Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση σε computer με πεταλιερα


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ΟΚ...αλλα εσυ τωρα μιλάς για επεξεργασία ήχου κιθάρας απο την κάρτα ήχου..οκ εδω συμφωνώ...αν όμως χρησιμοποιούσες την παραπάνω "μεθοδο ηχογράφησης" δεν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα έιτε στην onboard κάρτα του laptop σου είτε στην Edirol UA4FX του desktop soy????....

 

Όχι, γιατί το πως θα ηχογραφηθεί το όποιο σήμα κιθάρας είτε είναι καθαρό είτε είναι απο πολυεφφέ έχει να κάνει με τον επεξεργαστή ήχου και το κύκλωμα της προενισχυσης της κάρτας ήχου που ηχογραφείς. Άρα 2 τελείως διαφορετικές ηχογραφήσεις και όχι επεξεργασία, αυτό έρχετε μετά και πάλι όμως χρειάζεσαι κάτι αξιόπιστο, ειδικά όταν αρχίσεις να φορτώνεις master effect και πολλά κανάλια στην ηχογράφησή σου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπότε βγαίνει αν κατάλαβα καλά το εξής συμπερασμα

 

Μια πεταλιέρα δεν φέρνει την άνοιξη :P ακόμα και στην περίπτωση "ΑΠΛΟ σήμα κιθάρας επεξεργασμένο από πεταλιέρα!!!"

 

επειδή ο υπολογιστής μου έχει USB 1 και όχι USB 2.0 μήπως θα ήταν να αγοράσω εσωτερική κάρτα ήχου???

 

αν ναι, ποιά?????????????  (BUDGET<=160 euros) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ναι, ποιά?????????????  (BUDGET<=160 euros) :P

Γνώμη μου...η κάρτα είναι το βασικότερο (μαζί με τα monitors) κομμάτι του εξοπλισμού. Μπορεί να αλλάζεις Pc αλλά δεν θα αλλάζεις εύκολα κάρτα. Μάζεψε λίγα παραπάνω φράγκα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε βγαίνει αν κατάλαβα καλά το εξής συμπερασμα

 

Μια πεταλιέρα δεν φέρνει την άνοιξη :P ακόμα και στην περίπτωση "ΑΠΛΟ σήμα κιθάρας επεξεργασμένο από πεταλιέρα!!!"

 

επειδή ο υπολογιστής μου έχει USB 1 και όχι USB 2.0 μήπως θα ήταν να αγοράσω εσωτερική κάρτα ήχου???

 

αν ναι, ποιά?????????????  (BUDGET<=160 euros) :P

 

Μήπως ο υπολογιστής σου είναι πολύ παλιός; Αν ναι, και να πάρεις καλή κάρτα, δε θα μπορέσεις να πας πολύ μακριά, λόγω πιθανότατα της παλαιότητας της τεχνολογίας του υπολογιστή σου (αργή CPU, λίγη RAM, αργός σκληρός κλπ).

 

Δε μας λες και τις δυνατότητες του υπολογιστή σου (CPU, μνήμη RAM, σκληρός κλπ) να πάρουμε μία εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ο υπολογιστής μου έχει USB 1 και όχι USB 2.0 μήπως θα ήταν να αγοράσω εσωτερική κάρτα ήχου???

...έχεις vintage υπολογιστή, απ' ότι κατάλαβα!  ;)

 

Εσωτερική, σε PCI: Η http://www.infra-sonic.com/site/p_PCI_quartet.php έχει και instrument input και φαίνεται να είναι αρκετά αξιοπρεπής.

 

Άλλη λύση: Πάρε μια PCI card με USB 2 πάνω (δεν ξέρω από πισιά καθόλου, φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι τέτοιο) και πάρε ένα εξωτερικό USB 2 interface (π.χ. κάτι από m-audio).

 

(έχω πάντως την εντύπωση ότι ο υπολογιστής σου είναι ολίγον τι παλαιός.... ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα αργότερα, όταν οι επιθυμίες σου θα αυξάνονται)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις σε PCI πόλλες, όπως:

http://www.musonik.com/index.php/terrasoniq-ts-22.html

 

http://www.emu.com/products/product.asp?category=505&subcategory=491&product=10447

 

http://www.thomann.de/gr/esi_maya_44.htm

 

και άλλες πολλές, αλλά πες μας, τί pc έχεις?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο υπολογιστής σου μάλλον είναι λίγο "τρίτης ηλικίας" δε θα σου συνιστούσα να δώσεις πολλά λεφτά για κάρτα ήχου...μια m-audio 24/96 (και ούτε καν την 24/192) θα ήταν μια χαρά για την περίπτωσή σου(ηχογραφώντας μεσω της πεταλιέρα σου...)...στον ήχο θα ακούσεις διαφορά μόνο αν έχεις κανα ηχοσύστημα της προκοπής(και όχι κανα creative 5.1)...

Το να πάρεις μια πολύ καλή κάρτα είναι σαν να βάζεις μπουριά-εξατμίσεις-ζαντολάστιχα στο 20ετίας αμάξι....

Αποψή μου είναι να πάρεις κανα

http://www.thomann.de/gr/boss_micro_br.htm ή

http://www.thomann.de/gr/boss_br600.htm

 

γιατί σταδιακά χωρίς να το καταλάβεις θα έχεις δώσει πάνω απο 1000ρικο για υπολογιστή-κάρτα ήχου-ηχεία....καλύτερα να τα χώσεις σε κανα ενισχυτή...!(άποψή μου πάντα  :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής μου είναι ο εξής ( τον αγορασα πριν 2,5 χρονια)

 

AMD Celeron στα 2,8mhz μονοπυρηνος

Μνημη: 1 GB

Windows XP

καρτα γραφικών: 9400 GT (GEforce), 1GB μνημη

onboard καρτα ηχου :( :(

USB 1.0

και σύνδεση για να ακούω σε ενισχυτή (στερεοφωνικού) Marantzh λαμπατο 100 watt RMS..τα ηχεία είναι Roister monitors ( λιγο μπαρμπαλιζουν....τα αγόρασα πριν 16 χρονια)

 

Υπάρχουν ειδικά monitors για την δουλειά που συζητάμε???

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχουν ειδικά monitors για την δουλειά που συζητάμε???

 

 

 

 

Να το θέσω λίγο καλύτερα...Υπάρχουν monitors τα οποία να είναι ποιό κατάλληλα έτσι ώστε να αποδίδουν το μέγιστο δυνατό των εξομοιώσεων ενισχυτών μιας πεταλιέρας όπως η Tonelab LE?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν ειδικά monitors για την δουλειά που συζητάμε???

 

Να το θέσω λίγο καλύτερα...Υπάρχουν monitors τα οποία να είναι ποιό κατάλληλα έτσι ώστε να αποδίδουν το μέγιστο δυνατό των εξομοιώσεων ενισχυτών μιας πεταλιέρας όπως η Tonelab LE?

Ναι...ενισχυτής κιθάρας και σύνδεση στο (fx-loop) Return!

τα monitors είναι για να σου δείχνουν τα πράγματα στεγνά και ωμά πως έχει η αλήθεια της ηχογράφησης(μα τι είπα?!)...πάρε μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου και είσαι κομπλέ για τη δουλεία που θες να κάνεις...αν θες να δώσεις λεφτά πολλά πάρε έναν λαμπάτο ενισχυτή!

εκτώς αν κόλλησες το μικρόβιο της μίξης σε υπολογιστή και θες να ψαχτείς αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου