Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για τους Γερμανούς αγοράζουν μεταξωτές κορδέλες για φύκια όπως θα σου πουν οι Ανατολικογερμανοί, Ρουμάνοι, Κροάτες και πάει λέγοντας........

 

Sorry που θα πεταχτώ σαν ταχέως κινούμενο αέριο, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόσο δεν ταιριάζει αυτό που λες εδώ, με αυτό που λέει ο sf έτσι;

Εξηγούμαι:

Λες ότι στους ανατολικούς γενικότερα τους φαίνονται φύκια για μεταξωτές κορδέλες τα όσα ξοδεύει ο Γερμανός. Θα συμφωνούσα, αλλά να συμπληρώσω ότι τους φαίνονται φύκια καθώς είναι υπερβολή γι' αυτούς να αλλάζουν πχ κάθε 3 χρόνια αυτοκίνητο ενώ βγάζουν 600€ (λέμε τώρα), ενώ στον Γερμανό που βγάζει 3.000€ δεν του κακοφαίνεται.

Αντίθετα αυτό που λέει ο sf, είναι ένα παράδοξο που καταρρίπτει ως και τον δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής και αυτό είναι να αγοράζει σπίτι ο Γερμανός με 200 χιλιάρικα και να δίνει τα ίδια και ο Έλληνας, θεωρώντας ότι κορόιδεψε τον πωλητή (τρομάρα του). Α ναι ο Έλληνας παίρνει και περί τα 700-800€  ;) 

Το ίδιο πλέον ισχύει και στην πλειοψηφία των αγοραπωλησιών των δύο

 

 

Για το συγκεκριμένο θέμα (και συζητήσεις πέραν του νοιζ) θα πω μόνο ότι παρακολουθώντας την όλη κουβέντα, για άλλη μια φορά κατάλαβα τι μας φταίει τελικά σαν λαός. Συζητήσεις, ξανασυζητήσεις, διαφωνίες των οπισθίων, ξανασυζητήσεις, όλοι έχουν το αλάθητο.... Α ναι ξανασυζητήσεις και από τελικό έργο; Μηδέν εις το πηλίκον.

Ίσως το πολύ πολύ να ξανακανονίσουμε καμιά βουβή διαμαρτυρία, να γεμίσουμε πάλι το σύνταγμα σκουπίδια, να κάνουμε το χαβαλέ μας (ε τι να μη στείλουμε κανά mms με τη φάτσα μας σε όλους τους γνωστούς μας να το παίξουμε κάπως?), να πάμε σπίτι μας και να κοιμηθούμε ήσυχοι καθώς πλέον επιτελέσαμε το καθήκον μας (α πως δηλαδή) και αύριο-μεθαύριο πάλι τα ίδια....

 

 

Τελικά θα πάω στον ξάδερφο στο Μόναχο μου φαίνεται!  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για το συγκεκριμένο θέμα (και συζητήσεις πέραν του νοιζ) θα πω μόνο ότι παρακολουθώντας την όλη κουβέντα, για άλλη μια φορά κατάλαβα τι μας φταίει τελικά σαν λαός. Συζητήσεις, ξανασυζητήσεις, διαφωνίες των οπισθίων, ξανασυζητήσεις, όλοι έχουν το αλάθητο.... Α ναι ξανασυζητήσεις και από τελικό έργο; Μηδέν εις το πηλίκον.

Ίσως το πολύ πολύ να ξανακανονίσουμε καμιά βουβή διαμαρτυρία, να γεμίσουμε πάλι το σύνταγμα σκουπίδια, να κάνουμε το χαβαλέ μας (ε τι να μη στείλουμε κανά mms με τη φάτσα μας σε όλους τους γνωστούς μας να το παίξουμε κάπως?), να πάμε σπίτι μας και να κοιμηθούμε ήσυχοι καθώς πλέον επιτελέσαμε το καθήκον μας (α πως δηλαδή) και αύριο-μεθαύριο πάλι τα ίδια....

 

Δε νομίζω ότι η απόλυτα εστιασμένη απόδοση ευθυνών που επιχείρησα εγώ (και με την οποία κάποιοι διαφωνούν και κάποιοι συμφωνούν) εμπίπτει στη κατηγορία "Συζητήσεις, ξανασυζητήσεις, διαφωνίες των οπισθίων, ξανασυζητήσεις, όλοι έχουν το αλάθητο....", διότι α) είναι ψιλοσπάνια, β) απάδει πλήρως του δόγματος ότι "όλοι φταίμε", γ) δεν προτείνει τη συμμετοχή σε καθιστικές / σιωπηλές / ναρκισιστικές διαμαρτυρίες και δ) δεν είναι και πολύ δημοφιλής, όπως είδες.

 

Μπορεί να μη σου κάνει (όπως δεν κάνει και στον animae) αλλά μη μου τη θάβεις στον οχετό των δημοσιογραφικώς-πατροναρισμένων πιθανών αντιδράσεων εκ' μέρους του αγανακτισμένου πολίτη, ξέρεις... εκείνων που γίνονται εδώ και τριάντα περίπου χρόνια χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Το πρόβλημα είναι πολιτικό (όχι κοματικό, όπως ξεκάθαρα είπα) και αν ποτέ λύθεί, αυτό θα γίνει στις κάλπες και όχι στις καθιστικές ή τις όρθιες διαμαρτυρίες. Βέβαια, είναι πιθανό να μην λυθεί για άλλα είκοσι-τριάντα χρόνια, οπότε....

 

Τελικά θα πάω στον ξάδερφο στο Μόναχο μου φαίνεται!  ;D

 

... θα κάνεις πολύ καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι στους ανατολικούς γενικότερα τους φαίνονται φύκια για μεταξωτές κορδέλες τα όσα ξοδεύει ο Γερμανός.

Οχι δεν είπα αυτό άρα και δεν σχολιάζω την υπόλοιπη (μάλλον θολή) επιχειρηματολογία αφού στηρίχθηκε σε λάθος ανάγνωση.

 

Για το συγκεκριμένο θέμα (και συζητήσεις πέραν του νοιζ) θα πω μόνο ότι παρακολουθώντας την όλη κουβέντα, για άλλη μια φορά κατάλαβα τι μας φταίει τελικά σαν λαός. Συζητήσεις, ξανασυζητήσεις, διαφωνίες των οπισθίων, ξανασυζητήσεις, όλοι έχουν το αλάθητο.... Α ναι ξανασυζητήσεις και από τελικό έργο; Μηδέν εις το πηλίκον.

Ίσως το πολύ πολύ να ξανακανονίσουμε καμιά βουβή διαμαρτυρία, να γεμίσουμε πάλι το σύνταγμα σκουπίδια, να κάνουμε το χαβαλέ μας (ε τι να μη στείλουμε κανά mms με τη φάτσα μας σε όλους τους γνωστούς μας να το παίξουμε κάπως?), να πάμε σπίτι μας και να κοιμηθούμε ήσυχοι καθώς πλέον επιτελέσαμε το καθήκον μας (α πως δηλαδή) και αύριο-μεθαύριο πάλι τα ίδια....

Πέραν του ότι είναι μια διαπίστωση τουλάχιστον υποτιμητική για τους συμμετέχοντες τη κουβέντα, τι ακριβώς προτείνεις Boukas; Να μην το συζητάμε καν;

 

Δε νομίζω ότι η απόλυτα εστιασμένη απόδοση ευθυνών που επιχείρησα εγώ (και με την οποία κάποιοι διαφωνούν και κάποιοι συμφωνούν) εμπίπτει στη κατηγορία "Συζητήσεις, ξανασυζητήσεις, διαφωνίες των οπισθίων, ξανασυζητήσεις, όλοι έχουν το αλάθητο....", διότι α) είναι ψιλοσπάνια, β) απάδει πλήρως του δόγματος ότι "όλοι φταίμε", γ) δεν προτείνει τη συμμετοχή σε καθιστικές / σιωπηλές / ναρκισιστικές διαμαρτυρίες και δ) δεν είναι και πολύ δημοφιλής, όπως είδες.

 

Μπορεί να μη σου κάνει (όπως δεν κάνει και στον animae) αλλά μη μου τη θάβεις στον οχετό των δημοσιογραφικώς-πατροναρισμένων πιθανών αντιδράσεων εκ' μέρους του αγανακτισμένου πολίτη, ξέρεις... εκείνων που γίνονται εδώ και τριάντα περίπου χρόνια χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Βρε συ Eye σοβαρά τώρα; "Μπορεί να έχεις δίκιο για τους άλλους αλλά δεν μπορείς να πεις το ίδιο για τις δικές μου απόψεις, γιατί είναι σωστές"; Ερχόμενο από σένα, μάλλον απογοητεύει. Εκτός αν το διάβασα λάθος.

 

Το πρόβλημα είναι πολιτικό (όχι κοματικό, όπως ξεκάθαρα είπα) και αν ποτέ λύθεί, αυτό θα γίνει στις κάλπες και όχι στις καθιστικές ή τις όρθιες διαμαρτυρίες. Βέβαια, είναι πιθανό να μην λυθεί για άλλα είκοσι-τριάντα χρόνια, οπότε....

Αρα, επειδή δεν καταλαβαίνω το συγκεκριμένο επιχείρημα, δεν είναι θέμα ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΜΛΚΚΕ κλπ αλλά είναι θέμα εφαρμογής της λάθος ιδεολογίας ή της λάθος εφηρμοσμένης ιδεολογίας;

Δηλαδή εάν αλλάζαμε το κρατών πολιτικό σύστημα τα πράγματα θα βελτιωνόντουσαν; Χρειαζόμαστε περισσότερο ή λιγότερο Προυντόν, Μπακούνιν, Μαρξ, Τρότσκυ;

Η μιλάμε για πολιτική ώς τον ψυχισμό και την ευρύτερη κουλτούρα/συμπεριφορά των πολιτών μιας χώρας;

Θα με συγχωρέσετε αλλά η άποψή μου είναι ότι από τη στιγμή που η κυβέρνηση απαρτίζεται και εκφράζεται από ένα κόμμα, το ζήτημα είναι (τουλάχιστον) και κομματικό. Εάν η κυβέρνηση ήταν οικουμενική και απαρτιζόταν από την dream team των κομμάτων επί σειρά ετών και αποτύγχανε, εκεί το ζήτημα είναι πολιτικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν είναι τίποτε...

 

χθες κάποιος δημοσιογράφος στο ράδιο μιλούσε στο τηλέφωνο με reporter που είχε πάει στο πεδίο των πυρκαϊών

 

ο ρεπορτερ έλεγε πως ορισμένες φορές "δεν μπορώ να αντισταθώ ορισμένες φορές, βοηθάω κι εγώ λιγάκι... αλλά πρέπει πρωτίστως να κάνω τη δουλειά μου..."

 

ναι μεγάλε μη χάσεις το 20χρονο πεύκο εκεί δεξιά... τράβα το θα δείξει καλά στις ειδήσεις...

 

επίσης ένας παθών και ταυτόχρονα καθηγητής πανεπ. σε τομέα σχετικό με περιβάλλον έλεγε πως έβλεπε ομάδα νεαρών να τραβάνε με κάμερες το σπίτι του που καιγόταν

 

και πως σπεύδουν μετά να τα βγάλουν πρώτοι στο facebook/youtube

 

αυτοί είμαστε οι έλληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το ξαναγράψω (και συγγνώμη) γιατί το θεωρώ μείζον ζήτημα όταν εκφράζεται εγγράφως και δημοσίως απο κυβερνητικό στέλεχος. Ονομα και site στη διάθεσή σας.

 

"Για τον καθένα η αγάπη για την πατρίδα μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό. Σημαίνει όμως ............................. να κτίζεις το σπίτι (και το αυθαίρετό σου) με λιγότερο κακόγουστο τρόπο"

 

Δεδομένο ότι θα το κτίσεις και καλώς πράττεις. Και κακόγουστο εντάξει (δεδομένο εσείς οι βλάχοι ότι είστε κακόγουστοι) αλλά κάντε το όμως "λιγότερο κακόγουστο".

 

αυτό δεν είναι τίποτε...

επίσης ένας παθών και ταυτόχρονα καθηγητής πανεπ. σε τομέα σχετικό με περιβάλλον έλεγε πως έβλεπε ομάδα νεαρών να τραβάνε με κάμερες το σπίτι του που καιγόταν

 

και πως σπεύδουν μετά να τα βγάλουν πρώτοι στο facebook/youtube

 

αυτοί είμαστε οι έλληνες

 

Δεν είναι, δυστυχώς, αποκλειστικά Ελληνικό σπόρ αυτή η άρρωστη συνήθεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Eye σοβαρά τώρα; "Μπορεί να έχεις δίκιο για τους άλλους αλλά δεν μπορείς να πεις το ίδιο για τις δικές μου απόψεις, γιατί είναι σωστές"; Ερχόμενο από σένα, μάλλον απογοητεύει. Εκτός αν το διάβασα λάθος.

 

Το διάβασες λάθος. Είτε είναι σωστές οι απόψεις μου, είτε είναι λανθασμένες, διαφέρουν από τον κύριο όγκο απόψεων που συνήθως ακούμε στα τέσσερα σημεία που ανέφερα. Το έγραψα σαν απάντηση στον πεσιμισμό του boukas, ο οποίος - με το δίκηο του - βλέπει μία παλλέτα επαναλαμβανόμενων "αντιδράσεων" που δεν οδηγούν πουθενά και σου λέει "που πάμε τελικά"; Οπωσδήποτε, υποδεικνύω ότι οι απόψεις μου είναι σωστές (αλλιώς δεν θα τις έγραφα) αλλά ο πεσιμισμός που εξέφρασε ο boukas είναι χειρότερος και από τις χειρότερες απόψεις.

 

Αρα, επειδή δεν καταλαβαίνω το συγκεκριμένο επιχείρημα, δεν είναι θέμα ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΜΛΚΚΕ κλπ αλλά είναι θέμα εφαρμογής της λάθος ιδεολογίας ή της λάθος εφηρμοσμένης ιδεολογίας;

 

Είναι θέμα εφαρμογής της λάθος ιδεολογίας. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να οργανώσει μία πολιτεία σωστά αυτό που λέμε "δημόσια διοίκηση". Απλά στην Ελλάδα, έχουμε επιλέξει και εφαρμόσει έναν από τους χειρότερους τροπους και γι' αυτό η δημόσια διοίκηση δε λειτουργεί. Η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων είναι μόνο ένα από τα θλιβερά χαρακτηριστικά του συστήματος που έχουμε επιλέξει - απλά είναι το πιο οφθαλμοφανές.

 

Θα με συγχωρέσετε αλλά η άποψή μου είναι ότι από τη στιγμή που η κυβέρνηση απαρτίζεται και εκφράζεται από ένα κόμμα, το ζήτημα είναι (τουλάχιστον) και κομματικό. Εάν η κυβέρνηση ήταν οικουμενική και απαρτιζόταν από την dream team των κομμάτων επί σειρά ετών και αποτύγχανε, εκεί το ζήτημα είναι πολιτικό.

 

Μα, δεν υπάρχει ενδοκοινοβουλευτικό κόμα που να διαφωνεί με τα άλλα για το πως πρέπει να είναι οργανωμένη η δημόσια διοίκηση. Από την άποψη αυτή, όχι μόνο έχουμε οικουμενική κυβέρνηση, αλλά έχουμε οικουμενική κυβέρνηση απόλυτης σύμπνοιας. Γι' αυτό άλλωστε, θα έχεις παρατηρήσει, ότι δεν αλλάζει τίποτε σε αυτό το θέμα, παρ' ότι περάσαμε από "δεξιές", σε "σοσιαλιστικές", σε "οικουμενικές", σε "νεο-φιλελεύθερες" κ.ο.κ. κυβερνήσεις. Οπότε το πρόβλημα είναι πολιτικό.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Μα, δεν υπάρχει ενδοκοινοβουλευτικό κόμα που να διαφωνεί με τα άλλα για το πως πρέπει να είναι οργανωμένη η δημόσια διοίκηση. Από την άποψη αυτή, όχι μόνο έχουμε οικουμενική κυβέρνηση, αλλά έχουμε οικουμενική κυβέρνηση απόλυτης σύμπνοιας. Γι' αυτό άλλωστε, θα έχεις παρατηρήσει, ότι δεν αλλάζει τίποτε σε αυτό το θέμα, παρ' ότι περάσαμε από "δεξιές", σε "σοσιαλιστικές", σε "οικουμενικές", σε "νεο-φιλελεύθερες" κ.ο.κ. κυβερνήσεις. Οπότε το πρόβλημα είναι πολιτικό.
+1. Και εξωκοινοβουλευτικά θα πρόσθετα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό άλλωστε, θα έχεις παρατηρήσει, ότι δεν αλλάζει τίποτε σε αυτό το θέμα, παρ' ότι περάσαμε από "δεξιές", σε "σοσιαλιστικές", σε "οικουμενικές", σε "νεο-φιλελεύθερες" κ.ο.κ. κυβερνήσεις. Οπότε το πρόβλημα είναι πολιτικό.

 

μόνο ΔΥΟ ειδών κυβερνήσεις έχουμε δοκιμάσει από 74 και μετά, δεξιές και κεντρώες

 

η νεοφιλελεύθερη είναι προφανώς δεξιά

 

και η - πολύ μικρής διάρκειας - οικουμενική βγήκε για να μην κάνει τίποτε ανατρεπτικό, και τα κατάφερε θαυμάσια

 

συνεπώς όχι, δεν έχουμε λόγο να πιστεύουμε πως όλα τα κόμματα στηρίζουν το ίδιο μοντέλο διοίκησης  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου