Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον Αγγελο παίζουμε μαζί σχεδόν από τότε που ήρθε από αμερικη! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ,ενώ είμαστε σε ένα μουσικό φόρουμ γεμάτο κιθαρίστες...........κανένας δεν ρώτησε για τον εξοπλισμό μας !!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με τον Αγγελο παίζουμε μαζί σχεδόν από τότε που ήρθε από αμερικη! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ,ενώ είμαστε σε ένα μουσικό φόρουμ γεμάτο κιθαρίστες...........κανένας δεν ρώτησε για τον εξοπλισμό μας !!! ;D

 

Για πες, με τι παίζει ο μπασσίστας?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και από μένα (με λίγη καθυστέρηση). :)

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ,ενώ είμαστε σε ένα μουσικό φόρουμ γεμάτο κιθαρίστες...........κανένας δεν ρώτησε για τον εξοπλισμό μας !!! ;D

Λογικό. Όταν ακούμε τέτοια παιξίματα και όταν ακολουθούμε την ενδιαφέρουσα πορεία που πήρε η συζήτηση, ο εξοπλισμός περνά σε δεύτερη μοίρα. Αφού όμως τρώγεσαι να μας τα πεις, πες τα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και από μένα (με λίγη καθυστέρηση). :)

Λογικό. Όταν ακούμε τέτοια παιξίματα και όταν ακολουθούμε την ενδιαφέρουσα πορεία που πήρε η συζήτηση, ο εξοπλισμός περνά σε δεύτερη μοίρα. Αφού όμως τρώγεσαι να μας τα πεις, πες τα. ;D

 

+1

 

Εδώ που τα λέμε, οι γνωστικοί τα διέκριναν και με το μάτι  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AER compact60 mobile (εχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία) Μακράν ο καλύτερος(και ακριβότερος ;D) mobile ενισχυτής.

Στο πρώτο βίντεο Godin και οι δυο.

Εγω έχω και το fishman aura nylon pedal.Όποιος παίζει ηλεκτροκλασικη πριν ψαχτεί με πιεζο,καβαλαρηδες κλπ ας το δοκιμάσει πρώτα.

Στο δεύτερο παιζω με μια χειροποίητη γυφτικη και ο μαλλιας με ενα πολυυυυ μεγάλο βιολί. Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον πείραμα με ένα διάσημο βιολονίστα που έπαιξε ινκόγνιτο στο σταθμό του μετρό

http://classicalmusic.suite101.com/article.cfm/joshua_bell_plays_dc_metro

 

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/04/04/AR2007040401721.html

 

 

Νομίζω ότι η μουσική στο δρόμο μας φέρνει λίγο πιο κοντά στην απλότητα της μουσικής ως μια απλής καθημερινής χαράς. 5 λεπτά από την εξαιρετική μουσική σαν το Bossa Dorado παραπάνω, παιγμένη δίπλα μας είναι ανεκτίμητη.

 

Και κατά μία έννοια ζούμε σε μια εποχή αφθονίας, πατάμε ένα κουμπί κατεβάζουμε 10GB, τα περνάμε στο ipod και βουρ. Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, το ψάρι τρώγεται φρέσκο.

 

Όσον αφορά τα "μαγαζιά", εκεί νομίζω φαίνεται ότι η μουσική δεν έχει κοινωνικά ερείσματα, δεν είναι ένα γεγονός που συμμετέχουν όλοι μαζί. Ο κόσμος απλώς περιμένει να παίξεις το "Μερτικό μου από τη χαρά" για να βαρέσει παλαμάκια. Και δυστυχώς σήμερα ο μουσικός συγκρίνεται και λίγο με το ipod. (Φέτος καταστηματάρχης με ρώτησε αν έχω ρεπερτόριο 1000 τραγούδια) Δηλαδή από τη μία ο μουσικός που σε λίγο θα έχει πάνω του κουμπιά next και shuffle και από την άλλη ο πελάτης που και να του παίξεις το μινόρε της αυγής σε ματζόρε μάλλον δε θα παραξενευτεί...

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον πείραμα με ένα διάσημο βιολονίστα που έπαιξε ινκόγνιτο στο σταθμό του μετρό

http://classicalmusic.suite101.com/article.cfm/joshua_bell_plays_dc_metro

 

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/04/04/AR2007040401721.html

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167024.msg307130#msg307130  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο παίξιμο και πολύ ωραίος ήχος!

 

η γύφτικη τι πικαπ έχει;

 

Bigtone piezzo. Ειναι δυσκολο να φτιαξεις καλο ηχο με αυτο ,θελει πολυ προσοχη στο eq (κομμενα high και αρκετα mid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, πολύ θα ήθελα να βγω με το πιάνο στο δρόμο. Έτσι βρε παιδί μου, γιατί νομίζω ότι ο κόσμος το έχει ανάγκη, αλλά πού να βρείς πιάνο να παίξεις;

 

(Τα κακά του πιάνου)

 

Να τι θυμήθηκα από πολύ πρόσφατο ταξίδι, πιάνο στο δρόμο.

Η μόνη φορά που είδα. Τα παιδία εκεί το μεταφέρανε με το που περνούσαμε εμείς και τα στήσανε όλα σε μια ragtime φαση.

 

Πάρτε και δώρο από άρπα στο δρόμο. Βγήκε ωραία και η φωτοραφία.

piano_barca.jpg.d8d9e7e201ac149cd9f209ec1a6a683d.jpg

harp_barca.jpg.fdd79842fb54481bfe6537dc2a73c942.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου