Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι παντού και ίσως και για αυτό πάνω από 20λεπτο δεν τις αντέχω. Και ας ήταν το πρώτο τραγούδι που έπαιξα ποτέ σε κιθάρα (El Condor pasa).

 

Αφού μιλάμε για γενικώς μουσικούς του δρόμου, περσι τέτοια εποχή, μεσημεράκι, ήταν ένας Αφρικανός (ξέρω, ευρεία έννοια) με κιθάρα που τον ακούσαμε κατεβαίνοντας από ούζα στη Πλάκα. Μπορεί να ήταν και τα ούζα (σε λογικό βαθμό) αλλά η ευφορία που προξένησε στην ομήγυρη (μικρούς και μεγάλους - δύο οικογένειες με παιδιά) ήταν μεγάλη.

Ωπερ και απεκτήθη το CD.

Στο σαλόνι δεν ακουγόταν το ίδιο.  :(

Σαν το βρώ θα σας πω και καταγωγή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ας ήταν το πρώτο τραγούδι που έπαιξα ποτέ σε κιθάρα (El Condor pasa).

Το ίδιο τραγούδι ήταν το κομμάτι που έπαιξα στην πρώτη μου συμμετοχή σε συναυλία. Τελειώματα της πρώτης χρονιάς ωδείου και τα σχετικά. Ωραίες εποχές... 8)

 

Το θέμα ξέφυγε κιόλας από το πρώτο post του alchemist  με το "εύλογο ερώτημα". Καταραμένος να είναι  ;D ;D ;D

Εντάξει ρε φίλε, όχι και κατάρες, δε σου βρίσαμε και τίποτα να 'ουμ. ;D

 

Σοβαρά τώρα, αν ήξερα ότι θα πήγαινε το θέμα σε κατευθύνσεις που δεν επεδίωκες, σου λέω ειλικρινά ότι δεν θα είχα ποστάρει τίποτα.

Εγώ πάντως βρίσκω ότι η όλη κουβέντα, αν και εκτός αρχικού θέματος, έχει πολύ ζουμί και είναι κάτι που είχε συζητηθεί ποτέ εκτενώς στο Noiz.

 

Ένα παρόμοιο σύστημα με αυτό που λέει ο mick77 για οργανωμένους χώρους υπάρχει στο μετρό του Λονδίνου (όταν είχα πάει υπήρχε, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα).

Ήταν σημεία μαρκαρισμένα με μεγάλα αυτοκόλλητα στο πάτωμα που νοικιάζουν με το μήνα οι μουσικοί και μπορούν να παίζουν εκεί σαν να έχουν το δικό τους δεδομένο σημείο μέσα στους σταθμούς του μετρό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα παρόμοιο σύστημα με αυτό που λέει ο mick77 για οργανωμένους χώρους υπάρχει στο μετρό του Λονδίνου (όταν είχα πάει υπήρχε, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα).

Ήταν σημεία μαρκαρισμένα με μεγάλα αυτοκόλλητα στο πάτωμα που νοικιάζουν με το μήνα οι μουσικοί και μπορούν να παίζουν εκεί σαν να έχουν το δικό τους δεδομένο σημείο μέσα στους σταθμούς του μετρό.

 

Α γεια σου!

Εγώ το είπα και εκεί το είδα!

Και γύριζε στο κεφάλι μου ότι ήταν στο Λονδίνο!

 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια χώρα στο εξωτερικό είδα να έχουν κάτι σαν πρόγραμμα όπου σημάδευαν κάποια σημεία στην πόλη και καθόντουσαν εκεί διάφοροι buskers σαν μέλη αυτού του προγράμματος. Ας το πούμε sponsored με κάποιο τρόπο.

Αλλά δεν ξέρω καμία λεπτομέρεια ως προς την επιλογή των μουσικών και την όλη διοργάνωση, απλά τα σημαδεμένα σημεία θυμάμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οργανωμενα ειναι στις περισσοτερες Ευρωπαικες χώρες και μη,αυτο το λεω επειτα απο μια μικρη ερευνα που εκανα  στο internet και οχι απο προσωπική εμπειρια .Πραγματικα χωραει πολυ κουβεντα η μουσικη στην Ελλαδα και αν ξέφυγα απο το θέμα συγνώμη φιλε nikog και συμφορητες αλλα με πήρε το παραπονο  :'(...... ;D ;D

Δεν καταλαβαινω γιατι συγκρινετε μουσικους του δρομου (που παιζουν κυριως τζαζ, φλαμενγκο, κλασική ή τάνγκο) με mainstream μουσικους που προβάλλονται από τα μέσα. Οι πρωτοι ειναι εκτελεστες μουσικων ιδιωματων που δισκογραφικά δυσκολα θα στέκονταν (ιν φακτ ειναι τετοια η δισκογραφια που θα ηταν τρομερα δυσκολο να τους περιλαμβανει καν, σαν εμπορικό προϊόν).

Οχι φίλε μου δεν θέλω να κανω συγκριση απλα με εκνευριζει που δεν ακουγονται και δεν εχουν ισες ευκαιριες μουσικοι σαν τον nikosgi,σαν εσενα σαν εμενα (ας πούμε  ;D) που αγαπανε και γουσταρουνε αυτο που κάνουνε και σέβονται και αυτον που τους ακουει ειτε πληρώνει ο ακροατης ειτε όχι.

 

ALCHEMIST Εσυ φταίς με εβαλες στην πριζα με μια σου κουβεντα.... ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο και πάλι.  :)

 

Θα ήθελα να επισημάνω το εξής: Σχεδόν πάντα αφήνω λίγα χρήματα σε μουσικούς που βλέπω στο δρόμο, ακόμα και σε κατεστραμένους που παίζουν απαίσια. Πολλές φορές όμως, απέναντι σε μουσικούς τέτοιας κλίμακας που συναντώ σπάνια (βασικά μόνο στο εξωτερικό) ντρεπόμουν και αισθανόμουν"λίγος" για να προσεγγίσω και να αφήσω χρήματα με αποτέλεσμα να προσπερνώ στα γρήγορα.

Αυτά που διάβασα από τον nikosgi νομίζω το άλλαξαν αυτό.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αφήνω μόνο σε αυτούς που με κάνουν να σταματήσω να ακούσω.

Θα πρεπε ν αφήνω και σε όσους με κάνουν έστω να κουνήσω το κεφάλι μου για δευτερόλεπτα πριν βιαστώ προς το οπουδήποτε πηγαίνω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου