Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση σε computer με πεταλιερα


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Βασικά audio δεν θέλεις να ηχογραφήσεις? Μην ασχολήσε καθόλου με την on-board, ούτε για παιχνιδάκια δεν κάνουν. Η φθηνότερη εξωτερική κάρτα ήχου έχει 5 φορές τουλάχιστον καλύτερο αποτέλεσμα απ'οτι η on-board.

Φυσικά εφόσον μπορείς να διαθέσεις μερικά χρήματα για μία τόσο μεγάλη επένδυση, δες αυτά και πρόσεξε τα details.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=758

 

http://www.tascam.com/products/us-144.html

 

επίσης μαζί με κάρτα ήχου θα πάρεις και καινούργιο, original software σε πιο "λάϊτ" μορφή βεβαίος-βεβαίος αλλά αξίζουν. Όλα τα soft instruments εγγυημένα ακούγονται πολύ καλύτερα με σωστή κάρτα γιατί μπορείς να παίξεις σε υψηλά depth(bit) και rate(hz) χωρίς να έχεις κολλήματα.

 

Υ.Γ: Παίζουν και εκπτώσεις αυτή την εποχή!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,

Βασικά audio δεν θέλεις να ηχογραφήσεις? Μην ασχολήσε καθόλου με την on-board, ούτε για παιχνιδάκια δεν κάνουν. Η φθηνότερη εξωτερική κάρτα ήχου έχει 5 φορές τουλάχιστον καλύτερο αποτέλεσμα απ'οτι η on-board.

Φυσικά εφόσον μπορείς να διαθέσεις μερικά χρήματα για μία τόσο μεγάλη επένδυση, δες αυτά και πρόσεξε τα details.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=758

 

http://www.tascam.com/products/us-144.html

 

επίσης μαζί με κάρτα ήχου θα πάρεις και καινούργιο, original software σε πιο "λάϊτ" μορφή βεβαίος-βεβαίος αλλά αξίζουν. Όλα τα soft instruments εγγυημένα ακούγονται πολύ καλύτερα με σωστή κάρτα γιατί μπορείς να παίξεις σε υψηλά depth(bit) και rate(hz) χωρίς να έχεις κολλήματα.

 

Υ.Γ: Παίζουν και εκπτώσεις αυτή την εποχή!!!

οταν λες soft instruments τι εννοεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες soft instruments τι εννοεις?

 

Ο φίλος εννοεί τα εικονικά μουσικά όργανα (synthesizers σε μορφή software), κοινώς VST. Με αυτά θα μπορέσεις να πλαισιώσεις τις ηχογραφήσεις της κιθάρας σου με άλλους ήχους, όπως μπάσο, τύμπανα και πολλά άλλα. Αυτά τρέχουν μέσα από το πρόγραμμα με το οποίο θα ηχογραφείς. Τα περισσότερα προγράμματα audio recording (DAW) υποστηρίζουν τη φόρτωση οργάνων με μορφή VST, παράλληλα με το ηχογραφημένο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τωρα είμαι σε φάση του style παίρνω ένα κομμάτι σε backing track, το μελεταω και το ηχογραφώ με την παραπάνω συνδεσμολογία που ανέφερα στο cool edit...ένα κανάλι το backing track και ένα κανάλι η ηλεκτρικη κιθάρα ( επεξεργασία του π.χ. distortion γινεται απο την tonelab)

 

επομένως η τελική ερώτηση μου είναι η εξής:

 

H καινούργια κάρτα ήχου θα έχει κάτι να μου προσφέρει σε ποιότητα ηχογράφησης ( πάντα με βάση του τρόπου ηχογράφησης που ανέφερα παραπάνω!)??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο μερικές μέρες κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του revalver το οποίο είναι απίστευτο σε όλα του. Το δοκίμασα απο το laptop με την on board του, στα monitor μου και μετά στον desktop με την Edirol UA4FX που έχω στα ίδια monitor. Αν δεν το ακούσεις ο ίδιος δεν μπορείς να καταλαβεις για τι διαφορά μιλάμε, ποιότητα & ταχύτητα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τωρα είμαι σε φάση του style παίρνω ένα κομμάτι σε backing track, το μελεταω και το ηχογραφώ με την παραπάνω συνδεσμολογία που ανέφερα στο cool edit...ένα κανάλι το backing track και ένα κανάλι η ηλεκτρικη κιθάρα ( επεξεργασία του π.χ. distortion γινεται απο την tonelab)

 

επομένως η τελική ερώτηση μου είναι η εξής:

 

H καινούργια κάρτα ήχου θα έχει κάτι να μου προσφέρει σε ποιότητα ηχογράφησης ( πάντα με βάση του τρόπου ηχογράφησης που ανέφερα παραπάνω!)??????

 

Σαφέστατα. Δεν τίθεται σύγκριση. Ακόμα και για τόσο απλή δουλειά, μία κάρτα ήχου είναι επιβεβλημένη για να δουλέψεις άνετα. Εξάλλου, αν σου ανοίξει η όρεξη αργότερα, επεκτείνεσαι και σε πιο πολύπλοκη δουλειά στον υπολογιστή σου. Μία ποιοτική κάρτα ήχου είναι απαραίτητο εργαλείο για να δουλέψεις σωστά με τον υπολογιστή, ακόμα και αν δε δώσεις ΤΑ λεφτά. Αρκεί να διαθέτει δύο-τρία βασικά πράγματα: Αξιοπρεπή ποιότητα ήχου, μικρή καθυστέρηση (latency) και σταθερότητα drivers. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο μερικές μέρες κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του revalver το οποίο είναι απίστευτο σε όλα του. Το δοκίμασα απο το laptop με την on board του, στα monitor μου και μετά στον desktop με την Edirol UA4FX που έχω στα ίδια monitor. Αν δεν το ακούσεις ο ίδιος δεν μπορείς να καταλαβεις για τι διαφορά μιλάμε, ποιότητα & ταχύτητα.

 

Ναι ΟΚ...αλλα εσυ τωρα μιλάς για επεξεργασία ήχου κιθάρας απο την κάρτα ήχου..οκ εδω συμφωνώ...αν όμως χρησιμοποιούσες την παραπάνω "μεθοδο ηχογράφησης" δεν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα έιτε στην onboard κάρτα του laptop σου είτε στην Edirol UA4FX του desktop soy????....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα. Δεν τίθεται σύγκριση. Ακόμα και για τόσο απλή δουλειά, μία κάρτα ήχου είναι επιβεβλημένη για να δουλέψεις άνετα. Εξάλλου, αν σου ανοίξει η όρεξη αργότερα, επεκτείνεσαι και σε πιο πολύπλοκη δουλειά στον υπολογιστή σου. Μία ποιοτική κάρτα ήχου είναι απαραίτητο εργαλείο για να δουλέψεις σωστά με τον υπολογιστή, ακόμα και αν δε δώσεις ΤΑ λεφτά. Αρκεί να διαθέτει δύο-τρία βασικά πράγματα: Αξιοπρεπή ποιότητα ήχου, μικρή καθυστέρηση (latency) και σταθερότητα drivers. ;)

ok thanks :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνώντας την επεξεργασία του ήχου και μιλώντας καθαρά για το σήμα που πάει από την κιθάρα σου (είτε σκέτη, είτε μέσω του Tonelab) στον υπολογιστή, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ audio interface, είτε εξωτερικό, είτε εσωτερικό. Είτε με μία είσοδο για κιθάρα ΜΟΝΟ (τύπου Stealthplug & Stealthpedal) ή με μία είσοδο για κιθάρα και μία γενικής χρήσεως (π.χ. για φωνή, για άλλους ήχους... για παράδειγμα, μπορείς στη μία είσοδο του interface να βάλεις να παίζει ένα cd και ταυτόχρονα να παίζεις εσύ την κιθάρα σου στην άλλη, και όοοολο αυτό να ηχογραφείται σε 2 διαφορετικά tracks στο daw σου.

 

Αν τώρα θες να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ το Tonelab με μια software λύση, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. ΔΕΝ αναιρεί την χρήση του interface.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καινούργια κάρτα ήχου θα έχει κάτι να μου προσφέρει σε ποιότητα ηχογράφησης ( πάντα με βάση του τρόπου ηχογράφησης που ανέφερα παραπάνω!)??????

 

Ανάλογα τι ψάχνεις και τι περιμένεις. Θα σου πώ την δική μου εμπειρία. Έχοντας βέβαια Mac δεν είχα υπαρξιακά προβλήματα, απλά κάρφωνα την κιθαρίτσα μου στην (ομολογουμένως καλή) οnboard kάρτα του και ούτε latency ούτε τίποτα. Όταν αποφάσισα να αναβαθμιστώ ψάχνοντας καλύτερο(?) ήχο και πήρα τη Motu η διαφορά στην ποιότητα του ήχου ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Αλλά και τα αρχεία μου από 16bita έγιναν 24bita. Με αποτέλεσμα σύντομα να αλλάξω υπολογιστή...

Μια καλή κάρτα κάνει τη διαφορά, και γενικά συμφωνώ με τον dmilo

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου