Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που την πήρα από smoking environment και δεν είχα ενημερωθεί, έχω δικαίωμα επιστροφής;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλος που έκοψε το τσιγάρο μου είπε "2 μήνες το έκοψα και είμαι ήδη άλλος άνθρωπος. Ανεβαίνω σκάλες...κοιμάμαι μόνο 5 ώρες...αντοχή...νέες στάσεις...αναστενάζει και ακόμα συνεχίζω...πρωί, μεσημέρι, βράδι...δεν κρατιέμαι...". Να ψαρώσω;

μπα απλά δεν επιδινόνεται η υπάρχον κατασταση και σιγά σιγά βελτιώνεσαι εαν γυμνάζεσαι

εγω σχεδών ένα χρόνο το χω κόψει και δεν έχω βελτιοθεί αισθητά όμως οταν το είχα αρχίσει έβλεπα πολύ αισθητά την πτώση της φυσικής μου κατάστασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα απλά δεν επιδινόνεται η υπάρχον κατασταση και σιγά σιγά βελτιώνεσαι εαν γυμνάζεσαι

εγω σχεδών ένα χρόνο το χω κόψει και δεν έχω βελτιοθεί αισθητά όμως οταν το είχα αρχίσει έβλεπα πολύ αισθητά την πτώση της φυσικής μου κατάστασης..

Δε ξερω τι λες, αλλα εγω εχω γινει τουμπανο.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν πεθανω θαφτε με.....

σε μια γωνια μοναχο.....

και διπλα το ταμπακο μου,

παρηγορια μου να'χω....

 

(Λαϊκον ασμα)

 

ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΡΕ!!! >:( ;D ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα το είδα το θέμα που πήγε 18 σελίδες αλλά θέλω να πώ κι εγώ την εξυπνάδα μου... ;D

 

λοιπόν για να είμαστε ακριβείς,

 

καταρχήν το κύριο κακό που προκαλείται από το τσιγάρο δεν είναι ο καρκίνος, αλλά η στεφανιαία νόσος. Η πιθανότητη ενας καπνιστής να πάθει καρκίνο είναι μικρή (ενας μη καπνιστή ακόμα μικρότερη βέβαια), αλλά η πιθανότητα να πάθει στεφανιαία είναι πολύ μεγάλη.

 

Επίσης το πνεύμα του νέου νόμου, τουλάχιστον στις άλλες χώρες, όπου και εφαρμόστηκε με τη σύφωνη γνώμη των ίδιων των καπνιστών, είναι, μεταξύ άλλων, να προστατέψει τους εργαζόμενους στους κλειστούς δημόσιους χώρους. Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να δικαιολογήσεις ότι πρέπει ο κάθε μπάρμαν να καπνίζει παθητικά επί 8 ώρες κάθε μέρα. Και φυσικά δεν μπορούμε να πούμε "να βρει αλλού δουλειά", γιατί έτσι δημιουργούμε αθέμιτο ανταγωνισμό στην αγορά εργασίας. Μπάρμαν, σερβιτόρος κλπ είναι μια δουλειά σαν όλες τις άλλες: ποιος θέλει λοιπόν στη δουλειά του να του φυσάνε καπνό στη  μούρη επι 8 ώρες. Πέρα από ηθικολογίες, κουβέντες περί φασισμού κλπ...

 

Βέβαια εδώ στην Ελλάδα ποιος πίστευε ότι θα ισχύσει κάτι ξαφνικά. Για να ισχύσει ένας νόμος πρέπει να γίνει συνείδηση της κοινωνίας όπου εφαρμόζεται. Για αυτό στις άλλες χώρες προηγήθηκε ενημερωτική εκστρατεία. Έτσι, στην Ιρλανδία όπου απαγορεύεται από το 2004 οι καπνιστές επικροτούσαν το μέτρο από την πρώτη στιγμή. Και μάλιστα ενώ καπνίζαμε δίπλα στις πόρτες των μπαρ στο κρύο (εκεί έχει και χειμώνα ...κανονικό) κάνανε πλάκα και λέγανε ότι τώρα γνωρίζουν γκόμενες πιο εύκολα στην πόρτα προσφέροντας φωτιά και δε χρειάζεται να τις κεράσουν και ποτό :)

 

Θυμάστε το σύστημα που βάλανε σε όλες τις εισόδους του κέντρου της Αθήνας με τις μπάρες που βγαίναν από το έδαφος; Πόσο στοίχισε άραγε; Λοιπόν αυτό είχε λειτουργήσει μια βδομάδα περίπου, καποιοι πήγαν να περάσουν κολλητά με το μπροστινό και τρακάραν με τη μπάρα... και τώρα έχουν μείνει εκεί 10 χρόνια. Το ίδιο θα γίνει και με την απαγόρευση του καπνίσματος  ;)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξανα-αναπτύξω τη θέση μου (ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει δεδομένου ότι δε δημιουργεί πρόβλημα στους γύρω του - όταν δημιουργεί πρόβλημα το "δικαίωμα" δεν ισχύει γιατί κ εγώ στην τελική μπορεί να θέλω να πιάνω τον κώλο κάθε γυναίκας που βλέπω, αφού όμως τις ενοχλεί παύει να είναι δικαίωμά μου), θα αναφέρω μόνο ένα πράγμα.

 

Επειδή μου φαίνεται πολύ κουραστική και πολύ κοντόφθαλμη όοοοολη την ιστορία με την αντίσταση στο "κάρφωμα" (μας έχουν πρήξει όλοι οι επαναστάτες του καναπέ από τότε που βγήκε το μέτρο), θα ήθελα απλώς να πω σε όποιον επιμένει σε αυτή την ιστορία (φασισμός, ρουφιανιά, καταδότες, γερμανοί, κατάσκοποι, ανατολικογερμανοί, χιτλερικοί, σταλινικοί, υπερβολές, αντίσταση και μπλα μπλα μπλα) αν σας χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο περνώντας με κόκκινο να σκέφτεστε χαρούμενοι ότι κάποιος στο προηγούμενο φανάρι που πέρασε με κόκκινο δεν τον είχε "καταδώσει" την προηγούμενη μέρα - στο νοσοκομείο να χαίρεστε που δεν έχουμε ξεπέσει στη ρουφιανιά καθώς θα μετράτε τα σπασμένα πλευρά σας. Εξυπνάδες. Έλεος.

 

Όταν παίρνεις τηλέφωνο να κάνεις καταγγελία για κάποιον που περνάει με κόκκινο (ή που κακοποιεί ένα ζώο ή που δέρνει τη γυναίκα του (μήπως ανήκει στην ίδια κατηγορία;; ;D ;D ;D - just joking :P) ή που επιτρέπει στο μαγαζί του να καπνίζουν ενώ κανονικά απαγορεύεται) δεν το κάνεις για να κάνεις κακό σε αυτόν, αλλά για να προστατεύσεις το ζώο, τη γυναίκα, τους εργαζομένους και πελάτες αντίστοιχα.

 

Είναι δε αστείο που διάφοροι "αριστεροί" (που με κάνουν πραγματικά να ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που αυτοαποκαλούμαι έτσι) θεωρούν μια χαρά σωστό να καταγγείλω κάποιον που παραβιάζει ένα καθεστώς της εργατικής νομοθεσίας (και φυσικά έχουν δίκιο που το θεωρούν σωστό) αλλά θεωρούν ρουφιανιά να καταγγείλω τον εργοδότη που για να μη χάσει πελατεία αναγκάζει τα παιδιά που δουλεύουν στο μαγαζί του να εισπνέουν καπνό όλη μέρα. Αλλά έτσι πάει. Η σκέψη μας δεν πάει και πολύ παρακάτω. Αν δείχνει αντικαθεστωτικό είναι σωστό. >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δε αστείο που διάφοροι "αριστεροί" (που με κάνουν πραγματικά να ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που αυτοαποκαλούμαι έτσι) θεωρούν μια χαρά σωστό να καταγγείλω κάποιον που παραβιάζει ένα καθεστώς της εργατικής νομοθεσίας (και φυσικά έχουν δίκιο που το θεωρούν σωστό) αλλά θεωρούν ρουφιανιά να καταγγείλω τον εργοδότη που για να μη χάσει πελατεία αναγκάζει τα παιδιά που δουλεύουν στο μαγαζί του να εισπνέουν καπνό όλη μέρα. Αλλά έτσι πάει. Η σκέψη μας δεν πάει και πολύ παρακάτω. Αν δείχνει αντικαθεστωτικό είναι σωστό. >:(

 

άψογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και από 'μένα για μια διαφορετική και απόλυτα σωστή άποψη μετά από 18 σελίδες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε θα πω την άποψη μου. Τόσες σελίδες τόσα είπαμε.

Αλλά έχω διαβάσει και τις 18 σελίδες. Και δεν είναι η μόνη σωστή άποψη που διάβασα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου