Προς το περιεχόμενο

Από που ξεκινήσαμε


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι το πρωτο-πρωτο αλλα απο τα πρωτα...κατι ηχογραφησεις πανω απο backing tracks γραμμενες με το κινητο δε τις μετραω :P

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164463.0

 

P.S καθοτι δεν ειμαι και πολυ αρχαιος το κομματακι ειναι σχετικα προσφατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ακούω πολύ ενδιαφέροντα πράματα για ΠΡΩΤΕΣ δουλειές/ηχογραφίσεις/συνθέσεις.

 

audioKοstas έχω εντυπωσιαστεί από το επίπεδο, αλλά μετά σκέφτηκα ότι η μικρή διαφορά ηλικίας μας το δικαιολογεί...

 

Kwstas79 και SpyrosCh  ->  TRUE.

 

Και να περιμένεις να φτάσει το σημείο που έπρεπε να δώσεις το extra layer... ;D ;D

 

ε, αυτό "το κόλπο" έκανα κι εγώ στις πρώτες μου ηχογραφίσεις {πάνε καμιά δεκαριά χρόνια} μόνο που δεν το κάνα στο PC αλλά σε διπλό κασσετόφωνο hifi AIWA http://www.amazon.com/gp/product/images/B00000JH7D/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=172282&s=electronicsεπιπέδου σούπερμάρκετ, που όμως είχε τρελό overdub mode. Εγραφες απ τη μία κασσέτα στην άλλη και παράλληλα ότι περνούσε και απο το MIC. Επειδή μετά την τρίτη εγγραφή χανότανε η πρώτη, "παρα είναι βίνταζτ" αυτές οι ηχογραφίσεις για να ανεβάσω κατι τέτοιο.

 

Αντ αυτού θα ανεβάσω ένα από τα MIDI κομμάτια που έφτιαξα τότε παίζοντας οχι με κλαβιέ αλλά γράφοντας ΝΟΤΑ ΝΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ!

χρησιμοποιούσα το wincake έναν προγονο του Cakewalk, που δυστυχώς στην έκδοση που χρησιμοποιούσα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΓΟΜΑ!!! δλδ ότι αξία έγραφες έμενε, δεν μπορούσες να τη σβήσεις, παραμόνο να τη μετακινήσεις...

Έχει διάρκεια μόλις λίγα δευτερόλεπτα, αλλά φανταστείτε πόσο δύσκολο ήταν ακόμα κι αυτό...

 

 

Θα μου άρεσε μέσα απο αυτό το θέμα να ακούσω περισσότερες ιστορίες γύρω απ τις ηχογραφίσεις και τα κομμάτια και γι αυτό κι εγώ φλυαρώ πιο πάνω...

 

 

Miltos_-_01_-_Milnn.mp3

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μπόλικο υλικό από τις πρώτες μου προσωπικές μου δουλειές, με αποκορύφωμα 30-λεπτο ambient, αλλά δεν ανεβάζω γιατί θα με τρελλάνουν οι δισκογραφικές στα τηλέφωνα και δεν γουστάρω τη φάση.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες έχουν τον Κώστα απο πάνω να συμμετέχει σε νέο προτζεκτ του wilson σε υπέρ-των-δέων ψυχεδελικές-κοσμογονικές συνθέσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι τρομεροι αλλα θα κανω μια επισκοπηση των μουσικων που ακουσα και ακουμπουν περισσοτερο στο προσωπικο μου γουστο:

 

SpyrosCh 100% στο πνευμα του grunge, αν και η φωνη οταν πηγαινε ψηλα μου θυμιζε παλιο ελληνικο πανκ. Dude... you rocked!

 

blue φοβερος και τρομερος και... απλος, τα σαρωσε ολα κι εφυγε... Μπραβο ρε!

 

Πολυ ωραιος και ο funky_bassman. Μπραβο!

 

Οι... pc-κακηδες Στεφανος και marathon επισης εξαιρετικοι, τους ακουσα τοσες φορες και γουσταρα, ενω συνηθως ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τα backing tracks (και τα χειροποιητα).

 

Hands up και για το... κολλητικο περασμa του Wr!

 

bluezlick... no comment! Τα λεγαμε και στο θεμα για το krautrock... και το cosmic pill... και τωρα αυτο... Εισαι ΕΠΙΣΗΜΩΣ ψυχεδελοκαμμενος (και πολυ μα πολυ ταλαντουχος και... εθιστικος!!!)

 

O audiokostas τροφιμος της stax... και το συγκροτημα ΠΕΤΑΕΙ!!!

φανταζομαι πως θα παιζεις τωρα... Μπραβο σας!

 

Και μονο που μιλησες Νεστορα για post-punk... Δεν νομιζω οτι ηταν καν απαραιτητο να ακουσω το κομματι ωστε ΑΜΕΣΩΣ να ενταχθει στα ακουσματα μου. ;)

 

Τελος ο kwstas79 ηταν πολυ πιο... "soft" απο οτι τον περιμενα. Βασικα υπεθετα οτι τωρα  παιζει ετσι, οχι οταν ξεκινουσε.

 

 

 

Και αυτό το κόλλημα με τις μπανάνες πώς προέκυψε?

 

Μιας και σταθερο μοτιβο στα αβαταρ του ειναι η μπανανα, εχω κανει την υποθεση οτι ο k79 ειναι η μπανανα, με διαφορετικο φοντο φυσικα καθε φορα.

 

"Και εδω παιδια που λετε ειμαι διακοπες στην Τσεχια, εδω πέρσι στην Βουδαπεστη, εδω στην Πολωνια κλπ"

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταπληκτικο θεμα με πολλες ομορφες στιγμες. xD

 

Οριστε και τις δικες μου πρωτες ηχογραφησεις.

 

Το πρωτο φτιαγμενο με το fruity loops ειναι ενα synthbass riffaki. Sorry για την ενταση που ειναι πολυ χαμηλα. Το δευτερο ειναι η μπασογραμμη (παιγμενη με κιθαρα :P) του surfing with the alien με αρμονικες απο πανω.

mixo_bass.mp3

harm.wav

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μην το αφήσεις.

Κι αν θες, το ποτίζεις και με την τρέλλα του δευτέρου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Αυτό το θέμα λοιπόν θυμήθηκα να το ξεθάψω χάρη στο κείμενο που έγραψε εδώ ο freerock,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178420.msg465614#msg465614

 

Είχα επιλέξει να μην ανεβάσω τίποτε μιας και δεν έχω και κάτι να επιδείξω τώρα, οπότε ποιος νοιάζεται πόσο σάπια έπαιζα πριν 5 χρόνια, εφ όσον σάπια παίζω κ τώρα ;D

 

Απ την άλλη εδώ και καιρό το μυαλό μου γυρνάει στις πρώτες πρόβες, μπάντες και τις θυμάμαι και γελάω (ευτυχώς γιατί τότε γκρίνιαζα ατελείωτα για τα πάντα ;D)

 

True λοιπόν στις μεταλικές μου ρίζες, ανεβάζω μια διασκευή από μια αγαπημένη μου μπάντα, κατεστραμένη και διαλυμένη από το τότε γκρουπάκι που παίζαμε (ανώνυμο το γκρουπ, δυστυχώς το ταξίδι του στην ιστορία έληξε άδοξα ;D )

 

Το μπάσο που παίζω για να χαρεί κ ο οντιοκώστας είναι ένα ESP B-50 Ltd (PJ μαγνήτες) Τον ενισχυτή τον έφτιαξε ένας φίλος μου γιατί εγώ έπρεπε να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ volume και gain ;D

 

Σημειωτέον, τα μέλη της μπάντας δεν είναι 15 χρονών. 25 είναι τρομάρα τους :P

legend_2005.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου