Προς το περιεχόμενο

KORG M50 PCG load?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είπα να ρωτήσω μπας και το χει δοκιμάσει κανένας άλλος να μου δώσει συμβουλή όχι για να μου την  πείτε...

Τελικά δοκίμασα μόνος μου...

 

και για όποιον ενδιαφέρεται μέλλοντικά, το Μ50 δεν διαβάζει ούτε φορτώνει pcg από σειρές Trinity, Triton και PA (που στην ουσία pa=triton αφού είναι η ίδια μηχανή (HI),

 

εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μετατροπής Triton-M3 σε Η/Υ...?

αν υπάρχει για Μ3 το ίδιο έιναι και για Μ50, απλώς το Μ50 έιναι πιο εύχρηστο για live απλά δεν έχεις to sampler.

 

Το θέμα είναι, για όσους δουλεύουν επαγγελματικά και δεν λένε εξυπνάδες τύπου "πέτα το..." και ειδικά στους επαγγελματίες σε λαικό, η μεταπήδηση/αντικατάσταση της σειράς Triton (Classic, Studio, Extreme kai Le) από τη σειρά Μ.

 

Επειδή ακόμα κανένας (από λαικούς) δεν πλησιάζει Μ3 και πολύ λιγότεροι Μ50 (κόβουν πέρα με έλλα λόγια...) και όλοι δουλεύουν Extreme και Studio. Αλλά θα έρθει η ώρα κάποτε να γίνει αυτή η αλλαγή και επειδή υπάρχουν πολλοί καλοί λαικοί ήχοι (pcg) από σειρές Triton γι'αυτό ρώτησα.

 

Το να δουλεύει κάποιος ακόμα (ειδικά σε μπουζούκια) με D50/70, Μ1, 01W, και Τ σειρές είναι απαράδεκτο εν έτη 2009, και το λέω αυτό έχοντας  κατά καιρούς στη κατοχή μου όλα τα προηγούμενα μοντέλα και γνώση των ήχων τους.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία.

Μπορεί κάποιος να μας ανεβάσει (upload) εδώ στο φόρουμ ένα σετ PCG από Triton και ένα σετ PCG από M50 να δούμε τις διαφορές τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θα καταλάβετε όμως?Ουσιαστικά και των δύο έχουν όντως κατάληξη pcg αλλά στο μ3 όταν βάζεις αρχείο απο triton series λέει unknown file.Άλλωστε τους έχω πληρώσει τους ήχους για το m3 αδρά οπότε λίγο δύσκολο να ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι ακριβώς θα καταλάβετε όμως?Ουσιαστικά και των δύο έχουν όντως κατάληξη pcg αλλά στο μ3 όταν βάζεις αρχείο απο triton series λέει unknown file.Άλλωστε τους έχω πληρώσει τους ήχους για το m3 αδρά οπότε λίγο δύσκολο να ανεβάσω.

Δεν θέλω να ανεβάσει κανείς κάτι που το έχει πληρώσει ή που δεν θέλει να το δώσει - ανεβάσει. Άλλωστε εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα από αυτά τα όργανα.

Επειδή όμως την δουλειά αυτή την έχω κάνει σε άλλα όργανα, απλά θέλω κάποια pcg αρχεία που να είναι προς διάθεση ή έστω τα εργοστασιακά PCG και των δύο μοντέλων απλά για να δω τις διαφορές τους.

Εάν έχεις και από τα δύο μοντέλα, ένα αρχείο pcg από το καθένα, καλό θα κάνεις να τα ανεβάσεις, απλά για να δω που κολλάει. Έτσι απλά για δικό μου πειραματισμό. Δεν δίνω υπόσχεση για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πω είναι οτι η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη απ'την αμάθεια...

 

Δεν ξέρω οι υπόλοιποι πως λειτουργούν σε αυτό το forum άλλα προσωπικά όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι ή το ξέρω στο περίπου προτιμώ να μην εκφέρω άποψη και να αφήσω κάποιους άλλους που το κατέχουν καλύτερα ώστε να μην μπερδέψω αυτούς που αναζητούν απάντηση στο ερώτημα τους....

 

Όχι pcg δεν παίρνει.Είναι ίδιο με το m3 που έχω και εγώ.όχι μην το πετάξεις σε καμοιά περίπτωση.Κυκλοφορούν διάφορα σετ ήχων.

 

sorry φίλος μιλάμε για pcg σειράς τρίτον extreme classic κ.τ.λ....

 

Με συγχωρείς που δε μυρίζω νύχια "φίλος" άλλα απλά διαβάζω Ελληνικά και δε βλέπω κάπου τέτοια διευκρίνηση.

 

Μανώλη το Μ3 έχει όλα τα δείγματα των προηγούμενων μοντέλων και πολλά περισσότερα το θέμα είναι πιο…

 

Κάτσε και βρες μου στα Triton και Μ3 τα δείγματα Ακορντεόν που υπήρχαν στο Trinity και σου χαρίζω το τελευταίο γιατί είναι ο μόνος λόγος που το έχω ακόμα.

Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα, έχω άλλα 10 τουλάχιστον αν θες για να σε πείσω ότι δείγματα με ίδιο όνομα από όργανο σε όργανο έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο (Μιλάμε πάντα για dry δείγματα χωρίς εφέ). Υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιο από αυτά να είναι ίδια άλλα τα περισσότερα διαφέρουν κατά πολύ.

 

 

Επίσης, είναι δυνατόν το M3 (τελευταίο μοντέλο) να μην συμπεριλαμβάνει τα δείγματα (αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα) των προηγούμενων μοντέλων όπως για παράδειγμα Trinity ή/καί Triton ?

Δεν μπορεί να είναι τόσο μακριά μεταξύ τους. Ειδικά όταν πρόκειται για όργανα αντικαταστάτες.

Μάλλον θα θέλει λιγάκι ψάξιμο.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα υπήρχε και αλλού όπου τελικά βρέθηκε λύση.

Δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση και σ'αυτά.

 

Θες να μετρήσω τα ξενύχτια που έχω θυσιάσει στο βωμό των συγκεκριμένων οργάνων της Korg; Δεν ξεκινήσαμε όλοι χθες και δεν πήραμε τώρα το πρώτο μας όργανο!

 

ΕΡΩΤΗΣΗ!

 

Το Fantom G δέχεται αρχείο από XP-80;

 

Μιλάμε για το Trinity, όργανο που κυκλοφόρησε το 1994-95 για πρώτη φορά και το Μ3 12 χρόνια μετά...

 

Τι ψάχνουμε να βρούμε;

 

Δε γίνεται! Αν θέλεται μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός και να εξηγήσω τους λόγους άλλα το θεωρώ λίγο ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συζήτηση είπαμε να ανοίξουμε και την χεσατε…..

Δια κρίνο στο forum και δεν είναι η πρώτη φορά μια ειρωνεία από ορισμένους προς τις απαντήσεις……

Αυτά……

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε συζήτηση αλλά να ξέρουμε και τι λέμε..

 

Γι'αυτό είπα οτι γράφω στο forum μόνο πράγματα που έχω ψάξει και είμαι σίγουρος γι'αυτά. Το να επιμένουμε για κάτι που δεν ξέρουμε ή που το ξέρουμε στο περίπου μόνο να μπερδέψει τους άλλους θα έχει ως αποτέλεσμα.

 

Όχι pcg δεν παίρνει.

 

Μπαίνει ο αρχάριος μέσα, το διαβάζει και σκέφτεται: "Δεν παίρνω Μ50 γιατί δε δέχεται .pcg αρχεία άρα δεν μπορείς να φορτώσεις άλλα πέρα από τα preset". Αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το και γι'αυτό το διευκρίνισα, όχι για να το παίξω έξυπνος.

 

Επίσης απαιτώ σεβασμό όπως σέβομαι και εγώ τα υπόλοιπα μέλη του Forum. Δε μίλησα άσχημα σε κανέναν οπότε λίγο προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται.

Μια συζήτηση είπαμε να ανοίξουμε και την χεσατε…..

 

Το παιδί που έκανε την ερώτηση παραπονέθηκε οτι "του την είπατε" η δική μου παρέμβαση ενόχλησε; Ασχολούμαστε με χαζομάρες και χάνουμε την ουσία.

 

Τέλος οι παρενθέσεις από μέρους μου!

 

Στο θέμα μας τώρα.....

 

Τα όργανα τα οποία αναφέρθηκαν, όπως πολύ σωστά είπε ο stavros_d80, χρησιμοποιούν διάφορες μηχανές σύνθεσης. Συγκεκριμένα:

 

-Trinity: ACCESS

-Triton (Classic/Extreme/Studio/LE-TR): HI

-M3: EDS

-M50: EDS

 

Το οτι η Korg χρησιμοποιήσε την επέκταση *.pcg για πρώτη φορά με το Trinity και το διατήρησε και στα υπόλοιπα μοντέλα, δε σημαίνει ότι μιλάμε για συμβατότητα. Μπορεί να έχουν όλα αυτα τα αρχεία την ίδια επέκταση άλλα σαν δομή είναι εντελώς διαφορετικά λόγω των διαφορετικών μηχανών σύνθεσης που χρησιμοποιούν, ακόμα και αν όλα τους δουλεύουν με αναπαραγωγή δειγμάτων.

 

Ένα απλό παράδειγμα.. Όπως είχα πει και στο προηγούμενο μου post, δεν έχουν όλα τα όργανα τα ίδια δείγματα στη Rom μνήμη τους. Σίγουρα θα βρούμε κάποια κοινά άλλα ακόμα και αυτά θα βρίσκονται σε διαφορετικές θέσης της μνήμης. Για παράδειγμα το δείγμα "Ocarina" στο Trinity θα βρίσκεται στον αριθμό 212 της λίστας των δειγμάτων της Rom ενώ στο Triton στο 320 (Τα νούμερα που χρησιμοποιώ είναι τυχαία).

Άρα ποιος ο λόγος να μιλάμε για συμβατότητα σε μεταγενέστερα μοντέλα όταν θα φορτωθεί διαφορετικό δείγμα; Προφανώς το αρχείο .pcg διατηρεί τους αριθμούς των δειγμάτων, όχι τα ονόματα.

 

Γι'αυτό που είχε ρωτήσει ο Μανώλης Χναράκης, για το αν δηλαδή Μ3 και Μ50 συνεργάζονται δεν απάντησα γιατί δε γνωρίζω. Μου φαίνεται πολύ λογικό να υπάρχει συμβατότητα άλλα καλύτερα να μας απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει στην πράξη ή κάποιος που είναι σίγουρος οτι το γνωρίζει.

 

Πάντως Μανώλη για τη συνεργασία Triton/Trinity/M3 είμαι κατηγορηματικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι μαλώνετε για χαζομάρες και επειδή για να λειτουργήσουν ήχοι σε μηχανήματα με διαφορετική μηχανή σύνθεσης και διαφορετικά waveforms θέλει converts (δύσκολα και χορονοβόρα) μπες στο korgforums.com φίλε μου και θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα και πολλά τέτοια converts να κατεβάσεις...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα με την εξελιξή του.Νομίζω για όσους δεν το ξέρουν οτι είναι καλό να καταλάβουν τί σημαίνει η επέκταση pcg στα οργανα της korg.

Pcg=programs - combis - global settings.

Tα programs(ηχοι) στηριζονται στα δειγματα του οργάνου

Τα combinations(συνδυασμοι ηχων) στηριζονται στους ηχους

Οι global ρυθμισεις συντονίζουν διάφορες λειτουργίες του οργάνου (πχ κούρδισμα , ευαισθησία του κλαβιέ και παρα πολλα άλλα.

 

Πώς λοιπόν θεωρείτε δεδομένο κάποιοι απο τους ''προλαλήσαντες'' , οτι ντε και καλα πρέπει να είναι συμβατά ''τα πάντα ολα''??? συμβατότητα (kai όχι πλήρως) υπάρχει ανάμεσα στο m3 και στο m50...

 

Oσον αφορά στα πολλά conversion utilities που υπάρχουν δεν εχω ασχοληθει με το θεμα,  παντως απο το γεγονος οτι δεν κυκλοφορουν πολλες conversiono-δουλειές ,φαντάζομαι οτι δεν θα ειναι και παιχνιδακι...

Φιλικά Δημήτρης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Προς kerkiras

Το μόνο που έχω να πω είναι οτι η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη απ'την αμάθεια...

Για ποιόν το λες αυτό ?

 

Κάτσε και βρες μου στα Triton και Μ3 τα δείγματα Ακορντεόν που υπήρχαν στο Trinity και σου χαρίζω το τελευταίο γιατί είναι ο μόνος λόγος που το έχω ακόμα.

Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα, έχω άλλα 10 τουλάχιστον αν θες για να σε πείσω ότι δείγματα με ίδιο όνομα από όργανο σε όργανο έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο (Μιλάμε πάντα για dry δείγματα χωρίς εφέ). Υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιο από αυτά να είναι ίδια άλλα τα περισσότερα διαφέρουν κατά πολύ.

Οπότε λείπουν "βασικά" δείγματα για τα ζητούμενα της Ελληνικής σκηνής...

 

Θες να μετρήσω τα ξενύχτια που έχω θυσιάσει στο βωμό των συγκεκριμένων οργάνων της Korg; Δεν ξεκινήσαμε όλοι χθες και δεν πήραμε τώρα το πρώτο μας όργανο!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα !!!

 

Το Fantom G δέχεται αρχείο από XP-80;

Μπορεί να γίνει σκαλωτά. Δηλαδή από το XP-80 στο επόμενο > στο επόμενο, μέχρι να καταλήξεις εκεί που θες. Ουσιαστικά βαδίζεις από format σε format.

Προϋπόθεση να υπάρχουν στο τελευταίο όργανο (destination) τα δείγματα που μας ενδιαφέρουν από το πρώτο όργανο (source).

 

Δε γίνεται! Αν θέλεται μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός και να εξηγήσω τους λόγους άλλα το θεωρώ λίγο ανούσιο.

Και η μετατροπή από Fantom-X  σε Fantom-G δεν γινόταν και τελικά την έκανα γιατί ήθελα ντε και καλά κάποιους ήχους που είχα φτειάξει στο πρώτο. Μιλάμε όμως για πολύ χρόνο δουλειάς έτσι ώστε να φτάσω σε καλό αποτέλεσμα.

 

Προς imaginator

παντως απο το γεγονος οτι δεν κυκλοφορουν πολλες conversiono-δουλειές ,φαντάζομαι οτι δεν θα ειναι και παιχνιδακι...

Όχι. Δεν είναι παιχνιδάκι. Χρειάζεται χρόνος. Το περίεργο βέβαια είναι ότι πως και δεν ασχολήθηκε κανείς με αυτό το θέμα. Δεν μιλάω για την ίδια την KORG αλλά γιά χρήστες που έχουν τέτοια μηχανήματα και γνωρίζουν από προγραμματισμό C++ ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου