Προς το περιεχόμενο

ΩΡΛ για τραγουδιστές (ή κάποιος πιο εξειδικευμένος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αυτό της πρώτης μέρας είναι όντως φριχτό, αλλά είναι ταρίφα σε κάθε εγχείριση με ολική, δυστυχώς... και στη σκωληκοειδίτιδα το ίδιο έπαθα.... ΦΡΙΚΗ.

 

Πάντως σκέψου ότι εγώ κάθε βράδυ αναπνέω πρακτικά από το στόμα, οπότε ο λαιμός μου εδώ και κανα-ενάμιση χρόνο είναι θεόστεγνος, όπως το περιγράφεις. Θέλω να πιστεύω λοιπόν πως μετά την εγχείριση θα επιστρέψω στον παλιό εαυτό μου ;D καθώς μου έχουν πει ότι οι φωνητικές χορδές, αμυγδαλές κλπ είναι σε τέλεια κατάσταση! :)

 

Θα επικοινωνήσω οπωσδήποτε! Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως μη τυχόν σου πει κανείς, όπως μου είχαν πει εμένα, ότι "θα ξαναγεννηθείς σαν τραγουδιστής" ή ότι "θα γίνεις άλλος άνθρωπος".

Σίγουρα θα βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μύνημα, αλλά δεν θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε καμία περίπτωση.

Πάρε κι άλλες συστάσεις και εμπειρίες πριν το κάνεις.

Η γυναίκα μου που την έκανε αρκετά παλιότερα στο Ιπποκράτειο, είχε από τις χειρότερες εμπειρίες.

Έμεινε στο νοσοκομείο 2 βδομάδες, ταλαιπωρήθηκε απίστευτα και τελικά το πρόβλημα δε λύθηκε αφού η μύτη επανήλθε μετά από καιρό στην κατάσταση που ήταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο βδομάδες;; :o :o :o

 

Και ήθελα να σε ρωτήσω... πόσο έκατσες μέσα...; Και πόσο σου πήρε να επανέλθεις "γενικώς"; Τύπου να μπορείς να πας για μπάλα/γυμναστήριο/κολύμπι και να τραγουδάς κανονικά χωρίς να το "φοβάσαι" κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκατσα μόνο μια μέρα.

Τώρα το να συνέλθω μου πήρε εκτός από τις 10 πρώτες μέρες μέχρι να βγουν τα ταμπόν περίπου άλλες τόσες.

Περίπου δηλαδή στις 3 βδομάδες, οπότε έκοψα και τα περισσότερα ράμματα.

Αυτά βέβαια τα θυμάμαι κατά προσέγγιση αλλά δεν υπάρχει μεγάλη απόκλιση.

Βέβαια ακόμα και μετά από αυτό το διάστημα ένιωθα μια μικρή ανασφάλεια την οποία όμως θεωρώ λογική μετά από οποιαδήποτε επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά νομίζω πως θα είσαι ετοιμοπόλεμος αρκετά νωρίτερα.

Αρχές Δεκέμβρη λογικά θα κάνεις πρόβες για τα κάλαντα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει και εγω διαφραγμα περισυ...

η επεμβαση ειναι ευκολη υποθεση και ακουσα οτι τωρα εφαρμοζεται και μεθοδος με λεηζερ με την οποια δεν εχεις καθολου ενοχλησεις.

Σε μενα μου ειχαν πει για 2 εβδομαδες να μην συκωσω βαρη κλπ

το μονο που θα πρεπει να πας τακτικα (2-3 φορες) για αλλαγη γαζας και καθαρισμο

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

καλησπερα και απο εμενα αν και λιγο καθυστερημενα

 

ειμαι καθηγητης φωνητικης και εχω να προτεινω πολυ καλον ωρυλα (γυναικα) την οποια εχω τσεκαρει και εχω εμπιστοσυνη. Εχει και γνωσεις φωνητικης, αρκετα διαβασμενη θα μπορουσα να πω.

 

εχω επισης να προτεινω και φωνιατρο, ο οποιος θεωρειται απο τους καλυτερους στον χωρο. κουραρει μεγαλα ονοματα γι'αυτο οι τιμες ειναι λιγο τσιμπιμενες.

 

ομως επειδη και οι δυο προαναφερθεντες ειναι ιδιωτες, δεν θελω να τους κανω διαφημιση εδω μεσα. αν καποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα να του δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

 

Και κατι πολυ βασικο κλεινοντας, το να πειραζεις τα διαφορα μερη στο κορμι σου (κατα βαση στο προσωπο) εχει επιπτωσεις στη φωνη συνηθως, αλλαγη χροιας, εκτασης, κτλ.

Μονο αν το κρινετε εσεις απαραιτητο (σε βαθμο που να σας δυσκολευει τη ζωη, να σας περιοριζει τη φωνη) να κανετε μια επεμβαση. Ειδαλλως με λιγη προσπαθεια ολα ξεπερνιουνται........

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

  Αγαπητέ φίλε η επέμβαση σε ένα στραβό διάφραγμα είναι επέμβαση ρουτίνας και μία εκ των ευκολοτέρων.Αυτό που ανατομικά αποκαλούμε ρινικό διάφραγμα είναι ουσιαστικά ένας χόνδρος.Γίνεται λοιπόν μια τομούλα εσωτερικά της ρινός επί του βλεννογόνου και  αφαιρείται ο  χόνδρος ώστε να τεμαχισθεί στο χειρ. τραπέζι.Στη συνέχεια επανατοποθετείται ευθειασμένος και συρράπτεται το τραύμα.

  Συνήθως συνυπάρχει και πρόβλημα με υπερτροφικές κόγχες το οποίο λυνότανε κάποτε με κρυοπηξία αλλά τώρα πια με τα λέιζερ είναι πολύ καλύτερα τα αποτελέσματα.

  Σε ότι αφορά την παλινδρόμηση θα πρέπει να σε δεί γαστρεντερολόγος και ίσως χρειασθεί κάποα γαστροσκόπηση

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου