Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός Υπολογιστή


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες... Νιώθω λίγο αμήχανα όταν κάποιος στο φόρουμ αναφέρει τον εξοπλισμό του υπολογιστή του. Αποφάσισα λοιπόν να ρωτήσω. Είναι ο υπολογιστής μου πολύ αρχαίος για μουσική παραγωγή;

Έχω έναν Pentium 4 στα 1,5GHz με 768Mb μνήμη, και μια κάρτα ήχου EMU 0404. γράφω ακουστικά όργανα σε 2-3 audio tracks και 5-6 tracks midi VST instruments στο Nuendo ή στο Cubase. Δεν είχα ποτέ προβλήματα στον ήχο που να έχω τη δυνατότητα να πάρω είδηση.

Πιστέυετε πως πρέπει να αναβαθμίσω; Θα βελτιωθεί κάτι στον ήχο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope

&

Απλά αν αργότερα θελήσεις να προσθέσεις κι άλλα όργανα, κανάλια ηχογράφησης και περισσότερα plug ins, τότε θα χρειαστείς στάνταρ αναβάθμιση.. Η κάρτα σου είναι καλή οπότε δε θα χρειαστεί αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που ο υπολογιστής σε εξυπηρετεί σε αυτα που κάνεις, είσαι μια χαρά. Εαν αναβαθμίσεις δεν θα βελτιιώσεις το ήχο σου, διοτι θα συνεχίσεις να δουλευεις με την ίδια κάρτα και τα ίδια προγράματα. Έαν θέλεις να να κάνεις πιό πολύπλοκα πράγματα τότε ίσως χρειαστείς, αλλα και πάλι υπάρχουν λύσεις και με το μηχάνημα που έχεις.

Κατα την γνώμη μου, με βάση της απαιτήσεις σου, είσαι μια χαρά.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με λες παλικάρι, πόσα effects βάζεις Insert, όταν ηχογραφείς? ή δεν χρησιμοποιείς real time effects?

 

ΕΕ τουλάχιστον φτάσε την μνήμη στο 1 gb...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο equalizing, ίσως και κανένα reverb. Και όχι real time... Συνήθως ηχογραφώ το σήμα απευθείας με το εφέ του, Χρησιμοποιώ το BEHRINGER BASS V-AMP LX1B (προενίσχυση Μπάσου και ακουστικών οργάνων) για την ηλεκτροκλασσική κιθάρα και το μαντολίνο. Στα VSΤ instruments σπάνια χρησιμοποιώ εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου