Προς το περιεχόμενο

Low Latency Κάρτα ήχου


Borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι. Πήρα ένα midi keyboard από την m-audio και λόγω του ότι παίζω με την onboard έχω ένα θεματάκι με το latency. Έχετε κατά νου καμμιά low latency κάρτα ήχου και οικονομική? Δεν θέλω να κάνω τπτ τρελό. Απλά να μήν έχω αυτό το latency. Οπότε δεν ψάχνω και κάτι τρελό.

 

Ευχαριτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε φτηνό μοντέλο πάρεις θα κάνει καλύτερη δουλειά από την onboard κάρτα σου..Ενδεικτικά μπορω να σου πώ τις εξής:

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_fast_track_usb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux1.htm

 

αλλά και άλλα αντίστοιχων τιμών μοντέλα..

 

 

Πριν αγοράσεις όμως θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις εδώ:

 

www.asio4all.com 

 

για ASIO drivers ακόμα και για την onboard κάρτα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλότερο latency τόχουν οι κάρτες PCI

 

Μην πάρεις USB και κυρίως Firewire γιατί είναι πιο αργές

Καλή και φτηνή λύση είναι η M-Audio Studiophile 2496 γύρω στα 80 ευρώ

Αν θες καλλύτερους convertors  υπάρχει η M-Audio Studiophile 192 που κοστίζει

τα διπλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλότερο latency τόχουν οι κάρτες PCI

 

Μην πάρεις USB και κυρίως Firewire γιατί είναι πιο αργές

Καλή και φτηνή λύση είναι η M-Audio Studiophile 2496 γύρω στα 80 ευρώ

Αν θες καλλύτερους convertors  υπάρχει η M-Audio Studiophile 192 που κοστίζει

τα διπλά λεφτά.

Εντελώς ενημερωτικά, μερικές από τις απολύτως κορυφαίες κάρτες ήχου, με δυνατότητα ταυτόχρονης εγγραφής πολλαπλών καναλιών ήχου, είναι firewire. Υπάρχουν μάλιστα και 8-κάναλες USB κάρτες που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα ταχύτητας.

 

Εκτός αυτών, ο δίαυλος επικοινωνίας επηρεάζει ελάχιστα το latency όταν μιλάμε για μια απλή εγγραφή 1-2 καναλιών. Πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι καλογραμμένοι drivers παρά το αν η κάρτα είναι USB, PCI ή οτιδήποτε άλλο.

 

Καλύτερα να γνωρίζουμε ή έστω να ψάξουμε κάτι πριν ποστάρουμε. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλότερο latency τόχουν οι κάρτες PCI

 

Μην πάρεις USB και κυρίως Firewire γιατί είναι πιο αργές

Καλή και φτηνή λύση είναι η M-Audio Studiophile 2496 γύρω στα 80 ευρώ

Αν θες καλλύτερους convertors  υπάρχει η M-Audio Studiophile 192 που κοστίζει

τα διπλά λεφτά.

 

Sorry αλλά για να μην παραπληροφορούμε το usb ειναι τυπικα ποιο γρηγορο αλλά όχι στην πράξη. Αυτό γίνεται λόγο της αρχιτεκτονικής που εχει το firewire η οποία σηκώνει πολύ πιο εύκολα πολυκάναλη ηχογράφηση χωρίς dropouts.

 

ΕΝΤΙΤ: χαχα, alchemist μαζί γράψαμε..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πρώτον ο άνθρωπος αναζητά μιά οικονομική λύση, "τίποτα τρελό" όπως γράφει

και η φτηνότερη λύση ειναι PCI κάρτα.Αρα το "μερικές από τις απολύτως κορυφαίες κάρτες ήχου, με δυνατότητα ταυτόχρονης εγγραφής πολλαπλών καναλιών ήχου, είναι firewire" που λέει ο Alchemist, μου ακούγεται λίγο εκτός θέματος, φιλικά πάντα...

 

Κατά δεύτερον, μιλώ εξ ιδίας πείρας μιάς και, η Fast track ultra που πήρα πρόσφάτως

δίνει 8 και κάτι ψιλά ms latency,δηλ. 2 ms παραπάνω απο την Studiophile 2496

που είχα παλιότερα, το βλέπω στο  Audiobay του Cubase.

Mήπως αγαπητοί  Alchemist και tugito  μπορείτε να μου εξηγήσετε τι τρέχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά δεύτερον, μιλώ εξ ιδίας πείρας μιάς και, η Fast track ultra που πήρα πρόσφάτως

δίνει 8 και κάτι ψιλά ms latency,δηλ. 2 ms παραπάνω απο την Studiophile 2496

που είχα παλιότερα, το βλέπω στο  Audiobay του Cubase.

Mήπως αγαπητοί  Alchemist και tugito  μπορείτε να μου εξηγήσετε τι τρέχει ?

 

To latency που περισσότερο έχει να κάνει με τους καλογραμμένους drivers και όχι με το firewire/usb ειναι σχετικο και το ρυθμίζεις εσύ από το ειδικό μενου της καρτας, το βρισκεις και μεσω cubase.

Εμένα πχ. η motu φτάνει 2ms. Αν ρυθμίσω τα samples φτάνει και 10ms και παραπάνω. Δεν εχει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως αγαπητοί  Alchemist και tugito  μπορείτε να μου εξηγήσετε τι τρέχει ?

Αυτό που τρέχει φίλε μου είναι ότι δεν τα λες σωστά. Και δες γιατί:

 

1) Στο πρώτο σου post είπες στον φίλο να μην πάρει κάρτα USB ή Firewire γιατί είναι πιο αργές. Στο δεύτερο είπες ότι πρότεινες τις PCI γιατί είναι φτηνότερες. Τελικά ξέρεις γιατί υποστηρίζεις τις PCI ή όχι;

 

2) Εκτός από τις κορυφαίες κάρτες που ανέφερα, υπάρχουν αξιοπρεπέστατες κάρτες USB και firewire που κοστίζουν 70-80 ευρώ. Καμιά δεκαριά ευρώ παραπάνω από μια PCI κάρτα. Καθόλου τρελές επιλογές λοιπόν για κάποιον που τώρα ξεκινάει.

 

3) Η διαφορά των 2 ms στο Audiobay σε έκανε να καταλάβεις ότι ο ένας δίαυλος είναι πιο αργός από τον άλλο; Πέραν του ότι μιλάμε για διαφορές που δεν μπορεί καν να ακούσει το ανθρώπινο αυτί (οτιδήποτε από 10 ms και κάτω δεν ακούγεται), ο Tugito πιάνει ακόμα χαμηλότερο latency με τη firewire κάρτα του, το ίδιο και εγώ (6 ms με μια κάρτα firewire που μπορείς να αγοράσεις με 100 ευρώ). Τι σημαίνει αυτό λοιπόν;

 

4) Η ταχύτητα ενός διαύλου μετριέται με όρους όπως transfer rate, data capacity, data throughput και λοιπά. Τα ms είναι για να μετράμε το LATENCY, το οποίο ξαναλέω

ότι ελάχιστα μεταβάλλεται από τον δίαυλο της κάρτας.

 

Φίλε borror, αυτό που ψάχνεις είναι μια κάρτα που να έχει ASIO drivers. Πλέον όλες οι κάρτες ήχου που προορίζονται για δημιουργία μουσικής έχουν τέτοιους, οπότε πάρε όποια τραβάει η ψυχή σου. USB, PCI, δεν έχει καμία πρακτική σημασία, μια χαρά δουλειά θα κάνεις ό,τι κι αν πάρεις.

Καλό θα ήταν μόνο να πάρεις κάτι με δοκιμασμένους και αξιόπιστους drivers για να μην έχεις προβλήματα σταθερότητας. Μια φτηνή M-Audio ή EMU ας πούμε. Όλα τα άλλα στη δική σου περίπτωση είναι για να 'χουμε να λέμε. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη για την παρέμβαση ρε παιδιά, αλλά εγώ υποστηρίζω hardware recording. Πειράζει;

Όχι τίποτα, απλά συν όλων των άλλων (προβλημάτων), για να μην έχω εξάρτηση από  drivers, dlls και τον Mr. Bill.... you know...

Με άλλα λόγια τα midi στο PC και τα audio στο hard disk recorder, συγχρονισμένα τα δυό τους με midi. Ειδικά τώρα που οι νέοι ψηφιακοί εγγραφείς χρησιμοποιούν SSD (non moving parts) και είναι και φθηνοί. Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο παρακαλώ.

Επειδή την έχουμε πατήσει στο παρελθόν.

Συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση.

Συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα καρτα ηχου ειναι η ESI - MAYA 44 USB. Οταν ηταν να παρω καρτα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα : usb ή firewire.Τελικα πηρα την audio kontrol 1 και ειναι μια χαρα , αν και ειναι με usb συνδεσμολογια. Δεν εχω κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου