Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε μπάσσο με EMG


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, νέο θεματάκι απ'τον περίεργο μπασσίστα, και χρειάζομαι μερικές πληροφορίες.

 

Έχω ένα LTD 4άρι το οποίο έχει μαγνήτες EMG (35DC & CS), κι επειδή δεν τους πολυπάω (τους σιχαίνομαι  :-X) σκέφτηκα ν'αλλάξω μαγνήτες επιτέλους, μια και το μπάσσο πρώτον δεν πωλείται ( ;D) και πλέον δεν θέλω να το πουλήσω!

 

Το θέμα είναι πως το μπάσσο είναι routed συγκεκριμένα για EMG, και δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές -εκτός ίσως από τους hz, τους οποίους επίσης δεν πολυπάω- που να χωράνε άνετα χωρίς περαιτέρω routing, το οποίο και δεν θέλω να κάνω, γιατί το μπάσσο έχει και maple καπάκι και πιθανότατα θα υπάρξει πρόβλημα με ρωγμές/σκασίματα και λοιπά ωραία αν εμπλακεί dremel!

 

Οπότε, μετά από ψάξιμο, κατέληξα στους εξής μαγνήτες:

 

 

Σύμφωνα με τις διαστάσεις τους και οι δύο χωράνε στα cavities του μπάσσου μου (προφανώς θα χρειαστεί βέβαια να ανοιχτούν νέες τρύπες) και περισσεύει κιόλας χώρος, αυτό που με προβληματίζει όμως είναι κατά πόσον θα είναι ευθυγραμμισμένοι με τις χορδές, και αν όχι αν θα είναι πρόβλημα (πιθανώς). Το μπάσσο έχει το κλασσικό 19mm string spacing, οπότε υποθέτω πως δεν θα'ναι πρόβλημα, αλλά θέλω να σιγουρευτώ.

 

Υπόψην πως το μπάσσο ΔΕΝ έχει προενίσχυση και ούτε θέλω να βάλω, όπως επίσης δεν θέλω να βάλω άλλους active (π.χ. τους active του SD, που πιθανότατα είναι direct replacements για τους EMG.). Στους συγκεκριμένους μαγνήτες κατέληξα αφού τους έχω ακούσει (βέβαια σε εντελώς διαφορετικά μπάσσα) όπως κι επίσης καθαρά πειραματικά, μια και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θ'ακούγεται καλύτερα απ'τους EMG!

 

Οπότε, η ερώτηση: Γίνεται ή θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα που μέχρι τώρα δεν πρόσεξα?  ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις.  :)

 

Παραθέτω και μια φωτογραφία του μπάσσου σε περίπτωση που χρειαστεί!

 

 

 

 

 

Disclaimer: Μια χαρά είναι και οι EMG, απλά σίγουρα not my cup of tea.

Disclaimer no.2: Banana sensei, ήθελα να βάλω mudbucker αλλά θα πρέπει να το καννιβαλίσω και το λυπάμαι το καημένο!

1583467849_195small.thumb.jpg.568ed6732565fc4970b254bc7b26587b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως αυτούς τους έχεις απορρίψει ήδη;

 

http://www.seymourduncan.com/products/basslines/cutting-edge-1/ssb45_passive_p/

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep...  :-[

 

Θέλω κάτι εντελώς διαφορετικό, και μακρυά από soapbar λύσεις, εξ'ού και οι "περίεργες" επιλογές. Θα φαίνεται μάλλον κάπως περίεργα πάνω στο μπάσσο αλλά δεν με πολυενδιαφέρει αυτό αν δουλεύει και ακούγεται σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χ,...ακου τον Κωστα!

(Αν δε θες να μπλεξεις με σκαψιματα και εκπληξεις...) ;)

Οι συγκεκριμενοι basslines δημιουργηθηκαν για οσους εχουν active soapbars,

αλλα θα ηθελαν να ειχαν passive....(τους εχω και εγω!)

;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yann, πως ακούγονται; Από ότι είδα έχουν σχετικά low output, και ο μπάρμπα-seymour duncan προτείνει 250ρια ποτεσιόμετρα για αυτούς. Πρέπει να είναι κάπως πριμαριστοί, ε;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον DC να τον αφήσεις εκεί που είναι. Καθαρότητα στον bridge.

Τον CS να τον αφήσεις εκεί που είναι. Ζέστη με attack στο neck

 

Μας φταίει το γαιδούρι και χτυπάμε το σαμάρι.

 

Να βγάλω λέει τους EMG και να βάλω τον μαγνήτη χάμπουργκερ σα να βγήκε από telecaster και είναι όπως λέει το site "Recommended for blues, classic rock, garage, heavy rock, classic metal and nu-metal, νησιώτικα, σκυλάδικα, hatzigiannis"

 

Σαν το μπασάκι σου. Είναι κούκλα, είναι τρέλα, είναι μια γλυκιά κοπέλα, είπες τα καλύτερα λόγια στα ξένα φόρουμ και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις.... τσουκ, την έβαλες για πούλημα (και ακριβούτσικα if I may say so) αλλά τώρα μας φταίνε οι μαγνήτες.

Είναι πολύ ωραίο μπάσο μα δεν είναι precision. Τα precision είναι πολύ ωραία μα δεν είναι ltd. Θα έβαζες βρε συ στο precision soapbars;

 

Και κάθεσαι και ακούς τον τσαρουχοκέφαλο και τον μαραγκό που παίζει (μπουχαχα) ακόμα με Peavey.

Κάνε ότι θες. Οι μαγνήτες σου πάντως είναι μια χαρά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βρε Χ; Αστο.

Εξαιτίας μου;

Πλάκα έκανα.

 

Μιας και μιλάμε η παρέα για μαγνήτες και είδα στον ντιβι αυτά http://www.dv247.com/guitars/emg-emg-sepj-black--56147 σε εξευτελιστική τιμή (που είναι και μέσα στην ιδεολογία του γυφτολούλουδου μου) έχει κανείς ιδέα τι είναι, specs, πως ακούγονται;

 

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου