Προς το περιεχόμενο

High output μαγνήτης (bridge θέση) σε Fender Eric Clapton Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους S Deluxe τους είχα ακούσει σε μία 62 Strat, είναι πολύ ποιοτικοί μαγνήτες ως προς την κατασκευή τους, αλλά αυτό που άκουσα και ξέρω για τους Barden, είναι οτι βγάζουν κάτι σε "μεταλλικό" (κλινκ ;D) στον ήχο τους (στα καθαρά), που με παραπέμπει σε tele.

Θεωρώ οτι η σειρά HS είναι πιο "Fender" (without "clink" ;D)

 

 

Υ.Γ: Για τους barden νομίζω γνωρίζει και ο Superfunk, αλλά.....πού είναι???

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι εγώ θα προτιμούσα περισσότερο στρατ ήχο. Μου φτάνει μια tele (προς το παρόν).

 

Άρα, μάλλον είμαι μεταξύ:

Chopper-Virtual Solo-Virtual Solo και

Chopper-HS3-HS3

(μιας και ο HS2 είναι αρκετά χαμηλότερου output).

 

Μήπως όμως δεν είναι καλός συνδιασμός αυτός του Chopper με τους HS3 (μιας και μου πρότεινες HS2-HS3-HS3);

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά HS-2 και HS-3 έχουν το ίδιο output 93mV.

Αν βάλεις 5θέσιο επιλογέα, καλύτερα θα ήταν να έχεις HS-3 στη μέση, για πιο balanced ήχο.

Ο Virtual Solo στη μέση θα έχει διαφορά έντασης με τον HS-3 στη neck.

 

Η πρόταση μου για HS-2, HS-3, HS-3 είναι ότι πιο ισοροπημένο για strat αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο χρειάζεσαι την μεγάλη έξοδο του chopper, οπότε εκεί παίζετε λίγο στα γούστα και τις ανάγκες σου.

Επίσης ο Chopper είναι πιο μπασσάτος και λίγο πιο μπουκομένος απ'τον HS-2, η διαφορά αυτή θα φανεί όταν κάνεις muffled arpege με παραμόρφωση.

Αν μου πεις λίγο για το στύλ παιξίματος σου, ίσως μπορέσω να βγάλω κάτι παραπάνω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, η πιο ακριβής (αν και αόριστη) αυτοπεριγραφή μου είναι ότι είμαι χρόνια shredoheavythrashometalάς και έχω μπεί εδώ και κάποια χρόνια σε φάση "ωριμότητας" και ασχολούμαι με fenderoκαταστάσεις, αλλά θα προτιμούσα οι fender μου να έχουν και λιγουλάκι gain για να μην είμαι εντελώς έξω από τα νερά μου¨ :)

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό για τους Barden, αλλά εγώ προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα, αν και έχω ακούσει και το S Deluxe σετ που και πάλι υστερεί, ειδικά στη μεσσαία θέση.

 

Χάλια είναι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω!

 

Για τις θεσεις middle και neck δεν θα ταιριαζε και κατι σε Dimarzio Area;

 

 

Σε καποια βιντεακια μου ακουστηκαν σαν μονοπηνιοι.Τελειως στρατ κατασταση!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια είναι...

 

Οχι, χάλια σίγουρα ΔΕΝ είναι, αλλα σίγουρα δεν είναι και ενδεικτικό του πώς ακουγονται οι Bardens.

Τέλοσπάντων, τους Bardens δεν τους "κατάλαβα" είναι η αλήθεια, όταν τους πρωτοάκουσα. Ξεγελάει δυστυχώς και η εμφάνιση τους που παραπέμπει σε hot rails, choppers κτλ.

Αντιλήφθηκα όμως ακριβέστατα περι τίνος πρόκειται όταν τους πρωτοέβγαλα σε live....

Απίστευτες δυναμικές, καθαρότητα και όγκος σε ότι κι αν έπαιζα, και μακράν πιο single-coil-like σε σχέση με οτιδήποτε noiseless είχα και έχω ακούσει έκτοτε...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μετά από πολλήήήήήή σκέψη (μάλλον) καταλήγω σε virtual vintage solo και στις τρεις θέσεις. Πώς θα είναι τα καθαρά της κιθάρας; Και γενικότερα πώς την βλέπετε αυτήν την επιλογή μαγνητών;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου