Προς το περιεχόμενο

Κατηγορίες μεταλλάδων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι..απλά επειδή κ εγώ μεταλάς είμαι ..πάνω από 20 χρόνια...παρατηρω ότι λείπουν πολλές κατηγορίες με βασικότερη αυτή του masturbation metal (βλ.accept,brocas helm etc)... 8)

 

Τσιγκλάς κι εσύ, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι εννοείς τσιγλάω ?

 

βασικά η φάση μου φαίνεται τελείως αστεία....απλά ο συντάκτης του αρθρου εχεί αφήσει έξω άπειρεσ κατηγορίες μεταλλάδων...

για μένα πχ η καλύτερη είναι αυτή του έλληνα μεταλλά 85-90....χαχαχαχα οποιός θυμάται καταλαβαίνει....χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτω τα χέρια από το Σάββα...εντάξει η φωτο είναι πρόσφατη δε μετράει...

οκ...απλά δε μπορώ να στείλω φώτο από κόσμο της τότε εποχής γιατί για μένα κάτι τέτοιο δε λέει....αλλά εντάξει τώρα θυμήθηκα λαιβς στο τσοντάδικο το μαξίμ,τους βαάλ,τους θάνατος....χαχχαχαχαχαχα.....αλλά οκ είναι μ@λ@κι@ για μένα να βάζουμε φώτος τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οσα διάβασα, δεν καταλαβαίνω γιατί το metal πρέπει να είναι ντε και καλά στο περιθώριο. Και γιατί, για κάποιους "μεταλλάδες", είναι κακό όταν δεν είναι στο περιθώριο.

 

Relayer, οι Korn γιατί δεν είναι metal?

 

Και ξαναρωτώ, τι είναι metal (εκτός από αγάπη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οσα διάβασα, δεν καταλαβαίνω γιατί το metal πρέπει να είναι ντε και καλά στο περιθώριο. Και γιατί, για κάποιους "μεταλλάδες", είναι κακό όταν δεν είναι στο περιθώριο.

 

Relayer, οι Korn γιατί δεν είναι metal?

 

Και ξαναρωτώ, τι είναι metal (εκτός από αγάπη)?

 

 

Το metal δεν ήταν ποτέ στο περιθώριο πάντα ήταν μουσική με πολυπληθές κοινό (από περιθωριακούς μέχρι... πρωθυπουργούς!). Η mainstream συντηρητική κοινωνία των Η.Π.Α. προσπάθησε επανειλλημένως να περιθωριοποιήσει το metal (με οργανώσεις τύπου prmc) διότι την ενοχλούσε η ενάντια στο σύστημα νοοτροπία της πλειοψηφίας των μουσικών και οπαδών του metal...

 

Οι korn ανήκουν σε αυτό που κάποιοι ονομάζουν "nu metal" που για μένα δεν είναι metal αλλά klain main μουσική, έλειπε λοιπόν από την προηγούμενη απάντηση το "για μένα"...

 

Πολύ απλοϊκά Μetal = πιο "βαρύ (heavy)" rock με "μεταλλικό (metal)" ήχο κυρίως στις κιθάρες λόγω distortion... Επειδή όμως η απάντηση δε μπορεί να σταματήσει εκεί μπες στον κόπο νε δεις το ντοκυμαντέρ που σου είπα στην προηγούμενη μου απάντηση διότι βλέπω ότι επιμένεις (και άρα θέλεις) να μάθεις...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα και μαζεμένα λογάκια:

 

1) Το blog είναι χιουμοριστικό. Μπορεί να μη μας/σας αρέσει το ύφος του χιούμορ που χρησιμοποιείται αλλά ο σκοπός είναι ξεκάθαρος και δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας νοήμων άνθρωπος δεν μπορεί να το αντιληφθεί.

 

2) Η παράθεση του link εδώ έγινε για λόγους χαβαλέ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Δεν έχω τίποτα εναντίον του metal, έχω μπόλικα ακούσματα από τα διάφορα metal genres και πολλούς φίλους ορκισμένους μεταλλάδες. Γραφικούς και μη.

 

3) Προφανώς κάποιοι πειράχτηκαν από το post μου, όσο κι αν ανεπιτυχώς χτυπιούνται για το αντίθετο. Θα ήθελα λοιπόν να σημειώσω ότι το επίμαχο "μεγάλες αλήθειες" ήταν αστείο, ειρωνικό, όπως θέλετε πέστε το. Αυτό δείχνει και το emoticon δίπλα ή εκεί στόχευε τουλάχιστον.

 

Το μόνο για το οποίο λυπάμαι είναι ότι κυκλοφορεί πολλή σοβαροφάνεια γύρω μας και μας κάνει να προτάσσουμε τα οπαδικά μας κατάλοιπα σε κάθε ευκαιρία. Κρίμα ρε παιδιά, πραγματικά κρίμα... :(

 

 

Δυστυχώς κάποιοι πειράχτηκαν περισσότερο ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ για το θέμα σου φίλε alchemist, εκτός εάν θεωρείς ότι το χιούμορ είναι υπεράνω κριτικής και πρέπει να γελάμε όλοι υποχρεωτικά για να μη χαρακτηριστούμε σοβαροφανείς... Εγώ από την πρώτη μου απάντηση ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ ΩΣ ΧΙΟΥΜΟΡ αλλά είπα ότι δεν τρελάθηκα στο γέλιο ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ... Αν αυτό εσύ και οι υπόλοιποι που ξεσκίστηκαν να αποδείξουν ότι πειράχτηκα, το θεωρείτε σοβαροφάνεια και οπαδικό κατάλοιπο φοβάμαι ότι πειραχτήκατε περισσότερο από όσο νομίζετε ότι πειράχτηκα εγώ...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε relayer, έχω διαβάσει το "θρεντ" 2 φορές (είναι και μεγάλο το ρημάδι) και δεν μπορώ να καταλάβω προς τί το κόλλημά σου με το blog του όποιου "κυρίου" και κατά δεύτερον με τους συμφορουμίτες.

Ο "κύριος" που έγραψε το blog, μπορεί να είναι είτε εντελός ανίδεος, είτε ημιμαθής, είτε σκυλάς ή σκέτο... μ@λ@κ@ς.

Αν σε έθιξε προσωπικά να πας να τον βρείς και να λύσετε τις διαφορές σας, επι προσωπικού επιπέδου.

Η εδώ αντίδρασή σου, όχι μόνο δεν μου κάνει για κλασσικό metal-fun, ούτε καν φιλόμουσου. Η πλάγια στήριξη σου πάνω στο θέμα, μου κάνει περισσότερο για κατηχιστή και ένα πράγμα που το 90% του Νοιζ δεν θέλει εδώ μέσα, έιναι να γίνετε κατήχηση στο είδος που ο κάθε ένας ακούει.

Το Metal είναι απ'όλα και μαγκιά του!

Είναι κλασσικό, power, progressive, thrash, death, doom, boom και νεκρομπούρμπουρουμ και ότι άλλο θέλει.

Ο καθενας χαρακτηρίζει αυτό που ακούει και αυτό που του αρέσει όπως το θέλει να είναι αυτό και αν έχει το γνώθη σ'αυτό δεν τον αγγίζουν τέτοιου είδους σχόλια.

Τα να αντιδράσουμε όλοι εδώ μέσα και να αρχίσουμε να τον κράζουμε και να κραζόμαστε γι'αυτό το θέμα δεν κάνει τίποτε άλλο, απο το να μας φέρνει στο ίδιο επίπεδο με αυτόν.

 

Η όποια κριτική γίνετε απο τύπους όπως ο εν λόγο blogογράφος μόνο για γέλια μπορεί να είναι και τίποτε άλλο. Και αυτός είναι και ο λόγος που μεταφέρθηκε το link του εδώ. ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

 

Και τέλος η αντίδραση κάποιου στα γραφόμενά του, μόνο ένα πράγμα μπορεί να δείξει:

Οτι έιναι μέρος αυτών που γράφτηκαν.

 

Αυτά κύριοι, καλό σας μεσημέρι.

 

 

Με λένε William και μόλις τελείωσα ;D ;D ;D

 

Για να εξηγούμαστε : Και εγώ γέλασα με το blog απλά δεν τρελάθηκα στο γέλιο... Και με τον τύπο που έγραψε το blog δεν έχω τίποτε διότι είναι δικαίωμά του να γράφει ότι θέλει...

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το δικό σου κόλλημα (και των υπόλοιπων που μου απάντησαν) με το γεγονός ότι σε κάποιον δεν αρέσει κάτι που αρέσει σε κάποιον άλλο καθώς με το να λέει κάποιος τη γνώμη του και μάλιστα τεκμηριωμένα... Αν αυτό το θεωρείς "πλάγια στήριξη και κατήχηση" τότε πρέπει να πας πίσω στα θρανία του δημοτικού φίλε William...

 

Το θέμα άνοιξε (όπως οποιπδήποτε άλλο θέμα) για να πάρει απαντήσεις ασχέτως συμφωνίας ή διαφωνίας ή μήπως όχι?

Τέλος το να μας αγγίζει ή να μη μας αγγίζει κάτι καθώς και το να αντιδρούμε ή να μην αντιδρούμε είναι επιλογή του καθενός και τις αμπελοφιλοσοφίες σου περί γνώθι σ' αυτόν και υπεράνω συμπεριφοράς κράτα τες για το δικό σου επίπεδο...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κάποιοι πειράχτηκαν περισσότερο ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ για το θέμα σου φίλε alchemist, εκτός εάν θεωρείς ότι το χιούμορ είναι υπεράνω κριτικής και πρέπει να γελάμε όλοι υποχρεωτικά για να μη χαρακτηριστούμε σοβαροφανείς...

Δεν είναι καν θέμα διαφορετικής γνώμης. και σου αναλύω το αρχικό σου θέμα μπας και ηρεμήσεις...

 

Εγώ από την πρώτη μου απάντηση ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ ΩΣ ΧΙΟΥΜΟΡ αλλά είπα ότι δεν τρελάθηκα στο γέλιο ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ... Αν αυτό εσύ και οι υπόλοιποι που ξεσκίστηκαν να αποδείξουν ότι πειράχτηκα, το θεωρείτε σοβαροφάνεια και οπαδικό κατάλοιπο φοβάμαι ότι πειραχτήκατε περισσότερο από όσο νομίζετε ότι πειράχτηκα εγώ...

ΜΑ εδώ είναι το πρόβλημα. Δε χρειάζεται να εξηγηθείς. Δε γέλασες επειδή σε προσέβαλε και έθιξε την τεράστια μεταλική κουλτούρα. Και εμείς οι χαζοί να γελάμε. Απαράδεκτο.

 

Από αυτό και μόνο το κείμενο φαίνεται ότι είχες ανάγκη να διευκρινίσεις την τυχόν ημιμάθειά των υπολοίπων όσον αφορά το μέταλ. Δεν είναι κακό που θες να το υποστηρίξεις το μεταλ. Δικαίωμά σου. Απλά το κειμενο ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ. ΗΤΑΝ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΟ. Άντεξε αυτή την κουβέντα και η ζωή θα γίνει πιο εύκολη.

Και εξηγώ...

 

Εννοείται ότι καμία παρεξήγηση δεν παίζει ακόμα κι αν προσωπικά λατρεύω το metal σε πολλές από τις "κατηγορίες" του...

Καμία παρεξήγηση, αντίστοιχο με το εντελώς ξενέρωτο φιλικά που βάζουν ολοι όταν πειραχτούν με μια κουβέντα που είπε κάποιος. Μας υπενθυμίζεις ότι λατρεύεις το metal λέγοντας ότι δεν παρεξηγήθηκες ακόμα και αν το λατρεύεις. Εννοείς δηλαδή ότι το άρθρο θα μπορούσε να είναι προσβλητικό σε κάποιον που λατρεύει το μέταλ.

Αναφέρεσαι σε κατηγορίες, εννοείς αυτές τις απλές που ξέρουμε και οι ημιμαθείς πχ, heavy, power, thrash, black, death κοκ; Ή στις κατηγορίες παπάπουερ, τουλοξεκλέρι (άψογη λέξη γαμώτο χαχαχαχα);

 

ΟΚ, το κειμενάκι ψιλοαστείο είναι, αλλά δεν έκανα και το τρελό γέλιο αφού το περισσότερο μέρος του βρίθει ημιμάθειας...

 

Δε γέλασες επειδή το κείμενο βρίθει ημιμάθιας. Οπότε και έκρινες πως έπρεπε να μάθουμε όλοι τις ανακρίβειες για να σιγουρευτούμε αν είναι αστείο τελικά.

 

Τώρα, οι περισσότεροι μεταλλάδες που ξέρω εγώ, έχουν πάθος με τη μουσική, ψάχνονται πολύ και έχουν πάρα πολλές μουσικές γνώσεις...

Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό που ακόμα ψηφίζει maiden ως την καλύτερη μπάντα του κόσμου. Κ εμένα μ αρέσουν. Υπερβολή δεν είναι όμως;

Υπάρχουν αυτοί που θεωρούν οτιδήποτε πάνω από 3λεπτο κομμάτι μαλακιά, οτιδήποτε έχει ακουστική εισαγωγή μαλακία και δεν είναι και λίγοι...

Άλλοι ακούν progressive και fusion. Μανιωδώς. Δε φταίνε τα παιδιά. Έτσι μάθανε. Αυτους πρέπει να τους πάρουμε και στα σοβαρά;

 

Ακόμη η κατά καιρούς θεώρηση που βλέπω στο noiz, ότι το metal και οι διάφορες εκφάνσεις του είναι στείρα και επαναλαμβανόμενη μουσική που δεν έχει να δώσει τίποτα και έχει μόνο κάφρους φίλους, προδίδει περιορισμένες γνώσεις, αν όχι πλήρη άγνοια όσον αφορά το βάθος και την ποικιλία του είδους...

Δεν το λένε μόνο στο νοιζ. Εδώ οι Queensryche (ποιοί; ΝΑΙ οι Queensryche) έβγαλαν Operation Mindcrime 2. Πως λέμε Rocky 2. Τι άλλο να πούμε;

 

Συμπερασματικά ως χιούμορ δεκτό αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τίποτε το ιδιαίτερο, ως κάτι περισσότερο καλύτερα να μιλήσουμε για korg vs roland & για fender vs gibson...

Κοινώς εσένα δε σ' άρεσε, δε σου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο, παρ' όλα αυτά έκατσες να το συζητήσεις τόσο. Γιατί έτσι;

 

Και ξαναρωτώ, τι είναι metal (εκτός από αγάπη)?

 

Απάντηση α: Όταν ξεκολλήσετε με τις ταμπέλες στη μουσική για να δίνουν νόημα στην ύπαρξη σας και στον ορισμό των γουστων σας και αρχίσετε απλά να ακούτε για εσάς και μόνο εσάς, θα δείτε και θα ακούσετε πράγματα που ποτέ δεν περιμένατε.

 

Απάντηση β: Μέταλ είναι οι maiden, priest, metallica, black sabbath και manowar. (και όχι όλοι οι δίσκοι ε;)

 

Το θέμα άνοιξε (όπως οποιπδήποτε άλλο θέμα) για να πάρει απαντήσεις ασχέτως συμφωνίας ή διαφωνίας ή μήπως όχι?

 

 

Όχι το θέμα άνοιξε για να γελάσουμε. Με τι διαφωνείς δηλαδή στο όλο άρθρο;

Με τις μεγάλες αλήθειες που είπε ένας τύπος στο internet (βλ. Alchemist)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην Evilnye.

 

Μακάρι πάντως να μην είχα γράψει ποτέ για την πιτάνα τη "μεγάλη αλήθεια" αν ήταν να είχαμε γλυτώσει όλη τη μανούρα... :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου