDIA nForce4 rev A3

SB : NVIDIA nForce4 MCP rev A3

GPU Type : NVIDIA GeForce 9400 GT

GPU Clocks : Core 550 MHz / RAM 400 MHz

DirectX Version : 9.0c

RAM : 1024 MB DDR Dual Channel

RAM Speed : 158 MHz (Unknown) @ 2.5-3-3-7

Slot 1 : 512MB (3200)

Slot 1 Manufacturer : Samsung

Slot 2 : 512MB (3200)

Slot 2 Manufacturer : Samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου