Προς το περιεχόμενο

RME Multiface 1 με Audient ASP 008 ή με Steinberg MR816 X?


STAMAYOSHI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Απλά να σου γράψω δυό λόγια για του στραβού το δίκιο.

Οπως πολύ σωστά σου διευκρίνησε ο nEwBiE συγκρίνεις άσχετα πράγματα. Και εσύ απάντησες ότι σε επιβεβαίωσε, κάτι που ήταν προφανές και οι υπόλοιποι υποθέσαμε ότι ήξερες και σου είπαμε ότι είναι δική σου απόφαση η επιλογή, ιδιαίτερα όταν έχεις ζυγίσει τα + και τα - μεταξύ τους.

 

Προφανώς έκανα λάθος και καλά έκανες και με "μάλωσες": Επρεπε να σου πω ότι το Cubase δεχεται ΕΝΑ VST driver (RME ή Steinberg στην περίπτωση σου) και οι είσοδοι σου θα είναι άχρηστοι στην περίπτωση 2ης κάρτας και δεν θα μπορούν να προστεθούν στις υπάρχουσες, παρα μόνο εναλλάξ. Αρα λάθος σκέψη.

 

Οπότε ή για επέκταση της RME ψάχνεις (που ήδη έχεις) ή την RME 800 που λέει ο nEwBiE.

Για να βουλώσεις τις υπάρχουσες τρύπες σου όμως ένα σετ προενισχυτών με ADAT out ψάχνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ερευνησει τη σχετικη αγορα θεωρητικα οχι πρακτικα.

Αμα ητανε να δωσω τα χρηματα ετσι απλα τοτε δεν θα ανοιγα κανενα θεμα εδω στο Νοιζ.

 

Φίλε, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις: αυτό που εσύ λες "θεωρητικά" είναι αυτό που εγώ λέω "φιλολογία". Σου προτείνω λοιπόν - στο ποστ που σε εκνεύρισε - να την αφήσεις τη φιλολογία διότι (κατά τη γνώμη μου) μόνο περισσότερη σύγχυση θα σου φέρει, όπως και όντως συνέβη.

 

Αφύ άφησα μία-δύο μέρες για να δω αν κάποιος θα έχει πρακτική εμπειρία με τον εξοπλισμό που σε ενδιαφέρει, σου πρότεινα να κατανοήσεις ότι μόνο πληρώνοντας θα βρεις την απάντηση που θέλεις. Δεν εννοώ "πληρώνοντας εμένα" αλλά πληρώνοντας τον ίδιο τον εξοπλισμό.

 

Όπως θα δεις στη πορεία, δεν σε ειρωνευόμουν καθόλου. Αυτό που σου έγραψα είναι η αλήθεια. Η απάντηση που σου έδωσε ο Newbie, καίτοι σωστή, δε σημαίνει ότι δεν είναι θεωρητική, απλά σου προτείνει να ραφινάρεις λίγο τα κριτήριά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα προηγουμενως αυτο που μ ενδιαφερει ειναι η διασταυρωση αποψεων για να παιρνω σιγουρια σ αυτα που εχω ψαξει. Ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος για κατι αν δε το ακουσεις απο πολλες παντες. Θα ηταν τραγικο λαθος να πω οτι τα ξερω ολα και να συνεχισω σε βεβιασμενη αγορα.

Μεσα απο τις συζητησεις μας συμπερανα και σιγουρεψα οτι αυτο που θα δουλεψει καλυτερα ειναι ενας προενισχυτης με adat (οπως ειπε ο NEWBIE KI O YAMETH).

Ευχαριστω πολυ ολους σας και αμα υπαρχει καμια αλλη προταση θα ηθελα να την ακουσω!  :)

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την multiface σε ρόλο audio interface μπορεί ο χρήστης να έχει ταυτόχρονα inputs όπως αναφέρεις:

 

8 analog

8 μέσω adat

2 μέσω coax. sp/dif

 

σύνολο 18.

 

Γνωρίζεις τί είναι audio interface και τί απλός A/D conv. Αν θές να μείνεις με την RME (rock solid), για να βουλώσεις και τις 18 εισόδους της χρειάζεσαι τουλάχιστον έναν 8 ch. A/D conv με Adat interface και έναν 2 ch. A/D conv. με sp/dif.

 

Το αν μια κάρτα ήχου μπορεί να λειτουργεί και ως A/D conv. είναι plus αρκεί να μην έχει ισχυρό αντίκτυπο στην ποιότητα όπως την αντιλαμβάνεται (διαφορετικά) ο καθένας μας. Δεν νομίζω όμως να ισχύει κάτι άλλο εκτός από το ο,τι πληρώνεις παίρνεις.

 

Αν μια κάρτα έχει tools όπως on-board dsp fx, όπως οι τελευταίας γενιάς MoTU, έχει καλογραμμένο firmware και drivers, καλύπτεσαι ποιοτικά και τα χρειάζεσαι πραγματικά τα καλούδια της, γιατί να μην την επιλέξεις.

 

Περισσότερο βολεύει να κάνεις routing από το desktop παρά από το rack.

 

Προσωπικά, προτιμώ να έχω εργαλεία dedicated το καθένα σε όσον το δυνατόν λιγότερες εργασίες. Εκτός και αν όλα είναι τύπου/βεληνεκούς RME (π.χ. HDSPe I/O)

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Με asio μπορείς να έχεις μόνο ένα interface συνδεδεμένο τη φορά σε μια daw εφαρμογή, αυτό είναι ένας περιορισμός που αφορά την δομή του OS και όχι τόσο το κάθε cubase (ξεκίνησε μια προσπάθεια απο την micro$oft με το wasAPI αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα ούτε απο την ίδια ούτε απο άλλες εταιρίες πχ steinborg κτλ φυσικά την steiny δεν την συμφέρει καθόλου...asio=steiny).

Πάντα υπάρχουν διάφορα τρυκ αλλά δεν δουλεύουν πάντα...

 

Απ' αυτό γίνετε ξεκάθαρο ότι εφόσον θέλεις περισσότερα κανάλια θα πρέπει να στραφείς σε λύσεις τύπου +8ch μέσω adat. Στη θέση σου θα συνέχιζα να χρησιμοποιώ την RME (οφείλει να έχει παραδοσιακά εξαιρετικούς drivers όπως τα περισσότερα προϊόντα της RME)  και θα προσέθετα μια MR-816 X για τα επιπλέον κανάλια. Το χρησιμοποιώ αυτό το interface 1+ χρόνο τώρα και πραγματικά αν δεν σου τρώγονται δεν βλέπω λόγο να τα σκάσεις.

 

Απο τα 1000 και πάνω υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για προενισχυτές κτλ. με 1,2,4,8 κανάλια κοκ κάτω απο αυτό το ποσό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο.

 

Συνδέοντας το συγκεκριμένο interface με adat έχεις κάποια + και κάποια -.

 

Στα + είναι το ότι δεν χρησιμοποιείς τους drivers της steiny οι οποίοι είναι λίγο δύστροποι στην καλύτερη περίπτωση...Κατάφερα να κάνω το σύστημα μου να δουλεύει άψογα μεν αλλά μετά απο πολύ κόπο, άγχος και ψάξιμο δε...και πάλι κάθε φορά που ανοίγω το qbase πρέπει να αλλάζω το priority (απο normal σε boost ή/και το αντίστροφο) για να δουλεύει σωστά! Αυτό όμως είναι μια απειροελάχιστη θυσία για μένα απο την στιγμή που το τελικό αποτέλεσμα είναι απλά καταπληκτικό...(: (σημ: εκτός των άλλων-κυρίως για την ποιότητα του ήχου μιλάω- 9 στις 10 φορές δουλεύω με >5ms latency είτε γράφω-ακούω-παίζω με vsti's, ναι με firewire interface της steinborg!!! και με μπόλικα καναλάκια). (((:

 

Εφόσον ακολουθήσεις την οδό adat (είσαι καλυμμένος απο τα παραπάνω) έχεις και κάποια - φυσικά. Δεδομένου ότι έχεις φτιάξει ένα σύστημα που δουλέυει σωστά (όπως τα κατάφερα εγώ μετα κόπων και βασάνων) χάνεις ένα πολύ όμορφο (στο ενσωματωμένο dsp) εφεδάκι (rev-x) το οποίο παίζει και σε vst3 (το οποίο όμως το πληρώνεις φυσικά...φαντάζομαι ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για monitor-tracking αλλά δεν μπορώ να στο πώ σίγουρα δεν το χω δοκιμάσει με adat) και κάτι ακόμα...όταν την έχεις συνδεδεμένη με firewire η κάρτα αυτή δεν χρειάζεται εξωτερικό editor στο qbase...το ίδιο το qbase "είναι" η κάρτα...άμα το καταλάβεις πως δουλεύει (και είναι πολύ εύκολο αυτό) όλα γίνονται πιο απλά στο θέμα routing τουλάχιστον...μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα όπως και με το totalmix φυσικά.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι δεν έχει μεγάλη σημασία τελικά τι θα αγοράσεις γιατί η αλυσίδα πάει κάπως έτσι:

A. Ο άνθρωπος, μουσικός, επίπεδο, ταλέντο, διάθεση, έμπνευση η ίδια η μουσική (σύνθεση)

Β. Τα όργανα,οι φωνές, ποιότητα-ποικιλία

Γ. Ο μουσικός-ηχητικός εξοπλισμός, μικρόφωνα, ναι ξανά μικρόφωνα, οι θέσεις των μικροφώνων (!), ο χώρος και μετά οι προενισχυτές κτλ.

Δ. Όλα τ' άλλα q(:

 

Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι έστω και καθυστερημένα (τώρα το είδα το post).

Τα ρέστα μου (:

2c.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν και πολυ καθυστερημενα , σ ευχαριστω πολυ.  :)

 

Εχω παρει πλεον ενα Presonus digimax fs με adat και κανω τη δουλιτσα μου μια χαρα .

 

Για τυμπανα που τον χρειαζομαι ειναι πολυ καλος, αν και εχει χαμηλο gain βεβαια!

 

Tη λατρευω αυτη την εταιρια!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου