Προς το περιεχόμενο

KORG M50 PCG load?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,

πρόσφατα απέκτησα το Korg M50, ξέρει κανείς αν μπορείς να φορτώσεις pcg από σειρά Triton ή από pa...?

 

καλό χειμώνα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά…

Αν δεν παίρνει και pcg φτιάχνεις μόνος σου φίλος….

Τελικά  το συμπέρασμα είναι ότι καμία φορά παίρνουμε όργανα  χωρίς να ξέρουμε τι παίρνουμε και για πιο λόγο…….

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα όργανα της Korg φορτώνουν αρχεία με επέκταση .pcg από Trinity μέχρι και Μ3.

 

Απλά δεν μπορείς να φορτώσεις .pcg αρχεία από διάφορα όργανα της Korg γιατί το κάθε όργανο έχει διαφορετικά εργοστασιακά δείγματα στη Rom μνήμη του.

 

Άρα μάλλον η έκφραση το Μ3 δε φορτώνει .pcg είναι λίγο αποτυχημένη.

 

Φορτώνει άλλα μόνο από Μ3, όχι αυτά του Triton ή του Trinity!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Απλά δεν μπορείς να φορτώσεις .pcg αρχεία από διάφορα όργανα της Korg γιατί το κάθε όργανο έχει διαφορετικά εργοστασιακά δείγματα στη Rom μνήμη του.

 

Αν και δεν έχω ασχοληθεί σ'αυτό το θέμα με την Korg, να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

Δηλαδή, το M3 δεν μπορεί να φορτώσει αρχείο .pcg του M50 και αντίστροφα ?

Απ'ότι βλέπω, πρέπει να έχουν τα ίδια δείγματα. Άρα θα πρέπει να γίνεται.

Κάνω λάθος ?

 

Επίσης, είναι δυνατόν το M3 (τελευταίο μοντέλο) να μην συμπεριλαμβάνει τα δείγματα (αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα) των προηγούμενων μοντέλων όπως για παράδειγμα Trinity ή/καί Triton ?

Δεν μπορεί να είναι τόσο μακριά μεταξύ τους. Ειδικά όταν πρόκειται για όργανα αντικαταστάτες.

Μάλλον θα θέλει λιγάκι ψάξιμο.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα υπήρχε και αλλού όπου τελικά βρέθηκε λύση.

Δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση και σ'αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόνο τα pcg υπάρχουν δεν το κατάλαβα.Νεκτάριε έλα Θεσσαλονίκη να ακούσεις korg m3 να αλλάξεις γνώμη. ;D

Κοίτα φίλε μου το λέω με την έννοια ότι αν έχεις σε τρίτον 100000 έτοιμους ήχους είτε  program είτε compi στο Μ3 έχεις 100 άντε 200….

Το όργανο είναι πάρα πολύ καλό το έχω ακούσει κάνεις τρελά πράματα αλλά θέλει δουλεία χρόνων ακόμα……

Μιλάω πάντα προσωπικά που δεν έχω κάτσει να φτιάξω το παραμικρό μόνος μου σε ένα όργανο ……….

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα όργανα της Korg φορτώνουν αρχεία με επέκταση .pcg από Trinity μέχρι και Μ3.

 

Απλά δεν μπορείς να φορτώσεις .pcg αρχεία από διάφορα όργανα της Korg γιατί το κάθε όργανο έχει διαφορετικά εργοστασιακά δείγματα στη Rom μνήμη του.

 

Άρα μάλλον η έκφραση το Μ3 δε φορτώνει .pcg είναι λίγο αποτυχημένη.

 

Φορτώνει άλλα μόνο από Μ3, όχι αυτά του Triton ή του Trinity!

 

sorry φίλος μιλάμε για pcg σειράς τρίτον extreme classic κ.τ.λ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω ασχοληθεί σ'αυτό το θέμα με την Korg, να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

Δηλαδή, το M3 δεν μπορεί να φορτώσει αρχείο .pcg του M50 και αντίστροφα ?

Απ'ότι βλέπω, πρέπει να έχουν τα ίδια δείγματα. Άρα θα πρέπει να γίνεται.

Κάνω λάθος ?

 

Επίσης, είναι δυνατόν το M3 (τελευταίο μοντέλο) να μην συμπεριλαμβάνει τα δείγματα (αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα) των προηγούμενων μοντέλων όπως για παράδειγμα Trinity ή/καί Triton ?

Δεν μπορεί να είναι τόσο μακριά μεταξύ τους. Ειδικά όταν πρόκειται για όργανα αντικαταστάτες.

Μάλλον θα θέλει λιγάκι ψάξιμο.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα υπήρχε και αλλού όπου τελικά βρέθηκε λύση.

Δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση και σ'αυτά.

 

Μανώλη το Μ3 έχει όλα τα δείγματα των προηγούμενων μοντέλων και πολλά περισσότερα το θέμα είναι πιο…

Πρέπει να έχεις από πάνω extreme πχ να ακούς ήχους και αυτούς που σε ενδιαφέρουν να τους επαναπρογραμματίζεις στο m3 equalizer ρυθμίσεις για το lfo, τα εφφε κλπ δηλαδή μιλάμε για δουλεία όχι αστεία…… και βέβαια με τις παραπάνω δυνατότητες που έχει θέλει πειραματισμό ατελείωτο , αυτό είναι το πρόβλημα όλο…

Εδώ να φανταστείς είχα pa 50 και αγόρασα το pa500 ευτυχώς κράτησα σημειώσεις για ήχους που δεν ήθελα να χάσω  γιατί όταν φόρτωσα το σετ του pa 50 στο pa 500 έπαιζε άλλα αντάλον…….

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου