Προς το περιεχόμενο

ΩΡΛ για τραγουδιστές (ή κάποιος πιο εξειδικευμένος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν ξέρεις/δεν σε πληροφορήσουν και σου βάλουν απλές γάζες μετά την εγχείρηση στη μύτη, η ώρα της εξαγωγής τους είναι από τις πλεον επώδυνες στιγμές και υπάρχει και σχετικός κίνδυνος να προκληθεί ζημιά μέσα στη μύτη.

 

Πλεον υπάρχει ενα υλικό σαν λειο σφουγγάρι που βάζουν μέσα. Βγαίνει με λίγη δυσκολία λόγω του ότι φουσκώνει μέσα στη μύτη αλλά μέχρι να καταλάβεις ότι πόνεσες έχει βγει.

 

Το σχετικόν παλούκι είναι η πρώτη βδομάδα που είναι παραγεμισμένη η μύτη σου με δαυτα είσαι συνεχώς υπο πίεση.

 

Η επέμβαση είναι αέρας μιας και σου κάνουν ολική νάρκωση. Όταν περάσει όμως αρχίζει το περίφημο throbbing εντός της κεφαλής...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πλεον υπάρχει ενα υλικό σαν λειο σφουγγάρι που βάζουν μέσα. Βγαίνει με λίγη δυσκολία λόγω του ότι φουσκώνει μέσα στη μύτη αλλά μέχρι να καταλάβεις ότι πόνεσες έχει βγει.

 

Το σχετικόν παλούκι είναι η πρώτη βδομάδα που είναι παραγεμισμένη η μύτη σου με δαυτα είσαι συνεχώς υπο πίεση.

Πρόκειται για εφιάλτη. Όσο έχεις τα "σφουγγάρια" στη μύτη σου μπορείς να αναπνεύσεις μόνο από το στόμα, ενώ η εξαγωγή τους μπορεί να σε ρίξει κάτω αναίσθητο από τον πόνο (αν και όντως διαρκεί πολύ λίγο). TROMOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πάτε καλά;;;; :( τέτοια λέτε να πάω από εγκεφαλικό πρωινιάτικα :(

 

 

 

......throbbing??

 

Όπως λέει και ο yann μη μασάς, αν είναι απαραίτητο να το κάνεις. Η διαφορά μετά είναι κοσμογόνικαλ.

 

throbbing: η περίεργη αίσθηση απ'το κυκλοφορικό σύστημα όταν εμποδίζεται κάπου η ροή λόγω υπερβολικής εσωτερικής πίεσης από κει που περνάνε τα αγγεία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το γνωρίσουμε και αυτό το throbbing λοιπόν, ενδιαφέρον ακούγεται ;D ;D

 

Μωρέ θα την κάνω, αλλά τώρα θα σκέφτομαι κάθε στιγμή τη στιγμή που θα μου βγάλουν τις γάζες ;D ;D Με βλέπω να λιποθυμάω πριν αρχίσει η διαδικασία 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πιστεύεις τι να σε πω...  :)

 

Την έκανες την επέμβαση και διαπίστωσες τα λεγόμενα του χειρουργού;

 

 

Tην έκανε κολλητός μου τραγουδιστής και εκτός από το ότι ο ίδιος λέει ότι η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα, ακούγεται και πολύ καλύτερα... Δεν έκατσε καθόλου μέσα στο νοσοκομείο είχε απλά μία γάζα στη μύτη την οποία έβγαλε σε τρεις μέρες και από κει και πέρα ήταν μια χαρά... Τώρα αν εσύ ξέρεις κάποιον που λέει ότι ειδικεύεται σε κάτι το οποίο πλέον είναι ρουτίνα μάλλον για μούφα πρόκειται...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δίκιο έχεις. Δεν τίθεται θέμα "ειδικού" για να κάνει μια τόσο συνηθισμένη εγχείριση. Αυτό που ήθελα ήταν κάποιος εξειδικευμένος λαρυγγολόγος για να δει αν υπάρχει κάποιο περαιτέρω πρόβλημα στον λάρυγγα. Ο ΩΡΛ βέβαια μου έχει πει όχι, αλλά στο εξωτερικό αντίστοιχοι πιο εξειδικευμένοι γιατροί έχουν πιο σύγχρονα μέσα για να το διαπιστώσουν αυτό, δηλαδή πιο μικρές κάμερες, κάμερες που μπαίνουν από τη μύτη ώστε να βλέπουν πχ πως καταπίνεις κλπ. Επίσης ήθελα κάποιον που να ασχολείται με τραγουδιστές για να μιλήσουμε για πιθανή αρνητική επίδραση που θα μπορούσε η εγχείριση να έχει στη φωνή μου. :)

 

Thanks για τη βοήθεια σε όλους σας πάντως, παιδιά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην έκανε κολλητός μου τραγουδιστής και εκτός από το ότι ο ίδιος λέει ότι η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα, ακούγεται και πολύ καλύτερα... Δεν έκατσε καθόλου μέσα στο νοσοκομείο είχε απλά μία γάζα στη μύτη την οποία έβγαλε σε τρεις μέρες και από κει και πέρα ήταν μια χαρά...

 

Μήπως τα μπερδεύεις και ο φίλος σου έκανε εγχείρηση για πολύποδα; Διάφραγμα με γαζούλα στη μυτούλα για τρεις μέρες και μετά κυριλέ απλά δεν υπάρχει.

 

Τώρα αν εσύ ξέρεις κάποιον που λέει ότι ειδικεύεται σε κάτι το οποίο πλέον είναι ρουτίνα μάλλον για μούφα πρόκειται...

 

Δεν έχεις καταλάβει τι λεω οπότε ασ'το.

 

edit: όπως είπεν ο menelaos

Επίσης ήθελα κάποιον που να ασχολείται με τραγουδιστές για να μιλήσουμε για πιθανή αρνητική επίδραση που θα μπορούσε η εγχείριση να έχει στη φωνή μου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία (εγχείρηση διαφράγματος σε ιδιωτική κλινική).

Πριν και κατά τη διάρκεια της επέμβασης δεν τρέχει τίποτα.

Το ίδιο βράδυ μετά την επέμβαση ήταν για μένα εφιαλτικό.

Πόναγε πολύ ο λαιμός μου από το σωληνάκι που μου είχαν βάλει κατά την επέμβαση, δεν μπορούσα να αναπνεύσω από τη μύτη, η μύτη έτρεχε όλο το βράδυ σάλτσα για μακαρόνια και άλλες τέτοιες ρομαντικές καταστάσεις.

Έμεινα με τα ταμπόν στη μύτη περίπου μια βδομάδα με 10 μέρες οι οποίες ήταν της ταλαιπωρίας. Αναπνοή μόνο από το στόμα με αποτέλεσμα να είναι ο λαιμός συνέχεια στεγνός, λούσιμο κομμένο κλπ αλλά γενικά υποφερτά.

Όταν πήγα να μου βγάλει τα ταμπόν ήταν η απόλυτη ανακούφιση.

Πρώτον γιατί ανέπνευσα σαν άνθρωπος (πολύ καλύτερα από πριν την επέμβαση) και δεύτερον γιατί ενώ περίμενα να πεθάνω από τον πόνο, βγήκαν απλά χωρίς να το καταλάβω.

 

Τώρα όσον αφορά τα αποτελέσματα στην αναπνοή και κατ' επέκταση στο τραγούδι, σίγουρα υπάρχει μεγάλη βελτίωση αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα. Η αναπνοή μου γίνεται χωρίς να βουλώνει εντελώς η μύτη και το βράδυ δεν αναπνέω πλέον από το στόμα. Το τραγούδι επίσης έχει γίνει πιο άνετο και πιο ξεκούραστο.

Αυτά βέβαια είναι οι προσωπικές μου εμπειρίες και σε καμία περίπτωση δεν είναι γενικός κανόνας.

 

Η γνώμη μου, μετά από όλα αυτά, είναι ότι την επέμβαση πρέπει να την κάνει μόνο άνθρωπο που αντιμετωπίζει πρόβλημα (όπως πιθανόν να είναι ο φίλτατος menelaos) και όχι απλά κάποιος που έχει λίγο στραβό διάφραγμα ή του είπαν ότι πρέπει επειγόντως να μπει χειρουργείο.

 

Αυτά από μένα.

Menelaos αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μέσω πμ.

Καλή τύχη σε όποια απόφαση κι αν πάρεις.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου