Προς το περιεχόμενο

High output μαγνήτης (bridge θέση) σε Fender Eric Clapton Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν θες να έχεις δυναμικές, καλά καθαρά, και πλήρη ευελιξία (εκτός ακραίων metal συνθηκών) ναι.

 

Αν πάλι θες κάτι οικονομικότερο κοίτα τους Vintage Rails. 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι,

ήμουν εκτός δικτύοθ απο χθές και δεν μπορεσα να σου απαντήσω, anyway.

Τώρα μόλις σύγκρινα κάποιους μαγνήτες και είδα οτι ο Chopper έχει αντίσταση 9.19K, αντίστοιχους σε Seymour duncan αλλά μονούς βρήκα τους APST-1

http://www.seymourduncan.com/comparetones/view/97

Έχουν τον ήχο των κλασσικών APS που είναι καλύτεροι και απο μαμίσιους fender αλλά με λίγο μεγαλύτερη έξοδο και πιο balanced ως προς τον chopper.

Ξαναλέω οτι μιλάω για μονούς, οπότε να περιμένεις και λίγο θόρυβο όταν τους χρησημοποιείς με παραμόρφωση.

Αν θέλεις να πας σε hum-canceling μαγνήτες, δες τους Virtual Vintage Solo της DiMarzio με όχι πολύ μεγάλες αποκλείσεις ως προς την έξοδο σε σχέση με τον chopper, άλλά έχουν πιο κλασσικό ήχο με αρκετά σκασίματα είδικά στη μεσσαία θέση.

 

Τώρα, στην περίπτωση που θέλεις να φτιάξεις σετ με 3 μαγνήτες, δες και την περίπτωση των DiMarzio HS-2 & HS-3. Έχουν πολύ χαμηλότερη έξοδο απ'ότι όλοι οι παραπάνω, αλλά έχουν τέλεια καθαρά 105% ;D Fender ήχο και το καλύτερο είναι, οτι στα γκάζια, είτε παίζεις ακκόρντα, είτε σόλο, όλες οι νότες ακούγονται καθαρά χωρίς να μπουκώνουν. (HS-2 Bridge, HS-3 Mid & Neck)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις θεσεις middle και neck δεν θα ταιριαζε και κατι σε Dimarzio Area;

 

Ο Chopper ειναι φοβερος μαγνητης.Θα σου δωσει τα "γκαζια" που θελεις.Βεβαια δεν θα μπορουσε να εχει και το ιδιο καλα καθαρα με αλλους με λιγοτερο output μαγνητες , χωρις ομως να υστερει σ'αυτα.Τον εχω σε neck θεση σε superstrat και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ηχητικα ειναι οτι πιο κοντινο σε μονοπηνιο(στα αυτια μου) , σε αυτο το output παντα.

 

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε WilliamSats, σε ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά το εκτιμώ.

 

Φίλε duckino, πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Θενξ.

 

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! Πολύ χρήσιμο video!

 

Ανάμεσα σε αυτό το σετ και το σετ με τους Joe Barden S-Deluxe, αν υποθέταμε ότι έχουν το ίδιο κόστος, ποιό θα μου προτείνατε; Ποιές οι βασικές διαφορές τους; Ελπίζω να μην κουράζω (πολύ).

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό για τους Barden, αλλά εγώ προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα, αν και έχω ακούσει και το S Deluxe σετ που και πάλι υστερεί, ειδικά στη μεσσαία θέση.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δεί το video όταν πρότεινε τους συγκεκριμένους μαγνήτες ο φίλος Solit και μου άρεσαν, αλλά δε νομίζω να υφίσταται θέμα σύγκρισης των δύο παραπάνω βίντεο, καθώς μιλάμε και για διαφορετικού επιπέδου ηχογράφησης αλλά και φυσικά διαφορετικού παιξίματος. Χμμμ....

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου