Προς το περιεχόμενο

ΩΡΛ για τραγουδιστές (ή κάποιος πιο εξειδικευμένος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωρέ Γιάμεθ, δε βάζεις και τα βόκαλς σε αυτό το board να ξέρουμε κ εμείς πού να ποστάρομεν;

 

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κανέναν πιο εξειδικευμένο ΩΡΛ για τραγουδιστές (Λαρυγγολόγο, Φωνίατρο ή ό,τι άλλο θέλετε ;D). Λόγω προβλήματος στα ρουθούνια και το διάφραγμα (της μύτης) καθώς και του συνδιασμού του με μια όμορφη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (τρελός συνδυασμός :() πρέπει να κάνω μια αντίστοιχη εγχείριση, θα ήθελα όμως πρώτα να μιλήσω με κάποιον πιο ειδικό από έναν απλό ΩΡΛ για το τι να κάνω. Αν ξέρετε κάτι... please pm. Γενικώς το βιάζομαι πολύ το θέμα επειδή εδώ και πάνω από ένα χρόνο έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ ;)

Μενέλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωριλα ειδικα για τραγουδιστες δν ξερω να σου πω την αληθεια και δν νομιζω οτι υπαρχει κιολας οπως το εννοεις... ;D

 

γενικα τα καλυτερα τμηματα ωρλ (πανεπιστημιακεσ κλινικεσ)τα χει το ιπποκρατειο και το αττικο, με προτιμηση στο ιπποκρατειο μιας και εχει καλο τμημα ενδοσκοπησεων,και λογω γοπ θα το χρειαστεις....παρε, κλεισε ραντεβου.....

τωρα αν βιαζεσαι(που αποσο ξερω δν εχουν και τρελες αναμονες αυτα τα τμηματα ετσι κιαλλιως,τεσπα), ολοι οι πανεπιστημιακοι εχουν και ιατρειο...και συγκεκριμενα ο καθηγητης  εκει κοντα στην μιχαλακοπουλου (δν κλεινεις ραντεβου, πας και περιμενεισ τη σειρα...) ;) ... για το αττικο δν ξερω καποιον δοκιμασμενο συγκεκριμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O menelaos ψάχνει για ΦΩΝΙΑΤΡΟ-Ω.Ρ.Λ.

 

Ανφορτουνάτελι δεν γνωρίζω κάποιον σοβαρό να προτείνω  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μν ψαρωνετε με τις χρυσες πλακετες εξω απο τα ιατρεια... δλδ αμα λεει "ωρλ" και οχι "ωρλ-φωνιατρος" δν ειναι καλος??? ασε που αφου θελει να προβει σε χειρουργικη επεμβαση καλυτερα να παει σε κλινικη και οχι σε ιδιωτη...

 

εγω καταλαβα οτι ψαχνει  ωρλ που να ειναι "ενεργος χειρουργικα" και να εχει και "προσβαση" σε καλη χειρουργικη μοναδα ωρλ-γιας. γιαυτο ειπα τον καθηγητη του ιπποκρατειου.φωνιατρος παντως ΔΕΝ ειναι :P ....

τεσπα, μν του μπαχαλευω το τοπικ...

περαστικα!

 

υ.γ. οτι λεω αποτελουν ΔΙΚΕΣ μου αποψεις, και η πιθανοτητα και ειναι και λαθος ΔΝ ειναι αμελητεα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι, ψάχνω κάποιον για τη διάγνωση, όχι για την εγχείριση. Αν όντως κάνω εγχείριση (99%) ξέρω πού θα την κάνω και με ποιον. :) Όμως υπάρχουν ειδικότητες γενικώς, αλλά δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα. Ένας λαρυγγολόγος πχ είναι εξειδικευμένος μόνο στα λαρυγγικά θέματα και δεν ασχολείται με τα... ΩΡ παρά μόνο με τα Λ. ;D Φυσικά και ένας οποιοσδήποτε ΩΡΛ μπορεί να είναι πάρα πολύ καλός, αλλά όπως δεν πας για όλα στον παθολόγο αλλά σε κάποιον πιο εξειδικευμένο, έτσι και εδώ ψάχνω αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός. :)

 

edit: για να κάνω μια σαφεστεροποίηση (;D ;D που θα'λεγε κ η παπαρήγα, κατά το "ριζοσπαστικοποίηση"), θέλω να ελέγξω πως τα πράγματα από λαρυγγικής πλευράς είναι όντως όλα ok, και φυσικά να ελέγξω πόσο μεγάλη ζημιά μου κάνει η ΓΟΠ. Οπότε και να πράξω αναλόγως (αφαίρεση στομάχου, συστάσεις σε λάρυγγα κλπ 8))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωρέ Γιάμεθ, δε βάζεις και τα βόκαλς σε αυτό το board να ξέρουμε κ εμείς πού να ποστάρομεν;

Εχεις δίκιο και σε άκουσα ωρε Μενέλαε!

Ελπίζω να μη ταλαιπωρηθείς με το πρόβλημα σου. Ξέρω κόσμο που έκανε εγχείριση στο διάφραγμα της μύτης και καποιοι σώθηκαν ενω άλλοι μόνο προσωρινά. Πάντως δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει ο συνδιασμος του με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (που πάσχω κι εγώ) αλλά ξέρω ότι με καταλληλη αγωγή (χάπια, διατροφή) αυτό τουλάχιστον λύνεται χωρίς μπερδέματα (όπως σε μένα μεχρι στιγμης).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωριλα ειδικα για τραγουδιστες δν ξερω να σου πω την αληθεια και δν νομιζω οτι υπαρχει κιολας οπως το εννοεις... ;D

 

γενικα τα καλυτερα τμηματα ωρλ (πανεπιστημιακεσ κλινικεσ)τα χει το ιπποκρατειο και το αττικο, με προτιμηση στο ιπποκρατειο μιας και εχει καλο τμημα ενδοσκοπησεων,και λογω γοπ θα το χρειαστεις....παρε, κλεισε ραντεβου.....

τωρα αν βιαζεσαι(που αποσο ξερω δν εχουν και τρελες αναμονες αυτα τα τμηματα ετσι κιαλλιως,τεσπα), ολοι οι πανεπιστημιακοι εχουν και ιατρειο...και συγκεκριμενα ο καθηγητης  εκει κοντα στην μιχαλακοπουλου (δν κλεινεις ραντεβου, πας και περιμενεισ τη σειρα...) ;) ... για το αττικο δν ξερω καποιον δοκιμασμενο συγκεκριμενα...

 

++ για Ιπποκράτειο και Αττικό, ουσιαστικά είναι οι ίδιοι που κάνουν εναλλάξ βάρδιες μια στο ενα μια στο άλλο.

 

++ για τη σημασία του μάχιμου χειρουργού ΩΡΛ. Η μόνη διαφορά που επισημαίνω είναι στη σημασία που έχει ο χειρουργός ΩΡΛ να ασχολείται με τις επιπτώσεις των επεμβάσεων στη φωνή όποιων τη χρησιμοποιούν για τραγούδι.

 

Αν δεν κάνω λάθος η ΓΟΠ είναι η διαφραγματοκοίλη; Απ'ότι έμαθα πρόσφατα λύνεται χειρουργικά πλεον και είναι σχετικά απλή επέμβαση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ΩΡΛ ειδικά για τραγουδιστές... Το πρόβλημά σου ειδικά αν τραγουδάς σε περιορίζει πολύ, αλλά είναι κάτι συνηθισμένο... Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το ρινικό μου διάφραγμα που είναι θεόστραβο ο δικός μου ΩΡΛ μου είπε ότι με μία σχετικά ανώδυνη επέμβαση το πρόβλημα λύνεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ, άρα προχώρα στην επέμβαση και... καλές αναπνοές!!!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πιστεύεις τι να σε πω...  :)

 

Την έκανες την επέμβαση και διαπίστωσες τα λεγόμενα του χειρουργού;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ΩΡΛ ειδικά για τραγουδιστές... Το πρόβλημά σου ειδικά αν τραγουδάς σε περιορίζει πολύ, αλλά είναι κάτι συνηθισμένο... Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το ρινικό μου διάφραγμα που είναι θεόστραβο ο δικός μου ΩΡΛ μου είπε ότι με μία σχετικά ανώδυνη επέμβαση το πρόβλημα λύνεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ, άρα προχώρα στην επέμβαση και... καλές αναπνοές!!!

Ελπιζω να υπαρχει νεος τροπος εγχειρησης για το διαφραγμα,

γιατι ο παλιος...εκανε και Ο.Υ.Κ.-αδες να κλαινε....

(Δεν το εχω κανει,το εχω δει ομως...)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου