Προς το περιεχόμενο

Nέο Gibson Ripper II Bass!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν είπα να μήν μιλάμε για τα μπάσα της Gibson ρε παιδιά... είπα οτι γίνεται πολύς λόγος. Μετά το πόστ μου η κουβέντα συνεχίζεται off topic πάνω στο σχόλιό μου και όχι πάνω στο Ripper. Δέν είδα και πολύ ενδιαφέρον απο τους μπασίστες του φόρουμ για το θέμα, πράγμα που μάλλον δικαιώνει το σχόλιό μου που πάντως έγινε με σκωπτική διάθεση. Όπως και να έχει οι μπασίστες παίζουν με fender, rick, musicman,warwick και με yamaha, τα τελευταία και με καρμπυρατέρ και με ιντζέξιον, ακόμα και με cort, LTD, harley benton ή τσέχες αλλά δέν βλέπω και κανέναν να παίζει gibson σήμερα.... αυτό δέν σημαίνει οτι δέν είναι καλά όργανα, απλά οτι στον εγκέφαλο αυτών των ιδιαίτερων μουσικών των χαμηλών συχνοτήτων στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ δέν είναι καταξιωμένα για χ ή ψ λόγους... μακάρι το ripper να τα αλλάξει όλα αυτά, αλλά εγώ σάν μπασίστας ούτε θα κοίταζα ένα μπάσο της gibson που κάνει 3500 δολλάρια ή ευρά γιατί σε αυτή την τιμή θα έπαιρνα κατι που στο μυαλό μου είναι στάνταρ της βιαμηχανίας...

Τώρα άν θέλετε να το σκίσουμε το τόπικ σάν να μιλάμε για mac vs pc τι να πω.... εγώ με τα μακ είμαι κι άς δουλεύω με pc ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε χρειάζεται ένα όργανο να θεωρείτε καταξιωμένο από τους κοινούς θνητούς για να είναι! Το αν είναι καταξιωμένο επειδή αξίζει ή επειδή είναι αποτέλεσμα επιτυχημένου marketing είναι μεγάλη κουβέντα!

 

Το Ripper υπάρχει στη μισή και βάλε δισκογραφία της motown και σε άλλες πολλές της δεκαετίας του 70 όπου πολλοί νομίζουν ότι ακούν Precision. Επίσης υπάρχει και σε πολλά album απο Nirvana, Queens of The Stone Age, Devo, Weezer, Kiss κ.α.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Μήν μπερδευέσαι φίλε μου... Η Fender η μάλλον καλύτερα ο παππούς Leo είναι ο εφευρέτης του ηλεκτρικού μπάσου...  ;) Πιο πρίν είχει για μάς μόνον  όρθια ;D

 

 

 

Σορυ αν εχει αναφερθει ηδη, αλλα εχω την εντυπωση πως το πρωτο ηλεκτρικο μπασο, ηταν αυτό το κλασικο βιολοειδες που ειχε φτιαξει η επιφον!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://orgs.usd.edu/nmm/PluckedStrings/Guitars/Gibson/10474/GibsonUprightBass.html

 

Κάπου έχω γράψει κάτι για όλα αυτά, αλλά δεν θυμάμαι που.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, τι επιφον τι γκιπσον…

Το ιδιο είναι…! ;D ;D ;D

Αν και ημουν σιγουρος  πως ηταν αυτό το αλλοκοτο μπασο που ειχε ο μακαρτνει!!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο ηλεκτρικό μπάσο ευρείας παραγωγής της Gibson ήταν το EB-1, κάπου θα έχει πάρει το μάτι σας τον JAck Bruce να παίζει με ένα τέτοιο.

 

Gibson%20EB-1%201953.jpg

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, τι επιφον τι γκιπσον…

Το ιδιο είναι…! ;D ;D ;D

Αν και ημουν σιγουρος  πως ηταν αυτό το αλλοκοτο μπασο που ειχε ο μακαρτνει!!

 

 

Toυ McCartney ηταν Hofner (αν δεν κανω λαθος)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις λάθος, Hofner ήταν. Το πρώτο violin bass της Hofner βγήκε στην παραγωγή το 1956, 3 χρόνια μετά το Gibson EB-1.

 

Οι περισσότεροι βέβαια νομίζουν ότι η Gibson αντέγραψε την Hofner.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα…

Οποτε πρωτο από όλα, χρονικα είναι αυτή η μπακατελα της γκιπσον!

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Mα...αφου ειναι μαχογκανι,..ποια μπακατελα? ???

Εχει και S χοουλ,...και μαγνητη! ;D ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου