Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση σε computer με πεταλιερα


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο το'χω (δεν το πολυχρησιμοποιώ εκτός από practice, όταν βαριέμαι να συνδέω τα πάντα  ;D) δεν μπόρεσα να βρώ μια χρυσή τομή, και σε ηχογραφήσεις το'ψαξα αρκετά - αλλά από την άλλη ψάχνω δύσκολο ήχο και θέλω και τον σκύλο ολόκληρο και τη φονική πίτα χορτάτη!  ;D To NR μου "σκότωνε" πολύυυ πράμα στον ήχο, και το lo/hi δεν φαίνεται να δούλευε. Ίσως φταίει κάτι άλλο, δεν ξέρω.

 

Μια χαρά πάντως το GR, απλά δεν είμαι και τόσο fan, that's all.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια υποσημείωση....

 

θέλω να ηχογραφώ ηλεκτρική Κιθάρα!!...άρα το audio interface το χρειάζομαι????.....

 

ακόμα και αν ηχογραφώ με την tonelab LE απευθείας στο cool edit, θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα??

 

το τονίζω, γιατί λογικά αν το πάρουμε, η κάρτα ήχου ( είτε έιναι onboard μάπα κάρτα, είτε π.χ. η maudio) δεν συμετέχει στην διαμόρφωση του ήχου της ηλετρικής κιθάρας ( τον ήχο τον διαμορφωνει η πεταλιέρα)...ισχύει αυτή η λογική???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έξοδος της κιθάρας είναι υψηλής αντίστασης, και ΔΕΝ ταιριάζει με την είσοδο line-in της οποιασδήποτε κάρτας. Όπως είπε και ο cyclops, χρειάζεσαι κάρτα ήχου (audio interface, πες το όπως θες) με Hi-Z ή αλλιώς instrument input.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υποσημείωση....

 

θέλω να ηχογραφώ ηλεκτρική Κιθάρα!!...άρα το audio interface το χρειάζομαι????.....

 

ακόμα και αν ηχογραφώ με την tonelab LE απευθείας στο cool edit, θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα??

 

το τονίζω, γιατί λογικά αν το πάρουμε, η κάρτα ήχου ( είτε έιναι onboard μάπα κάρτα, είτε π.χ. η maudio) δεν συμετέχει στην διαμόρφωση του ήχου της ηλετρικής κιθάρας ( τον ήχο τον διαμορφωνει η πεταλιέρα)...ισχύει αυτή η λογική???

 

 

 

Με μια κανονική κάρτα ήχου, έναν αντάπτορα από μικρο σε μεγάλο καρφί για τη σύνδεση της πεταλιέρας με τον ενισχυτή και με την πεταλιέρα θα'σαι μια χαρά, εφόσον δεν ψάχνεσαι για επαγγελματική ηχογράφηση. Βέβαια, η κάρτα ήχου δεν συμβάλλει στον ήχο, αλλά το latency παίζει τεράστιο ρόλο στην ηχογράφηση. Για αρχή, δοκίμασε να κατεβάσεις το ASIO4all, και δες πως είναι τα πράγματα. Αν το σηκώνει η κάρτα ήχου σου, go for it. Αν όχι, μάλλον θα χρειαστείς ένα audio interface που υποστηρίζει ASIO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έξοδος της κιθάρας είναι υψηλής αντίστασης, και ΔΕΝ ταιριάζει με την είσοδο line-in της οποιασδήποτε κάρτας. Όπως είπε και ο cyclops, χρειάζεσαι κάρτα ήχου (audio interface, πες το όπως θες) με Hi-Z ή αλλιώς instrument input.

 

όντως...όταν ηχογραφώ την κιθάρα, όπως έχει τώρα...κιθάρα--> πεταλίερα-->είσοδος line in on board καρτας ήχου...το σήμα της είναι πάρα μα πάρα πολύ δυνατό...(αυτό δεν ενοείς με "την έξοδο υψηλής αντίστασης"?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια κανονική κάρτα ήχου, έναν αντάπτορα από μικρο σε μεγάλο καρφί για τη σύνδεση της πεταλιέρας με τον ενισχυτή και με την πεταλιέρα θα'σαι μια χαρά, εφόσον δεν ψάχνεσαι για επαγγελματική ηχογράφηση. Βέβαια, η κάρτα ήχου δεν συμβάλλει στον ήχο, αλλά το latency παίζει τεράστιο ρόλο στην ηχογράφηση. Για αρχή, δοκίμασε να κατεβάσεις το ASIO4all, και δες πως είναι τα πράγματα. Αν το σηκώνει η κάρτα ήχου σου, go for it. Αν όχι, μάλλον θα χρειαστείς ένα audio interface που υποστηρίζει ASIO.

όπως τα έχω συνδεμένα τώρα το latency είναι μηδενικό..ότι παίζω την ίδια στιγμή το ακούω...έστω και άν έχω onboard κάρτα ήχου...

 

με λίγα λόγια το ηχητικό αποτέλεσμα μου θα ειναι καλύτερο μόνο αν στην εποεξεργασία του ήχου, έκτός από την πεταλίερα συμβάλει και η ¨καλή" κάρτα ήχου μέσω π.χ. του guitar rig???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, το θέμα της έντασης μπορείς να το ισοσταθμίσεις μέσω των ρυθμίσεων της πεταλιέρας, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα (μικρότερος κι εγώ έτσι το'κανα και γι'αυτό που το ήθελα ήταν μια χαρά).

 

Τώρα, εφόσον δεν έχεις latency, δεν φαίνεται να'χεις και πρόβλημα, ειδικά αν πέσουν οι εντάσεις σε normal επίπεδα. Το guitar rig ίσως μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και με την onboard και με τους ASIO4all, αλλά εφόσον έχεις την πεταλιέρα δεν βλέπω να σου χρειάζεται. Πάντως κατέβασε τους, σίγουρα θα βοηθήσουν (αν δεν τους έχεις ήδη δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, το θέμα της έντασης μπορείς να το ισοσταθμίσεις μέσω των ρυθμίσεων της πεταλιέρας, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα (μικρότερος κι εγώ έτσι το'κανα και γι'αυτό που το ήθελα ήταν μια χαρά).

 

Τώρα, εφόσον δεν έχεις latency, δεν φαίνεται να'χεις και πρόβλημα, ειδικά αν πέσουν οι εντάσεις σε normal επίπεδα. Το guitar rig ίσως μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και με την onboard και με τους ASIO4all, αλλά εφόσον έχεις την πεταλιέρα δεν βλέπω να σου χρειάζεται. Πάντως κατέβασε τους, σίγουρα θα βοηθήσουν (αν δεν τους έχεις ήδη δηλαδή).

κάποια στιγμή όταν εγκατέστησα το guiatr rig, τους κατέβασα, και είχα λίγο καλύτερα αποτελέσματα ( οικτρά όμως)...παίζουν ρόλο οι ASIO4all στην περίπτωση ηχογράφησης, όπως σου είπα, με το cool edit?

 

 

δηλαδη να μην αγοράσω καρτα ηχου!!!!!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You can also experiment by plugging your electric guitar directly into the mic-in socket on your sound card. This will work but it may not give the high quality performance needed for a more professional sound. In general, electric guitars need a high impedance input, but although most computer soundcard's mic inputs have a high impedance, it is not as high as a normal guitar input. This lower impedance can result in quality problems.

 

Απόσπασμα από το http://www.musiconmypc.co.uk/art_record_guitar_on_pc.php. Λίγο παλιό, αλλά σωστό.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηχογραφείς μόνο με την πεταλιέρα και μπορέσεις να φέρεις την ένταση εκεί που τη θες δεν νομίζω πως χρειάζεσαι audio interface. Αν θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το guitar rig ίσως σου χρειαστεί. Οι ASIO4all είναι ουσιαστικά "προσομείωση" των κανονικών ASIO, και δουλειά τους είναι να μειώσουν το latency. Οπότε γενικά βοηθούν στις ηχογραφήσεις με κάρτες ήχου που δεν υποστηρίζουν ASIO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου