Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση σε computer με πεταλιερα


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

 

ο υπολογιστης μου έχει onboard καρτα ηχου (realtech 97) και σκεφτομαι να βαλω μια καλυτερη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

 

εγω για να κανω ηχογραφηση χρησιμοποιω το cool edit 2.1. Οποτε η συνδεσμολογια που χρησιμοποιω ειναι κιθαρα--> πεταλιερα( tonelab LE)--> line in onboard καρτας ηχου. Επομένως, εάν αλλάξω κάρτα ήχου, θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα??.

 

ποια κάρτα ήχου μου προτείνετε ( μέχρι 120-150 ευρώ)??

 

εάν χρησιμοποιήσω συνδεσμολογία κιθάρα--> είσοδος ΝΕΑΣ κάρτας ήχου και το πρόγραμμα guitar rig, θα ήταν καλύτερα?? δεν θα είχα πρόβλημα με latency ιδίως στις πολύ γρήγορες νότες??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλημερα,

 

ο υπολογιστης μου έχει onboard καρτα ηχου (realtech 97) και σκεφτομαι να βαλω μια καλυτερη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

 

εγω για να κανω ηχογραφηση χρησιμοποιω το cool edit 2.1. Οποτε η συνδεσμολογια που χρησιμοποιω ειναι κιθαρα--> πεταλιερα( tonelab LE)--> line in onboard καρτας ηχου. Επομένως, εάν αλλάξω κάρτα ήχου, θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα??.

 

ποια κάρτα ήχου μου προτείνετε ( μέχρι 120-150 ευρώ)??

 

εάν χρησιμοποιήσω συνδεσμολογία κιθάρα--> είσοδος ΝΕΑΣ κάρτας ήχου και το πρόγραμμα guitar rig, θα ήταν καλύτερα?? δεν θα είχα πρόβλημα με latency ιδίως στις πολύ γρήγορες νότες??

 

ευχαριστώ

 

Θα έλεγα να προχωρήσεις στην αγορά νέας κάρτας ήχου για να έχεις αξιοπρεπή ηχητικά αποτελέσματα, αλλά και αποδεκτό latency, μιας και φαντάζομαι ότι θα έχεις αρκετή καθυστέρηση με την onboard. Για ηχογραφήσεις την κιθάρα σου κατευθείαν στην κάρτα ήχου, θα πρέπει η κάρτα σου να έχει ενσωματωμένη προενίσχυση για ακουστικά όργανα (συνήθως αναφέρεται ως guitar/instrument input ή ακόμα και HiZ input). Ειδάλλως θα χρειαστείς εξωτερικό προενισχυτή, με τον οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά ταυτόχρονα ανεβαίνει και το κόστος.

 

Μία καλή υποψήφια είναι η M-Audio Fast track Pro, λίγο πάνω από το όριο που θέτεις (στα 175€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα βάλεις θα είναι ένα audio interface. Αυτό συνδέεται με τον υπολογιστή σου είτε με USB είτε με Firewire (ieee 1394).

Άρα η συνδεσμολογία σου θα είναι κιθάρα -> tonelab -> guitar/instrument in του audio interface με καλώδιο audio -> υπολογιστής (με usb/firewire).

 

Το latency εξαρτάται από το audio interface. Καλύτερο interface, χαμηλότερο latency.

 

Το guitar rig είναι καλό πρόγραμμα, αρκεί το μηχάνημά σου να σου το σηκώνει...

 

Όσο για το ποιο interface θα πάρεις, ποικιλία δόξα τω θεώ υπάρχει... ψάξε στα γνωστά online καταστήματα, στα μη-online... θα βρεις!

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σόρρυ αλλά η akatanomasti LE δεν έχει USB interface για λειτουργία σαν pc-interface ή έχει μόνο η καινούρια ST?

 

Άκυρον. Μόνο η καινούρια ST έχει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια κάρτα ήχου μου προτείνετε ( μέχρι 120-150 ευρώ)??

 

emu-0202  (κάτω από 120Ε) είναι απόλυτα επαρκής για να συνδέσεις κατευθείαν κιθάρα

 

καθώς και line6 UX1, 112.50Ε στο νάκα,  που είναι φτιαγμένη ακριβώς για κιθάρα, και που περιλαμβάνει και το αντίστοιχο του Guitar Rig που φτιάχνει η line6 και που λέγεται pod farm  (και βέβαια αν θες το απενεργοποιείς και παίζεις με guitar rig ή με revalver ή με wavesGTR ή ό,τι άλλο θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

 

ο υπολογιστης μου έχει onboard καρτα ηχου (realtech 97) και σκεφτομαι να βαλω μια καλυτερη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

 

εγω για να κανω ηχογραφηση χρησιμοποιω το cool edit 2.1. Οποτε η συνδεσμολογια που χρησιμοποιω ειναι κιθαρα--> πεταλιερα( tonelab LE)--> line in onboard καρτας ηχου. Επομένως, εάν αλλάξω κάρτα ήχου, θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα??.

 

ποια κάρτα ήχου μου προτείνετε ( μέχρι 120-150 ευρώ)??

 

εάν χρησιμοποιήσω συνδεσμολογία κιθάρα--> είσοδος ΝΕΑΣ κάρτας ήχου και το πρόγραμμα guitar rig, θα ήταν καλύτερα?? δεν θα είχα πρόβλημα με latency ιδίως στις πολύ γρήγορες νότες??

 

ευχαριστώ

 

Τυπικά το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο. Χρησιμοποιείς τους ASIO drivers για να παίζεις με την on-board?

 

Κάθε DSP-based πολυεφέ όπως το tonelab έχει κάποιο ελαχιστότατο latency αλλά δεν είναι αρκετό για να γίνει λόγος να το βγάλεις απ'την αλυσίδα.

 

Πριν κανα μήνα θυμάμαι να διαβάζω για ενα promotion, το guitar rig mobile με το LE version με πολύ φθηνό upgrade στο full guitar rig, αξίζει να το τσεκάρεις αν σου αρέσει το guitar rig.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το guitar rig, αλλά τείνει σε φάσεις να'ναι απαιτητικό και σχετικά θορυβώδες, εν αντιθέσει με αρκετές πεταλιέρες που είναι dead quiet (γι'αυτό και τις προτιμώ σε ηχογραφήσεις από amp mic'ing).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις το noisegate γίνεται ήσυχο σαν γατάκι  ;D

 

Το GR έχει Ηι και Lo Q επιλογή για να μη φορτώνεις πολύ το CPU.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου